Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Σας παρακαλώ , σταματήστε να ποστάρετε στο Thread, δίνοντας αξία στο iPad.

Θυμηθείτε παρακαλώ πως και η κακή, είναι +++δημοσιότητα.

 

P.s Εάν βρει κανείς video με τον Balmer να σχολιάζει το iPad θα ήθελα παααρα πολύ να το δω

χαχαχαχ

 

Βρες και αυτό που έκανε εκτιμήσεις για την πορεία του πρώτου iphone, θα γελάσεις περισσότερο! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο οντως με ειχε ξενισει απο την πρωτη στιγμη που το ειδα. Με 1GHZ επεξεργαστη και δεν ξερω ποση μνημη, γιατι να μην εχει ενα κανονικο λειτουργικο, να μπορουμε να εχουμε flash, εναλλακτικους browsers, ή ακομα και εναν VLC βρε αδερφε;

 

Το iphone OS κατα τη γνώμη μου ειναι ενα ad-hoc λειτουργικο για το iphone και μονον. Στο ipad θα δειχνει καπως "λιγο", ειδικα αν δεν εχει multitasking.

Αναμενουμε τα laptop με Windows 7 και android μεθ' ανυπομονεσιας.,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κατι πρωτοτυπο το ipad αφου ειναι κατι σαν νετμπουκ και δεν εχει ουτε καμερα(που τα νετμπουκ εχουν απο την πρωτη μερα που βγηκαν στην αγορα),δεν εχει 3g (πολλα νετμπουκ εχουν ενσωματωμενο),δεν υποστηριζει flash (που ολα τα νετμπουκ υποστηριζουν),δεν εχει υποδοχη για usb και vga ή hdmi (που ειναι αυτονοητο για μια τετοια συσκευη),δεν εχει multitasking (παλι αυτονοητο για μια τετοια συσκευη) και εχει αναλυση οθονης που εχουν σχεδον ολα τα νετμπουκς.Επειδη ειναι touch;Και επειδη λογω ελλειψης multitasking και flash ειναι πιο γρηγορο;Το iphone να το καταλαβω γιατι ηταν και τσεπης αλλα αυτο;Και θα πληρωνατε 500 ευρω ενω υπαρχουν νετμπουκ που κανουν τα 10πλασια απο οτι κανει αυτο με 200 ευρω;Παραξενο...και εχει και νετμπουκ για ολα τα γουστα.Απο 7" μεχρι 11.6" και καποια απο αυτα τα εχουν χακαρει με Macox (για τους φαν της apple).Τι να πω...ισως ειμαι εγω ο μυστηριος...

Όλα αυτά που λες ένα netbook τα κάνει σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Μέχρι στιγμής το δικό μου netbook την έχει γλυτώσει τη βουτιά από τον 3ο. Ας τελειώνει το παραμύθι με τα netbooks. Δεν κάνουν για τίποτα, λέμε. Για τίποτα! Με 3-4 σελίδες του firefox ανοιχτές σέρνονται σαν ετοιμοθάνατη χελώνα στην ανηφόρα. Οπότε, να το βράσω το flash τους, το multitasking, τα usb ports και την καμερούλα.

Δεν ξέρω αν η αγορά χρειάζεται ένα προιόν όπως το iPad, πάντως ό,τι κάνει αυτή η συσκευή, ακόμα και αυτό το ελάχιστο, το αυτονόητο, το κάνει με γαμάτο τρόπο!!! Από και και πέρα, είτε σε ένα μήνα, είτε σε 1 χρόνο, θα εξελιχθεί σε αυτό που πραγματικά θα θέλαμε να είναι, όπως ακριβώς το iPhone που θα πάτωνε, δεν είχε copy-paste, mms και όλα αυτά τα ωραία που διαβάζαμε μέχρι όλοι αυτοί που τα έλεγαν να τον "πιουν" κανονικά και να ψάχνουν πανικόβλητοι τρόπους να το φτάσουν. Δεν πρόκειται να αγοράσω το iPad αλλά θα το παρακολουθούμε στενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λες ένα netbook τα κάνει σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Μέχρι στιγμής το δικό μου netbook την έχει γλυτώσει τη βουτιά από τον 3ο. Ας τελειώνει το παραμύθι με τα netbooks. Δεν κάνουν για τίποτα, λέμε. Για τίποτα! Με 3-4 σελίδες του firefox ανοιχτές σέρνονται σαν ετοιμοθάνατη χελώνα στην ανηφόρα. Οπότε, να το βράσω το flash τους, το multitasking, τα usb ports και την καμερούλα.

