Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε εντάξει, τώρα το ξεφτιλίσαμε. Μας τη δίνει η υπερβολικά προσεγμένη συσκευασία, μας τη δίνει το ότι πληρώνεις για να γράψεις μια εφαρμογή, μας ενοχλούν τα πάντα στην Apple. Δεν μας τη δίνει, όμως, η σαβούρα που μας πουλάνε κάτι acer, hp, dell, τα αργοκίνητα καράβια της sony και όλες οι μπακατέλες που όταν τα βλέπω παίζουν τα νεύρα μου και πρέπει, για να ηρεμήσω λίγο, να φτάσω στον πάγκο με τα macbooks!!! Ξέρετε, αυτά τα πανέμορφα μηχανάκια που δουλεύουν στην εντέλεια και που τόσα χρόνια μας προσφέρει η εν λόγω εταιρεία, δε κατασκευάζονται στην τύχη. Θέλουν δουλειά, μεράκι και ... χρήμα. Πλερώνετε λοιπόν. Αλλιως, enjoy your μπακατέλα!

 

ξεχνάτε οτι τα mac είναι απλά ένα λάπτοπ που για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να δίνεις 1500 ευρώ για 15 αρι μηχάνημα με 1 χρόνο εγγύηση και να το βάζεις στα πόδια σου και να καίγεσαι...έχω 15 άρι απο ατόφιο πλαστικό της hp αξίας 400 ευρώ που είναι δροσερό όλη την ώρα..έλεος πιά με τα mac..το είχα και το έδιωξα με τις κλωτσίες με το σκεπτικό οτι αν λήξει η εγγύηση μου θα πληρώνω όλο το μηχάνημα απο την αρχή..

 

Η οθόνη μόνο μετράει για μένα που αν κρίνω απο τα νέα λαπτοπ δεν απέχει και τόσο πολύ έτσι ώστε να δικαιολογεί αυτη την διαφορά σε τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν με νοιάζει που δεν είναι ανοιχτό.

Να μπορεί δηλαδή ο καθένας να γράφει από μια εφαρμογή και να τη διαθέτει; Πού ξανακούστηκε;

Εγώ θέλω να μην κουράζομαι για να βρω κάτι, να με προστατεύει η apple από τη σαβούρα που υπάρχει εκεί έξω. Και τι έγινε αν έχω λιγότερη ελευθερία επιλογών; Εγώ δεν θα κουράζομαι όμως και τ 5 πράγματα που κάνω θα τα κάνω τόσο εύκολα που θα ξεχνάω όλα τα άλλα.

 

 

Πάρε ενα τηλ την αστυνομία να σε βάλει φυλακή τότε. Εγγυημένη ασφάλεια με τόσους αστυνομικούς (ξέρεις πόσοι μετανάστες, εγκληματίες και ανώμαλοι κυκλοφορούν στο δρόμο, μην το ρισκάρεις), ελεγμένα φαγητά και γράμματα -τηλεφωνήματα, 24/7 γιατρός, απλά έχεις λίγο περιορισμένη ελευθερία. Go for it.

 

Μα καλά είμαστε σοβαροί? :X

Μερικοί έχουν αρχίσει και λένε ασυναρτησίες για να στηρίξουν τις απαράδεκτες πολιτικές της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα...

1ον) Γτ το εχετε κανει εδω περα σαν διαγωνισμο ποιος την εχει μεγαλυτερη;!;! Τουλαχιστον πρωτοτυπηστε λιγο να βγαλουμε καμια ατακα!!!:lol:

2ον) Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι δεν υπαρχει συσκευη να κανει τα παντα τελεια. Για παραδειγμα: Εχω λαπτοπ 15αρι. Πιστευετε οτι μπορω να διαβασω ενα βιβλιο σαυτο; Εδω για το ινσομνια θελω 3 page down για να δω ολη τη σελιδα. Οποτε εκει το ipad υπερτερει(παραδειγμα λεω). Εδω εχω και μια ερωτηση: ξερει κανεις αν θα μπορουμε να διαβαζουμε native τα pdf αρχεια;

3ον) Σιγουρα το ipad δεν δικαιωσε τις προσδοκιες μας. Αλλα ειχαμε αυτες τις προσδοκιες λογω της φιλοσοφιας της Apple. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι μια αξιολογη συσκευη.

4ον) Λετε ολοι για την "αντιλαικη" πολιτικη της Apple. Τη δυνατοτητα που εδωσε το appstore σε μικρους developers να αναδειχθουν και να βγαλουν καποια χρηματα, αλλα και την αναπτυξη της δημιουργηκοτητας του software που ειχε κολλησει καπως τα τελευταια χρονια δεν την σκεφτεστε; Και το ipad θα συνεχισει αυτη τη ταση. Ελπιζω να συμμετεχω και εγω.

5ον) Μη λετε οτι η Apple ειναι μονο για τους trendy. Τo Snow Leopard ειναι ενα πολυ καλο λειτουργικο που ειναι βασισμενο στο Unix (το καλυτερο λειτουργικο ever), με πολυ καλα εργαλεια για power users.

