Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως κάνει το πιο απολαυστικα λάθη ιδιως για αυτους που ξερουν να απολαμβανουν τα λάθη τους...και οχι να μετανιωνουν και να γίνονται έρμαιο το τι θα πουν οι αλλοι,γεμίζοντας με ενοχες.Κανείς δεν είναι τέλειος ποσο μάλλον η Apple που μερικοί "τελειοι" έχουν θεοποιήσει και μετα την σταυρώνουν οπως και με πολλα άλλα πραγματα στη ζωή τους.Τωρα που το λέμε έιναι 33 χρονών εταιρεια...και δεν έχει αλλαξει και πολύ στην φιλοσοφία της από τοτε.

 

Το iPad τώρα δεν είναι αυτό που περιμέναμε αλλά μήπως περιμένουμε γενικώς πάρα πολλα από μια εταιρεια που ποτέ δεν εφτιαχνε αυτο που θέλαμε αλλα πάντα ήταν καλύτερο από αυτό που ήδη είχαμε.Δεν θυμάμαι ποτε την Apple ποτέ να είχε βγάλει κάτι δυνατό σε θέμα hardware (πέρα απο μερικές εξαιρέσεις....)και το ίδιο κάνει και τώρα.Αλλά τώρα υπάρχει πολλή δημοσιοτητα που δημιουργει την αισθηση οτι θα έπρεπε να είχε βγαλει κάτι δυνατοτερο αυτή επιμένει στο ίδιο τροπάριο.Με λιγα λόγια μπορεί το marketing να βελτιώθηκε αλλα η Apple συνεχίζει με την ίδια φιλοσοφία.Σώστη ή λαθος δεν ξέρω δεν είμαι θεος για να το κρίνω αλλα απλώς καταγραφω τα γεγονότα απο την δική μου σκοπιά.

 

η apple ειναι η μοναδικη στους υπολογιστες που φτιαχνει το hardware μαζι με το software που σημαινει πως εκμεταλευεται το μεγιστο του hardware . μην δεις πχ σε apple 2gb μνημης ram και σε pc 4gb και αμεσως να βγαλεις συμπερασμα οτι το pc παει πιο γρηγορα... μπορει να ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως εχει συγκριτικά αδυναμο hardware αλλά δεν κωλόνει πουθενά...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η apple ειναι η μοναδικη στους υπολογιστες που φτιαχνει το hardware μαζι με το software που σημαινει πως εκμεταλευεται το μεγιστο του hardware . μην δεις πχ σε apple 2gb μνημης ram και σε pc 4gb και αμεσως να βγαλεις συμπερασμα οτι το pc παει πιο γρηγορα.

Famous last words!!

Εδω τα ιδια μηχανηματα της apple(ποσο μαλλον ενα pc αυτων των χρηματων) ειναι πιο γρηγορα σε windows απο οτι σε mac os x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η apple ειναι η μοναδικη στους υπολογιστες που φτιαχνει το hardware μαζι με το software που σημαινει πως εκμεταλευεται το μεγιστο του hardware . μην δεις πχ σε apple 2gb μνημης ram και σε pc 4gb και αμεσως να βγαλεις συμπερασμα οτι το pc παει πιο γρηγορα... μπορει να ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως εχει συγκριτικά αδυναμο hardware αλλά δεν κωλόνει πουθενά...!

 

Θα συμφωνήσω μαζι σου αλλα η μεταβαση σε intel δεν έγινε εύκολα και πιστεύω οτι δεν εχουν φτασει ακόμα στο μέγιστο των δυνατοτητων.Δηλαδη φαντασου την θα έκανε το αντίστοιχο snow σε ppc....Oμοιος το iPhone OS που τρεχει τώρα το pad δεν πιστευω οτι εκμεταλεύται πλήρως τον Α4.Θα περιμένω το επομενο release του OS για να εχω μια πληρη εικόνα του τι μπορεί να κάνει το pad...

 

Βασικα το μόνο καλό σε όλη την ιστορία για μένα ήταν ο Α4 ασχετα αν οι περισσότεροι κόλλησαν στο οτι δεν έχει usb....Αλλα γενικά στην παρουσιαση δεν έδωσαν τόσο μεγαλο βαρος στον A4 για λόγους marketing ώστε να προωθήσουν το προιον συνολικά και όχι στην μεμονομενη τεχνολογία οπως κανανε το 2000 με τον ppc και πέρασε στα ψιλά με αποτελεσμα να ναυγησει το σχέδιο και γενικά η Apple να κινδυνεύει να κλείσει.Ας είναι καλά το iPod που επιασε και με αυτό μπορεσανε να βγουν στον πολύ το κοσμο οπως και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω fanboys που θα το πάρουν γιατί πολύ απλά παίρνουν οτιδήποτε έχει "μηλαράκι" πάνω του, ακόμα κι αν αυτό είναι σάπιο. Ξέρω όμως και fanboys με iPhone και iMac που δεν θα το πάρουν γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται, ούτε σαν πολυτέλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Apple A4 είναι ένα SoC (System-on-a-Chip) βασισμένο σε ARM... Μια πολύ καλή παρουσίαση είναι στο: http://www.brightsideofnews.com/news/2010/1/27/apple-a4-soc-unveiled---its-an-arm-cpu-and-the-gpu!.aspx

 

Η σχεδίαση είναι της ARM (Cortex-A9) και δεν έχει τίποτα περισσότερο/λιγότερο από άλλες υλοποιήσεις. Ότι κάνει το iPad είναι το software - το hardware είναι οριακά καλύτερο από ένα smartphone και είναι το ίδιο hardware που θα έχουμε σε 2-3 χρόνια στα κινητά.

