Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άρθρο εκθειάζει την έλλειψη multitasking.

> I find it hard to believe that the loss of background processing isn't 
a price worth paying to have a computer that isn't frightening anymore.

Δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να δέχεται κάποιος τόσο εύκολα έναν τέτοιο περιορισμό.

 

Σε γενικές γραμμές έχει μια δόση λογικής το άρθρο, με την οποία δε συμφωνώ, παρόλα αυτά εξακολουθεί να έχει.

 

Φυσικά όταν κάποιος κλείνει το κείμενό του με τη φράση

>In the meantime, Adobe and Microsoft will continue to stamp their feet and whine.

 

Βάζει μια ταμπέλα στον εαυτό του και δε με αφήνει να τον πάρω στα σοβαρά.

Μίλησα για το γενικότερο σκεπτικό του άθρου, για το ότι έχουμε συμβιβαστεί με το γεγονός πως θα κάνουμε "formatting the margins, installing the printer driver, uploading the document, finishing the PowerPoint slides, running the software update or reinstalling the OS" ΠΡΙΝ κάνουμε το "real work". Έχουμε συμβιβαστεί μ'αυτό, και αδυνατούμε να αναγνωρίσουμε την προστιθέμενη αξία που έχει κάτι το οποίο σε απαλλάσει από αυτό. Και όχι μόνο αυτό, αλλά το υποβαθμίζουμε κι όλας, θεωρόντας ότι είναι για "μη γνώστες", προφανώς γιατί θεωρούμε πως η πληροφορική είναι μόνο για τους γνώστες (εμάς δηλαδή).

 

Δεν μ'ενδιαφέρει το biased του αρθρογράφου, ούτε οι πικρόχολες ατάκες για την Adobe και την Microsoft. Από την αρχή εστίασα στο ζουμί του άρθου.

 

Το νέο αυτοκίνητό σου είναι απίστευτο. Πανέμορφο, εύκολο στη χρήση, μειώνει στο μισό τις επισκέψεις στον μηχανικό. Πραγματικά απίστευτο! Αλλά μπορείς να οδηγήσεις μόνον στους δρόμους που σε αφήνει η κατασκευάστρια εταιρία.. Κρίμα που έτσι δε μπορείς να επισκευτείς ολόκληρες γειτονιές, δε μπορείς να πας στο μπακάλικο, δε μπορείς να επισκευτείς την άρρωστη θειά σου. Μέχρι να χτίσει η εταιρία δικό της δρόμο δηλαδή, να σκάψεις εσύ τούνελ ή να πας με τα πόδια. Και φυσικά αν πας με το καινούριο αυτοκίνητό σου, τότε είσαι παράνομος...

Βρίσκω λίγο άστοχο τον παραλληλισμό σου. Αν θες παράδειγμα από την αυτοκίνηση, τότε ίσως να έλεγα κάτι περί μικρομεσαίων και αδυναμίας τους να κάνουν off-road διαδρομές (το οποίο είναι προφανές), αλλά όχι το να λες ότι π.χ. το αυτοκίνητο δεν τρέχει σε όλους τους δρόμου, γιατί έτσι υπερβάλλεις. Μια χαρά "αυτοκίνητα" φτιάχνει η Apple, όπως μια χαρά "αυτοκίνητα" φτιάχνει και η MS. Τώρα, αν το ένα έχει τουρμπίνα, αν το άλλο έχει μεγαλυτερη άνεση, και αν το τρίτο έχει καλύτερη πληροφόρηση του δρομου από το τιμόνι, είναι λεπτομέριες που αναγνωρίζουν και το αντίστοιχο target group. Καμία σχέση με τρομολαγνείς ατάκες όπως "Μέχρι να χτίσει η εταιρία δικό της δρόμο δηλαδή", "να σκάψεις εσύ τούνελ ή να πας με τα πόδια" που το μόνο που κάνουν είναι πρόκληση εντυπώσεων και συσσώρευση φθηνού credibility στα λεγόμενα κάποιου.

