Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή κι εγώ αυτό έλεγα, αλλά σιγά-σιγά μπαίνω στη λογική της δημιουργίας αυτού του προϊόντος. Αρχίζω να πιστεύω, πως το "κενό" για το οποίο μιλούσε ο Jobs ίσως και να είναι υπαρκτό και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι. Ξές πόσες φορές έχω ακούσει την απάντηση "Ε να μπαίνω λίγο facebook, msn, κανά βιντεάκι στο youtube και κανά παιχνιδάκι που και που" σε ερώτηση για το "τι χρήση θα κάνετε με τον υπολογιστή σας"; Κάποιος θα μπορεί να τα έχει όλα αυτά με 500€ σε μια συσκευή άκρως λειτουργική, πανεύκολη και χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάθε συσκευή έχει το ρόλο της. Η Apple φτιάχνει εύχρηστες, απλές και λειτουργικές συσκευές. Οι άλλοι φτιάχνουν πιο ελεύθερες συσκευές, οι οποίες όμως δεν "υπόσχονται" ευκολίες και απροβλημάτιστη λειτουργία.

Ας υπάρχει και μια εταιρεία που βγάζει κάτι διαφορετικό. Τόσο κακό είναι;

Αν κάποιος δοκιμάσει ένα iPhone και μετά μια αντίστοιχη συσκευή άλλης εταιρείας, κατευθείαν καταλαβαίνει την διαφορά στην φιλοσοφία κατασκευής. Υπάρχουν 10 εταιρείες που βγάζουν πανομοιότυπα κινητά και 1 που βγάζει κάτι το λίγο διαφορετικό.

Και στην τελική, γιατί κανείς δεν "απαιτεί" από εταιρείες όπως η Samsung, Nokia κτλ να φτιάξουν κάτι εξίσου λειτουργικό, αλλά το οποίο να περιλαμβάνει και όλα τα πλούσια χαρακτηριστικά, όπως κάμερες πολλών MegaPixel κτλ; Ας είμαστε λίγο αντικειμενικοί όταν κριτικάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή κι εγώ αυτό έλεγα, αλλά σιγά-σιγά μπαίνω στη λογική της δημιουργίας αυτού του προϊόντος. Αρχίζω να πιστεύω, πως το "κενό" για το οποίο μιλούσε ο Jobs ίσως και να είναι υπαρκτό και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι. Ξές πόσες φορές έχω ακούσει την απάντηση "Ε να μπαίνω λίγο facebook, msn, κανά βιντεάκι στο youtube και κανά παιχνιδάκι που και που" σε ερώτηση για το "τι χρήση θα κάνετε με τον υπολογιστή σας"; Κάποιος θα μπορεί να τα έχει όλα αυτά με 500€ σε μια συσκευή άκρως λειτουργική, πανεύκολη και χωρίς προβλήματα.

 

Ή απλά να μην είναι υπαρκτό. Όπως και πιστεύω. Απλά διαβάζεις διαβάζεις διαβάζεις τόσες σελίδες και λες ε ίσως και να υπάρχει το κενό. Όχι εσύ προσωπικά. Ο καθένας μας. Και μένα μου πέρασε κάποια φάση από το μυαλό αλλά μου πέρασε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά να μην είναι υπαρκτό. Όπως και πιστεύω. Απλά διαβάζεις διαβάζεις διαβάζεις τόσες σελίδες και λες ε ίσως και να υπάρχει το κενό. Όχι εσύ προσωπικά. Ο καθένας μας. Και μένα μου πέρασε κάποια φάση από το μυαλό αλλά μου πέρασε.

 

Δεν υπάρχει καμία συσκευή που είναι για όλους μας ... Είναι λογικό το tablet να παίρνει μια τέτοια αντιμετώπιση από άτομα που παιρνούν ώρες σε forum που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία ..

