Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν κάποιος ψάχνει ένα στυλάτο ebook reader το οποίο θα είναι ταυτόχρονα και ολίγον παιχνιδομηχανή, ολίγον netbook και ολίγον iPod, νομίζω ότι για 350€ (σύμφωνα με την υπάρχουσα ισοτιμία) τα αξίζει τα λεφτά του.

 

Εγώ προσωπικά έχω το Asus 1000HE 7 μήνες τώρα, αλλά κάμερα για videochat δεν xρησιμοποίησα ποτέ, παρά μόνο το Wi - Fi του για surfing και mail και φυσικά για games. Όσοι ζητάτε multitasking τι ακριβώς έχετε στο μυαλό σας να κάνετε στις διακοπές σας και στα ταξίδια σας ?(γιατί κακά τα ψέμματα, εκεί χρησιμεύουν τα netbooks και τα tablets)

 

Η βασική μου απορία είναι αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο άνετα με το kindle για ανάγνωση βιβλίων (λόγω της έλλειψης e-ink) και αν θα μπορεί κάποιος να περάσει τα δικά του e-books μέσα ή θα τον αναγκάζει να τα αγοράσει από το iBook store.

 

Με προβληματίζει ο μικρός αποθηκευτικός χώρος, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα λυθεί με κάποιες εξωτερικές συσκευές συμβατές με το iPad.

 

Αν μέχρι το τέλος του χρόνου έχει προσθέσει feats και είναι σε λίγο χαμηλότερη τιμή (γύρω στα 500 δολάρια το 3g ας πούμε) θα είναι το επόμενο δωράκι στον εαυτό μου και όχι, δεν είμαι apple fanboy, αλλά φανατικός πολέμιος των Mac που ξέρει όμως να αναγνωρίζει ότι μία συσκευή της Apple μπορεί να του προσφέρει όσα πραγματικά χρειάζεται μέσα από ένα εντυπωσιακό και λειτουργικό μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Ρε ουτε 500kb δεν θελω να βαλω λεμε! γιατι' date=' για να βλεπω online video ΜΟΝΟ στο σαιτ της apple ?? μην τρελαθουμε τωρα..

 

Στο φιναλε γιατι ο flash player installer ειναι λιγοτερο απο 2MB..? που ειναι και κορυφαιο φορματ streaming content..? δεν ειναι apple ε..? :-D

 

α ναι το ξέχασα εσύ έχεις και REGISTRY γιαυτό χτυπιέσαι...

 

 

Ναι.. εχω REGISTRY.. και αν εχω προβλημα της αλλαζω τα φωτα μεχρι να το λυσω.. :-D εσυ που ΔΕΝ εχεις , τρεχεις στο "αψογο" σερβις της rainbow..;)

 

ψάξε λιγάκι στο YouTube μπορεί να το έχουν ανεβάσει εκεί αν θες να το δεις και είσαι κομπλέ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ουτε 500kb δεν θελω να βαλω λεμε! γιατι, για να βλεπω online video ΜΟΝΟ στο σαιτ της apple ?? μην τρελαθουμε τωρα..

 

Στο φιναλε γιατι ο flash player installer ειναι λιγοτερο απο 2MB..? που ειναι και κορυφαιο φορματ streaming content..? δεν ειναι apple ε..? :-D

 

Στο osx τρέχει flash ... αλλά πλησιάζει HTML5 λέμε ...!!

 

Αφού δεν σαρέσει μηλαράκι γιατί θες να δείς τα video του?? και αν σου είναι το quicktime ενα τοσο μεγάλο θέμα γιατί δεν μπαίνεις youtube να τα δείς απο κέι??

 

Ναι.. εχω REGISTRY.. και αν εχω προβλημα της αλλαζω τα φωτα μεχρι να το λυσω.. :-D εσυ που ΔΕΝ εχεις , τρεχεις στο "αψογο" σερβις της rainbow..;)

 

αφου ΔΕΝ έχω πρόβλημα ΔΕΝ τρέχω στην rainbow η οποία είναι όντως αστα να πάνε ... αν και γω μένω εξωτερικό και δεν εχω τετοια προβλήματα...:-D:-D ... υπάρχουν και πιο αξιόλογα μαγαζια που σου προσφέρουν άψογο service πχ document store...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κάποιος ψάχνει ένα στυλάτο ebook reader το οποίο θα είναι ταυτόχρονα και ολίγον παιχνιδομηχανή' date=' ολίγον netbook και ολίγον iPod, νομίζω ότι για 350€ (σύμφωνα με την υπάρχουσα ισοτιμία) τα αξίζει τα λεφτά του.