Τα αυτοκίνητα δεν τρέχουν σε ράγες. Κανείς δε μας λέει πιο βιβλίο να αγοράσουμε, ποια ταινία θα δούμε, ποιον κώδικα θα κάνουμε compile. Και όμως μερικοί είναι έτοιμοι να δεχτούν μία εταιρία να κανονίζει τι θα βλέπουν στο Internet, τι θα εγκαθιστούν στο ΔΙΚΟ τους μηχάνημα και ακόμα χειρότερα κάποιον να αφαιρεί ότι θέλει από την περιουσία τους.

Κινδυνολογείς ακατάσχετα αγαπητέ. Να το προσέξεις αυτό!

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη του απλού κόσμου να θέλει κάτι εύκολο, προσιτό και φυσικό για να ικανοποιεί τις ανάγκες του για επικοινωνία. Αλλά το να πηγαίνεις σε μια κλειστή πλατφόρμα δεν είναι η λύση, είναι μη-λύση. Σήμερα παλεύουμε για το net neutrality, αύριο θα το έχουμε χάσει ήδη και θα παλεύουμε για το app neutrality.

Το net neutrality είναι κατοχυρωμένο με νόμους στην Ευρώπη, ενώ και σε πιο rough αγορές όπως των ΗΠΑ υπάρχουν δηλώσεις από υψηλόβαθμους πολιτικούς (πρόσφατα από τον Obama) υπέρ του net neutrality, κάτι που αν μη τι άλλο δείχνει μια θετική τάση. Οπότε, το να μιλάς για αυριανή απώλεια του net neutrality, για να προσδόσεις αξιοπιστία στην πρόβλεψή σου για μεθαυριανή απώλεια του app neutrality, είναι σαν να προσπαθείς να τρομάξεις τα πρόβατα ώστε να πάνε όλα προς την επιθυμητή κατεύθυνηση. ;)

Και το app neutrality είναι πολύ πιο δύσκολο να χαθεί απ' ότι το net neutrality, ειδικά με τόσες πλατφόρμες ανάπτυξης που κυκλοφορούν, και εξηγούμαι: για να δημιουργήσεις συνθήκες "μη neutrality" σε μια πλατφόρμα θα πρέπει κατ' αρχήν να ελέγχεις την πλατφόρμα αυτή. Και το να ελέγχεις ένα ευρύ δίκτυο τηλεπικοινωνιών είναι πολύ πιο κοστοβόρο απ' ότι το να δημιουργήσεις μια νέα εναλλακτική πλατφόρμα λογισμικού (όπως οι πολλές που ήδη υπάρχουν).

 

---------- Προσθήκη στις 21:43 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:41 ----------

 

Γιατί πιστεύεις ότι το παιδί είναι anti-Apple fan? Επειδή λέει αρνητικά για το προϊόν?

 

Πάντως θα διαφωνήσω μαζί σου και θα συμφωνήσω με τον dop. Εμένα η αναλογία μου στέκει πάρα πολύ καλά. Το να μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που να θες μετά να το βάλεις στο ipad σου χωρίς να σου πει η Apple ναι βάλε το ή όχι μην το βάλεις δεν νομίζω πως μπορεί να συκριθεί με τα "απομακρυσμένα μέρη". Μόνο απομακρο δεν είναι το να φτιάξεις ένα πρόγραμμα γιατί έχεις τις γνώσεις και να το κάνεις να δουλέψει χωρίς να σου πει κανείς εαν θα μπορείς να το έχεις-στο μηχάνημα που εσύ πλήρωσες για να γίνει δικό σου.

 

Πες μου έναν λόγο που θα απορρίψει η Apple ένα σωστά γραμμένο πρόγραμμα, με αποδεκτό περιεχόμενο, από το να μπει στο iTunes store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί πιστεύεις ότι το παιδί είναι anti-Apple fan? Επειδή λέει αρνητικά για το προϊόν?

 

Πάντως θα διαφωνήσω μαζί σου και θα συμφωνήσω με τον dop. Εμένα η αναλογία μου στέκει πάρα πολύ καλά. Το να μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που να θες μετά να το βάλεις στο ipad σου χωρίς να σου πει η Apple ναι βάλε το ή όχι μην το βάλεις δεν νομίζω πως μπορεί να συκριθεί με τα "απομακρυσμένα μέρη". Μόνο απομακρο δεν είναι το να φτιάξεις ένα πρόγραμμα γιατί έχεις τις γνώσεις και να το κάνεις να δουλέψει χωρίς να σου πει κανείς εαν θα μπορείς να το έχεις-στο μηχάνημα που εσύ πλήρωσες για να γίνει δικό σου.

