Προς το περιεχόμενο

Mαλλιά Rasta...


Dominic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω οταν ημουν 16 εχυνα μεσα στα πλαστικα κουτακια που ειχαν μεσα στα kinder εκπληξη και τα πεταγα σε οσους δεν γουσταρα σαν νερομπομπες αλλα χωρις νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει την πρωτη μου τζιβα στο "αστρα ραστα, νυχια και μαλλια" καπου στην Μπενακη.

Την ειχε κανει πολυ καλα αλλα μου πηρε 5 ευρω. Ελεος.

 

Εφ'οσον ειναι 5-6 τουφες τοτε κοιτα το κομμωτηριο.

 

Σου προτεινω, αν εχεις μακρια μαλλια και θες να κανεις λιγες, αλλα να παραμεινει το μαλλι,

να μην τις κανεις.

 

Στο χτενισμα τραβιουνται οι τριχες απο την ριζα της τζιβας και λεπταινει

καθως μακραινει.

 

Αν εχεις σγουρο μαλλι, θα στρωσουν πιο ευκολα.

Αν εχεις ισιο, θα πρεπει να τις φτιαχνεις πιο συχνα.

 

Πρεπει να αποφασισεις τι παχος θα εχουν οι τζιβες και τι μακρος.

 

Αν τις θες μακριες, θα πρεπει να εχεις πολυ μακρυτερο μαλλι

απο το μακρος που θα εχουν οι τζιβες.

 

Αν τις θες χοντρες, θα χρειαστει να σου παρει μεγαλυτερη τουφα μαλλιων.

 

Τελος, να προτιμησεις ανθρωπο που θα στις κανει με βελονακι

και οχι με με το χτενακι ψειρας που τα μπλεκει.

Το βελονακι κανει μακραν καλυτερη δουλεια και τις κανει πιο συμπαγες.

 

Τα υπολοιπα σαχλα σχολια περι μποχας/βρωμας και για το πως δειχνεις

στους αλλους, τα προσπερνω.

 

Και εγω γνωριζω γυναικες που δουλευουν σε νοσοκομειο και τραπεζα.

 

Και εγω που εχω ραστα, μου μιλανε με το σεις και με το σας.

Μπατσοι να κανουν ελεγχο στο αμαξι φιλων και να μου μιλανε στον πληθυντικο.

 

Στην απογραφη που συναντησα και μπηκα σε τοσα σπιτια, ολων των ηλικιων,

κανενας δεν στραβωσε την μουτσουνα του.

 

Βεβαια, φανταζομαι οτι αμα σκας με το σαλβαρι, την σκισμενη μπλουζα και την ραστα

ολη ενα μπουγιο απο την απλυσια και την απεριποιηση (sic) , σιγουρα δεν θα σκεφτεις και τα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει την πρωτη μου τζιβα στο "αστρα ραστα, νυχια και μαλλια" καπου στην Μπενακη.

Την ειχε κανει πολυ καλα αλλα μου πηρε 5 ευρω. Ελεος.

 

Εφ'οσον ειναι 5-6 τουφες τοτε κοιτα το κομμωτηριο.

 

Σου προτεινω, αν εχεις μακρια μαλλια και θες να κανεις λιγες, αλλα να παραμεινει το μαλλι,

να μην τις κανεις.

 

Στο χτενισμα τραβιουνται οι τριχες απο την ριζα της τζιβας και λεπταινει

καθως μακραινει.

 

Αν εχεις σγουρο μαλλι, θα στρωσουν πιο ευκολα.

Αν εχεις ισιο, θα πρεπει να τις φτιαχνεις πιο συχνα.

 

Πρεπει να αποφασισεις τι παχος θα εχουν οι τζιβες και τι μακρος.

 

Αν τις θες μακριες, θα πρεπει να εχεις πολυ μακρυτερο μαλλι

απο το μακρος που θα εχουν οι τζιβες.

 

Αν τις θες χοντρες, θα χρειαστει να σου παρει μεγαλυτερη τουφα μαλλιων.

