Προς το περιεχόμενο

Το «άτρωτο» Playstation 3 απειλείται


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. μακάρι να δούμε και τη τελευταία season του lost σε 1080p στο xbmc που θα τρέχει στο ps3!!!

 

Δε νομίζω. Η ομάδα του XBMC δε θα ασχοληθεί με το PS3 ούτε το XBOX360. Μόνο αν γράψει κάποιος άλλος κώδικα μπορεί να γίνει κάτι. Το έχουν πει στο forum τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που προφανώς δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι ότι όπως προαναφέρθηκε, το μηχάνημα σπάει όποτε θέλει η SONY να σπάσει. Και καλά διαρροή κάποιου firmware κτλ..

 

Προς το παρόν δεν είναι προσοδοφόρο για τη SONY, γιατί ξοδεύονται εκατομμύρια δολλάρια σε game developing. Δεν είναι δυνατόν να ρισκάρει να πουλήσει μηχανήματα για κάποιο κέρδος τη στιγμή που θα χάνει 2χ κέρδος από πωλήσεις παιχνιδιών. 4 καινούρια παιχνίδια είναι το κόστος της κονσόλας.. Με τόσο δυνατούς exclusive τίτλους (Uncharted, Metal Gear, GT, MAG, God of War) γιατί να το ρισκάρει...?

 

Και καταλήγουμε... επί χρόνια επικροτούσα κι εγώ με τον τρόπο μου την πειρατεία, αλλά τώρα 28 χρονών πια, καταλήγω στο εξής συμπέρασμα. Κάποτε μάζευα τίτλους για συλλογές, γιατί δεν είχα λεφτά, γιατί πολλά παιχνίδια βγαίνανε μάπες και δεν άξιζε να τα πληρώσεις.. ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

 

Τώρα σκέφτομαι αλλιώς. Στο PS3 βγήκαν πραγματικά ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ. Γιατί όμως; Γιατί η μαμά Sony τα σκάει, γιατί ξέρει πως θα τα πάρει πίσω. Σε ποια περίπτωση θα ξοδεύανε τα λεφτά για την παραγωγή του Metal Gear 4 όταν θα ήταν αμφίβολο αν θα τα χάνανε από αντιγραφές; Άρα θα ξοδεύανε λιγότερα, άρα θα έβγαινε πιο μάπα παιχνίδι..

 

To Xbox είναι η μάστιγα της εποχής, κατέστρεψε τη γενιά των κονσολών, γιατί αποτελεί τη βάση για τη δημιουργία Multiplatform τίτλων, κι αυτό γιατί είναι το μηχάνημα με τη χαμηλότερη ισχύ. Φτιάχνοντας κάτι σαυτό, χαλάει το παιχνίδι και στο PS3, λόγω της μεταφοράς του σε άλλο τρόπο λειτουργίας...

 

Άσε που με τα γνήσια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με τα Online. Τώρα πια που έχουμε και Dsl...

 

Και τέλος, ανοίξαμε επιχειρηση με ένα παλληκάρι και πουλάμε παιχνίδια γνήσια. Οι τιμές δεν είναι τόσο τραγικές πια για τα γνήσια. Ειδικά όταν ένα παιχνίδι έχει replayability... Παίρνεις παιχνίδια 6μήνου με 20ευρώ. Δηλαδή πόσο τα θέλατε. Βάλε το bluray-rw, βάλε το δισκάκι, βάλε το ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ δισκάκι (όχι το ενα θα καεί, το άλλο θα γρατζουνιστεί - τα αντίγραφα bluray είναι πολύ ευαίσθητα), και βγάλε τα μείον - communities, support, online... τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προφανώς δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι ότι όπως προαναφέρθηκε, το μηχάνημα σπάει όποτε θέλει η SONY να σπάσει. Και καλά διαρροή κάποιου firmware κτλ..

 

Προς το παρόν δεν είναι προσοδοφόρο για τη SONY, γιατί ξοδεύονται εκατομμύρια δολλάρια σε game developing. Δεν είναι δυνατόν να ρισκάρει να πουλήσει μηχανήματα για κάποιο κέρδος τη στιγμή που θα χάνει 2χ κέρδος από πωλήσεις παιχνιδιών. 4 καινούρια παιχνίδια είναι το κόστος της κονσόλας.. Με τόσο δυνατούς exclusive τίτλους (Uncharted, Metal Gear, GT, MAG, God of War) γιατί να το ρισκάρει...?