 

Θέλεις να πεις ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν τους καλύπτει το software που κυκλοφορεί και γι' αυτό το λόγο φτιάχνουν μόνοι τους;! Γιατί αν αυτό δεν είναι απομακρυσμένη περιοχή (αλλά η άρρωστη γιαγιά μας) στους υπολογιστές, τότε δεν έχω ιδέα τι είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πες μου έναν λόγο που θα απορρίψει η Apple ένα σωστά γραμμένο πρόγραμμα, με αποδεκτό περιεχόμενο, από το να μπει στο iTunes store?

 

http://www.wired.com/epicenter/2009/07/apple-rejects-google-voice/. Πραγματικά σε καλύπτει ο λόγος? Και στην τελική,εμένα τουλάχιστον, δεν μου αρέσει να χω πάνω από το κεφάλι μου κάποιον να μου λέει εαν μπορώ ή όχι να βάλω πρόγραμμα που μου καρφώθηκε.

 

@Manuel: Εγώ τουλ λόγω μελλοντικού επαγγέλματος χρειάζομαι γνώσεις προγραμματισμού γιατί αυτό που σπουδάζω είναι λίγο παρατημένο από άποψη software και πρέπει ανα πάσα στιγμή να έχω τη δυνατότητα να μπορώ να φτιάξω ένα σχετικά απλό προγραμματάκι για να δουλέψω. Δεν μιλάω για 1000 γραμμές κώδικα.:lol::lol:

 

Ή τουλ να έχω το sourse να μπορώ να το τροποποιήσω όπως θέλω και με βολεύει για την δουλειά μου. Γενικά δεν καταλαβαίνω τι πειράζει να έχουμε ελευθερία στα μηχανήματα που πληρώνουμε. Γιατί να πω πως μας τα δωσαν τσάμπα να πω πάει στο κέρατο. Ή να πω πως κάνουν 50 ευρώ πάλι να πάει στο κέρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πες μου έναν λόγο που θα απορρίψει η Apple ένα σωστά γραμμένο πρόγραμμα, με αποδεκτό περιεχόμενο, από το να μπει στο iTunes store?

 

 

ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ pwned εντελώς λέμε όμως!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mercyful_Fate : Τυχαίνει να βρίσκομαι στις ΗΠΑ και δουλεύω σε έναν τομέα όπου ο καθένας προσπαθεί να σε εγκλωβίσει στο δικό του κουτάκι (βλ supercomputing). Το 100% του χρόνου μου το περνάω δημιουργώντας λογισμικό που θα σου επιτρέψει να τρέξεις την εφαρμογή σου σε οποιοδήποτε κουτάκι, άσχετα με το τι θέλει ο κατασκευαστής - δουλεύω πάνω σε runtime systems. Συνεπώς η άποψή μου είναι ξεκάθαρα biased προς ανοιχτές αρχιτεκτονικές, ανοιχτό λογισμικό, διαθέσιμα APIs κλπ.

 

Μπορεί να είμαι πολλά πράματα, αλλά Apple-fan-hater δεν είμαι και τα πικρόχολα σχόλια σου θα τα προσπεράσω. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πω και ναι στις τακτικές της Apple, όπως και στις τακτικές οποιασδήποτε εταιρίας προσπαθεί να κλείσει την πλατφόρμα της και να επιμένει ότι είναι το "next big thing". Και η Apple τρέχει πανικόβλητη με κάθε runtime που προσπαθεί να μπει στο App Store (θυμάται κανείς την ιστορία με τον Commodore 64 emulator??). Και σε αυτό θα με βρει κάθετα αντίθετο και η Apple και ο οποιοσδήποτε.

