Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχε και υπέρυθρες το iPad έτσι ώστε να μπορούσε να πάρει μόνιμη θέση στο σαλόνι (και) ως ένα σούπερ τηλεκοντρόλ για tv-home cinema κλπ, θα ήταν και γαμώ τις all-in-one λύσεις. Από την πρώτη στιγμή που το είδα μου γεννήθηκε η ιδέα για κάτι τέτοιο. Με κανέναν αντάπτορα και το κατάλληλο software ίσως να γίνει να γουστάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να θέσω και ένα άλλο θεματάκι που κανείς δεν έχει θέσει μέχρι τώρα;;; έστω ότι έχεις το ipad , και γράφεις, γράφεις..μετά από 20λεπτά χρήσης μπορείτε να φανταστείτε με πόσες δαχτυλιές θα γεμίσει η τεράστια αυτή touch οθόνη;; εδώ στο iPhone και ώρες ώρες μου τη δίνει τόσο να τις βλέπω και το σκουπίζω αρκετά τακτικά για να μην τις βλέπω κ μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... με το ipad και τις δακτυλιές τι θα γίνεται;;;

 

για να μη σκεφτώ και πόση ώρα μπορεί να πάρει να εφαρμόσεις καλά ένα screen protector ....... πόσες μέρες ίσως ....

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι οι δακτυλιες ειναι το προβλημα..

Τις σκουπιζεις πολυ ευκολα..

 

Το προβλημα ειναι αν θα μπορεις να κρατας με το ενα χερι 700gr επι 20 λεπτα.

Πχ τα tablet pc ή τα netbooks (που ειναι 1kg) μπορεις να τα ακουμπησεις στα ποδια σου και να τα δουλεψεις..

 

Αυτα ομως που δεν εχουν καθολου πληκτρολογιο, επιτασσουν να τα κρατας με ενα χερι σου..

Εκει ισως υπαρχει δυσκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
να θέσω και ένα άλλο θεματάκι που κανείς δεν έχει θέσει μέχρι τώρα;;; έστω ότι έχεις το ipad ' date=' και γράφεις, γράφεις..μετά από 20λεπτά χρήσης μπορείτε να φανταστείτε με πόσες δαχτυλιές θα γεμίσει η τεράστια αυτή touch οθόνη;; εδώ στο iPhone και ώρες ώρες μου τη δίνει τόσο να τις βλέπω και το σκουπίζω αρκετά τακτικά για να μην τις βλέπω κ μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... με το ipad και τις δακτυλιές τι θα γίνεται;;;

 

για να μη σκεφτώ και πόση ώρα μπορεί να πάρει να εφαρμόσεις καλά ένα screen protector ....... πόσες μέρες ίσως ....

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Το ipad όπως και το 3gs έχουν ειδική επίστρωση που τα κάνει αρκετά ανεκτικα στις δαχτυλιες και καθαρίζονται ευκολότερα!

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι οι δακτυλιες ειναι το προβλημα..

Τις σκουπιζεις πολυ ευκολα..

 

Το προβλημα ειναι αν θα μπορεις να κρατας με το ενα χερι 700gr επι 20 λεπτα.

Πχ τα tablet pc ή τα netbooks (που ειναι 1kg) μπορεις να τα ακουμπησεις στα ποδια σου και να τα δουλεψεις..

 

Αυτα ομως που δεν εχουν καθολου πληκτρολογιο' date=' επιτασσουν να τα κρατας με ενα χερι σου..

Εκει ισως υπαρχει δυσκολια.[/quote']

 

είδα στο site της apple ένα αξεσουάρ τύπου θήκη που μετατρέπεται σε stand και σου δίνει κλίση για να το βάζεις στα πόδια,βέβαια ποιος ξέρει κατά πόσο θα γλιστράει .. και τώρα που το λες πως θα γράφεις άραγε ; εδώ στο iPhone με βολεύει μόνο σε ορθιο το πληκτρολόι..πως θα φτάνουν τα δάχτυλα τα μεσαία πλήκτρα;;;... για να υπολογίσω πήρα το 10αριnetbook κ προσπάθησα να κρατήσω την οθόνη, τα δάχτυλα με την καμία δεν μπορούν να φτάσουν μέχρι τη μέση ... ο ιμέ..lol

 

 

ελπίζω να βάλουν 2 μεγάλα πανάκια μέσα γιατί έχω μια τάση να τα χάνω..και με το πανάκι των γυαλιών τόσο μικρό δεν κάνεις δουλειά..

 

είσαι σίγουρος για τις δακτυλιές; ότι σκουπίζονται σκουπίζονται το θέμα είναι πως θα είναι αισθητικά όλη αυτή η οθονάρα με τις δαχτυλιές πριν το σκούπισμα...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:52 ----------

 

Το ipad όπως και το 3gs έχουν ειδική επίστρωση που τα κάνει αρκετά ανεκτικα στις δαχτυλιες και καθαρίζονται ευκολότερα!

