Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν έβγαλε το πρώτο iPhone κι έλεγαν όλοι για τις βασικότατες απουσίες που δεν διανοείται να έχει ένα σύγχρονο κινητό, βγαίνατε πάλι και λέγατε ότι "άλλη η νοοτροπία της Apple", "λίγα και καλά" "ναι αλλά είναι εύχρηστο" κι άλλα διάφορα. Ενώ ήταν προφανές ότι η εγγραφή βίντεο και το bluetooth (δεν σου μιλάω για flash και για ραδιόφωνο, έστω ότι δέχομαι την δικαιολογία της Apple) ήταν βασικότατη απουσία.

 

Μετά η Apple πρόσθεσε αστεία χαρακτηριστικά που μπορούσε να το κάνει από την πρώτη στιγμή και να το δεύτερο μοντέλο. Μετά πρόσθεσε πάλι αστεία χαρακτηριστικά που οι fan δήλωναν αρχικά ότι "δεν τους χρειάζονται" κι έβγαλε τρίτο μοντέλο. Πρόσεξε: όχι τεχνολογικές καινοτομίες, αλλά απαρχαιωμένα χαρακτηριστικά που κάλλιστα θα μπορούσε να τα βάλει από το πρώτο μοντέλο.

 

Offtopic

 

Για αυτούς ΑΚΡΙΒΩΣ τους λόγους δεν έχω πάρει ακόμα iphone. Δλδ κάθε φορά που έβλεπα keynote που αφορούσε το iphone αισθανόμουν ότι ο jobs όχι απλά υποτιμάει τη νοημοσύνη μου αλλά τι να πω... Ότι είμαι το λιγότερο καθυστεριμένος. Αυτή τη στιγμή είμαι βολεμένος με ένα απλό κινητό και κάνει τη δουλειά του όπως θα έπρεπε να τη κάνει. Φυσικά δεν έχει όλα αυτά τα καλά που έχει το iphone αλλά τουλάχιστον μπορώ να κάνω τα βασικά. Για αυτά που λες και συ πως βρίζεις την Apple. Δεν λέω,γουστάρω τα προιόντα της, είναι τέλεια τα περισσότερα αλλά δεν θα κάτσω να σκάω τα κατοστάρικα έτσι για να έχει λεφτά ο jobs. Δυστυχώς και για μένα και για τον jobs δεν έχω τόσα λεφτά όσα θα θέλαμε και οι 2. Θέλω iphone αλλά όχι πριν φτάσει το minimun των δυνατοτήτων όλων των άλλων κινητών. Χωρίς jailbrake φυσικά.

 

Sorry για το offtopic αλλά είναι τουλάχιστον ηλίθιο να δίνουμε λεφτά σε αυτό τον τυπά όταν ο ίδιος μας λέει ζώα. Και οκ διαβάζω επιχειρήματα του στυλ δεν κατάφερε το ipad να σώσει το κόσμο από την φτώχεια. Ποτέ δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Αντιθέτως περιμένω να δω τουλάχιστον τα χαμηλότερα specs της σημερινής αγοράς. Όχι να μου τα προσθέτουν ένα ένα όπως έλεγαν στο keynote για το φοβερό feature του cut&paste στο iphone. Από την άλλη πραγματικά δίνω συγχαρητήρια στην Apple. Έχει βρει ζώα και μαζεύει λεφτά. Και καλά κάνει στην τελική. Απλά αποδεικνίεται πως σαν είδος μπροστά δεν θα πάμε που να χτυπιώμαστε.

 

Και πάλι συγγνώμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

P.S. Το πιο επιτυχημενο σχολιο που διαβασα σε ολες αυτες τις σελιδες, ηταν για την χρηση του σε καφετερια. Οτι θα βολευε μονο αν κουβαλουσες και 2-3 freddo απανω

Έχω πεθάνει!!:-D:lol::lol::-):mrgreen::mrgreen:

 

Όταν είδα τις φωτογραφίες του actual iPad, έμεινα λίγο, καθώς τόσο καιρό το βλέπαμε σε speculations και έλεγα: Καλά, καθόλου φαντασία δεν ένουν αυτοί οι rumorίστες, είναι δυνατόν να το κάνουν τόσο ίδιο με το iPhone; Τελικά, είναι. Ρε, απογοητεύτηκα.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ , σταματήστε να ποστάρετε στο Thread, δίνοντας αξία στο iPad.