 

Και καταλήγουμε... επί χρόνια επικροτούσα κι εγώ με τον τρόπο μου την πειρατεία, αλλά τώρα 28 χρονών πια, καταλήγω στο εξής συμπέρασμα. Κάποτε μάζευα τίτλους για συλλογές, γιατί δεν είχα λεφτά, γιατί πολλά παιχνίδια βγαίνανε μάπες και δεν άξιζε να τα πληρώσεις.. ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

 

Τώρα σκέφτομαι αλλιώς. Στο PS3 βγήκαν πραγματικά ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ. Γιατί όμως; Γιατί η μαμά Sony τα σκάει, γιατί ξέρει πως θα τα πάρει πίσω. Σε ποια περίπτωση θα ξοδεύανε τα λεφτά για την παραγωγή του Metal Gear 4 όταν θα ήταν αμφίβολο αν θα τα χάνανε από αντιγραφές; Άρα θα ξοδεύανε λιγότερα, άρα θα έβγαινε πιο μάπα παιχνίδι..

 

To Xbox είναι η μάστιγα της εποχής, κατέστρεψε τη γενιά των κονσολών, γιατί αποτελεί τη βάση για τη δημιουργία Multiplatform τίτλων, κι αυτό γιατί είναι το μηχάνημα με τη χαμηλότερη ισχύ. Φτιάχνοντας κάτι σαυτό, χαλάει το παιχνίδι και στο PS3, λόγω της μεταφοράς του σε άλλο τρόπο λειτουργίας...

 

Άσε που με τα γνήσια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με τα Online. Τώρα πια που έχουμε και Dsl...

 

Και τέλος, ανοίξαμε επιχειρηση με ένα παλληκάρι και πουλάμε παιχνίδια γνήσια. Οι τιμές δεν είναι τόσο τραγικές πια για τα γνήσια. Ειδικά όταν ένα παιχνίδι έχει replayability... Παίρνεις παιχνίδια 6μήνου με 20ευρώ. Δηλαδή πόσο τα θέλατε. Βάλε το bluray-rw, βάλε το δισκάκι, βάλε το ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ δισκάκι (όχι το ενα θα καεί, το άλλο θα γρατζουνιστεί - τα αντίγραφα bluray είναι πολύ ευαίσθητα), και βγάλε τα μείον - communities, support, online... τι να πω...

 

Συγγνωμη, αλλα οταν ησουνα "μικρος" πολλα παιχνιδια βγαινανε μαπα και τωρα στο PS3 υπαρχουν παιχνιδαρες? Γιατι εγω την αντιστροφη πορεια παρατηρω....

 

ΥΓ:Εσυ εισαι 28 και εγω σχεδον 26

ΥΓ2: Αν νομιζεις οτι το xbox εχει χειροτερο hardware επειδη δεν εχει σουπερ-ντουπερ 8πυρηνο αστο....στα παιχνιδια κατα 90% μετραει η GPU και εκει το ps3 ειναι φολα...το xbox εχει περιπου μια ATI X1900XTX μεσα και το PS3 περιπου μια nvidia 7800GTX, ψαξε σε συγκριτικα καρτων για PC προ 4ετιας να δεις ποιο hardware ειναι χειροτερο (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το ψάξει. Και με το μάτι φαίνονται οι διαφορές. Κατά τ'άλλα συμφωνώ, ότι η Sony βγάζει αρκετά χρήματα από τις προμήθειες που παίρνει από τα παιχνίδια και δεν την συμφέρει να βγει σπαστήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thrylos7, το γύρισες αλλού.. κάποτε οι εταιρείες παιχνιδιών δεν ξοδεύανε λεφτά για τα παιχνίδια, καθόντουσαν 2 άτομα και τα γράφανε. Όλα της Lucasarts, της Sierra, της Apogee και πολλά άλλα ηταν κορυφή, αλλα μη συγκρίνεις το budget που ξόδευαν οι εταίρείες τότε και σήμερα. Η παιχνιδοβιομηχανία έχει πολύ μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς, τώρα που η τεχνολογία είναι και πιο προσιτή. Από τότε που βγήκαν οι 3d καρτες (3dfx, κτλ) κάθε εταιρεία της πλάκας έβγαζε παιχνίδια... και ΝΑ σου τσούρμο οι μάπες..