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

ναι βρε παιδί μου αλλά δεν θα βάλεις και screen protector? όσο ακριβό κ να αγοράσεις δεν έχει σχέση με την απόκριση της οθόνης στις δαχτυλιές. και πάλι θα φαίνονται.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα στο site της apple ένα αξεσουάρ τύπου θήκη που μετατρέπεται σε stand και σου δίνει κλίση για να το βάζεις στα πόδια,βέβαια ποιος ξέρει κατά πόσο θα γλιστράει .. και τώρα που το λες πως θα γράφεις άραγε ; εδώ στο iPhone με βολεύει μόνο σε ορθιο το πληκτρολόι..πως θα φτάνουν τα δάχτυλα τα μεσαία πλήκτρα;;;... για να υπολογίσω πήρα το 10αριnetbook κ προσπάθησα να κρατήσω την οθόνη, τα δάχτυλα με την καμία δεν μπορούν να φτάσουν μέχρι τη μέση ... ο ιμέ..lol

 

 

ελπίζω να βάλουν 2 μεγάλα πανάκια μέσα γιατί έχω μια τάση να τα χάνω..και με το πανάκι των γυαλιών τόσο μικρό δεν κάνεις δουλειά..

 

είσαι σίγουρος για τις δακτυλιές; ότι σκουπίζονται σκουπίζονται το θέμα είναι πως θα είναι αισθητικά όλη αυτή η οθονάρα με τις δαχτυλιές πριν το σκούπισμα...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Φαντασου να είχες κανενα απο τα touch pc της hp με τις τεραστιες οθόνες τι θα γινότανε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαντασου να είχες κανενα απο τα touch pc της hp με τις τεραστιες οθόνες τι θα γινότανε......

 

 

είχα δει ένα στο πλαίσιο κ σιχάθηκα που το είδα. δεν υπήρχε χιλιοστό που να μην είχε δαχτυλιά.και offtopic πιστεύω ότι είναι δύσχρηστο να δουλεύεις σε touch πάνω από 10ίντσες. τουλάχιστον για τη χρήση που κάνω εγώ στο pc.. κουβέντα στην κουβέντα έχω αρχίσει να ψήνομαι για ipad..

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manuel:

Για ελαφρυ tablet, 900gr, κοιτα αυτο:

http://www.amazon.com/gp/aw/d.html/ref=redir_mdp_mobile/186-4041233-3332044?a=B002GCR04Y

 

Υστερει σε αυτονομια που εχει 5 ωρες, αλλα εχει περισσοτερες δυνατοτητες κ ειναι πιο γρηγορο.

 

Καποιος θα βολευτει με το ενα, καποιος με το αλλο.

Οπως εχω ηδη πει, το ipad ειναι μια ενδιαφερουσα συσκευη σε σχετικα προσιτη τιμη. Απλα απευθυνεται μαλλον σε περιορισμενο κοινο , που δεν εχει μικρο φορητο ή δυνατο smartphone.

Αν δεν ειχε κ τις ελλεψεις(camera,multitasking) θα ηταν ιδανικο.

 

Το συμπέρασμά μου είναι ότι το iPad είναι, δυστυχώς, χωρίς ανταγωνισμό. Όπως ήταν και το MacBook Air. Και γενικά πάντα σε κάτι τέτοια βασίζεται η Apple. Ότι σου προσφέρει κάτι, που δε σου το δίνουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το συμπέρασμά μου είναι ότι το iPad είναι, δυστυχώς, χωρίς ανταγωνισμό. Όπως ήταν και το MacBook Air. Και γενικά πάντα σε κάτι τέτοια βασίζεται η Apple. Ότι σου προσφέρει κάτι, που δε σου το δίνουν άλλοι.

 

Kοιτα και εγω μπορει να βγαλω ενα ανοικτηρι μπυρας που ειναι και τηλεφωνο.Δεν θα εχω ανταγωνισμο, αλλα αυτο δεν εχει να λεει κατι.

 

Περα απο την πλακα, προφανως η apple δεν μπορουσε να ανταγωνιστει τα κανονικα tablet pc, οποτε εβγαλε κατι αλλο. Δεν ειναι η μονη και αλλες εταιριες εχουν τετοια tablet smartbooks.

Εγω μεχρι στιγμης θεωρω το iPad πολυ καλη λυση , για οποιον βεβαια ψαχνει κατι τοσο ειδικο.

 

 

Υ.Γ.: Ε ,για το macbook air, κανεις ενα λαθακι.

Μπορει πχ να μην ξερεις οτι υπηρχαν κανονικα pc laptop που ειχαν(οταν βγηκε το air) σχεδον το μισο βαρος(780gr=1.72lbs) του macbook air και ειχαν και μεγαλυτερη συνδεσιμοτητα(ethernet,3g,usbs) και μπαταρια...

Bεβαια το macbook air διαφημιστηκε οσο κανενα αλλο subnotebook και δωθηκε σε μερικους η εντυπωση οτι ειναι το μοναδικο.

Ομως τα pc subnotebooks ειναι που κυριαρχησαν και τα προτιμουσαν αυτοι που ηθελαν κατι για on the go εναντι του air.(λογω των ελλειψων και των προβληματων του macbook air)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple βασίζεται στην διάθεση που δείχνουν οι χρήστες της να συγχωρήσουν τις ελλείψεις και τις παραλείψεις, πράγμα που γίνεται και εδώ.

