Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα Αυτοκινήτου ...Τι χρειάζομαι?


lyra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Σκέφτομαι να πάρω δίπλωμα αυτοκινήτου ή/και μηχανής.

 

Τι χρειάζομαι για το αυτοκίνητο? Πόσο θα μου κοστίσει περίπου? Γίνεται η όλη διαδικασία να γίνει σε 1 - 1,5 μήνα?

 

Αν θέλω και δίπλωμα μηχανής αργότερα, πρέπει να ξαναδώσω το θεωρητικό κομμάτι του αυτοκινήτου, ή μόνο το κομμάτι για μηχανές?

 

Ευχαριστώ πολύ ! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θεωρητικο (σηματα) δινεις μια φορα.

Πρακτικο δινεις μια φορα για τον καθε τυπο διπλωματος που θες.

 

Το ελαχιστο της διαδικασιας ειναι γυρω στον 1 μηνα, αλλα με "εντατικα" μαθηματα και αμεση εξεταση και επιτυχια με την πρωτη και στα σηματα και στην εξεταση.

Πρεπει να εχεις κλεισει τα 18 (18+ 1 ημερα).

Απο κοστος, γυρω στα 650-800 ευρω για αυτοκινητο με ολα μεσα (μαθηματα + γιατροι + εξοδα εξετασης). Χωρις τα "λαδια", τα οποια δεν εχω ιδεα ποσο ειναι γιατι δεν λαδωσα.

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δε θα βρεις καπου φθηνοτερα ή και ακριβοτερα... Εγω επειδη οταν ηταν να πάω για μαθηματα δεν ειχα ιδεα απο οδηγηση, προτιμησα καπου λιγο ακριβοτερα (γυρω στα 800), που ομως μου φανηκε οτι καναν καλυτερα τη δουλεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο τσιμημενες οι τιμες που εδωσες παραπανω. Διπλωμα βγαλε με την μια και για τα δυο (αμαξι-μηχανη), γλιτωνεις χρημα, κοπο και χρονο. εγω και για τα δυο ειχα δωσει 850 ευρω πριν καμια πενταετια ομως. Τωρα για τον χρονο αν το παρεις σε ενα μηνα θα εισαι πολυ τυχερος, καθυστερουν παρα πολυ!

 

ΥΓ. Α και να ξερεις πως αν δωσεις θεωρια-σηματα για αμαξι μονο εχει καποιο χρονικο περιθωριο μια 2ετια-3ετια νομιζω μεσα στην οποια μπορεις να δωσεις για μηχανη μονο θεωρια+οδηγηση. Μετα θα πρεπει αναγκαστικα να ξαναδωσεις σηματα! την εχει πατησει ετσι γνωστος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 χρονια που ειχε δωσει η κορη μου με 12-13 μαθηματα μου ειχε στοιχισει 750 ευρω ολα μαζι. Δεν χρειαστηκε ...λαδι που ηταν διατιμημενο στα 250 ευρω.

 

Καπου στον μηνα χρειαστηκε γιατι ξεκινησε μαθηματα λιγο πριν κλεισει τα 18 αλλα περιμενε να τα κλεισει για να μπορεσει να δωσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
λιγο τσιμημενες οι τιμες που εδωσες παραπανω. Διπλωμα βγαλε με την μια και για τα δυο (αμαξι-μηχανη), γλιτωνεις χρημα, κοπο και χρονο. εγω και για τα δυο ειχα δωσει 850 ευρω πριν καμια πενταετια ομως. Τωρα για τον χρονο αν το παρεις σε ενα μηνα θα εισαι πολυ τυχερος, καθυστερουν παρα πολυ!

 

ΥΓ. Α και να ξερεις πως αν δωσεις θεωρια-σηματα για αμαξι μονο εχει καποιο χρονικο περιθωριο μια 2ετια-3ετια νομιζω μεσα στην οποια μπορεις να δωσεις για μηχανη μονο θεωρια+οδηγηση. Μετα θα πρεπει αναγκαστικα να ξαναδωσεις σηματα! την εχει πατησει ετσι γνωστος μου

 

Καθολου τσιμπημενες δεν ειναι... Τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ μεσα σε μια πενταετια.

Φυσικα και μπορεις να βρεις φθηνοτερα, αλλα συνηθως ειναι σε "εξωτικα" μερη ή στην εξοχη πιο φθηνα, ενω συνηθως θες κατι σχετικα κοντα στο σπιτι σου.

 

Αυτο που εχω τονισει σε bold στο quote, θελω να ρωτησω τι εννοεις "θεωρια". Γιατι η θεωρια ειναι τα σηματα και βγαινει αντιφατικο νοημα στην επομενη προταση.

 

Τελος, η διαδικασια αποτελειται απο τα εξης:

 

1) Πας σε τραπεζα και σου βγαζει 2 παραβολα των 45 ευρω εκαστο. Αμεσως μετα πας σε οφθαλμιατρο και παθολογο (εμενα η σχολη μου προτεινε τους κοντινοτερους στο σπιτι μου) για να δωσουν το οκ. Τους δινεις τα παραβολα. Επειτα συμπληρωνεις μια αιτηση που σου δινει η σχολη, αυτη δεν ειναι αλλη απο την αιτηση εγγραφης.

 

2) Διαβαζεις τα σηματα / κανεις καποια τεστ σε υπολογιστη και γενικα εξασκεισαι μονος σου. Μολις εισαι ετοιμος (μπορει να εισαι και σε 1 μερα, μπορει και σε 2 μηνες, απο τον ελευθερο σου χρονο εξαρταται), το λες στη σχολη και σου κλεινουν για να δωσεις σηματα. Σου κλεινουν συνηθως 3-5 εργασιμες μετα που θα το πεις.