 

Εγώ προσωπικά έχω το Asus 1000HE 7 μήνες τώρα, αλλά κάμερα για videochat δεν xρησιμοποίησα ποτέ, παρά μόνο το Wi - Fi του για surfing και mail και φυσικά για games. Όσοι ζητάτε multitasking τι ακριβώς έχετε στο μυαλό σας να κάνετε στις διακοπές σας και στα ταξίδια σας ?(γιατί κακά τα ψέμματα, εκεί χρησιμεύουν τα netbooks και τα tablets)

 

Η βασική μου απορία είναι αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο άνετα με το kindle για ανάγνωση βιβλίων (λόγω της έλλειψης e-ink) και αν θα μπορεί κάποιος να περάσει τα δικά του e-books μέσα ή θα τον αναγκάζει να τα αγοράσει από το iBook store.

 

Με προβληματίζει ο μικρός αποθηκευτικός χώρος, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα λυθεί με κάποιες εξωτερικές συσκευές συμβατές με το iPad.

 

Αν μέχρι το τέλος του χρόνου έχει προσθέσει feats και είναι σε λίγο χαμηλότερη τιμή (γύρω στα 500 δολάρια το 3g ας πούμε) θα είναι το επόμενο δωράκι στον εαυτό μου και όχι, δεν είμαι apple fanboy, αλλά φανατικός πολέμιος των Mac που ξέρει όμως να αναγνωρίζει ότι μία συσκευή της Apple μπορεί να του προσφέρει όσα πραγματικά χρειάζεται μέσα από ένα εντυπωσιακό και λειτουργικό μενού.[/quote']

 

εδώ στο ελλαντα η τιμή με την ισοτιμία θα κυμανθεί ως εξής ..

 

από 499$ βγάζεις το $ και κοτσάρεις το € εξού και ίσο τιμία....

 

άρα 499€ το αρχικό μοντέλο με την λιγότερη χωρητικότητα και χωρίς 3g νομίζω είναι έξτρα 130$ για 3g, δεν είμαι σίγουρη δες στο site της apple..

 

.. από Αμερική πάντως συμφέρει με χίλια..εδώ 300€ θέλει το iPod touch..βάζεις άλλα 50κ πας στο ipad..

 

τώρα όσο για τα βιβλία.. ήδη πολλά κλασσικά βιβλιά τα κατεβάζεις δωρεάν στο iPhone, τώρα για τα καινούργια φαντάζομαι οι χρεώσεις θα είναι της τάξεως 0.99$ - 9$ ..

 

εφόσον το ipad υποστηρίζει iWork θεωρώ εφικτό να μπορείς να διαβάζεις ότι τραβάει η ψυχή σου δικά σου χωρίς να πληρώνεις τπτ...αυτά ..

 

όσο για τον αποθηκευτικό χώρο νομίζω ότι τουλάχιστον τα 32gb είναι υπέρ αρκετά για να βάλεις μέσα μερικές ταινίες και πολύ μουσική..όλα τα υπόλοιπα δεν πιάνουν πολύ χώρο έτσι κ αλλιώς... τα 16ίσως να είναι λίγα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειναι κουραστικα σπαστικο ειναι οτι για να δεις πχ το βιντεο της παρουσιασης online πρεπει να βαλεις το quick time 30MB προγραμμα δηλαδη.. υπερβολη δεν ειναι ρε παιδια..? η εμενα μου φαινεται..? η μηπως υπαρχει κανενα extension για web players και δεν το ξερω..? (εκτος απ το QT Lite)

 

Εμμονη ντε και καλα στο δικο τους φορματ .. ακομα και η M$ εχει ανεβασει flash video στο σερβερ της.. ελεος.