 

Τελος, να προτιμησεις ανθρωπο που θα στις κανει με βελονακι

και οχι με με το χτενακι ψειρας που τα μπλεκει.

Το βελονακι κανει μακραν καλυτερη δουλεια και τις κανει πιο συμπαγες.

 

Τα υπολοιπα σαχλα σχολια περι μποχας/βρωμας και για το πως δειχνεις

στους αλλους, τα προσπερνω.

 

Και εγω γνωριζω γυναικες που δουλευουν σε νοσοκομειο και τραπεζα.

 

Και εγω που εχω ραστα, μου μιλανε με το σεις και με το σας.

Μπατσοι να κανουν ελεγχο στο αμαξι φιλων και να μου μιλανε στον πληθυντικο.

 

Στην απογραφη που συναντησα και μπηκα σε τοσα σπιτια, ολων των ηλικιων,

κανενας δεν στραβωσε την μουτσουνα του.

 

Βεβαια, φανταζομαι οτι αμα σκας με το σαλβαρι, την σκισμενη μπλουζα και την ραστα

ολη ενα μπουγιο απο την απλυσια και την απεριποιηση (sic) , σιγουρα δεν θα σκεφτεις και τα καλυτερα.

οτι ειπε η κοπελια +1. απλα και εγω εχω τζιβες και ο κοσμος και κυριως ηλικιωμενοι κτλ κοιτανε περιεργα ειτε με σαλβαρι και σκισμενη μπλουζα ειτε οχι (εγω ανηκω στο οχι :P )

και αν εχουν και το θαρρος ρωτανε "πως τα πλενεις αυτα ??" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν ημουν 16 εχυνα μεσα στα πλαστικα κουτακια που ειχαν μεσα στα kinder εκπληξη και τα πεταγα σε οσους δεν γουσταρα σαν νερομπομπες αλλα χωρις νερο

 

the fuck did i just read?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τόσο μεγάλη εξάπλωση της "τζίβας" αλλά και ο τρόπος που την κάνουν πλέον δείχνουν πόσο έχει ξεπέσει ένα ακόμα σύμβολο από αρχαιότατων χρόνων αλλά και ένα ιδιαίτερο στοιχείο μίας ξένης θρησκείας.

 

 

Και όχι. Η τζίβα δεν γίνεται ούτε με βελονάκι ούτε με χτενάκι. Δεν είναι βρόμικη και δεν θέλει κανένα "πρόσθετο" από αλοιφές και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.

 

Δεν είναι τζαμαϊκανής προέλευσης (origin).

 

Δεν χρειάζεται να πάει κανείς σε κομμωτήριο για να την κάνει.

 

Δεν συνδυάζεται με ναρκωτικά, υποκουλτούρα και life style.

 

Και σαφώς το να ρωτάς σε ένα forum πώς μπορώ να κάνω τζίβες δείχνει την αντιμετώπισή σου σε αυτό το ιδιαίτερο πολιτισμικό στοιχείο.

 

 

Αλλά από την στιγμή που έγινε μόδα στην Ελλάδα, όπως και κάθε τι άλλο θα καταναλωθεί από τους απανταχού αδηφάγους Έλληνες επειδή απλά και μόνο μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου και απο την αρχη.

Τι σε νοιαζει ο λογος που θελει να τα κανει?

Αλλο ρωταει ο ανθρωπας.

 

Παρ'ολα αυτα, αν δεν εχεις αφρο μαλλι, ραστα σωστη δεν κανεις.

 

Lockαρουνε μονα τους σε σχεση με τα ισια μαλλια η εστω τα σγουρα.

 

Για να πετυχεις πανομοιοτυπη τζιβα με αυτη των rastafari,

οντας καυκασιος, θελεις το βελονακι και το χτενακι.

Τι να κανουμε.

Γιατι με το μαλλι προκα του γερμανου/ελληνα/αμερικανου κτλ, το χρειαζεσαι το βελονακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου και απο την αρχη.

Τι σε νοιαζει ο λογος που θελει να τα κανει?

Αλλο ρωταει ο ανθρωπας.

 

Παρ'ολα αυτα, αν δεν εχεις αφρο μαλλι, ραστα σωστη δεν κανεις.