Εγω με γυρω στις 5-6 ωρες διαβασμα και αλλες 5-6 εξασκηση στα τεστ δεν εκανα κανενα λαθος στην εξεταση.

 

3) Πρεπει να κανεις 20 υποχρεωτικα μαθηματα των 45 λεπτων (ή 10 της 1,5 ωρας). Εγω ας πουμε που εδωσα καλοκαιρι μολις τελειωσα το λυκειο και ειχα πληρες ελευθερο χρονο, εκανα καθε μερα απο 45 λεπτα. Μολις τα κανεις (και κρινεις οτι δε χρειαζεσαι κι αλλα για να βελτιωθεις), κλεινεις για να δωσεις. Συνηθως μια φορα καθε εβδομαδα συγκεντρωνονται ολες οι σχολες της περιοχης σε ενα μερος και δινουν.

 

4) Αν επιτυχεις, το διπλωμα καθυστερει γυρω στις 2 εβδομαδες να ερθει, εκτος και αν δωσεις Ιουλιο, οποτε και θα το παρεις τον Σεπτεμβρη. (Αυγουστο δεν γινονται εξετασεις ουτε εκδιδονται διπλωματα, ειναι κλειστα). Μερικες σχολες δινουν ενα προχειρο χαρτι και καλα για να μπορεις να οδηγεις μεχρι να ερθει το διπλωμα. Αυτο δεν αναγνωριζεται και ειναι παρατυπο. Πρακτικα αν οδηγεις σε αυτο το διαστημα, αν συμπλακεις σε ατυχημα πεφτει το φταιξιμο πανω σου, ενω αν απλα σε πιασουν στηριζεσαι στην επιοικια του καθε στρουμφ.

 

Οποτε οπως καταλαβαινεις, αν ξεσκιστεις 1-2 μερες για τα σηματα, και παραλληλα αρχισεις πρακτικα μαθηματα (συνηθως αρχιζουν μετα που πετυχαινεις στα σηματα, εκτος αν το πιεσεις εσυ), μπορεις ακομα και σε 15 μερες να δωσεις πρακτικα και σε αλλες 15 να σου εχει ερθει το διπλωμα.

Αυτο φυσικα αποτελει το βελτιστο σεναριο, συνηθως παιρνει γυρω στον 1,5-2 μηνες για την ολα διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελος, η διαδικασια αποτελειται απο τα εξης:

1) Διαβαζεις τα σηματα / κανεις καποια τεστ σε υπολογιστη και γενικα εξασκεισαι μονος σου.

 

Για αυτο υπαρχει και προγραμμα σε υπολογιστη που εχουν φτιαξει τα ΤΕΙ Αθηνας και ειναι δωρεαν και ειναι ιδιο με αυτο του Υπουργειου . Η μονη διαφορα οτι στο Υπουργειο δινεις σε οθονη αφης ενω στο pc δουλευει με mouse.

 

Πριν 4-5 περιπου χρονια το ειχαν μοιρασει δωρεαν σε μαθητες Γ Λυκειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια... και στο ιντερνετ και μπορει να σου δωσει και η σχολη σε cd... Μαλιστα καπου ειχα πετυχει ακριβως τις ερωτησεις των 30 τυχαιων τεστ που βαζει το υπουργειο. Αλλα δεν εχει νοημα, καλο ειναι να διαβαζουμε ολα τα σηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια... και στο ιντερνετ και μπορει να σου δωσει και η σχολη σε cd... Μαλιστα καπου ειχα πετυχει ακριβως τις ερωτησεις των 30 τυχαιων τεστ που βαζει το υπουργειο. Αλλα δεν εχει νοημα, καλο ειναι να διαβαζουμε ολα τα σηματα.

 

Σιγουρα...Τα προγραμματα ειναι για εξασκηση αν τα ξερουμε και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγραμμα αυτο που μπορουμε να το βρουμε? εγω σκεφτομαι να δωσω 3 η 4ης κατηγοριας που ειναι για λεωφορειο! το διπλωμα το ειχα βγαλει πριν 5-6 χρονια και για τα 2! μου ειπαν οτι θα χρειαστει να ξαναδωσω θεωρητικα...ισχυει? επισης σου δινουν ενα βιβλιο με τα σηματα στην σχολη και σου λενε να το πληρωσεις....ισχυει και αυτο? τωρα για τιμη δεν εμαθα ακομα, αυτες τις μερες θα παω να κοιταξω! τι παιζουν πανω κατω απο τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
επισης σου δινουν ενα βιβλιο με τα σηματα στην σχολη και σου λενε να το πληρωσεις....ισχυει και αυτο?

 

Εμενα δεν μου το χρεωσαν, εκτος αν περιλαμβανοταν στο ολο ποσο.

Ή εκτος και εαν για λεωφορειο ειναι διαφορετικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ GeorgeMan για τις λεπτομερείς πληροφορίες! :-D Είναι καλό να είναι όλη η διαδικασία ξεκάθαρη. :-)

 

Νομιζω ο clockwork εννοεί οτι δίνεις τη θεωρία της μηχανής μόνο, γιατί απο οτι άκουσα για τις μηχανές έχει 2 βιβλία.

 

Το καινούργιο δίπλωμα ισχύει στην Ε.Ε. και μόνο εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σιγουρα ισχυει στην ΕΕ, δε ξερω για παραεξω.

Και επισης δε ξερω αν αλλαξε κατι στον χρονο εκδοσης του απο το υπουργειο τωρα που εγινε "νεας τεχνολογιας" (εγω ημουν απο τους τελευταιους με το "παλιο").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...