Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα με το iPad .. Θεωρώ ότι όπως και με το Macbook Air, το προϊόν απευθύνεται σε μια niche market .. Πολύ θα χαρώ όμως να βγώ λανθασμένος και να το δώ στα χέρια όσων περισσότερων ατόμων γίνεται .. Επίσης, ανυπομονώ να δώ τι σχεδιάζει η Apple για το iPad κυρίως από πλευράς software .. Το iPhone μου όταν το αγόρασα 2.5 χρόνια πριν, δεν είχε καμία σχέση με το τηλέφωνο που είναι σήμερα .. Θέλω να ελπίζω ότι το iPad μέσα στα επόμενα χρόνια δεν θα έχει καμία σχέση με το προϊόν που είδαμε προχθές στο keynote ..

 

Δεν ξέρω αν θα το αγοράσω γιατί προς το παρών το θεωρώ αχρείαστο σαν προϊόν για ένα άτομο που έχει και iPhone και laptop ... Ίσως στο μέλλον να αλλάξω γνώμη ..

 

Πέρα από το iPad, προσωπικά χαίρομαι γι'αυτή την "προσπάθεια" που κάνει η Apple για την κατάργηση του flash .. Αδιαφορώ για τα συμφέροντα των εταιρειών και εστιάζω μόνο στο δικό μου προσωπικό συμφέρον ... Νομίζω ότι το Flash έχει περάσει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι θα έπρεπε στις σελίδες του Internet και καιρός είναι να το δούμε να χάνεται σιγά-σιγά ...

 

Το να μην υπάρχει flash αυτή την στιγμή στα "touch formats" είναι σίγουρα μεγάλο μειονέκτημα, αλλά μακροπρόθεσμα νομίζω ότι θα μας οφελέσει όλους ..

 

Υ.Γ. Όσο ηλίθια και αν βρίσκω την φωτογραφία με την πέτρα και το iPad, τόσο έξυπνη βρίσκω την πιο κάτω :lol:

 

7901_95ac_480gwec.png

 

Συμφωνώ αν και πιστεύω πολλοί θα το πάρουν μόνο για μόστρα για να σκάνε μύτη στις παραλίες με iPad,παρά γιατί πραγματικά ξέρουν τι να το κάνουν..:lol:

 

Η φωτό πολύ πετυχημένη πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wo27t.jpg

 

 

ΧΑΧΑΧΑ Τα σπάει η φωτό λέμε! Και η πιο κάτω με το ipad nano!

 

Κατά τα άλλα το θέμα με την apple τους apple fans και τους αντι-apple και τα προϊόντα έχει καταντίσει ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ! (με έμμεσο αποτέλεσμα επιτυχημένο marketing από μεριά της apple...όποιος με εννοεί...)

 

Κατά τα άλλα για τη συσκευή θα αντιγράψω το post μου από το mybike.gr:

 

Σε όποιον του κάνει ας το αγοράσει. Εμένα μου φάνηκε σαν ένα ακριβό - καλό; δεν ξέρω - netbook. Άμα είχαμε και στην Ελλάδα δωρεάν και ανοιχτά, τελείως free wi-fi ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΙΣΩΣ να ήταν πιο χρήσιμο. Βέβαια για να πουλήσουν αυτοί το iPad είναι ικανοί να μας εγκαταστήσουν free wi-fi παντού ακόμα και σε βραχονησίδες!

 

Ας αγοράσει ο καθένας ότι θέλει, ας το μοστράρει όπως θέλει...εδώ δε μας πειράζουν ΆΛΛΑ ΚΑΙ ΆΛΛΑ, θα μας πειράξει που ακόμη ένας (ή πολλοί) θα πάρουν κάτι που δεν τους είναι χρήσιμο για να κάνουν φιγούρα...

 

Και ας με συγχωρέσει η nomikaria αλλά θα πάω κόντρα στο τεκμήριο αθωότητας και θα πω: Όλοι είμαστε ένοχοι, λίγο ή πολύ γι'αυτό ας κάνουμε και αυτοκριτική, λίγο, όχι πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στο παιδί που έγραψε όλο εκείνο το κατεβατό από iphone και insomnia app...

