Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα ειναι σωστο :)

Καταλαβε το ρε φιλε.. Κατι που εσενα σου ξυνιζει εμενα μπορει να μου αρεσει..

 

Η ειναι δυσκολο να το καταλαβεις αυτο που λεω ή απλα δεν θελεις να το καταλαβεις. Δεν διαφωνουμε καπου. Αλλο ομως ειναι αυτο που σε λεω εγω. Μια ερωτηση θα σου κανω. Αν σου ζητησω να μου προτεινεις ενα παιχνιδι σαν το Baldurs Gate θα μου προτεινες το Dragon Age?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ειναι δυσκολο να το καταλαβεις αυτο που λεω ή απλα δεν θελεις να το καταλαβεις. Δεν διαφωνουμε καπου. Αλλο ομως ειναι αυτο που σε λεω εγω. Μια ερωτηση θα σου κανω. Αν σου ζητησω να μου προτεινεις ενα παιχνιδι σαν το Baldurs Gate θα μου προτεινες το Dragon Age?

1)Εσυ εισαι εκεινος που δεν μπορει να καταλαβει.. 2 ατομα σου λεμε οτι αν κατι δεν σου αρεσει , δεν ειναι και απαραιτητα λαθος..

2)Δεν εχω παιξει το game που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο ikaruga είναι οτι μάθαμε το dragon age 1 σαν κλασσικό rpg απόγονο των baldurs gate, neverwinter nights και όλων των άλλων old-school rpg. Οσον αφορά το dragon age 2, αυτό σίγουρα δεν είναι έτσι (είναι πολύ περισσότερο action hacknslash) και το πρόβλημα είναι οτι η bioware προσπαθεί να μας πείσει οτι δεν έχει αλλάξει ύφος το DA2. Κατα τα άλλα ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Εγώ θεωρώ καλύτερο "σύστημα" αυτό των προηγούμενων games (ναι αυτό που κοπανάμε 2 λεπτά τα orcs προτού ψοφήσουν και όχι αυτό που με ένα εντυπωσιακό animation ο ήρωας πηδάει 20 μέτρα στον αέρα και στην προσγείωση σκοτώνει αμέσως και καμιά 10αρια orcs) αλλά ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Το DA2 μπορεί να αποδειχθεί καταπληκτικό παιχνίδι (ιστορία, ατμόσφαιρα.....) αλλά δεν είναι το στύλ που εγώ προτιμώ... Αν θέλω καθαρό hacknslash έχω το diablo2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Εσυ εισαι εκεινος που δεν μπορει να καταλαβει.. 2 ατομα σου λεμε οτι αν κατι δεν σου αρεσει , δεν ειναι και απαραιτητα λαθος..

 

Και συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τους λογους για τους οποιους δεν μου αρεσει ασχετα αν εισαι εσυ αυτος που τους ζητησε αυτους τους λογους και ασχετα με το αν αδυνατεις να καταλαβεις οτι οι λογοι αυτοι ειναι -πραγματικοι- και δεν εχουν να κανουν με -αποψη-. Το οτι το παιχνιδι δεν εχει day/ night/ clock cycle ειναι πραγματικος. Δεν ειναι η "αποψη" μου οτι δεν εχει. Ομοιως και με τα υπολοιπα που ανεφερα.

 

2)Δεν εχω παιξει το game που λες..

 

Και τωρα εξηγουνται και ολα. Γι αυτο και δεν μπορεις και να καταλαβεις και αυτα που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] και όχι αυτό που με ένα εντυπωσιακό animation ο ήρωας πηδάει 20 μέτρα στον αέρα και στην προσγείωση σκοτώνει αμέσως και καμιά 10αρια orcs)

 

Εκει που ελιωσα είναι που κανει σε μια φάση το δίχειρο περιστροφή με το ένα χέρι, ενώ έχει str 13 ξερω γω... Δεν ξερω αν και γαμάτα πολλά απο αυτά τα animation, μερικά είναι απλά γελοία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τους λογους για τους οποιους δεν μου αρεσει ασχετα αν εισαι εσυ αυτος που τους ζητησε αυτους τους λογους και ασχετα με το αν αδυνατεις να καταλαβεις οτι οι λογοι αυτοι ειναι -πραγματικοι- και δεν εχουν να κανουν με -αποψη-. Το οτι το παιχνιδι δεν εχει day/ night/ clock cycle ειναι πραγματικος. Δεν ειναι η "αποψη" μου οτι δεν εχει. Ομοιως και με τα υπολοιπα που ανεφερα.