 

Αν νομίζεις ότι κινδυνολογώ ακατάσχετα: "Steve Jobs, Apple's chief executive, has confirmed there is a 'kill switch' built into the iPhone that allows Apple to remotely delete malicious or inappropriate applications stored on the device. ..."Hopefully we never have to pull that lever, but we would be irresponsible not to have a lever like that to pull," said Mr Jobs. "

( http://www.telegraph.co.uk/technology/3358134/Apples-Jobs-confirms-iPhone-kill-switch.html ) Το "να έχω κάτι για προστασία του καταναλωτή" γίνεται εύκολα "να έχω κάτι για να τον ελέγχω".

 

Tο net neutrality πολλές φορές υπάρχει μόνον στα χαρτιά στις ΗΠΑ (και θα αλλάξει μόνον προς το χειρότερο :( ) και όλοι ξέρουμε πολύ καλά πως εν τέλει γίνεται ότι θέλει η μεγάλη εταιρία/ες (που συνεργάζονται μεταξύ τους με απόλυτη αρμονία) και όχι ο οποιοσδήποτε κυβερνητικός οργανισμός.

 

Δε με απασχολεί καθόλου ποιος είναι fan ποιανού - ο φανατισμός και οι ανακρίβειες από την άλλη με ενοχλούν.

 

Εν πάση περιπτώση, ο καθένας έχει την επιλογή να αγοράσει ό,τι θέλει όποτε το θέλει, με όποιον τρόπο το θέλει. Προσωπικά, θα επιλέξω και με βάση τις τακτικές της εκάστοτε εταιρίας.

 

ΥΓ αν το hulu.com και το http://www.techcult.com/the-150-best-online-flash-games/ είναι δύσβατα μονοπάτια, τι να πω...

 

ΥΓ2 η google voice app απορρίφθηκε επειδή θα επέτρεπε φτηνές κλήσεις και τσάμπα SMS μέσω Google Voice. Αυτό δε μπορεί να το επιτρέψει η AT&T που παίρνει 15 cents για κάθε αποστολή ΚΑΙ λήψη SMS και η οποία έχει συμφωνία με την Apple για να διαθέτει το κινητό της. Neutrality κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ pwned εντελώς λέμε όμως!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Όπως είδες όμως λίγο μετά, η Google μπήκε στα "χωράφια" της Apple με το δικό της τηλέφωνο! Thats the Game! Ας επιβιώσει ο καλύτερος!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είδες όμως λίγο μετά, η Google μπήκε στα "χωράφια" της Apple με το δικό της τηλέφωνο! Thats the Game! Ας επιβιώσει ο καλύτερος!

B)

 

Έτσι ακριβώς είναι, και συγκεκριμένα είπε ο jobs:

 

On Google: We did not enter the search business, Jobs said. They entered the phone business. Make no mistake they want to kill the iPhone. We wont let them, he says.

 

http://www.macrumors.com/2010/01/31/steve-jobs-at-apple-town-hall-meeting-google-adobe-next-iphone-2010-macs-and-more/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοιο πρόβλημα με το τί επιτρέπει και το τί επιλέγει η Apple ή όχι...

 

Στο κάτω κάτω όπως έχει ειπωθεί, βγάζουν κι άλλοι... Γιατί δεν παίρνετε ένα από τους άλλους και κάνετε λες και είστε δέσμιοι της εταιρείας αυτής;

 

Στο κάτω - κάτω η Microsoft κατέχει σχεδόν αν θυμάμαι το 95% της παγκόσμιας αγοράς software... Δεν θα είναι δύσκολο να πάρει μέρος της αγοράς... Τουλάχιστον θα κολλάει το tablet σου και θα ξέρεις να πας στον task manager σου και να το ξεκολλάς... Επίσης να χειρίζεσαι και τα προβλήματα όλων των γνωστών και φίλων που θα έχουν κάνει το λάθος να το αγοράσουν...

 

Επίσης, γιατί τόσο πρόβλημα με το multitasking; Τί θα θέλω να κάνω στο tablet δηλαδή ρε παιδιά; Encoding καμμιά ταινία την ώρα που στέλνω mail και να ακούω και μουσική με κάνα δυο ανοικτά παράθυρα; Έλεος...