 

Το θέμα είναι ότι αυτό το προϊόν δεν απευθύνεται ακριβώς στην δική μας κατηγορία .. Για παράδειγμα το Wii Fit στο Wii, πούλησε πάνω από 20 εκατομμύρια αντίτυπα και είναι ένα από τα "παιγνίδια" με τις πιο ψηλές πωλήσεις όλων των εποχών ... Δεν νομίζω η Nintendo να σκεφτόταν τον έφηβο που παίζει από το πρωί μέχρι την νύχτα Zelda όταν το δημιουργούσε όμως ...

 

Το tablet είναι ακριβώς για τα άτομα εκείνα που θέλουν να κάθονται στον καναπέ και να μπαίνουν στο internet, χωρίς πολύ φασαρία και δυσκολίες .. Αποτελεί πολύ καλή λύση ακόμη γι'αυτούς που έχουν ένα υπολογιστή στο σπίτι και θέλουν ακόμα κάτι για πρόχειρες δουλειές ..

 

Άποψη μου είναι οτι υπάρχει μια αρκετή μεγάλη κατηγορία γι'αυτά τα άτομα .. Και αν τα netbooks είναι ο άμεσος ανταγωνισμός ( σε εκείνη την τιμή ), το iPad νομίζω ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να πουλήσει :-)

 

Να μην σας κάνει εντύπωση μερίδα χρηστών επιλέγει το "απλούστερο και πιο ευχάριστο στη χρήση" από το "καλύτερο".

 

Απλούστερο και πιο ευχάριστο στη χρήση = καλύτερο

 

.. Για μένα τουλάχιστον ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε computer με την έννοια ότι και ένα calculator είναι computer, τότε ναι!:lol:

 

Τέλος πάντων έχω χαλαστεί πολύ με όλο αυτό. Δείτε το videάκι για το πώς περιμέναμε να είναι το ipad και πείτε μου τη γνώμη σας. Μακάρι να πάει καλά στις πωλήσεις βέβαια γιατί την πάω την Apple με 1000 αλλά την αλήθεια θα την πω. Μακάρι επίσης η συσκευή να εμπλουτιστεί κιόλας για να την πάρω και γω.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=r0MFoW-_y78&feature=player_embedded[/ame]

 

Τέλος να πω ότι καλό να έχεις ωραίο interface, καλό να δουλεύουν όλα ρολόι, αλλά καλά και τα features. Και η Apple μας είχε καλομάθει σε όλα αυτά τουλάχιστον σε software επίπεδο, με μόνη ίσως εξαίρεση το numbers, που ελπίζω να βελτιωθεί πολύ στη νέα του έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία συσκευή που είναι για όλους μας ...

 

Φυσικά. Δεν διαφωνώ. Απλά σκέψου ότι το παιδί ξεκίνησε με την σκέψη ότι "δεν το χρειάζομαι" και μετά πήγε στο "ίσως τελικά και να το χρειάζομαι". Η δική μου λογική τουλ λέει πως κάτι όταν το βλέπεις και ξέρεις τι κάνει, θα πρέπει να ξέρεις εαν το χρειάζεσαι ή όχι. Γιατί ας πούμε, οκ και μένα δεν θα με χάλαγε να είχα το ipad για να σερφάρω στο νετ την ώρα που είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι αλλά για μένα μου φαίνεται κάτι τέτοιο πεταμένα λεφτά. Αυτή είναι η δική μου λογική τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Δεν διαφωνώ. Απλά σκέψου ότι το παιδί ξεκίνησε με την σκέψη ότι "δεν το χρειάζομαι" και μετά πήγε στο "ίσως τελικά και να το χρειάζομαι". Η δική μου λογική τουλ λέει πως κάτι όταν το βλέπεις και ξέρεις τι κάνει, θα πρέπει να ξέρεις εαν το χρειάζεσαι ή όχι. Γιατί ας πούμε, οκ και μένα δεν θα με χάλαγε να είχα το ipad για να σερφάρω στο νετ την ώρα που είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι αλλά για μένα μου φαίνεται κάτι τέτοιο πεταμένα λεφτά. Αυτή είναι η δική μου λογική τουλάχιστον.