 

 

 

Και τωρα εξηγουνται και ολα. Γι αυτο και δεν μπορεις και να καταλαβεις και αυτα που λεω.

Και συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τους λογους για τους οποιους δεν μου αρεσει...

Αυτη η προταση τα ειπε ολα.. Ναι σου ζητησα να τους αναφερεις , οχι προσπαθησεις να μου τους πλασαρεις..

Και δεν ζητησα να μου τo συγκρινεις με κανενα αλλο παιχνιδι , μιας και το τοπικ λεγεται "Dragon Age 2".. Aν γουσταρεις καλυτερα το Baldurs Gate , πανε φτιαξε τοπικ για αυτο το game :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν λέει τπτ να μην έχει παίξει κάποιος το baldurs gate και νομίζω αν έβγαινε αυτό το game την σημερινή εποχή θα ήταν ένας cult τίτλος αλλά για περιορισμένο hardcore κοινό. Νομίζω όμως ότι εκεί στην EA κάνουν λάθος εκτίμηση όταν νομίζουν ότι η εμπορική επιτυχία έρχετε με το να διαλύσουν ύφος και τίτλους για να το προσαρμόσουν σε ένα αόριστο casual κοινό που ούτε και αυτοί δεν ξέρουν τα χαρακτηριστικά αυτού του κοινού.

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα που hardcore τίτλοι η καλύτερα τίτλοι που έχουν ένα ξεκάθαρο προσανατολισμό πάνε πάρα πολύ καλά εμπορικά όπωςτο grand theft auto, και το dragon age το πρώτο μέρος ακόμα και το witcher.

Οποιός γουστάρει να παίξει rpg θα ψάξει για rpg. Δεν πιστεύω δλδ κάποιος που του αρέσει να παίζει παιχνίδια τύπου devil may cry να θέλει να παίξει ξαφνικά rpg επειδή το έχουν κάνει action.

Ξέχασα ότι ένα άλλο δείγμα το πόσο φτηνούς θεωρούν εκεί στην ΕΑ τους τίτλους που βγάζουν είναι και ότι ποτέ τους δεν προμοτάρουν collector edition για τα περισσότερα game τους και απλά τα δίνουν σε πολύ περιορισμένα κομμάτια για περιορισμένο κοινό. Η retail εκδόσεις της EA είναι ότι πιο φτηνό μπορεί να υπάρχει. Ενά dvd με θήκη πλαστική της πλάκας συν ένα manual ασπρόμαυρο με 2-5 σελίδες. Και φυσικά η ΕΑ είναι η πρώτη που βγαίνει από τα ρούχα της για την διαδεδομένη πειρατία στα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τους λογους για τους οποιους δεν μου αρεσει...

Αυτη η προταση τα ειπε ολα.. Ναι σου ζητησα να τους αναφερεις , οχι προσπαθησεις να μου τους πλασαρεις..

Και δεν ζητησα να μου τo συγκρινεις με κανενα αλλο παιχνιδι , μιας και το τοπικ λεγεται "Dragon Age 2".. Aν γουσταρεις καλυτερα το Baldurs Gate , πανε φτιαξε τοπικ για αυτο το game :)

 

Λογοι οι οποιοι δεν ειναι θεμα αποψης ομως!! Μην παιρνεις την μιση προταση και την κανεις οτι θελεις εσυ. Το καταλαβαινεις αυτο?

 

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι δεν εχει day/ night/ clock cycle

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι μου δινει διαδρομους αντι για χαρτες προς εξερευνηση

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι μου το πλασαρανε στη μαπα μου σαν τον "γιο" και αξιο συνεχιστη του Baldurs Gate

Δεν φταιω εγω που -εσυ- ζητησες να μαθεις λογους που δεν αρεσει σε καποιους το παιχνιδι και δεν σου εφτανε απλα το "δεν το γουσταρω".

 

Αν δεν το εχεις καταλαβει τοση ωρα για το Dragon Age μιλαμε με σημειο αναφορας τον μπαμπα του (ή μαλλον παππου του το Baldurs Gate).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογοι οι οποιοι δεν ειναι θεμα αποψης ομως!! Μην παιρνεις την μιση προταση και την κανεις οτι θελεις εσυ. Το καταλαβαινεις αυτο?