Α, και όσον αφορά την μη υποστήριξη flash, εγώ λέω να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να το λύσω το πρόβλημα όπως το έλυνα μέχρι τώρα... με το πισί μου... καλύτερα μη σας πώ για να μη μου τα ζαλίζουν να τους φτιάχνω και τις φάρμες...

 

Το βλέπω το έργο πάντως... Αλήθεια... Θα είμαι σαν κι εκείνους τους καημένους που έκαναν το λάθος και πήραν Ferrari (ή Lamborghini, μην ξεχνιόμαστε) και τη πρώτη βδομάδα την πήγαν πίσω... ακούς εκεί να κάνουν τόσο θόρυβο οι δέκα κύλινδροι... και να μην έχει θήκη για φραπέ... :)

 

Αφήστε μας λοιπόν να το κάνουμε το λάθος με το καλό, επενδύστε την ώρα σας καλύτερα στέλνοντας τις πανέξυπνες προτάσεις σας στον Steve ή καλύτερα σε κάτι πιο εποικοδομητικό από επικρίσεις σε κάτι που δεν γουστάρετε όσο οι υπόλοιποι...

 

Δεν θυμάμαι να είναι υποχρεωτική στην χώρα αυτή η αγορά μηχανημάτων της Apple... άντε να μην ανησυχούμε πάλι για διαθεσιμότητες... άιντε με το καλό... Σοβαρά... Λες και μας το επέβαλε κανείς... Δεν είναι εθνική οδός που την κλείσανε οι αγρότες ρε παιδιά... Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε άλλες εκτός της Apple οδούς για να καλυφθούμε υπολογιστικά...

 

Άντε κι άμα τις πάρετε τις άλλες τις ταμπλέτες να βρεθούμε να τις βγάλουμε βόλτα να λιαστούνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια.... τα ίδια... τα ίδια... και τα ίδια... εντάξει σας θίξαμε την μαμά αππλε.. αλλά βρείτε κάτι καινούριο. Αυτό το "δεν σας αναγκάζει κανείς να το πάρετε" έχει κουράσει πλέον.

 

Κουβέντα επί της συσκευής κάνουμε... καλοί- κακοί, φίλοι- εχθροί της αππλε... εικασίες και εκτιμήσεις κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
τα ίδια.... τα ίδια... τα ίδια... και τα ίδια... εντάξει σας θίξαμε την μαμά αππλε.. αλλά βρείτε κάτι καινούριο. Αυτό το "δεν σας αναγκάζει κανείς να το πάρετε" έχει κουράσει πλέον.

 

Κουβέντα επί της συσκευής κάνουμε... καλοί- κακοί, φίλοι- εχθροί της αππλε... εικασίες και εκτιμήσεις κάνουμε.

 

Όχι μόνο εικασίες και εκτιμήσεις, εδώ γίναμε managers, CEO, developers, μέντιουμ, διαφημιστές, ψυχολόγοι και περιμένω και άλλα ακόμη!

 

Και να φανταστείς πως ακόμη ούτε τη συσκευή είδαμε να κυκλοφορεί, ούτε και το διαθέσιμο software!

 

Από τις αντιδράσεις αυτές και μόνο η Apple πέτυχε το σκοπό της ακόμη και αν το ipad πουλήσει 1 κομμάτι (το δικό μου)!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοιο πρόβλημα με το τί επιτρέπει και το τί επιλέγει η Apple ή όχι...

 

Στο κάτω κάτω όπως έχει ειπωθεί, βγάζουν κι άλλοι... Γιατί δεν παίρνετε ένα από τους άλλους και κάνετε λες και είστε δέσμιοι της εταιρείας αυτής;

 

Στο κάτω - κάτω η Microsoft κατέχει σχεδόν αν θυμάμαι το 95% της παγκόσμιας αγοράς software... Δεν θα είναι δύσκολο να πάρει μέρος της αγοράς... Τουλάχιστον θα κολλάει το tablet σου και θα ξέρεις να πας στον task manager σου και να το ξεκολλάς... Επίσης να χειρίζεσαι και τα προβλήματα όλων των γνωστών και φίλων που θα έχουν κάνει το λάθος να το αγοράσουν...