 

Αυτό που δεν καταβαίνει ο κόσμος είναι πως η ποιότητα και τα γραφικά δεν πάνε με το hardware. Το PS3 έχει πολλά περισσότερα οφέλη από το Xbox360 (αρχικά ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, είναι αθόρυβο, έχει bluray drive, εχει wi-fi, έχει δίσκο μαμά, έχει, έχει, έχει...) Είναι σα να λες, γιατι το Modern Warfare και το Necrovision πχ, δεν έχουν τα ίδια γραφικά; Είναι θέμα hardware? Και τα δυο στο ίδιο το pc σου τρέχουν, το ένα είναι άψογο, το άλλο μάπα, το ένα σπάει, το άλλο όχι... είναι θέμα προγραμματισμού... και ο προγραμματισμός είναι ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΚΑΕΙ περισσότερο...

 

..και οι διαφορές καταλήγουν στους τίτλους. Υποκειμενικό.. προτιμάς Gears of War, Blue Dragon και Forza? Παρε xbox... και σπαστο κιολας... και όταν δεν βγάζουν οι εταιρείες λεφτά, να δεις αν θα ξαναδείς Forza ή Gears of War 3. Αλλιώς πάρε PS3 να ησυχάσεις. Δε θα έλεγα ότι είμαι fanboy, μ'αρέσουν και τα δύο συστήματα, απλά θα τρελαινόμουν με την ιδέα ότι θα μείνω χωρίς κονσόλα γιατί θα καεί όπως του φίλου μου (3 φορές αλλαγή) και δε με συγκινούν και οι τίτλοι. Άντε ίσως το forza γιατί είμαι ραλάκιας, αλλά το άγχος για ROD παραμένει... Και σε καμία περίπτωση δε θα σύγκρινα τα γραφικά του Uncharted με τα δισεκατομμύρια πολύγωνα με τα texture-ίστικα του Gears of War. Η του Metal Gear... ή του Gran Turismo Prologue (μας γκάστρωσε με το 5)...ή... ή... ή...

 

Η πειρατεία σκότωσε και το dreamcast. Αρχικά με το που έσπασε, νά οι πωλήσεις κονσολών κατακόρυφη άνοδο, αλλά η sega έφαγε τρελή ήττα με τα αντίγραφα. Γιατί να την κάψουν άλλωστε; Μια χαρά μηχάνημα, έτρεχε σφαίρα, απροβλημάτιστη συσκευή. Και νά σου μετά το κεφάλαιο (η MS) που εξαγόρασε τη sega και από πουθένα βγήκε ένα xbox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thrylos7, το γύρισες αλλού.. κάποτε οι εταιρείες παιχνιδιών δεν ξοδεύανε λεφτά για τα παιχνίδια, καθόντουσαν 2 άτομα και τα γράφανε. Όλα της Lucasarts, της Sierra, της Apogee και πολλά άλλα ηταν κορυφή, αλλα μη συγκρίνεις το budget που ξόδευαν οι εταίρείες τότε και σήμερα. Η παιχνιδοβιομηχανία έχει πολύ μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς, τώρα που η τεχνολογία είναι και πιο προσιτή. Από τότε που βγήκαν οι 3d καρτες (3dfx, κτλ) κάθε εταιρεία της πλάκας έβγαζε παιχνίδια... και ΝΑ σου τσούρμο οι μάπες..

 

Αυτό που δεν καταβαίνει ο κόσμος είναι πως η ποιότητα και τα γραφικά δεν πάνε με το hardware. Το PS3 έχει πολλά περισσότερα οφέλη από το Xbox360 (αρχικά ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, είναι αθόρυβο, έχει bluray drive, εχει wi-fi, έχει δίσκο μαμά, έχει, έχει, έχει...) Είναι σα να λες, γιατι το Modern Warfare και το Necrovision πχ, δεν έχουν τα ίδια γραφικά; Είναι θέμα hardware? Και τα δυο στο ίδιο το pc σου τρέχουν, το ένα είναι άψογο, το άλλο μάπα, το ένα σπάει, το άλλο όχι... είναι θέμα προγραμματισμού... και ο προγραμματισμός είναι ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΚΑΕΙ περισσότερο...