Δεν ξέρω αν η αγορά χρειάζεται ένα προιόν όπως το iPad, πάντως ό,τι κάνει αυτή η συσκευή, ακόμα και αυτό το ελάχιστο, το αυτονόητο, το κάνει με γαμάτο τρόπο!!! Από και και πέρα, είτε σε ένα μήνα, είτε σε 1 χρόνο, θα εξελιχθεί σε αυτό που πραγματικά θα θέλαμε να είναι, όπως ακριβώς το iPhone που θα πάτωνε, δεν είχε copy-paste, mms και όλα αυτά τα ωραία που διαβάζαμε μέχρι όλοι αυτοί που τα έλεγαν να τον "πιουν" κανονικά και να ψάχνουν πανικόβλητοι τρόπους να το φτάσουν. Δεν πρόκειται να αγοράσω το iPad αλλά θα το παρακολουθούμε στενά!

 

^^^Αυτο!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει......, ετοιμάζεται ........, υπολογίζεται το Β εξάμηνο του 2010.......

θα... θα... θα...

 

Το ipad παρουσιάστηκε και έχει παγκόσμια κυκλοφορία σε 2 μήνες , κάτι που σημαίνει ότι έχει ήδη ξεκινήσει η παραγωγή του !!!

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι ακόμα στο σχεδιαστήριο...

 

Ανεξαρτήτως ελλείψεων ή προτερημάτων , μεγάλο μερίδιο αγοράς παίρνει αυτός που παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη συσκευή πρώτος.

Και με αυτό το όπλο, όπως και το πολύ καλό Marketing (όλα τα δελτία ειδήσεων το έπαιξαν σήμερα !!) είναι σίγουρη επιτυχία.

 

Το πακέτο το συνοδεύει και το ibook που θα είναι σοβαρός ανταγωνιστής του amazon αν η apple το εμπλουτίσει με πολλούς τίτλους (που είναι πολύ πιθανό) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς (πληθυντικός γιατί μιλάω και για τους συνεργάτες μου), θα πάρουμε δύο, μόνο και μόνο για την παραγωγή περιεχομένου αποκλειστικά για το ipad.

Όλοι περιμέναμε στην ουσία ένα netbook με οθόνη αφής, αλλά τελικά μας προέκυψε ένα "ipod on steroids". Για προσωπική χρήση θα περιμένω δύο αναβαθμίσεις ακόμα (όπως με το iphone).

(αν είχε έναν text editor, ή κάτι σαν το coda, θα το αγόραζα από τώρα) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λες ένα netbook τα κάνει σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Μέχρι στιγμής το δικό μου netbook την έχει γλυτώσει τη βουτιά από τον 3ο. Ας τελειώνει το παραμύθι με τα netbooks. Δεν κάνουν για τίποτα, λέμε. Για τίποτα! Με 3-4 σελίδες του firefox ανοιχτές σέρνονται σαν ετοιμοθάνατη χελώνα στην ανηφόρα. Οπότε, να το βράσω το flash τους, το multitasking, τα usb ports και την καμερούλα.

Δεν ξέρω αν η αγορά χρειάζεται ένα προιόν όπως το iPad, πάντως ό,τι κάνει αυτή η συσκευή, ακόμα και αυτό το ελάχιστο, το αυτονόητο, το κάνει με γαμάτο τρόπο!!! Από και και πέρα, είτε σε ένα μήνα, είτε σε 1 χρόνο, θα εξελιχθεί σε αυτό που πραγματικά θα θέλαμε να είναι, όπως ακριβώς το iPhone που θα πάτωνε, δεν είχε copy-paste, mms και όλα αυτά τα ωραία που διαβάζαμε μέχρι όλοι αυτοί που τα έλεγαν να τον "πιουν" κανονικά και να ψάχνουν πανικόβλητοι τρόπους να το φτάσουν. Δεν πρόκειται να αγοράσω το iPad αλλά θα το παρακολουθούμε στενά!

 

well said...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο οντως με ειχε ξενισει απο την πρωτη στιγμη που το ειδα. Με 1GHZ επεξεργαστη και δεν ξερω ποση μνημη' date=' γιατι να μην εχει ενα κανονικο λειτουργικο[/b'], να μπορουμε να εχουμε flash, εναλλακτικους browsers, ή ακομα και εναν VLC βρε αδερφε;

 

Το iphone OS κατα τη γνώμη μου ειναι ενα ad-hoc λειτουργικο για το iphone και μονον. Στο ipad θα δειχνει καπως "λιγο", ειδικα αν δεν εχει multitasking.

Αναμενουμε τα laptop με Windows 7 και android μεθ' ανυπομονεσιας.,,

 

Γιατί η Apple δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει intel χ86 επεξεργαστή. Προτίμησε τον "δικό της" PA Semi CPU, ο οποίος όμως δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το OSX. Θεωρητικά τουλάχιστον, πρακτικά φυσικά και γίνεται αλλά θα ήθελε παρα παρα πολύ δουλειά και φυσικά να ξαναγραφτεί το λειτουργικό απο την αρχή.