 

Συγγνωμη για το μακροσκελες του μυνηματος και ειρηνη υμιν!!!!!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί εδω είναι νέοι χρήστες mac και δεν έχουν συνηθίσει στο να ακούνε να τους την λένε σχετικοί ή μη για την επιλογή τους.Εγω ευτυχώς έχοντας mac από 2004 και έχοντας ακούσει πολύ χειρότερα πράγματα θα συνιστούσα μην προσπαθείτε να πείσετε για κάτι που δεν είστε υποχρεομένοι τους άλλους.Δικαιωμα τους και δικαίωμα σας.Είναι έυκολο να κρίνουν εκ του ασφαλούς όταν είναι η πλειοψηφία άλλωστε.Αν δείτε όλες οι προτάσεις αφορούν και καλά τα δικαιώματα της πλειοψηφίας που θεωρουν οτι εκπροσωπούν.Δεν έχουν ατομική άποψη παρα μόνο φόβο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο αστεία βιντεο που έχω δει ever

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA&NR=1&feature=fvwp&hd=1]http://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA&NR=1[/ame]

 

 

Η ανακάλυψη του τροχού από την apple και το marketing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο αστεία βιντεο που έχω δει ever

 

http://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA&NR=1

 

 

Η ανακάλυψη του τροχού από την apple και το marketing

 

Το χα δει 1,5 χρονο πριν!Για φάρσα προκειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από το onion news και είναι τόσο αστείο γιατί είναι τόσο προφητικό.

Το έτος 2010 η apple βγάζει μια συσκευή που αντί για περισσότερα κάνει λιγότερα όσο το δυνατόν πιο απλά γίνεται και μας το παρουσιάζει μάλιστα σαν επανάσταση.

Έχει σημαντικές ελλείψεις και ελαττώματα κι όμως οι οπαδοί της τρέχουν να το ασπαστούν αγνοώντας τα όλα και λέγοντας περήφανοι πόσο καλό είναι. (i'll buy almost anything if it's shiny and made by apple)

 

Το βίντεο αυτό δεν είναι 1,5 χρόνο μπροστά αλλά 100. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι φήμες ακόμα διαβάζω ότι τελικά θα έχει κάμερα όταν κυκλοφορήσει... ξέρουν κάτι; αρνούνται να πιστέψουν ότι δεν θα έχει; ... δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε οτι το tablet θα εμφανιστει μαζί με την εμφάνιση του 10.7.Για αυτό οσοι βιάζονται δεν χανουν τίποτα να περιμένουν....http://www.electronista.com/articles/10/02/01/ipad.may.get.full.power.mac.counterpart/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας παραθεσω κι εγω την αποψη μου....

 

γνωμη μου ειναι οτι το ipad θα απευθυνεται στους φιλους και γνωστους μου οι οποιοι δεν μπορουν να ξεχωρισουν τον σκληρο απο την μνημη ραμ και δεν ξερουν για την υπαρξη καρτας γραφικων και μοντεμ..... και δεν τους νοιαζει κιολας να μαθουν.... δεν ειναι κακο.... δεν το λεω για να προσβαλω καποιον....

το 85-90% των γνωστων μου που εχουν υπολογιστη τον εχουν για να μπαινουν ιντερνετ, να διαβαζουν word, pdf, powerpoint, να ακουν μουσικουλα και να βλεπουν φωτο.... ουτε για παιχνιδια, ουτε για προγραμματισμο, ουτε για να του βαλουν υδροψυξη....

 

(παρενθεση)

αν κανω κι εγω παραλληλισμο με τα αυτοκινητα θα ελεγα πως αγοραζω αυτο που με βοηθαει περισσοτερο στην καθημερινοτητα μου... χωρις να του κανω σερβις καθε 3 και λιγο και αν με πηγαινει στον προορισμο μου.... δεν θα αγορασω νταλικα επειδη μπορει μια φορα στην 10ετια να χρειαστει να μετακομισω... ουτε πολυμορφικο γιατι μπορει να κανω 8μελη οικογενεια....

 

ετσι κι αλλως η τεχνολογια αναπτυσσεται ραγδαια οποτε ειδικα στους υπολογιστες αγοραζουμε αυτο που μας βολευει τωρα και με βαθος χρονου το πολυ 5 ετη.... μπορει σε 2 χρονια να αλλαξει κατι και να πεταξω τον υπολογιστη μου.... θα αγορασω αλλον.... δεν λεω οτι θα το ευχαριστηθω αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως....

(τελος παρενθεσης)

 

ακομα κι εγω μπορει να εχω περισσοτερες γνωσεις απο τους φιλους μου πανω στα pc αλλα οταν μπαινω στο insomnia υπαρχουν ατομα με απιστευτα περισσοτερες γνωσεις....

το ipad δεν προοριζεται για αυτα τα ατομα... ουτε καν για εμενα....

 

προοριζεται για τα ατομα τα οποια ακουν για ιους και φορματ και νομιζουν οτι ηρθε το τελος του κοσμου.... οτι χαλασε ο υπολογιστης τους... οτι.... οτι.... και δεν ειναι λιγα αυτα τα ατομα... μην μου πειτε οτι δεν σας εχουν ρωτησει απειρες φορες γνωστοι σας για φορματ, για τον ηχο που κανει το pc τους ή στην ακομα χειροτερη να εχετε ανοιξει τον πυργο τους για να βαλετε 1γιγα παραπανω ραμ και η σκονη υπαρχει σε massive amounts μεσα...

 

επισης προοριζεται για καποιους οπως ενας καθηγητης που ειχε γραψει πριν καποιες σελιδες σε αυτο το thread που θα το χρησιμοποιησει για να κανει πιο ευκολα την δουλεια του, οπως και το παλικαρι που δεν του κανει η οθονη του iphone και θελει να σερφαρει απο μεγαλυτερη οθονη.... (συγγνωμη που δε εχω συγκρατησει ονοματα αλλα μπορειτε να τα παρετε εντελως παραδειγματικα....)

 

εγω δεν θα παρω ipad... δεν μου χρειαζεται.... θα προτιμησω να παρω ενα macbook pro 13αρι και να το χρησιμοποιω παραλληλα με το pc μου... σε συνδοιασμο με το iphone που εχω νομιζω οτι θα με καλυψουν απολυτα.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...