 

Ο Apple A4 έχει το εξής πλεονέκτημα: επιτρέπει native εκτέλεση των εφαρμογών του iPhone (ο επεξεργαστής του τελευταίου είναι... Cortex-A8 ARM, made by Samsung). Αν χρησιμοποιούσαν Atom θα σήμαινε ότι έπρεπε να ξαναγράψουν μέρος του iPhone OS - ή να κάνουν compatibility layer στο MacOS X για να τρέχουν οι εφαρμογές και μετά emulation του ARM ISA. Κοινώς θα σερνόταν... και το flash θα έπαιζε natively με κάποιο μικρό hack.

 

Τώρα το μόνον που μένει στην Apple είναι να αποφασίσει σε μία πλατφόρμα, γιατί δεν θα αντέξει για πολύ να εξελίσσει και τις δύο. Ή θα μείνει με x86, οπότε θα είναι έρμαιο της Intel/AMD/IBM ή θα πάει με την πιο φιλική ARM. Οπότε αν σε 3 χρόνια τα Mac σας τρέχουν ARM εφαρμογές, μην εκπλαγείτε.

 

Εν τέλει, η Apple κάνει τα πάντα για να έχει μια κλειστή πλατφόρμα στην οποία θα έχει και το καρπούζι και το μαχαίρι. Μπορεί σαν καταναλωτές να ενθουσιάζεστε με την ολοκλήρωση, το design, την ευκολία χρήσης και χίλια δύο άλλα, που όντως ισχύουν, υπάρχουν και άλλοι που είναι διατεθιμένοι να τα θυσιάσουν για να μη νιώθουν εγκλωβισμένοι.

 

I'm a PC because it's free as in free speech... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανάλογο σκεφτόμουν μετά την παρουσίαση dop... σκεφτόμουν ότι προς τα εκεί το πάει και για τους υπολογιστές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λες να σταματήσουν και το bootcamp στο μέλλον και να ξαναγυρίσουν σε κλειστα κουτιά?

Ελπίζω τουλαχιστον να υπάρχει virtual.....

 

 

Free as a bird.... :-)

 

Τώρα που το σκέφτομαι αν το pad είχε ιδιο hardware με τα αλλα θα μπορουσα με κάποιο τροπο να του περασω και android....

Λετε να βγάλουν και κανένα bootcamp για iPad?

Μπα... τόσο μάπα που είναι το hardware.Δεν νομίζω να ασχοληθούν.....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι θεωρουμε δεδομενη την επιτυχια του iPad απο οτι εχω καταλαβει ετσι ? Εχει κανει ομως η Apple τραγικες αποτυχιες στο παρελθον.

Και αυτη της ακριβως η επαρση ειναι που εχει οδηγησει και την ιδια και αλλες εταιριες στο παρελθον σε τραγικες αποτυχιες... Οι καταναλωτες ξυπνανε δεν ειναι προβατα (ναι apple fanboys και εσας πιανει αυτο...)

Δεν λεω οτι δε θα πουλησει, φυσικα και θα πουλησει, αλλα την επιτυχια του iPhone δε θα την δουν ουτε με κυαλια...

 

Μια τετοια τοποθετηση καιρο ειχαμε να τη δουμε. Βασικα μπορεις να με διαφωτισεις για αποτυχιες, δεν ανακαλω κατι.

 

Παντως, αν και δε μ'αρεσει να το βλεπω αναρτημενο, θα πω και εγω με τη σειρα μου οτι πιστευω οτι θα πουλησει κανονικα εως καλα και το σημαντικοτερο: θα ειναι ψηλα στην υποληψη του "μεσου" καταναλωτη ( ναι, αυτο ειναι αποτελεσμα μαρκετινγκ). "Το αξεσορι του προνομοιουχου", θα φωναζει το ιματζ του και θα προσελκυσει πολλους που θα καλυψουν αλλες αναγκες μεσω iPad. Εν αναμονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τετοια τοποθετηση καιρο ειχαμε να τη δουμε. Βασικα μπορεις να με διαφωτισεις για αποτυχιες, δεν ανακαλω κατι.

 

apple tv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καταναλωτες ξυπνανε δεν ειναι προβατα (ναι apple fanboys και εσας πιανει αυτο...)