 

κάτι που ρωτήθηκε πριν και αναρωτήθηκα και εγώ... κάτι σε tv out; αυτό που κάνω να το δείχνω; όχι απαραίτητα ταινία, spreadsheet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξανακάνω quote την φωτογραφία, αλλά ειλικρινά δεν θα ήθελα το "μισό macbook air" με touch screen .. Φαντάζομαι ότι τα κανονικά OS X θα ήταν πολύ πιο δύσχρηστα από το OS του iPad με μια οθόνη αφής ..

 

Το πρόβλημα με το iPad κατά την γνώμη μου δεν είναι η ίδια η συσκευή, αλλά η χρησιμότητα μιας τέτοιας συσκευής .. Υπάρχει λόγος που κανένα tablet δεν πούλησε μέχρι στιγμής .. Ο λόγος είναι ότι τα tablets δεν έχουν προς το παρών κάποιο πραγματικό λόγο ύπαρξης ..

 

Πιστεύω ότι η Apple έχει ένα σχέδιο για το iPad .. Εγώ στο μυαλό μου έχω το πιο κάτω concept video .. Κάντε περιοδικά, εφημερίδες, και comix με αυτό τον τρόπο και θα με δείτε στην γραμμή από την 1η μέρα :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς που δείχνει το video με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ.

Είναι ο ορισμός του interactive περιοδικού, και μακάρι κάτι τέτοιο να μπορεί να πωλείτε στο appstore με μια τιμή των 3 ε. ανα τεύχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξανακάνω quote την φωτογραφία, αλλά ειλικρινά δεν θα ήθελα το "μισό macbook air" με touch screen .. Φαντάζομαι ότι τα κανονικά OS X θα ήταν πολύ πιο δύσχρηστα από το OS του iPad με μια οθόνη αφής ..

 

Το πρόβλημα με το iPad κατά την γνώμη μου δεν είναι η ίδια η συσκευή, αλλά η χρησιμότητα μιας τέτοιας συσκευής .. Υπάρχει λόγος που κανένα tablet δεν πούλησε μέχρι στιγμής .. Ο λόγος είναι ότι τα tablets δεν έχουν προς το παρών κάποιο πραγματικό λόγο ύπαρξης ..

 

Πιστεύω ότι η Apple έχει ένα σχέδιο για το iPad .. Εγώ στο μυαλό μου έχω το πιο κάτω concept video .. Κάντε περιοδικά, εφημερίδες, και comix με αυτό τον τρόπο και θα με δείτε στην γραμμή από την 1η μέρα :-)

 

 

ή εφαρμογές σαν αυτές [ame]http://www.youtube.com/watch?v=yIGd4aBzhTU[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει, θα το πάρω, είμαι fanboy.

 

Δύο ερωτήσεις όμως :

 

1) Ξέρει κανείς αν κάνει tethering με iphone και...

 

2) Έχει αναλογιστεί κανείς πως θα είναι η insomnia experience μέσω του App ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ καταλαβαίνω την απέχθεια στο quick time + itunes απο windows χρήστες. όταν είχα και εγώ windows αυτά τα προγράμματα μου φαίνονταν βαριά για το λειτουργικό. Σαν ξένα σώματα. Αλλά η χρήση αυτών τον συγκεκριμένων προγραμμάτων στο macos είναι απολαυστική και απροβλημάτιστη. Σιγά μη σκεφτεί η apple τους win χρήστες.

 

+1 σε αυτό.Και εγώ παλιά τα μισούσα.Τώρα που έχω Mac OSX τα λατρεύω:-D

 

Τελικά ξέρουμε αν θα μπορούμε να το πάρουμε από Αμερική χωρίς συμβόλαιο ή κάποια άλλη δέσμευση;500€+ δε δίνω για το Ipad αλλά έστω απλά και για δοκιμή 350€ ίσως τα έδινα.

