Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.6 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει τροπος να αποθηκευσω τους σελιδοδεικτες μου για να τους περασω και σε αλλο μηχανημα αλλα και να υπαρχουν και ως backup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εδώ και μερικές εκδόσεις υπάρχει πολύ εύκολος και αυτόματος τρόπος που δεν απαιτεί ούτε χειροκίνητη δουλειά σε directories ούτε εγκατάσταση επιπλέον add-ons: Bookmark Library (CTRL+SHIFT+B) > μενού Import and Backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και εγώ ένα πρόβλημα με το νέο firefox.

 

Αρκετά πρόσθετα, ενώ είναι απενεργοποιημένα, μετά την επανεκκίνηση του υπολογιστή επανεμφανίζονται ως ενεργά. (πχ yahoo toolbar, myPoco toolbar )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στο ιντερνετ ειδα αυτα τα tweaks :

 

network.http.max-connections από 30 αλλάξτε την τιμή σε 45 ή 60

 

network.http.max-connections-per-server από 15 αλλάξτε την τιμή σε 20 ή 25

 

network.http.pipelining από false αλλάξτε την τιμή σε true

 

network.http.pipelining.maxrequests από 4 αλλάξτε την τιμή σε 8

 

Τα εκανα, αλλα ζοριζοταν παρα πολυ να φορτωσουν οι σελιδες, απενεργοποιησα το pipelining και κατεβασα λιγο τα Max connections και ειναι ενταξει. Το pipelining εχει αποτελεσμα στην Ελλαδα; Καπου διαβασα οτι δεν υποστηριζεται απο ολους τους παροχους, και πολλες φορες αντι να κανει πιο γρηγορο το browsing, το κανει πιο αργο.

 

Πριν απο λιγο ειδα και αυτη τη σελιδα : http://wazzup-web.blogspot.com/2010/02/hacks-and-tricks-to-double-your.html

 

Τα εχει δοκιμασει κανεις ή θα τον καταστρεψω τον browser; Οχι οτι χρειαζεται κανενα tweak, τελειος ειναι και ετσι, απλα να εχουμε να κανουμε συζητηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω με τις συγκεκριμενες αλλαγες ειδα ΠΟΛΥ μεγαλη διαφορα. Βεβαια ειχα κανει ακομα μια ρυθμιση που εχει να κανει με το ποσο γρηγορα σχεδιαζεται η σελιδα απο την στιγμη που θα λαβει τα στοιχεια, αλλα πρεπει να εχεις καπως δυνατο μηχανημα για να δουλεψει καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει το ελληνο-αγγλικο λεξικο για το firefox, αλλα μου τη σπαει που μου βγαζει λαθος ολες τις ελληνικες λεξεις, επειδη δεν τις τονιζω. Ξερεις κανεις κατι εναλλακτικο και δοκιμασμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε!

Συχνά εκτυπώνω σελίδες από sites και έχω παρατηρήσει ότι πάνω δεξιά αναγράφει το url που εκτυπώθηκε.

Αν αυτό το url είναι μεγάλο, τότε δεν εμφανίζεται ολόκληρο και το κόβει βάζοντας τελείες:X

 

Οπότε όταν χρειάστηκε να δω ένα url από μια σελίδα που εκτύπωσα μου κίνησε το ενδιαφέρον να ψάξω κάποιο addon το οποίο αυτόματα όταν εκτυπώνω μια σελίδα να χρησιμοποιεί κάποιο site με API για να δημιουργεί μικρό url (πχ τύπου bit.ly ή tinyurl) για την εκτυπωμένη σελίδα και να το προσθέτει κάτω από το αρχικό url για ευκολία (είτε είναι μεγάλο url και δεν χρειάζεται να ψάχνει ο αναγνώστης είτε είναι απλά μεγάλο αλλά χώρεσε αλλά διευκολύνει λόγω μεγέθους).

 

Έχετε κάτι υπόψιν; με μια γρήγορη αναζήτηση στα addons του firefox και στο google δεν βρήκα κάτι, ίσως να μην χρησιμοποίησα σωστά keywords..

Απλά μου φαίνεται πολύ απλό και πρακτικό για να μην έχει ήδη γίνει:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1).Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Backup και δημιουργείς ένα τέτοιο αρχείο: bookmarks-2010-02-27.json.

Μετά μεταφέρεις το αρχείο στο 2ο pc και στον Firefox του 2ου pc πας Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Restore-->Choose File κι επιλέγεις το παραπάνω αρχείο json.

 

2).Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Export HTML,δημιουργείται το αρχείο bookmarks.html,το μεταφέρεις στο 2ο pc και στον Firefox του 2ου pc πας Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Import HTML κι επιλέγεις το bookmarks.html.

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω μια λεπτομέρεια: με τον 1ο τρόπο αντικαθίστανται πλήρως τα bookmarks του 2ου pc,που σημαίνει ότι σβήνονται οι όποιες σελίδες είχες αποθηκεύσει πριν στον Firefox του 2ου pc(η λίστα των bookmarks δλδ γίνεται ακριβώς ίδια με αυτή του 1ου pc).Αντίθετα με τον 2ο τρόπο,τα bookmarks(που πήρες με το αρχείο bookmarks.html)προστίθενται στα ήδη υπάρχοντα bookmarks του 2ου pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι μπορώ να κάνω;

Ορισμένα πρόσθετα στον firefox απενεργοποιούνται μόνα τους κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Αυτά που απενεργοποιούνται είναι:

το Forecastfox

ο ορθογραφικός έλεγχος

η Poko toolbar αντίθετα εκινείται είτε την έχω απενεργοποιημένη είτε όχι!!!!

 

Όταν απενεργοποιούνται φαίνονται ως μη συμβατά με τον firefox (έχουν αυτό το ξεθωριασμένο χρώμα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα απεγκαταστήσω.

 

Στη συνέχεια πάω στη σελίδα προσθέτων, τα εγκαθιστώ ξανά, λειτουργούν σωστά, μέχρι την επόμενη εκκίνηση του υπολογιστή.!!!!!

 

Μήπως ξέρετε τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και από μένα , έχω και εγώ ένα πρόβλημα με τον firefox 3,6 , όταν τον κλείνω και μετά από λίγο πάω να τον ξανανοίξω , μου λέει ότι ο firefox εκτελείται ήδη , μερικές φορές πρέπει να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή για να ξανανοίξει , μήπως έχει τύχει σε κάποιον από σας και έχει βρει λύση ?????

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ώρες ώρες μόλις μπαίνω στο youtube μου βγάζει το error "application/octet-stream" Στην αρχή νόμιζα ότι κόλαγε ο flash player οπότε τον ξανα εγκατέστησα όπως και τον firefox αλλά παρόλαυτα τίποτα. γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...