 

Φίλε μου μπορείς να το δεις και με το VLC ή με το KMplayer.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εiPhone, τώρα για τα καινούργια φαντάζομαι οι χρεώσεις θα είναι της τάξεως 0.99$ - 9$ ..

 

γύρω στα $15 τα πιο πολλά και ελάχιστα κοντά στα $10 ...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ στο ελλαντα η τιμή με την ισοτιμία θα κυμανθεί ως εξής ..

 

από 499$ βγάζεις το $ και κοτσάρεις το € εξού και ίσο τιμία....

 

άρα 499€ το αρχικό μοντέλο με την λιγότερη χωρητικότητα και χωρίς 3g νομίζω είναι έξτρα 130$ για 3g, δεν είμαι σίγουρη δες στο site της apple..

 

.. από Αμερική πάντως συμφέρει με χίλια..εδώ 300€ θέλει το iPod touch..βάζεις άλλα 50κ πας στο ipad..

 

τώρα όσο για τα βιβλία.. ήδη πολλά κλασσικά βιβλιά τα κατεβάζεις δωρεάν στο iPhone, τώρα για τα καινούργια φαντάζομαι οι χρεώσεις θα είναι της τάξεως 0.99$ - 9$ ..

 

εφόσον το ipad υποστηρίζει iWork θεωρώ εφικτό να μπορείς να διαβάζεις ότι τραβάει η ψυχή σου δικά σου χωρίς να πληρώνεις τπτ...αυτά ..

 

όσο για τον αποθηκευτικό χώρο νομίζω ότι τουλάχιστον τα 32gb είναι υπέρ αρκετά για να βάλεις μέσα μερικές ταινίες και πολύ μουσική..όλα τα υπόλοιπα δεν πιάνουν πολύ χώρο έτσι κ αλλιώς... τα 16ίσως να είναι λίγα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Γι' αυτό και θα το χτυπήσω στο επόμενό μου ταξίδι στην Αμερική.

 

Από Ελλάδα κανένα καλώδιο και αν...

 

Ακόμα και τα 32 λίγα είναι... Αν φορτώσεις 4-5 ταινίες μέσα σου έφυγαν τα 10 gb για χαβαλέ. Βάλε και τη μουσική, βάλε τις εφαρμογές, βάλε κανένα χάρτη, βάλε και τα παιχνίδια, bb τα 32...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τα 32 λίγα είναι... Αν φορτώσεις 4-5 ταινίες μέσα σου έφυγαν τα 10 gb για χαβαλέ. Βάλε και τη μουσική, βάλε τις εφαρμογές, βάλε κανένα χάρτη, βάλε και τα παιχνίδια, bb τα 32...

 

σιγά που θα βάλεις 2GB ταινία στην οθονούλα που δεν είναι καν 10' . dvd rip των 700 mb και θα παίζει τζάμι... εγώ έχω iPod Touch 8GB και δεν γεμίζει με τίποτα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά που θα βάλεις 2GB ταινία στην οθονούλα που δεν είναι καν 10' . dvd rip των 700 mb και θα παίζει τζάμι... εγώ έχω iPod Touch 8GB και δεν γεμίζει με τίποτα...!

 

Ακόμα καλύτερα. 700 mb η κάθε ταινία, 20 θα βάλω μέσα. Όσο περισσότερο αποθηκευτικό έχεις, τόσα περισσότερα φορτώνεις κι ας μην τα δεις ποτέ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ καταλαβαίνω την απέχθεια στο quick time + itunes απο windows χρήστες. όταν είχα και εγώ windows αυτά τα προγράμματα μου φαίνονταν βαριά για το λειτουργικό. Σαν ξένα σώματα. Αλλά η χρήση αυτών τον συγκεκριμένων προγραμμάτων στο macos είναι απολαυστική και απροβλημάτιστη. Σιγά μη σκεφτεί η apple τους win χρήστες.