 

Το έλλειψη multitasking είναι πολύ σοβαρό ελλάτωμα, ειδικά για τέτοιου είδους συσκευή. Δεν πειράζει όμως, ας κυκλοφορήσει με το καλό, να γίνει jailbrake και θα φτιάξει αυτό αργά η γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λες ένα netbook τα κάνει σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Μέχρι στιγμής το δικό μου netbook την έχει γλυτώσει τη βουτιά από τον 3ο. Ας τελειώνει το παραμύθι με τα netbooks. Δεν κάνουν για τίποτα, λέμε. Για τίποτα! Με 3-4 σελίδες του firefox ανοιχτές σέρνονται σαν ετοιμοθάνατη χελώνα στην ανηφόρα. Οπότε, να το βράσω το flash τους, το multitasking, τα usb ports και την καμερούλα.

 

 

δεν ξέρω τι netbook εχεις, αλλά μην μας τρελάνετε τελείως τώρα, οτι τα netbook είναι για πέταμα και δεν κανουν για τιποτα .Με το στανιο να βγάλουμε το ipad αναγκαίο, αλλα τουλάχιστον στην διαδικασία μην μειώνουμε και ολα τα υπόλοιπα.

 

Ενα ταπεινό ACER D150 έχω με Ubuntu UNR 9.10 και 1 mb μνήμη. ;Εχω ανοιχτα και δουλεύουν :

1.deluge (torrent client)

2.rhythmbox (ακούω μουσικούλα)

3.liferea (rss reader)

4. firefox 5 tabs

 

και όλα δουλεύουν ρολόι. Τι αλλο δηλαδη θέλεις να κάνει?

και skype και openoffice να ανοίξω ακόμα, παλι δεν θα έχει προβλημα.

 

Ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν ξέρω τι netbook εχεις, αλλά μην μας τρελάνετε τελείως τώρα, οτι τα netbook είναι για πέταμα και δεν κανουν για τιποτα .Με το στανιο να βγάλουμε το ipad αναγκαίο, αλλα τουλάχιστον στην διαδικασία μην μειώνουμε και ολα τα υπόλοιπα.

 

Ενα ταπεινό ACER D150 έχω με Ubuntu UNR 9.10 και 1 mb μνήμη. ;Εχω ανοιχτα και δουλεύουν :

1.deluge (torrent client)

2.rhythmbox (ακούω μουσικούλα)

3.liferea (rss reader)

4. firefox 5 tabs

 

και όλα δουλεύουν ρολόι. Τι αλλο δηλαδη θέλεις να κάνει?

και skype και openoffice να ανοίξω ακόμα, παλι δεν θα έχει προβλημα.

 

Ελεος...

 

Καλά κόψε κάτι! Λειτουργούν μεν, πώς δε! Κάνεις τρελούς συμβιβασμούς σε πολλά θέματα για να τα έχεις όλα αυτά!

 

Τουλάχιστον στην περίπτωσή σου χρησιμοποιείς linux που εκμεταλεύεται το 100% του netbook! Σκέψου όμως πως το μεγαλύτερο ποσοστό τα παίρνει με ...Windows XP (ή ακόμη χειρότερα με Win7!).

B)

 

Επίσης σκέψου την ποιότητα της οθόνης που έχει το netbook σου και τα υλικά κατασκευής γενικότερα! Σαφώς για την τιμή του είναι μια τίμια αγορά αλλά μέχρι εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δεν ξέρω τι netbook εχεις' date=' αλλά μην μας τρελάνετε τελείως τώρα, οτι τα netbook είναι για πέταμα και δεν κανουν για τιποτα.Με το στανιο να βγάλουμε το ipad αναγκαίο, αλλα τουλάχιστον στηην διαδικασία μην μειώνουμε και ολα τα υπόλοιπα.

 

Ενα ταπεινό ACER D150 έχω με Ubuntu UNR 9.10 και 1 mb μνήμη. ;Εχω ανοιχτα και δουλεύουν :

1.deluge (torrent client)

2.rhythmbox (ακούω μουσικούλα)

3.liferea (rss reader)

4. firefox 5 tabs

 

και όλα δουλεύουν ρολόι. Τι αλλο δηλαδη θέλεις να κάνει?

και skype και openoffice να ανοίξω ακόμα, παλι δεν θα έχει προβλημα.

 

Ελεος...[/quote']

Έχεις ubuntu (δεν τα ξαναβαζω,) έχω windows και επιμένω ό,τι σέρνεται! Δείξε μου που ακριβώς έγραψα ότι το ipad είναι αναγκαίο και τα ξαναλέμε...

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κόψε κάτι! Λειτουργούν μεν, πώς δε! Κάνεις τρελούς συμβιβασμούς σε πολλά θέματα για να τα έχεις όλα αυτά!

Όπως συμβιβασμό στο multitasking? Ουπς συγγνώμη, μου ξέφυγε... :X:p:devil:

 

Δάσκαλε που δίδασκες πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...