 

Επίσης, γιατί τόσο πρόβλημα με το multitasking; Τί θα θέλω να κάνω στο tablet δηλαδή ρε παιδιά; Encoding καμμιά ταινία την ώρα που στέλνω mail και να ακούω και μουσική με κάνα δυο ανοικτά παράθυρα; Έλεος...

Α, και όσον αφορά την μη υποστήριξη flash, εγώ λέω να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να το λύσω το πρόβλημα όπως το έλυνα μέχρι τώρα... με το πισί μου... καλύτερα μη σας πώ για να μη μου τα ζαλίζουν να τους φτιάχνω και τις φάρμες...

 

Το βλέπω το έργο πάντως... Αλήθεια... Θα είμαι σαν κι εκείνους τους καημένους που έκαναν το λάθος και πήραν Ferrari (ή Lamborghini, μην ξεχνιόμαστε) και τη πρώτη βδομάδα την πήγαν πίσω... ακούς εκεί να κάνουν τόσο θόρυβο οι δέκα κύλινδροι... και να μην έχει θήκη για φραπέ... :)

 

Αφήστε μας λοιπόν να το κάνουμε το λάθος με το καλό, επενδύστε την ώρα σας καλύτερα στέλνοντας τις πανέξυπνες προτάσεις σας στον Steve ή καλύτερα σε κάτι πιο εποικοδομητικό από επικρίσεις σε κάτι που δεν γουστάρετε όσο οι υπόλοιποι...

 

Δεν θυμάμαι να είναι υποχρεωτική στην χώρα αυτή η αγορά μηχανημάτων της Apple... άντε να μην ανησυχούμε πάλι για διαθεσιμότητες... άιντε με το καλό... Σοβαρά... Λες και μας το επέβαλε κανείς... Δεν είναι εθνική οδός που την κλείσανε οι αγρότες ρε παιδιά... Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε άλλες εκτός της Apple οδούς για να καλυφθούμε υπολογιστικά...

 

Άντε κι άμα τις πάρετε τις άλλες τις ταμπλέτες να βρεθούμε να τις βγάλουμε βόλτα να λιαστούνε...

 

Εδώ κάνουμε κουβέντα. Δεν είπε κανείς μην αγοράσεις το ipad ή αγόρασε το ipad. Έχω δει και άλλους που έχουν κάνει ίδιο ποστ με το δικό σου. Δηλαδή είναι κακό να πούμε την άποψη μας και να πούμε ότι δεν κάνει για τις ανάγκες μας? Εννοώ τις δικές μου και ατόμων που συμμερίζονται την αποψή μου. Δεν θα σε κράξω γιατί πήρες το ipad από την στιγμή που εσύ πιστεύεις ότι σου χρειάζεται. Αλλά θα κράξω τον εαυτό μου εαν πάω να πληρώσω για να το πάρω ενώ δεν μου χρειάζεται. Εαν εσύ είσαι ευχαριστημένος με το προιόν πάρε το,μεγάλη μου χαρά. Ας βγούμε και για καφέ να μου το δείξεις δεν έχω πρόβλημα. Τα θέματα του multitasking τα χουμε αναλύσει πιστεύω. Όπως και του flash. Εαν εσύ είσαι οκ με αυτά εμένα μου είναι υπεραρκετό.

 

Επίσης λες:

Γιατί δεν παίρνετε ένα από τους άλλους και κάνετε λες και είστε δέσμιοι της εταιρείας αυτής;

 

Είπε κανείς ότι πρέπει sony ( :P ) και καλά να πάρουμε tablet? Εγώ προσωπικά και το απίθανο gadget να ήταν δεν θα το έπερνα. Γιατί δεν βρίσκω λόγω να πάρω tablet. Ποτέ δεν βρήκα χρησιμότητα σε ένα tablet. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να πω την άποψή μου για το προιόν? Αυτό που εγώ σχολιάζω δεν είναι το προιόν αυτό καθ αυτό αλλά η πολιτική της εταιρίας που μου λέει πως μπροστά μου έχω χρυσό ενώ βλέπω πως είναι κάρβουνο. Καθώς και όλα τα άλλα περί κλειστότητας του προιόντος. Μιας εταιρίας που υποστηρίζει(υποστήριζε?) τους "rebels" και τους "mischiefs" (από την γνωστή διαφήμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω και έναν ακόμα προβληματισμό μου... αν το ipad κυκλοφορήσει τον Μάρτιο (στα μέρη μας ακόμα πιο μετά) και γύρω στον Ιούνιο- Ιούλιο (παραδοσιακά) είναι να βγει το νέο iphone (φήμη ή όχι, αλήθεια ή ψέμματα) πολλοί θα προτιμήσουν να περιμένουν να δουν τι θα γίνει τελικά μέχρι τότε.