 

Και το Macbook από περιέργεια το πήρα(στη μισή τιμή βέβαια από τι έκανε.Στάθηκα τυχερός:P) και τελικά το λάτρεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι κλειστές συσκευές. Η δική μου γνώμη είναι οτι σύντομα ο μεγάλος ανταγωνισμός στα netbook (γιατί netbook είναι το itab απλά με συγκεκριμένα , ελάχιστα κατεμέ ,specs) θα φουτνώσει με το ChromeOS

 

Όπως είπαν και στην παρουσίαση του, η Google θα "απαιτήσει ελάχιστες απαιτήσεις και σίγουρα θα δούμε πολλές υλοποιήσεις. Φαντάζομαι κάποια θα είναι με capacitive screen χωρίς πληκτρολόγιο, μόνο που θα είναι σε πολύ χαμηλότερη τιμή , με το λειτουργικό να είναι ελεύθερο.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα της Apple είναι το design. Όλη η σειρά προιόντων της έχει πάρα πολύ προσεγμένη εμφάνιση. Αλλά επειδή στην διάρκεια του χρόνου μετράνε οι ευκολίες, εγώ θα περιμένω να δω τις προτάσεις που θα υλοποιούν το ChromeOS και δεν θα πάρω τίποτα τέτοιο μέχρι να δω όλες τις λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι κλειστές συσκευές. Η δική μου γνώμη είναι οτι σύντομα ο μεγάλος ανταγωνισμός στα netbook (γιατί netbook είναι το itab απλά με συγκεκριμένα , ελάχιστα κατεμέ ,specs) θα φουτνώσει με το ChromeOS

 

Όπως είπαν και στην παρουσίαση του, η Google θα "απαιτήσει ελάχιστες απαιτήσεις και σίγουρα θα δούμε πολλές υλοποιήσεις. Φαντάζομαι κάποια θα είναι με capacitive screen χωρίς πληκτρολόγιο, μόνο που θα είναι σε πολύ χαμηλότερη τιμή , με το λειτουργικό να είναι ελεύθερο.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα της Apple είναι το design. Όλη η σειρά προιόντων της έχει πάρα πολύ προσεγμένη εμφάνιση. Αλλά επειδή στην διάρκεια του χρόνου μετράνε οι ευκολίες, εγώ θα περιμένω να δω τις προτάσεις που θα υλοποιούν το ChromeOS και δεν θα πάρω τίποτα τέτοιο μέχρι να δω όλες τις λύσεις.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=0QRO3gKj3qw[/ame]

 

Σύμφωνα με αυτό το video το chrome δεν έχει τίποτα παραπάνω απο το iphone os που εχει το ipad... ισα ισα το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στο παιδί που έγραψε όλο εκείνο το κατεβατό από iphone και insomnia app...

 

κάτι που ρωτήθηκε πριν και αναρωτήθηκα και εγώ... κάτι σε tv out; αυτό που κάνω να το δείχνω; όχι απαραίτητα ταινία, spreadsheet

 

Φίλε Alexzzz εγώ το είχα ρωτήσει, αλλά τώρα βρήκα και την απάντηση από το site της Apple.

 

TV and video

Support for 1024 by 768 pixels with Dock Connector to VGA Adapter; 576p and 480p with Apple Component AV Cable; 576i and 480i with Apple Composite Cable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alexzzz εγώ το είχα ρωτήσει, αλλά τώρα βρήκα και την απάντηση από το site της Apple.

 

TV and video

Support for 1024 by 768 pixels with Dock Connector to VGA Adapter; 576p and 480p with Apple Component AV Cable; 576i and 480i with Apple Composite Cable

 

thanks... πάντως κάτι σε "το κουβαλάω μαζί μου αγκαλίτσα ενώ το βίδεο γουόλ/προτζέκτορας δείχνει αυτό που θέλω" θα ήταν πιο βολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...