 

Το ότι περνάνε (ενίοτε) στο ντούκου δεν σημαίνει ότι κάνει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα και εγω μπορει να βγαλω ενα ανοικτηρι μπυρας που ειναι και τηλεφωνο.Δεν θα εχω ανταγωνισμο, αλλα αυτο δεν εχει να λεει κατι.

 

Περα απο την πλακα, προφανως η apple δεν μπορουσε να ανταγωνιστει τα κανονικα tablet pc, οποτε εβγαλε κατι αλλο. Δεν ειναι η μονη και αλλες εταιριες εχουν τετοια tablet smartbooks.

Εγω μεχρι στιγμης θεωρω το iPad πολυ καλη λυση , για οποιον βεβαια ψαχνει κατι τοσο ειδικο.

 

 

Υ.Γ.: Ε ,για το macbook air, κανεις ενα λαθακι.

Μπορει πχ να μην ξερεις οτι υπηρχαν κανονικα pc laptop που ειχαν(οταν βγηκε το air) σχεδον το μισο βαρος(780gr=1.72lbs) του macbook air και ειχαν και μεγαλυτερη συνδεσιμοτητα(ethernet,3g,usbs) και μπαταρια...

Bεβαια το macbook air διαφημιστηκε οσο κανενα αλλο subnotebook και δωθηκε σε μερικους η εντυπωση οτι ειναι κατι το μοναδικο.

Ομως τα pc subnotebooks ειναι που κυριαρχησαν και τα προτιμουσαν αυτοι που ηθελαν κατι για on the go εναντι του air.(λογω των ελλειψων και των προβληματων του macbook air)

 

Κυρίως λόγω τιμής πιστεύω δεν έπιασε το macbook air. Βέβαια στο ipad δεν τίθεται τέτοιο θέμα αφού η τιμή είναι άκρως ανταγωνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως λόγω τιμής πιστεύω δεν έπιασε το macbook air. Βέβαια στο ipad δεν τίθεται τέτοιο θέμα αφού η τιμή είναι άκρως ανταγωνιστική.

(και τα υπολοιπα pc subnotebooks δεν ηταν πολυ φθηνοτερα μεχρι προσφατα, αλλα πηγαν καλυτερα)

 

Το iPad και εγω πιστευω οτι θα πιασει λογω τιμης. Μονο και μονο να το παρουν οι κλασσικοι που περιμενουν σε ουρα για να ανοιξει ενα apple store, αρκει για να ξεπουλησει!

 

Περα απο την πλακα, οσο περναει ο καιρος θα αυξανεται το target group και το market share τετοιων συσκευων..

Και να μην πολυπουλησει το 1ο εξαμηνο, τετοιες συσκευες μπορει να πουλησουν αρκετα τον επομενο χρονο κλπ.(με ακομα καλυτερες τιμες και δυνατοτητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple βασίζεται στην διάθεση που δείχνουν οι χρήστες της να συγχωρήσουν τις ελλείψεις και τις παραλείψεις, πράγμα που γίνεται και εδώ.

 

Το ότι περνάνε (ενίοτε) στο ντούκου δεν σημαίνει ότι κάνει σωστά.

 

Παντως κάνει το πιο απολαυστικα λάθη ιδιως για αυτους που ξερουν να απολαμβανουν τα λάθη τους...και οχι να μετανιωνουν και να γίνονται έρμαιο το τι θα πουν οι αλλοι,γεμίζοντας με ενοχες.Κανείς δεν είναι τέλειος ποσο μάλλον η Apple που μερικοί "τελειοι" έχουν θεοποιήσει και μετα την σταυρώνουν οπως και με πολλα άλλα πραγματα στη ζωή τους.Τωρα που το λέμε έιναι 33 χρονών εταιρεια...και δεν έχει αλλαξει και πολύ στην φιλοσοφία της από τοτε.

 

Το iPad τώρα δεν είναι αυτό που περιμέναμε αλλά μήπως περιμένουμε γενικώς πάρα πολλα από μια εταιρεια που ποτέ δεν εφτιαχνε αυτο που θέλαμε αλλα πάντα ήταν καλύτερο από αυτό που ήδη είχαμε.Δεν θυμάμαι ποτε την Apple ποτέ να είχε βγάλει κάτι δυνατό σε θέμα hardware (πέρα απο μερικές εξαιρέσεις....)και το ίδιο κάνει και τώρα.Αλλά τώρα υπάρχει πολλή δημοσιοτητα που δημιουργει την αισθηση οτι θα έπρεπε να είχε βγαλει κάτι δυνατοτερο αυτή επιμένει στο ίδιο τροπάριο.Με λιγα λόγια μπορεί το marketing να βελτιώθηκε αλλα η Apple συνεχίζει με την ίδια φιλοσοφία.Σώστη ή λαθος δεν ξέρω δεν είμαι θεος για να το κρίνω αλλα απλώς καταγραφω τα γεγονότα απο την δική μου σκοπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...