 

Ξέρεις ποιοί είναι χειρότεροι από τους apple fanboys ?? Οι apple haters .. Με κάθε νέο προϊόν που παρουσιάζει η apple έχουμε την ίδια κατάσταση ..

 

Οι περισσότεροι σε αυτό το topic δεν νομίζω ότι αναφέρονται στο iPad με τα επιχειρήματα τους, αλλά γενικότερα στα "tablets" .. Το αν αυτή η κατηγορία υπολογιστών θα μεγαλώσει ή όχι κανένας δεν μπορεί να πεί με σιγουριά, αλλά για να ετοιμάζουν όλες οι μεγάλες εταιρείες tablets αυτή την στιγμή κάτι θα ξέρουν περισσότερο ..

 

Το iPad έχει σίγουρα κάποια ελαττώματα, αλλά για μένα προσωπικά είναι με διαφορά το πιο υποσχόμενο tablet που έχω δει μέχρι στιγμής .. Μπορεί κανείς να πεί το αντίθετο ?? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τετοια τοποθετηση καιρο ειχαμε να τη δουμε. Βασικα μπορεις να με διαφωτισεις για αποτυχιες, δεν ανακαλω κατι.

 

Παντως, αν και δε μ'αρεσει να το βλεπω αναρτημενο, θα πω και εγω με τη σειρα μου οτι πιστευω οτι θα πουλησει κανονικα εως καλα και το σημαντικοτερο: θα ειναι ψηλα στην υποληψη του "μεσου" καταναλωτη ( ναι, αυτο ειναι αποτελεσμα μαρκετινγκ). "Το αξεσορι του προνομοιουχου", θα φωναζει το ιματζ του και θα προσελκυσει πολλους που θα καλυψουν αλλες αναγκες μεσω iPad. Εν αναμονη..

μνημη μηδεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ο Apple A4 είναι ένα SoC (System-on-a-Chip) βασισμένο σε ARM... Μια πολύ καλή παρουσίαση είναι στο: http://www.brightsideofnews.com/news/2010/1/27/apple-a4-soc-unveiled---its-an-arm-cpu-and-the-gpu!.aspx

 

Η σχεδίαση είναι της ARM (Cortex-A9) και δεν έχει τίποτα περισσότερο/λιγότερο από άλλες υλοποιήσεις. Ότι κάνει το iPad είναι το software - το hardware είναι οριακά καλύτερο από ένα smartphone και είναι το ίδιο hardware που θα έχουμε σε 2-3 χρόνια στα κινητά.

 

Ο Apple A4 έχει το εξής πλεονέκτημα: επιτρέπει native εκτέλεση των εφαρμογών του iPhone (ο επεξεργαστής του τελευταίου είναι... Cortex-A8 ARM, made by Samsung). Αν χρησιμοποιούσαν Atom θα σήμαινε ότι έπρεπε να ξαναγράψουν μέρος του iPhone OS - ή να κάνουν compatibility layer στο MacOS X για να τρέχουν οι εφαρμογές και μετά emulation του ARM ISA. Κοινώς θα σερνόταν... και το flash θα έπαιζε natively με κάποιο μικρό hack.

 

Τώρα το μόνον που μένει στην Apple είναι να αποφασίσει σε μία πλατφόρμα, γιατί δεν θα αντέξει για πολύ να εξελίσσει και τις δύο. Ή θα μείνει με x86, οπότε θα είναι έρμαιο της Intel/AMD/IBM ή θα πάει με την πιο φιλική ARM. Οπότε αν σε 3 χρόνια τα Mac σας τρέχουν ARM εφαρμογές, μην εκπλαγείτε.

 

Εν τέλει, η Apple κάνει τα πάντα για να έχει μια κλειστή πλατφόρμα στην οποία θα έχει και το καρπούζι και το μαχαίρι. Μπορεί σαν καταναλωτές να ενθουσιάζεστε με την ολοκλήρωση, το design, την ευκολία χρήσης και χίλια δύο άλλα, που όντως ισχύουν, υπάρχουν και άλλοι που είναι διατεθιμένοι να τα θυσιάσουν για να μη νιώθουν εγκλωβισμένοι.

 

I'm a PC because it's free as in free speech... ;)

 

Νομίζω υπαρχουν υπολογιστες(κυρίως laptops) που δουλευουνε και τους 2 επεξεργαστες, απλα ο ένας να ενεργοποείται στο stand by mode (idle) του κύριου επεξεργαστή και να εκτελει μονο e-mail κτλ.(στυλ iPad διεργασιες) και όταν θέλουμε να εκτελεσουμε βαρια διεργασια να παίρνει μπροστα ο αλλος.Βασικά για να αυξησουν έτσι την αυτονομία.

Δεν θα μου προξενoυσε εντυπωση αν εβλεπα macbook με iPad εφαρμογες στο μέλλον και τον Α4 μέσα δίπλα στον intel αλλα μάλλον θα είχε 2 σκληρους(ο ένας ssd) και λειτουργικά μερικώς εξαρτημένα το ένα με το άλλο και touchscreen...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...