 

..και οι διαφορές καταλήγουν στους τίτλους. Υποκειμενικό.. προτιμάς Gears of War, Blue Dragon και Forza? Παρε xbox... και σπαστο κιολας... και όταν δεν βγάζουν οι εταιρείες λεφτά, να δεις αν θα ξαναδείς Forza ή Gears of War 3. Αλλιώς πάρε PS3 να ησυχάσεις. Δε θα έλεγα ότι είμαι fanboy, μ'αρέσουν και τα δύο συστήματα, απλά θα τρελαινόμουν με την ιδέα ότι θα μείνω χωρίς κονσόλα γιατί θα καεί όπως του φίλου μου (3 φορές αλλαγή) και δε με συγκινούν και οι τίτλοι. Άντε ίσως το forza γιατί είμαι ραλάκιας, αλλά το άγχος για ROD παραμένει... Και σε καμία περίπτωση δε θα σύγκρινα τα γραφικά του Uncharted με τα δισεκατομμύρια πολύγωνα με τα texture-ίστικα του Gears of War. Η του Metal Gear... ή του Gran Turismo Prologue (μας γκάστρωσε με το 5)...ή... ή... ή...

 

Η πειρατεία σκότωσε και το dreamcast. Αρχικά με το που έσπασε, νά οι πωλήσεις κονσολών κατακόρυφη άνοδο, αλλά η sega έφαγε τρελή ήττα με τα αντίγραφα. Γιατί να την κάψουν άλλωστε; Μια χαρά μηχάνημα, έτρεχε σφαίρα, απροβλημάτιστη συσκευή. Και νά σου μετά το κεφάλαιο (η MS) που εξαγόρασε τη sega και από πουθένα βγήκε ένα xbox...

 

Φιλε μου δεν κανουμε συγκριση ps3 vs xbox....υπαρχει αλλο θεμα για αυτο....αυτο που σου ειπα για τις καρτες γραφικων τους ειναι επειδη ειπες πως οι περισσοτεορι τιτλοι φτιαχνονται με βαση το xbox και γιατυο δεν εκμεταλευονται τις φοβερες δυνατοτητες του ps3.....ε αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον αν καιγεται αν κανει θορυβο και αν σου βγαζει RROD, και σου εξηγησα απλα οτι αν τα συγκρινεις δεν εχει καλυτερο hardware το ps3 εκει που μετραει στα παιχνιδια. Τωρα για το RROD που λες.....ειμαι 100% αντιθετος με τη λογικη σου. Ειλικρινα φοβασαι μη παθεις RROD τη στιγμη που εχεις 3 χρονια εγγυηση για αυτο, και η κονσολα σου κοστισε 160 ευρω, ή φοβασαι μη παθεις YLOD ή μη πεθανει το bluray οταν εχεις 1 χρονο εγγυηση και πληρωσες 300 ευρω? Αν μου πεις το πρωτο, τοτε δεν εισαι απλα fanboy....εισαι σε αλλο επιπεδο. Τεσπα, μη το γυρισουμε σε ps3 vs xbox, υπαρχει αλλο θεμα για αυτο.

 

Αυτο που λες για τα παιχνιδια και τα 3D γραφικα συμφωνω, ξαφνικα ξεφυτρωσαν παιχνιδια απο παντου χωρις να εοχυν ποιοτητα, αλλα αυτο οσο περνανε τα χρονια γιενται και χειροτερο. Σε καμια περιπτωση δε θα χαρακτηριζα ανοδικη την ποιοτητα των παιχνιδιων...βεβαια σε αυτο εχει να κανει και η αυξηση ηλικιας μου....πλεον πολυ δυσκολοτερα με κραταει ενα παιχνιδι...

 

Δεν επιβραβευω την πειρατεια.....αλλα δε θεωρω και τα επιχειρηματα σου σωστα...οχι δεν πιστευω οτι οι "παιχνιδαρες" του ps3 ειναι αποδειξη της ποιοτητας που προκυπτει οταν δεν υπαρχει πειρατεια...γιατι δε τις θεωρω καν "παιχνιδαρες" to begin with...(ουτε και του xbox ετσι? μη γελιομαστε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπήκα εδώ για να δημιουργήσω διαφωνίες, είναι εμφανές ότι υπάρχει διαφορά απόψεων και για κανένα λόγο δε θα προσπαθήσω να μεταπείσω κανέναν. Απλά είπα τη γνώμη μου...

 

..όσον αφορά τα παιχνίδια, νομίζω πως είναι ιδιαιτέρως υποκειμενικό το ζήτημα, εγώ ακόμα καταφέρνω και διασκεδάζω μ'αυτά και παρά τις άπειρες υποχρεώσεις κλέβω χρόνο για να ευχαριστιέμαι. Κάποτε βέβαια έπαιζα πιο 'βαριά' πράματα, τώρα όσο για περισσότερο ανεγκέφαλους, τόσο το καλύτερο. Με κουράζει το μπλα-μπλα, θέλω βρουμ-βρουμ και πίου-πίου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, αλλα οταν ησουνα "μικρος" πολλα παιχνιδια βγαινανε μαπα και τωρα στο PS3 υπαρχουν παιχνιδαρες? Γιατι εγω την αντιστροφη πορεια παρατηρω....

