Προς το περιεχόμενο

HipHop : Το Facebook βελτιστοποιεί την PHP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμβόλαια με μένα δεν έχεις..δεν το κάνω εγώ.

καιιιι για πες τιιιιιιιιιιιι να του βάλω.Να στον φέρω για σέρβις;Συγνώμη που έχω 4 pc που έστω κάτι να γίνει στο fb πατώνουν..και συγνώμη που φίλοι μου,που μπορεί να πήραν pc προχτές να χουν τα ίδια..Μάλλον δεν πιστεύουν στον θεό,ευλόγισον !

Θα μπορούσα ναι να του βάλω τον firefox 7 και την ie 20 ή άλλα..θα μπορούσε να λειτουργούσε πλήρως...ή μήπως έχω χαμηλό σύστημα που δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα site ;

 

Τωρα πρεπει να σου κανω αντιπαραθεση για το ποσοι υπολογιστες εχει υπο την ευθυνη του ο καθενας?

 

Ειναι κατι υποκειμενικο νομιζω.

 

Πεταξε το δκουπιδι που λεγεται Firefox, η, τουλαχιστον, καθαρισε τον απο τα σκουπιδια (και τον υπολογιστη μαζι), απεγκατεστησε τον πρωτα και υστερα περασε την νεοτερη εκδοση, 3.6, αν θες να συνεχισεις να τον χρησιμοποιεις.

 

Ειναι γνωστο το προβλημα που εχεις και σχεδον λυνεται στην τελευταια εκδοση. Εχει να κανει με τον τροπο τον οποιο διαχειριζεται τα mp3 ο Gecko (Α...καινουργια λεξη!). Γιατι το "pop" που ακους ειναι το 90% του πρβληματος. Το υπολοιπο ποσοστο το αφηνω στην κριση σου.

 

Προσωπικα ο atom που εχω συνεχεια μαζι μου δεν εχει προβληματιστει ποτε με καμμια λειτουργια του facebook, εκτος της εξυπνης εφευρεσης που λεγεται flash, για την οποια επιλεγω να μην μιλησω αυτη τη στιγμη γιατι ειναι εκτος θεματος, απλα αφηνω μια αιχμη... HTML5.

 

Αν θες να δεις και κατι διαφορετικο εκτος των συνηθισμενων: (Α... Κι αλλες καινουργιες λεξεις!)

http://www.google.com/chrome

http://www.apple.com/safari

 

Ενω πολυ καλος και ο opera (παλι σε Gecko, αλλα χωρις προβληματα, απ οτι ξερω και με πολλες λειτουργιες που κανουν τον firefox να κοιταει απο που να κρυφτει)

http://www.opera.com/download/get.pl?id=32653&thanks=true&sub=true

 

Ολοι καλοι για pc που ειναι σε χωρο με 4,14,24,34.54 ή οσα πολλαπλασια του 4 θες εσυ pc, απο συχνοτητες λειτουργιας 0,6GHz (ιδανικος ο Chrome για την περιπτωση) εως 3.26+GHz...

 

system("pause")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κατάλαβες και πολλά απότι είπα.Αλλά όπως και να χει,μπορείς να συνεχίσεις να είσαι σαρκαστικός και να δίνεις απαντήσεις όπως ξέρεις και άσε μας με τα συνηθισμένα και έξυπνες. ..από το να φάμε κάποια ποινή εδώ .Μάλλον θα έθιξα τίποτα,και είσαι φουλ επίθεση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου,πάω να ανάψω ένα κερί για τον ΘΕΟ.,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνάρτηση system() είναι μέρος της C Standard Library - και της C++ σαν std::system().

 

Ζει στο stdlib.h header file και ο σκοπός της είναι να επιτρέπει στον προγραμματιστή να εκτελεί διεργασίες/εντολές κελύφους στο υπάρχουν λειτουργικό. Μακράν από το να είναι απαρχαιωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνάρτηση system() είναι μέρος της C Standard Library - και της C++ σαν std::system().

 

Ζει στο stdlib.h header file και ο σκοπός της είναι να επιτρέπει στον προγραμματιστή να εκτελεί διεργασίες/εντολές κελύφους στο υπάρχουν λειτουργικό. Μακράν από το να είναι απαρχαιωμένη.

 

I know τι ειναι και το library που χρησιμοποιει, αλλα γιατι να χρησιμοποιησεις "pause", που μιλησα συγκεκριμενα? Για ενα "enter"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Gecko υπεύθυνη για τα MP3; Gecko στον Opera browser; :confused:

 

Εδω ειμαι λαθος και ζητω συγνωμη. Ο Opera ειναι βασισμενος στην Presto.