 

Επειδή δεν πιστεύω ότι έχει κάνει τέτοιο οφσαϊντ από ελεγχόμενη θέση η αππλε... να μην περιμένουμε νέο iphone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εδώ κάνουμε κουβέντα. Δεν είπε κανείς μην αγοράσεις το ipad ή αγόρασε το ipad. Έχω δει και άλλους που έχουν κάνει ίδιο ποστ με το δικό σου. Δηλαδή είναι κακό να πούμε την άποψη μας και να πούμε ότι δεν κάνει για τις ανάγκες μας? Εννοώ τις δικές μου και ατόμων που συμμερίζονται την αποψή μου. Δεν θα σε κράξω γιατί πήρες το ipad από την στιγμή που εσύ πιστεύεις ότι σου χρειάζεται. Αλλά θα κράξω τον εαυτό μου εαν πάω να πληρώσω για να το πάρω ενώ δεν μου χρειάζεται. Εαν εσύ είσαι ευχαριστημένος με το προιόν πάρε το,μεγάλη μου χαρά. Ας βγούμε και για καφέ να μου το δείξεις δεν έχω πρόβλημα. Τα θέματα του multitasking τα χουμε αναλύσει πιστεύω. Όπως και του flash. Εαν εσύ είσαι οκ με αυτά εμένα μου είναι υπεραρκετό.

 

Επίσης λες:

 

Είπε κανείς ότι πρέπει sony ( :P ) και καλά να πάρουμε tablet? Εγώ προσωπικά και το απίθανο gadget να ήταν δεν θα το έπερνα. Γιατί δεν βρίσκω λόγω να πάρω tablet. Ποτέ δεν βρήκα χρησιμότητα σε ένα tablet. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να πω την άποψή μου για το προιόν? Αυτό που εγώ σχολιάζω δεν είναι το προιόν αυτό καθ αυτό αλλά η πολιτική της εταιρίας που μου λέει πως μπροστά μου έχω χρυσό ενώ βλέπω πως είναι κάρβουνο. Καθώς και όλα τα άλλα περί κλειστότητας του προιόντος. Μιας εταιρίας που υποστηρίζει(υποστήριζε?) τους "rebels" και τους "mischiefs" (από την γνωστή διαφήμιση).

 

Δεν είναι όμως ακριβώς όπως τα λες (τα οποία θεωρητικά είναι μια χαρά και σωστά)! Γιατί όταν εγώ σου εξηγώ πως θα το πάρω γιατί θεωρώ πως θα μου είναι κάπου χρήσιμο, πως η έλλειψη flash δεν μου δημιουργεί πρόβλημα, πως γενικώς τα προΙόντα της Apple που έχω με κάνουν να δουλεύω χωρίς κανένα πρόβλημα (έχοντας στο μυαλό μου μόνο τη δουλειά και όχι το άγχος για το αν θα bootarei το pc ή θα κολλήσει το τηλέφωνο),

 

με αποκαλείς αυτόματα Apple Fan Boy (που γενικώς κάθε άλλο παρά με ενοχλεί -σε αντίθεση με ο,τι πιστεύεις).

 

Ποτέ δεν είπαμε (εμείς τα φαν μπόυζ) πως η ύπαρξη flash ή το multitasking κλπ κλπ, μας είναι άχρηστα! Εξηγούμε όμως πως μπορούμε και χωρίς αυτά!

 

Για μερικούς ας πούμε το facebook χωρίς τα flash games είναι ...τίποτα! Μπορώ εγώ να τους πείσω για το αντίθετο και να τους εξηγήσω πως μπαίνω παντα στην light έκδοση?

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...