 

ΥΓ:Εσυ εισαι 28 και εγω σχεδον 26

ΥΓ2: Αν νομιζεις οτι το xbox εχει χειροτερο hardware επειδη δεν εχει σουπερ-ντουπερ 8πυρηνο αστο....στα παιχνιδια κατα 90% μετραει η GPU και εκει το ps3 ειναι φολα...το xbox εχει περιπου μια ATI X1900XTX μεσα και το PS3 περιπου μια nvidia 7800GTX, ψαξε σε συγκριτικα καρτων για PC προ 4ετιας να δεις ποιο hardware ειναι χειροτερο (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ!).

 

 

 

 

παιδες ειμαι εκτος θεματος αλλα γραφω αυτα για να ξερουμε τι λεμε. η gpu του 360 βασιζεται στο chip το οποιο φορουσαν οι HD 2900 και του ps3 στο g80 το οποιο φορουσαν οι πρωτες 8800. οσον αφορα την αποδοση το chip της ati στα χαρτια ηταν πιο ισχυρο στην πραξη ομως οι καρτες της nvidia απεδιδαν καλυτερα απο της ati εξαιτιας των προβληματικων drivers της τελευταιας(στα pc ολα αυτα, γιατι οι κονσολες ειναι αλλο θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To Xbox είναι η μάστιγα της εποχής, κατέστρεψε τη γενιά των κονσολών, γιατί αποτελεί τη βάση για τη δημιουργία Multiplatform τίτλων, κι αυτό γιατί είναι το μηχάνημα με τη χαμηλότερη ισχύ. Φτιάχνοντας κάτι σαυτό, χαλάει το παιχνίδι και στο PS3, λόγω της μεταφοράς του σε άλλο τρόπο λειτουργίας...

 

Με την ίδια λογική και το PS2 ήταν η μάστιγα της εποχής, που ενω ήταν η βάση για multiplatform με χαμηλότερη ισχύ, κατέστρεφε την ποιότητα των παιχνιδιών του Xbox που είχε 10 φορές καλύτερο hardware. Τέτοια πράγματα όχι 28, ούτε 8 να είσαι δεν τα ξεστομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tilemax, συμφωνώ απόλυτα... το PS2 κατέστρεφε το Xbox στην προηγούμενη γενιά... Απορώ! Είμαι ο μόνος που το καταλαβαίνει; Όταν βγάζεις ένα παιχνίδι σε κατώτερο σύστημα δεν είναι λογικό στη μετατροπή να χάνει το ισχυρότερο;

 

Μην ξεχνάς όμως φίλε μου πως στην προηγούμενη γενιά η υποστήριξη των developers ήταν πάλι στραμμένη στο playstation, δηλαδή για άλλο λόγο το xbox δεν "προχώρησε" όπως έπρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι οι διαφορά μεταξύ PS2 και Xbox ήταν τεράστια, ενω αυτή μεταξύ 360 και PS3 μικρή. Μην ξεχνάς οτι το 70% των παιχνιδιών είναι multi οπότε αναγκαστικα πρέπει να μειωθεί η ποιότητα για να τρέχει το ίδιο και στα 2 συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα multiplatform υπάρχουν πριν το xbox... Όπως επίσης το xbox 360 βγήκε πρίν το ps3, οπότε ίσως να ήταν σοφότερο εκ μέρους της sony να μην φτιάξει μια τόσο δυνατή και συγχρόνως περίπλοκη παιχνιδομηχανή καθώς τωρα πια αντιμετωπίζει προβλήματα με την καθυστέρηση που υπάρχει στην παραγωγη ενος παιχνιδιού που συνήθως φτάνει τους +2 μήνες σε σχέση με την ταχύτητα παραγωγής του xbox 360 πάντα. Και αν κρίνει κανείς απο την πώληση παιχνιδομηχανών το 360 παίζει ψηλά, κατι που σημαίνει οτι υπάρχει και καλύτερη δυνατότητα διαδικτυακού gaming μιας και ειναι περισσότεροι οι χρήστες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...