 

Νομίζω ότι αναφερόταν γενικότερα στο αν υπάρχει ένα κενό μεταξύ laptop και smartphone, και όχι τόσο σε ατομικό επίπεδό ..

 

Τώρα, αν θα το αγοράσει ή όχι κάποιος αυτό είναι αποφάση του ιδίου .. Εγώ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το αγοράσω, γιατί προτιμώ να ξοδέψω τα λεφτά μου στο iPhone 4G που αναμένεται το φετινό καλοκαίρι ..

 

Πάντως από αυτό το forum, μην περιμένεις πάρα πολλά άτομα να το αγοράσουν .. Πάω στοίχημα ότι αν κάνουμε γκάλοπ, δεν νομίζω να ξεπεράσει το 15-20% το ποσοστό αυτών που θα το αγοράσουν .. Γι'αυτό και είπα ότι δεν είμαστε εμείς το κοινό στο οποίο στοχεύει η Apple ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αφού εμείς οι άντρες άμα δούμε κάτι sexy μας τραβάει κι ας μην είναι καλύτερο από αυτό που έχουμε μόνιμα... Είναι λίγο στη φύση μας...

 

Και βέβαια θέλω να λιώνω στα 1920χ1080 ταινίες και παιχνίδια, αλλά μου έχουν βγει τα μάτια κάθε βράδι που θέλω ξαπλωμένος στο κρεββάτι (είναι και καλό για το ζευγάρι τουλάχιστον να σε νοιώθει η σύζυγος δίπλα της) να τσεκάρω mails, να μπω insomnia, να δω κανένα trailerάκι, και βέβαια να διαβάζω Naruto manga online μέχρι όσο με κρατάνε τα μάτια μου... Καλό, τέλειο το iPhone, αλλά με το iPad θα ήταν όλα καλύτερα... Θα μπορούσα να κάνω και μια επανάληψη το αγαπημένο μου Ergo Proxy, να έχω το Akira σε 720ρ, πωωωω...

Άσε που κάτι βαρετές διακοπές, κάτι άλλες περιπτώσεις, θα μου ερχόταν κουτί... Μου τρέχουν τα σάλια από τώρα... Παίρνω και το docking και το κάνω και photo frame να βλέπουμε και τη μπουμπού μου... Τέλειαααα...

Δεν έρχεται κανείς από Αμερική σε κάνα δίμηνο; Ε; Να μου φέρει κι εκείνο το Magic Mouse που περιμένωωωωω.... Έλα ρε παιδιά... Κάποιος...

Άστε με να κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν το αφεντικό μιας εταιρίας (βλέπε apple) και έβγαζες ένα προϊόν (βλέπε iphone) με αρκετά λιγότερα χαρακτηριστικά από τον ανταγωνισμό, το οποίο όμως θα πουλούσε τρελά και όλοι έτρεχαν μετά να σε αντιγράψουν, ποιός ο λόγος να μη δοκίμαζες και κάτι ανάλογο με ένα νεό (βλέπε ipad)?

 

Η διαφορά όμως είναι πως προσχέσεις -σε βαθμό υστερίας- τα προϊόντα που βγάζεις να είναι εμφανισιακά άψογα και οι λειτουργίες που ενσωματώνουν να εκτελούνται απόλυτα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!

B)

 

Αφου ειναι cool να εχεις apple πια.Το χουνε καταφερει με καλο marketing με καλή διαφήμιση(ωραία χρωματα)μεχρι και απο τις συσκευασιες(δειτε unboxing στο youtube ενος προϊόντος apple)το προσέχουν λες και κρατάνε διαμάντι 80 καρατίων.Και αν το αντιγράψουν οι αλλες εταιρίες θα του βάλουν της παναγιάς τα μάτια στα δικά τους μεχρι και να βλέπεις ταινίες στην tv σου.