 

Lockαρουνε μονα τους σε σχεση με τα ισια μαλλια η εστω τα σγουρα.

 

Για να πετυχεις πανομοιοτυπη τζιβα με αυτη των rastafari,

οντας καυκασιος, θελεις το βελονακι και το χτενακι.

Τι να κανουμε.

Γιατι με το μαλλι προκα του γερμανου/ελληνα/αμερικανου κτλ, το χρειαζεσαι το βελονακι.

 

 

Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος, θα ήταν καλό να ξαναδιαβάζεις.

 

 

Δεν γράφω πουθενά για τον ΛΟΓΟ που θέλει να τα κάνει.

 

Επίσης, εάν εσύ δεν ξέρεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

 

 

Πόσο πλέον ακόμα θα πρέπει να εξηγούνται τα αυτονόητα εν έτη 2012;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τόσο μεγάλη εξάπλωση της "τζίβας" αλλά και ο τρόπος που την κάνουν πλέον δείχνουν πόσο έχει ξεπέσει ένα ακόμα σύμβολο από αρχαιότατων χρόνων αλλά και ένα ιδιαίτερο στοιχείο μίας ξένης θρησκείας.

Ίσα ίσα που αυτό το συμβολο παραμένει ζωντανό ακόμα και τώρα και αναδεικνύεται από όλο και περισσότερους. Το γεγονός πως ο κόσμος που έχει έτσι τα μαλλιά του, μεγαλώνει αριθμητικά μόνο αρνητικό δεν είναι..

Στο χέρι του καθενός ειναι να μάθει την ιστορία του ράστα, να δει τι πρεσβεύει, αν και γενικά όσοι έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ ράστα, αμφιβάλλω κατά πόσο έχουν άγνοια για το τι πρεσβεύει εν τέλη.

 

 

Δεν είναι τζαμαϊκανής προέλευσης (origin).

Βασικά ο ρασταφαριανισμός είναι κίνημα που αναπτύχθηκε στη Τζαμάικα.

 

Δεν συνδυάζεται με ναρκωτικά, υποκουλτούρα και life style.

Σαφώς και συνδέεται και με ναρκωτικά. Οι Ρασταφάρι καπνίζουν μαριχουάνα για θρησκευτικούς λόγους. Και εννοείτε συνδέεται με το life style και τη κουλτούρα. Κουλτούρα ειναι και η μουσική που ακους. Δεν ειναι τυχαίο πως οι περισσότεροι με ράστα μαλί ακούνε ρεγκε. Η ρέγκε όπως ηδη θα γνωρίζεις ήταν η εξέλιξη του ρασταφαριανισμού. Όπως κάθε τι που αντέχει στο χρόνο, έτσι και ο ρασταφαριανισμός εξελίσσεται συνεχώς. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός.

Το αν εσύ διαφωνεις με τον τρόπο που εξελίσσεται και αν θεωρείς πως τα άτομα που κάνουν έτσι τα μαλλιά τους δεν ειναι αληθινοί ρασταφάρι αυτό ειναι άλλη κουβέντα.

 

 

Και σαφώς το να ρωτάς σε ένα forum πώς μπορώ να κάνω τζίβες δείχνει την αντιμετώπισή σου σε αυτό το ιδιαίτερο πολιτισμικό στοιχείο.

Ποιά ειναι η αντιμετώπισή του δηλαδή? Μειώνει τους ρασταφάρι το γεγονός οτι κάποιος θέλει να μάθει τα μυστικά της κώμης τους σε ένα φόρουμ? Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει? Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος όπως όλες οι άλλες.

 

 

Αλλά από την στιγμή που έγινε μόδα στην Ελλάδα, όπως και κάθε τι άλλο θα καταναλωθεί από τους απανταχού αδηφάγους Έλληνες επειδή απλά και μόνο μπορούν.

Ε όχι και μόδα. Έχεις δει πολλούς με ράστα στην Ελλάδα? Ελάχιστοι είναι και ακόμα λιγότεροι είναι οι ρασταφάρι.(κάπου στη Κρήτη έχει μπόλικους).