 

Οσο για την Gecko, ειναι υπευθυνη για την λειτουργια του browser. Αν το mp3 εμπεριεχεται στην μηχανη και το τελικο απολτελεσμα δεν συνεργαζεται σωστα με την μηχανη, τοτε.. crash.

 

Οσον αφορα το system("pause") >> http://www.google.gr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=system(%22pause%22)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την Gecko, ειναι υπευθυνη για την λειτουργια του browser. Αν το mp3 εμπεριεχεται στην μηχανη και το τελικο απολτελεσμα δεν συνεργαζεται σωστα με την μηχανη, τοτε.. crash.

 

Το MP3 δεν εμπεριέχεται στη μηχανή. Η υποστήριξη για multimedia στους Gecko-based browsers (και όχι μόνο) παρέχεται από τα plugins, με τα οποία «μιλάει» η μηχανή μέσω του NPAPI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το Facebook αξιοποιεί αυτόν τον τρόπο για να κάνει οικονομία σε πόρους είναι η είδηση - και μάλλον όχι το πόσο μας αρέσει να ακούμε για το Facebook ή όχι. Άλλωστε, μια ματιά σε άρθρα απολογισμού στυλ "η καλύτερη εφαρμογή /πλατφόρμα για το έτος ΧΧΧΧ" από σοβαρά (και όχι ...) sites δίνει έναν κοινό χαρακτηρισμό "The app that ate the Internet". Μας εύχομαι και στα δικά μας .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi again !! Πέστε μου παιδιά εμένα του newbie ... Το θεματάκι με το chat και τα crashάκια είναι μόνο του browser ??? Δεν θα μπορούσε να αφορά .... καμιά 15αριά λόγους όπως π.χ. η δεδομένη ώρα της ημέρας, η ημέρα της εβδομάδας (server traffic ή overload), τα "σκουπιδάκια" του καθενός μας (όχι μόνο στο pc αλλά και στο LAN του (για να μην μιλήσουμε για bottlenecks των παρόχων κλπ κλπ). Και ας μην ξεχνάμε και ότι το chat είναι ξεχωριστό υποσύστημα στην "μηχανή" facebook .... Άλλα τέτοια φαινόμενα υπήρξαν πρόσφατα με την εμφάνιση της overload φάλαινας στο twitter (περίπτωση apple ipad), τα υποσυστήματα google friend connect στα ιστολόγια του blogspot κλπ κλπ. Με όλο το θάρρος του newbie θα έλεγα να μην εντοπίσουμε το πρόβλημα μόνο στον browser (αν και όσα άκουσα περί browsers μου μάθανε κανα δύο πραγματάκια ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω πώς μπορεί η «άρνηση υπηρεσίας» (είτε από μεριάς Facebook servers είτε ISP) να προκαλεί client-side προβλήματα τύπου «κατάρρευση/crash του browser». Θέλεις να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δε βλέπω πώς μπορεί η «άρνηση υπηρεσίας» (είτε από μεριάς Facebook servers είτε ISP) να προκαλεί client-side προβλήματα τύπου «κατάρρευση/crash του browser». Θέλεις να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου;

 

Ειναι το φαινομενο της πεταλουδας... Πεφτει ενας σερβερ στην Κινα και χαλαει η τηλεοραση του μπαρμπα Μητσου απο απεναντι...

 

Προσπαθω να δειξω 2 μερες τωρα οτι το facebook εχει υλοποιησει (μερικως) μια καινοτομια που εαν καταφερουν να την υλοποιησουν εξ ολοκληρου ή τουλαχιστον να την αξιοποιησουν οσο μπορουν (οπως οι ιδιοι λενε πως εχουν σκοπο), θα ριξουν κατακορυφα την αναγαιοτητα των web server σε επεξεργαστικη ισχυ και μετραω ανθρωπους που λενε οτι το facebook κολλαει.

 

Αυτοι που τα λετε αυτα περιμενετε να σας λαβω σοβαρα υπ οψιν μου? Γι αυτο ξεκινησα το παιχνιδι με τις λεξουλες. Οσοι τις ξερουν, τους σεβομαι και τους εκτιμω. Οσοι δεν τις ξερουν καλο θα ηταν να κατσουν να τις μαθουν.

 

Ολοι κανουμε λαθη η εχουμε κενα στις γνωσεις (κανεις δεν μπορει να ειναι τελειος) αλλα θεωρω τραγικο να συζηταμε για server side efficiency και να πεταγεται καποιος και να λεει "μου κολλαει επειδη εβαλαν C++"...

 

Χρησιμοποιω - οπως πολλοι απο εσας - υπηρεσια shared web hosting και με ενδιαφερει με το ιδιο συστημα να βλεπω 50% κατω στην επεξεργαστικη χρηση.

Επεξ/σία από cmaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...