Θυμηθείτε παρακαλώ πως και η κακή, είναι +++δημοσιότητα.

 

P.s Εάν βρει κανείς video με τον Balmer να σχολιάζει το iPad θα ήθελα παααρα πολύ να το δω

χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός στο ίσιωμα με το iPad!

 

1) Έχω την εντύπωση, ότι υπήρχαν επικριτές του iPad πολύ πριν κυκλοφορήσει.

 

2) Επίσης, είμαι σίγουρος, ότι κάποιοι το έχουν αγοράσει πολύ πριν κυκλοφορήσει.

 

Και κανείς από αυτούς δεν το έχει δουλέψει ακόμα!

 

Ένα σύντομο συμπέρασμα: Υπάρχει ένα μεγάλο κοινό στα fanboys και στους apple(haters). Δουλεύουν σκληρά για το τμήμα marketing της Apple. O Steve τρίβει τα χέρια του από χθες.

 

Όσο για το iPad αυτό καθεαυτό. Ακόμα δεν πείθει.

&

Μια προσωπική πρόβλεψη (με ρίσκο) : Σε λίγο καιρό θα μιλάμε για iPad killers και iPad clones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Steve Jobs στην παρουσίασή του iPad είναι μία συσκευή που καλύπτει σημαντικά κενά ανάμεσα στα κινητά τηλέφωνα και τους φορητούς υπολογιστές ενώ επιπλέον προσφέρει πολύ πιο "γεμάτη" εμπειρία από τα netbook και τους e-book reader. Όπως είναιι φυσιολογικό υποστηρίζει σχεδόν όλες τις εφαρμογές από το App Store (ακόμα και παιχνίδια) ενώ αρκετές εταιρείες, χάρη στο iPad SDK, ήδη βρίσκονται σε φάση ανάπτυξης εφαρμογών για το iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια προσωπική πρόβλεψη (με ρίσκο) : Σε λίγο καιρό θα μιλάμε για iPad killers και iPad clones.

Ποσο αποδοση δινεις για να ξερω αν θα σε προτιμησω.1.20 και εισαι ωραιος!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ νομίζετε ότι μόνο η Apple παρουσίασε το iPad που δείχνει ότι το 2010 είναι η χρονιά των tablet ετοιμαστείτε για την συνέχεια ή καλύτερα για τις νέες ανακοινώσεις. Εκτός απο την HP ήδη ταμπλέτες παρουσίασαν οι ASUS και η MSI με έμφαση στα πλατφόρμα Tegra 2 απο την Nvidia που θα έχει τα πάντα ακόμα και flash που απουσιάζει..προκλητικά απο το iPad! Η μάχη είναι ξεκάθαρη και ήδη τα πρώτα δείγματα είναι έτοιμα για την αγορά, ενώ ένα φορητό θαύμα έχει ανακοινώσει στο περίπου και η Dell με μια φορητή συσκευή 5 ιντσών! Η μάχη είναι προ των πυλών όπως και οι νέες τιμές....

Μετά από πολυάριθμες φήμες και μεγάλη αναμονή η Apple αποκάλυψε χθες το απόγευμα το νέο της tablet. Το iPad σίγουρα δεν είναι κακό, ωστόσο αναμφίβολα δεν είναι και τέλειο.

Κάτι που φαίνεται καταρχήν από το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιεί. Πολλοί περίμεναν ότι η Apple θα παρουσίαζε με το iPad μια multitasking έκδοση του iPhone OS. Κάτι που δεν ισχύει. Ούτε το iPhone ούτε το iPad μπορούν να εκτελέσουν παράλληλα πολλές εφαρμογές, τουλάχιστον όχι στην έκδοση 3.2 του λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιείται στην παρούσα φάση.

1264598929.jpg

Ενδοιασμούς θα έχουν οι υποψήφιοι μελλοντικοί αγοραστές του iPad και όσον αφορά στην υποστήριξη του Flash, καθώς, όπως και πριν, αυτή δεν θα υπάρχει. Κατά την παρουσίαση του tablet την Τετάρτη φάνηκε αυτό ξεκάθαρα όταν φορτώθηκε το site των New York Times, το οποίο εμπεριέχει ένα μεγάλο κομμάτι flash. Το οποίο δεν απεικονίστηκε. Κάτι που θα λέγαμε ότι προκαλεί έκπληξη αφού υπάρχει συνεργασία της Apple με την Adobe.