 

Το μέλλον του ipad πιστεύω θα κριθεί από τους developers (και όπως το βλέπω είναι λαμπρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα με το iPad .. Θεωρώ ότι όπως και με το Macbook Air, το προϊόν απευθύνεται σε μια niche market .. Πολύ θα χαρώ όμως να βγώ λανθασμένος και να το δώ στα χέρια όσων περισσότερων ατόμων γίνεται .. Επίσης, ανυπομονώ να δώ τι σχεδιάζει η Apple για το iPad κυρίως από πλευράς software .. Το iPhone μου όταν το αγόρασα 2.5 χρόνια πριν, δεν είχε καμία σχέση με το τηλέφωνο που είναι σήμερα .. Θέλω να ελπίζω ότι το iPad μέσα στα επόμενα χρόνια δεν θα έχει καμία σχέση με το προϊόν που είδαμε προχθές στο keynote ..

 

Δεν ξέρω αν θα το αγοράσω γιατί προς το παρών το θεωρώ αχρείαστο σαν προϊόν για ένα άτομο που έχει και iPhone και laptop ... Ίσως στο μέλλον να αλλάξω γνώμη ..

 

Πέρα από το iPad, προσωπικά χαίρομαι γι'αυτή την "προσπάθεια" που κάνει η Apple για την κατάργηση του flash .. Αδιαφορώ για τα συμφέροντα των εταιρειών και εστιάζω μόνο στο δικό μου προσωπικό συμφέρον ... Νομίζω ότι το Flash έχει περάσει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι θα έπρεπε στις σελίδες του Internet και καιρός είναι να το δούμε να χάνεται σιγά-σιγά ...

 

Το να μην υπάρχει flash αυτή την στιγμή στα "touch formats" είναι σίγουρα μεγάλο μειονέκτημα, αλλά μακροπρόθεσμα νομίζω ότι θα μας οφελέσει όλους ..

 

Υ.Γ. Όσο ηλίθια και αν βρίσκω την φωτογραφία με την πέτρα και το iPad, τόσο έξυπνη βρίσκω την πιο κάτω :lol:

 

7901_95ac_480gwec.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να μην υπάρχει flash αυτή την στιγμή στα "touch formats" είναι σίγουρα μεγάλο μειονέκτημα, αλλά μακροπρόθεσμα νομίζω ότι θα μας οφελέσει όλους ..

 

όπως είχε κάνει και με το floppy γιατί η Apple ξέρει πως το flash μελοντικά θα είναι αχρείαστο...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό δεν έχει βάλει και usb port? Επειδή ξέρει ότι στο μέλλον θα υπάρχει cloud OS και δεν χρειάζονται τέτοιες απαρχαιωμένες τεχνολογίες στα προϊόντα της? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό δεν έχει βάλει και usb port? Επειδή ξέρει ότι στο μέλλον θα υπάρχει cloud OS και δεν χρειάζονται τέτοιες απαρχαιωμένες τεχνολογίες στα προϊόντα της? :P

 

Το USB είναι πράγματι παράληψη, αλλά ανέκαθεν η Apple ήθελε να κάνει τα πράγματα με τον δικό της τρόπο .. Αν θέλεις ένα αρχείο, κάνε το sync με το iTunes σου ;)

 

Άσχετο, αλλά διάβασα πριν από λίγο τα πρώτα impressions του David Pogue ( γράφει στους Times της Νέας Υόρκης ) και μου άρεσε η εισαγωγή του ... Έχουμε ξαναζήσει τέτοιες στιγμές και νομίζω καλά είναι να περιμένουμε λίγο :-)

 

Today Apple finally unveiled its tablet computer, the iPad. Thus concludes Phase 1 of the standard Apple new-category roll-out: months of feverish speculation and hype online, without any official indication by Apple that the product even exists.

 

Now Phase 2 can begin: the bashing by the bloggers who’ve never even tried it: “No physical keyboard!” “No removable battery!” “Way too expensive!” “Doesn’t multitask!” “No memory-card slot!”

 

That will last until the iPad actually goes on sale in April. Then, if history is any guide, Phase 3 will begin: positive reviews, people lining up to buy the thing, and the mysterious disappearance of the basher-bloggers.

 

Το άρθρο το βρήκα αρκετά καλό .. Φυσικά ό Pogue, είναι γνωστός Apple fan, γι'αυτό ίσως και να μην αρέσει σε μερικούς .. Όπως και να έχει, το link είναι πιο κάτω για όσους θέλουν να το διαβάσουν ..

 

http://pogue.blogs.nytimes.com/2010/01/27/the-apple-ipad-first-impressions/#more-1857

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...