 

Το iphone ειναι γαμώ αλλα εχουν παλεψει γι αυτο,το χουν κατωχυρώσει ως πατεντα το multitouch(που πιστεύω δεν ειναι και χτυπιούνται)ολες οι εταιρίες στα δικαστήρια με την apple

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό κείμενο για το τι μας στερεί αυτή η κίνηση προς το όλο και πιο εύκολο: http://diveintomark.org/archives/2010/01/29/tinkerers-sunset

 

Side note: για να γράψεις εφαρμογή για το iPhone/iPad θέλει $99, που σου δίνει ένα license ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.

 

Από το site της Apple (http://developer.apple.com/iphone/program/apply.html) :

"Standard Program $99

 

For developers who are creating free and commercial applications for iPhone and iPod touch and want to distribute applications on the App Store."

 

Ευχαριστώ, δε θα πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι και απο τις συσκευασιες(δειτε unboxing στο youtube ενος προϊόντος apple)το προσέχουν λες και κρατάνε διαμάντι 80 καρατίων.

 

ε τι θες να το βαλουν σε συσκευασια λαικης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό κείμενο για το τι μας στερεί αυτή η κίνηση προς το όλο και πιο εύκολο: http://diveintomark.org/archives/2010/01/29/tinkerers-sunset

 

Side note: για να γράψεις εφαρμογή για το iPhone/iPad θέλει $99, που σου δίνει ένα license ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.

 

Από το site της Apple (http://developer.apple.com/iphone/program/apply.html) :

"Standard Program $99

 

For developers who are creating free and commercial applications for iPhone and iPod touch and want to distribute applications on the App Store."

 

Ευχαριστώ, δε θα πάρω...

 

Apple ][e.O τυπος ειναι θεός.Το ήξερα οτι οι μεγαλυτεροι hackers είχαν mac αλλα αν δεν θα έχουν τα παιδιά τους δεν το ξέρω....

Και εγώ είμαι αποηγοητευμένος από την μαζοποίηση της Apple αλλα δεν τα βαφω μαυρα....

Τουλαχιστον ξέρω οτι τα παιδια μου θα έχουν Apple ασχετα αν μερικοί παλεψαν και παλευουν να την κλείσουν...

Τωρά γιατί δεν ανοίγει τα δικαιώματα....για δημιουργία εφαρμογών χωρις έλεγχο...γιατι μόνο ετσι μπορει να κερδισει λεφτα και να πληρωνει εκει που χρωστάει....δεν βγήκε από την χρεοκωπία με το αζημίωτο.(Εκτος και αν μερικοι πιστευουν οτι ζούνε στον παράδεισο οπου όλα είναι τζαμπα )

Κάποιος που έχει καεί στο χυλο φυσάει και το γιαούρτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλετε τσάμπα τα κουβαδάκια σας και σε άλλη παραλία.

Επιτέλους βρέθηκε μια εταιρία να βάλει τέλος σε αυτό το έκτρωμα που λέγεται πειρατεία γιατί έχει αρχίσει να καταντάει αηδία, ευτυχώς που κάτι έχει αρχίσει να γίνεται όμως γιατί παραλίγο να κλείσουν οι μικρές εταιριούλες που πασχίζουν για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Δεν με νοιάζει που δεν είναι ανοιχτό.

Να μπορεί δηλαδή ο καθένας να γράφει από μια εφαρμογή και να τη διαθέτει; Πού ξανακούστηκε;

Εγώ θέλω να μην κουράζομαι για να βρω κάτι, να με προστατεύει η apple από τη σαβούρα που υπάρχει εκεί έξω. Και τι έγινε αν έχω λιγότερη ελευθερία επιλογών; Εγώ δεν θα κουράζομαι όμως και τ 5 πράγματα που κάνω θα τα κάνω τόσο εύκολα που θα ξεχνάω όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...