Και η χθεσινή παρουσίαση δεν κύλησε χωρίς ...εκπλήξεις. Έτσι ο Steve Jobs σοκάρισε το κοινό ανακοινώνοντας ότι τo iPad δεν διαθέτει κάμερα. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για βιντεοκλήσεις μέσω του iChat ή του Skype, παρόλο που η συσκευή τα προσφέρει. Ίσως να ήθελε με αυτό τον τρόπο η Apple να ξεκαθαρίσει το ρόλο του iPad: ότι μπορεί να απεικονίσει αλλά όχι να παράγει πολυμέσα.

Η λίστα με τα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει το iPad μπορεί να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο. Για παράδειγμα δεν είναι σε θέση να συγχρονίσει απλά τα δεδομένα μέσω drag & drop, αλλά απαιτείται πάντα η παρέμβαση του iTunes. Και δεν διαθέτει υποδοχές USB, τουλάχιστον χωρίς τη χρήση κάποιου βοηθητικού μέσου. Λείπει κι ένα SD slot για την τοποθέτηση καρτών μνήμης. Όπως χαρακτηριστικά λείπει κι ένα GPS - με εξαίρεση τα 3G μοντέλα. Ωστόσο η επιτυχία του είναι μάλλον προεξοφλημένη. Γιατί η Apple κατάφερε να συνδυάζει πολλές λειτουργίες σε μια σικάτη συσκευή, ικανοποιώντας μια ανάγκη που κανένα άλλο προϊόν στην αγορά δεν μπορούσε, έως τώρα, να καλύψει.

 

Από την ASUS ο iPad "Killer";

Asus+Pad.pngΔεν είναι μόνο η Apple που καταπιάστηκε με ένα νέο tablet. Και η ASUS έχει στα σκαριά ένα tablet βασισμένο στην πλατφόρμα Tegra 2 της Nvidia, το οποίο θα είναι εξοπλισμένο με ένα διπύρηνο ARM Cortex 9 CPU ενώ θα διατίθεται, πιθανότατα, σε καλύτερη τιμή.

Το ASUS tablet υποστηρίζει το Multitasking, ενώ χάρη στην ύπαρξη της πλατφόρμας Tegra 2 θα μπορεί να απεικονίζει βίντεο ΗD στα 1080p. Και με μια υποδοχή HDMI θα μπορεί να απεικονίσει τα περιεχόμενα του σε μια τηλεόραση. Έτσι το iPad θα έχει ένα αντιμετωπίσει ένα αρκετά ισχυρό αντίπαλο.

ΠΗΓΗ:Fudzilla

 

Tablet και από την MSI

MSI+Tablet.pngΕκτός από την Apple και την ASUS, ένας ακόμα κατασκευαστής καλοβλέπει την πολλά υποσχόμενη αγορά των tablets. Και όπως το tablet της ASUS, έτσι και το tablet της MSI βασίζεται στην πλατφόρμα Tegra 2 της Nvidia. Σύμφωνα με τον Sambora Chen, διευθύνων του τμήματος Πώλησης και Marketing της εταιρείας, η συσκευή διαθέτει μια οθόνη αφής 10" και υποστήριξη του WiFi.

Η MSI σκοπεύει να κυκλοφορήσει το tablet της σε διάφορες εκδόσεις με ποικίλο εξοπλισμό. Αναμένεται, δε, να σκάσει μύτη στην αγορά το δεύτερο εξάμηνο του 2010 σε τιμή κοντά στα 360 ευρώ.

ΠΗΓΗ άρθρου :Source.png Πηγή: freegr.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κατι πρωτοτυπο το ipad αφου ειναι κατι σαν νετμπουκ και δεν εχει ουτε καμερα(που τα νετμπουκ εχουν απο την πρωτη μερα που βγηκαν στην αγορα),δεν εχει 3g (πολλα νετμπουκ εχουν ενσωματωμενο),δεν υποστηριζει flash (που ολα τα νετμπουκ υποστηριζουν),δεν εχει υποδοχη για usb και vga ή hdmi (που ειναι αυτονοητο για μια τετοια συσκευη),δεν εχει multitasking (παλι αυτονοητο για μια τετοια συσκευη) και εχει αναλυση οθονης που εχουν σχεδον ολα τα νετμπουκς.Επειδη ειναι touch;Και επειδη λογω ελλειψης multitasking και flash ειναι πιο γρηγορο;Το iphone να το καταλαβω γιατι ηταν και τσεπης αλλα αυτο;Και θα πληρωνατε 500 ευρω ενω υπαρχουν νετμπουκ που κανουν τα 10πλασια απο οτι κανει αυτο με 200 ευρω;Παραξενο...και εχει και νετμπουκ για ολα τα γουστα.Απο 7" μεχρι 11.6" και καποια απο αυτα τα εχουν χακαρει με Macox (για τους φαν της apple).Τι να πω...ισως ειμαι εγω ο μυστηριος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που νομίζω κάνει μπαμ σε όλους μετά την παρουσίαση του iPad , είναι πως κάτι του λείπει.

