Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.6 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, ώρες ώρες μόλις μπαίνω στο youtube μου βγάζει το error "application/octet-stream" Στην αρχή νόμιζα ότι κόλαγε ο flash player οπότε τον ξανα εγκατέστησα όπως και τον firefox αλλά παρόλαυτα τίποτα. γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά κανένα καλό add on για να τρώνε σουτ διαφημιστικά φλασάκια;

 

Δοκίμασα το flashblock αλλά αυτό που κάνει είναι να σου βγάζει τα φλασάκια άσπρα με το σηματάκι του flashblock και έπειτα να επιλέγεις αν θέλεις να φάει σουτ ή αν θέλεις να το αφήσεις να παίζει για όσο είσαι επισκέπτης της ιστιοσελίδας γιατί στην επόμενη επίσκεψη πάλι σου βγάζει τα ίδια φλασάκια με το σήμα του flashblock και φτού και από την αρχή.Το κακό που έχει είναι το εξής.Ότι εκτός από τα διαφημιστικά φλασάκια υπάρχουν και άλλα χρήσιμα που θέλεις να τα βλέπεις και δεν γίνεται κάθε φορά που μπαίνεις σε μια σελίδα να μυρίζεις τα νύχια σου για το ποιό φλασάκι είναι χρήσιμο και ποιό είναι διαφημιστικό ούτε να πατάς πλέι να τσεκάρεις και ξανά ανανέωση για να τα σουτάρεις όλα όσα δεν θέλεις πράγμα που στην επόμενη ανανέωση θα πρέπει να ξανακάνεις.Ψάχνω ένα add on που να μου επιτρέπει τμηματικά να επιλέγω ποιο flash θέλω μόνιμα να μην ξαναδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, χρησιμο φλασακι ειναι το 1 στα 100. Ολα τα υπολοιπα εινια σπαστικες διαφημισεις.

 

Δευτερον, αν κανεις δεξι κλικ πανω σε ενα φλασακι που εχει κοψει το flashblock και του πεις "Remove this flash" δεν προκειται να το ξαναδεις (blacklist). Ομοιως, υπαρχει και "Allow flash from this site" για τις σελιδες που θες ή για αυτες που απεχθανονται το flashblock (πχ τα παιχνιδια στο fb).

 

Τριτον, δες κατι σε adblock αν ουτε το παραπανω σε ικανοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να έχω σε ένα tab ένα video (youtube π.χ.) με σκοπό να το δω κάποια στιγμή αλλά να μην φορτώνει κάθε φορά που ανοίγω τον ff και μου τρώει την ταχύτητα.

Να μπορώ να απενεργοποιήσω δλδ το downloading του video.

(Μη μου πείτε να το κάνω bookmark)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα δοκίμασα το Fasterfox και ανάμεσα στα διάφορα features του έχει και ένα που επιλέγεις το κείμενο και σου βγάζει ένα μικρό popup από πάνω με διάφορες μηχανές αναζήτησης. Η βλακεία μ αυτό το feature είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις custom search engines.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Ξέρετε κανένα addon που να επιλέγεις κείμενο και να σου εμφανίζει διάφορες search engines για να το αναζητήσεις; Και να είναι customizable.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα εχω ενα περιεργο προβλημα με τον firefox.

 

Στην πανω πλευρα καθε ιστοσελιδας εμφανιζονται διαφημησεις (σαν αυτες που λεει πχ σημαδεψε τα iphone). Εκανα scan με Malwarebytes, Spybot, εχω σαν addon το Adblock Plus

 

Ειναι πολυ εκνευριστικο..

 

Σε ΚΑΘΕ σελιδα..

 

Καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα μικρο προβλημα.

Ο windows ff αρνειται να κανει zoom σε εικονες κλπ οταν μεγεθυνω μια σελιδα.

Βασικα, μονο τα γραματα μεγεθυνει.

 

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα μικρο προβλημα.

Ο windows ff αρνειται να κανει zoom σε εικονες κλπ οταν μεγεθυνω μια σελιδα.

Βασικα, μονο τα γραματα μεγεθυνει.

 

Καμια ιδεα?

 

Εάν δεν το έχεις κάνει ήδη παίξε λίγο με τις επιλογές που σου βγάζει εάν γράψεις zoom στο about::config. Για πιο άμεση λύση μπορείς να βάλεις και αυτό να λυσείς το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υποτιθεται επρεπε να τις κανει αυτοματα μεγεθυνση (οχι resize = αλλαγη μεγεθους) και οχι να θελει plugin!

 

Το μονο πραγμα που βρηκα στον linux ff, ειναι σχετικο με zoom και που πιθανον να κανει κατι ειναι το browser.zoom.full, αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω

http://kb.mozillazine.org/Browser.zoom.full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμενα εξαφανιζει την ενδειξη γλωσσας ο firefox?

Συμβαινει και σε αλλους?(σε εμενα συμβαινει οταν ειμαι σε ανοιχτο παραθυρο firefox).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αναβάθμιση σε 3.6 μου εμφανίζει την σελίδα μικρή, στο 1/3 της οθόνης και τα εικονίδια στα tool bars τα εμφανίζει πολύ μικρά.

Τον απεγκατέστησα και τον φόρτωσα από την αρχή αλλά πάλι τα ίδια.

Έσβησα cookies και λανθάνουσα μνήμη αλλά πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Εδώ και 2 μέρες ο firefox (v.3.6), ενώ όταν δουλεύω μόνο με 1 παράθυρο και καρτέλες δουλεύει κανονικά (γρήγορα), όταν ανοίγω και άλλα παράθυρα κάνει γύρω στα 30'' να τα ανοίξει. Το απεγκατέστησα και το ξαναεγκατέστησα, τα ίδια. Απενεργοποίησα και κάποια πρόσθετα, καμιά βελτίωση. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα στο φορουμ

 

προκειται να περασω απο windows xp σε windows 7 και επειδη δεν θελω λογω να χασω τα username και passwords απο τα φορουμ που εχω γραφτει, δεν τα θυμαμαι κιολας ολα, υπαρχει τροπος απο τον firefox να τα βρω συγκεντρωμενα καπου εφοσον τα εχει απομνημονευσει? το ιδιο ισχυει και για τους σελιδοδεικτες μου

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...