Ασε που διαφωνώ γενικά με τον χαρακτηρισμό αδηφάγοι.

 

Η ραστοφορία δεν αποτελεί αποκλειστικότητα. Αν κάποιος γουστάρει για οποιονδήποτε λόγο, είτε αυτός ειναι πολιτικοθρησκευτικός, είτε απλά είναι θέμα look, ή μουσικής, απλά το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ίσα ίσα που αυτό το συμβολο παραμένει ζωντανό ακόμα και τώρα και αναδεικνύεται από όλο και περισσότερους. Το γεγονός πως ο κόσμος που έχει έτσι τα μαλλιά του, μεγαλώνει αριθμητικά μόνο αρνητικό δεν είναι..

Στο χέρι του καθενός ειναι να μάθει την ιστορία του ράστα, να δει τι πρεσβεύει, αν και γενικά όσοι έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ ράστα, αμφιβάλλω κατά πόσο έχουν άγνοια για το τι πρεσβεύει εν τέλη.

 

 

 

Βασικά ο ρασταφαριανισμός είναι κίνημα που αναπτύχθηκε στη Τζαμάικα.

 

 

Σαφώς και συνδέεται και με ναρκωτικά. Οι Ρασταφάρι καπνίζουν μαριχουάνα για θρησκευτικούς λόγους. Και εννοείτε συνδέεται με το life style και τη κουλτούρα. Κουλτούρα ειναι και η μουσική που ακους. Δεν ειναι τυχαίο πως οι περισσότεροι με ράστα μαλί ακούνε ρεγκε. Η ρέγκε όπως ηδη θα γνωρίζεις ήταν η εξέλιξη του ρασταφαριανισμού. Όπως κάθε τι που αντέχει στο χρόνο, έτσι και ο ρασταφαριανισμός εξελίσσεται συνεχώς. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός.

Το αν εσύ διαφωνεις με τον τρόπο που εξελίσσεται και αν θεωρείς πως τα άτομα που κάνουν έτσι τα μαλλιά τους δεν ειναι αληθινοί ρασταφάρι αυτό ειναι άλλη κουβέντα.

 

 

 

Ποιά ειναι η αντιμετώπισή του δηλαδή? Μειώνει τους ρασταφάρι το γεγονός οτι κάποιος θέλει να μάθει τα μυστικά της κώμης τους σε ένα φόρουμ? Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει? Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος όπως όλες οι άλλες.

 

 

 

Ε όχι και μόδα. Έχεις δει πολλούς με ράστα στην Ελλάδα? Ελάχιστοι είναι και ακόμα λιγότεροι είναι οι ρασταφάρι.(κάπου στη Κρήτη έχει μπόλικους).

Ασε που διαφωνώ γενικά με τον χαρακτηρισμό αδηφάγοι.

 

Η ραστοφορία δεν αποτελεί αποκλειστικότητα. Αν κάποιος γουστάρει για οποιονδήποτε λόγο, είτε αυτός ειναι πολιτικοθρησκευτικός, είτε απλά είναι θέμα look, ή μουσικής, απλά το κάνει.

 

Πες τα!!!! :)

 

ρε πατε καλα εδω μεσα??καθεστε και κρινετε τον κοσμο απο το πως εχει τα μαλλια του?

μηπως να κοιταμεκαι τι ρουχα φοραει?αν εχει σκουλαρικια?ξυρισμενο φρυδι?τατουαζ μανικια?

ελεος ρε.

 

τι να πω..

γουστα ειπε ο πιθηκος και εφαγε το σαπουνι που λεμε.

ο καθενας μπορει να κουβαλαει οτι σκατα γουσταρει πανω του.αρκει να μην με ενοχλει προσωπικα.να μην μπαινει στον προσωπικο μου "χωρο".

και ας φοραει γοβες !!προβλημα του.αν την βρισκει δεν μου πεφτει λογος.

 

α!και επειδη γουσταρω να κανω και γω 5-6 τουφες αν μπορειτε επειτε ποσο παει το...μαλλι!!!

Σωστός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...