Λείπει το ένα ,λείπει το άλλο...αυτό που σίγουρα δεν λείπει είναι οι δυνατότητες και οι προοπτικές που υπάρχουν για τις χρήσεις μιας τέτοιας συσκευής.

Η Apple πρώτη από όλες τις εταιρίες εγκατέλειπε παλαιότερα πρότυπα για χάρη νέων,αδιαφορώντας πολλές φορές για το κενό που αυτά άφηναν πίσω τους ή για την ελλειπή αποδοχή -τουλάχιστον άμεσα- των νέων προτάσεών της από τον περισσότερο κόσμο.

Έχοντας αυτό στο νου δύο πράγματα πρέπει να σκεφτούμε, ποιές είναι οι ελλείψεις που έχει το iPad και ποιές είναι οι προτάσεις της Apple που καλύπτουν αυτά τα κενά.(Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει αγορά άλλης συσκευής της εταιρίας)

Το σίγουρο είναι πάντως πως σε αυτή την περίπτωση η Apple χρησιμοποίησε την μεγάλη επιτυχία της με το iPhone και αρκετό ορθολογισμό για να κρίνει το μέλλον της, περισσότερο από το πάθος της για νεοτερισμό.Και πως αυτό που είδαμε στην παρουσίαση είναι το ένα κομμάτι του τί είναι το iPad.(Και ποιά είναι τα σχέδιά της για το μέλλον).

Εμένα μου μοιάζει σαν μια μορφή hardware ενος προγράμματος, όπως το λειτουργικό είναι το software ενός υπολογιστή. (κουφό,ε;) Βλέπω να ανοίγεται σε υπηρεσίες ιντερνετικές με την χρήση προσωπικού λογαριασμού (cloud computing) όπου θα κουβαλάς μαζί σου όσο χώρο μπορείς να αγοράσεις-γιαυτό δεν έχει ικανή μνήμη-να νοικιάζεις ταινίες , να αγοράζεις μουσική, παιχνίδια, βιβλία κλπ και να έχεις πρόσβαση σε προγράμματα ακόμα και παιχνίδια.Και όλα αυτά ελεγχόμενα.Δεν έχει διαχείριση αρχείου τοπικά γιατί θα έχει διαδικτυακά.Θα ανεβάζεις μια φωτογραφία από το iPhone στον λογαριασμό σου και θα είναι στο iPad σου.Θα αγοράζεις μια ταινία από το iPad και θα την βλέπεις στο iMac σου.Ή στο iPhone.Χωρίς καλώδια , χωρίς μεταφορές και χωρίς αντιγραφές από τον έναν γνωστό στον άλλο.

Τώρα αν αυτό αρέσει θα δείξει.Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά θα ήθελα να είχα μια τέτοια συσκευή σαν hardware με διαφορετική προσέγγιση και απόλυτο έλεγχο στα χέρια μου,όμως αναγνωρίζω πως αργά ή γρήγορα αυτό είναι το μέλλον των εμπορικών υπολογιστών.

(Για όσους δεν το έχουν καταλάβει σε πολύ λίγο καιρό άτομα σαν κι εμάς που γράφουν σε φόρουμ όπως αυτό εδώ θα είμαστε η μειοψηφία, όχι γιατί θα μικρύνουμε σαν αριθμός αλλά γιατί την αγορά θα την κατακλύσουν αυτοί που τώρα αποκαλούμε "άσχετοι" περί υπολογιστών.)

Η αγορά έχει αλλάξει , η Apple το έχει καταλάβει, μένει να δούμε πότε και αν το καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι να τις κάνω τις 900 κάμερες, αν το μηχάνημα είναι άχρηστο; Για μένα είναι must buy με την προοπτική και το εύρος των app που πρόκειται να δημιουργηθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...