 

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι δεν εχει day/ night/ clock cycle

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι μου δινει διαδρομους αντι για χαρτες προς εξερευνηση

Δεν φταιω εγω που το παιχνιδι μου το πλασαρανε στη μαπα μου σαν τον "γιο" και αξιο συνεχιστη του Baldurs Gate

Δεν φταιω εγω που -εσυ- ζητησες να μαθεις λογους που δεν αρεσει σε καποιους το παιχνιδι και δεν σου εφτανε απλα το "δεν το γουσταρω".

 

Αν δεν το εχεις καταλαβει τοση ωρα για το Dragon Age μιλαμε με σημειο αναφορας τον μπαμπα του (ή μαλλον παππου του το Baldurs Gate).

Δεν με ενοχλει που δεν εχει day/ night/ clock cycle

Δεν με ενοχλουν οι διαδρομοι

Δεν ακουω λαλακιες :rolleyes:

Δεν σου ζητησα ομως να προσπαθησεις να με πεισεις , γιατι αυτο κανεις..

 

Δεν εχεις καταλαβει οτι μονο εσυ μιλας για το.. πως το ειπαν? Α ναι Baldurs Gate.. Κανεις δεν το ανεφερε στο θεμα που λεγεται Dragon Age 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Δεν εχεις καταλαβει οτι μονο εσυ μιλας για το.. πως το ειπαν? Α ναι Baldurs Gate.. Κανεις δεν το ανεφερε στο θεμα που λεγεται Dragon Age 2..

1.01. What is Dragon Age: Origins?

 

Dragon Age: Origins is a dark heroic fantasy set in a unique world. As the spiritual successor of BioWare's popular Baldur's Gate series of games [...]

source

 

Τα παραπάνω είναι για το DA:O αλλά φαντάζομαι τα ίδια λένε πως ισχύουν και για το 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη λενε καποιοι καποιοι οτι κρυβω λογια:

Dragon Age: Origins is a dark heroic fantasy set in a unique world. As the spiritual successor of BioWare's popular Baldur's Gate series of games , it uses a pause-and-play tactical combat system.

Μεταφραση σε οσους εχουν προβληματα κατανοησης:

Το Dragon Age: Origins ειναι μια σκοτεινη και ηρωικη φαντασια μεσα σε ενα μοναδικο κοσμο.. Ως πνευματικος διαδοχος της διασημης σειρας παιχνιδων της Bioware , Baldur's Gate , χρησιμοποιει το pause and play συστημα μαχης..

 

Eδω μας λεει οτι το DA:O ειναι διαδοχος του Baldur's Gate.. Που κολαει ολο αυτο με το DA2??

Αλλα και παλι , δηλαδη δεν ειναι αξιο να θεωρειται διαδχος το Origins επειδη δεν εχει ρολοι.. :rolleyes:

 

Τι ακουω ο χριστιανος σημερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως είπε πριν και κάποιος άλλος , σε όποιον αρέσει το αγοράζει , σε όποιον δεν αρέσει απλά δεν ασχολείται...Η δική μου άποψη είναι πως το Origins είχε ως μόνο μειονέκτημα(το λέω αυτό χωρίς να έχω παίξει άλλο παιχνίδι του είδους) το ότι οι κινήσεις των warrior στη μάχη ήταν εξαιρετικά αργές..Τώρα αυτό το διορθώσανε αλλά χαλάσανε και το στυλ των υπολοίπων class αφού πλέον και ο mage κάνει ακροβατικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως είπε πριν και κάποιος άλλος , σε όποιον αρέσει το αγοράζει , σε όποιον δεν αρέσει απλά δεν ασχολείται...Η δική μου άποψη είναι πως το Origins είχε ως μόνο μειονέκτημα(το λέω αυτό χωρίς να έχω παίξει άλλο παιχνίδι του είδους) το ότι οι κινήσεις των warrior στη μάχη ήταν εξαιρετικά αργές..Τώρα αυτό το διορθώσανε αλλά χαλάσανε και το στυλ των υπολοίπων class αφού πλέον και ο mage κάνει ακροβατικά..

Πεστα χρυσοστομε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να μη λενε καποιοι καποιοι οτι κρυβω λογια:

Dragon Age: Origins is a dark heroic fantasy set in a unique world. As the spiritual successor of BioWare's popular Baldur's Gate series of games , it uses a pause-and-play tactical combat system.

 

 

Χωρίς να θέλω να στην πω αλλά η από πάνω δήλωση αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες διαφημιστικές μπαρούφες που έχουν ειπωθεί ποτέ...

 

Απλά σκέψου ότι υπάρχουν άτομα(κ εγώ ένας από αυτούς) που παρακολουθούν την BIOWARE σαν εταιρία αλλά και τα RPG σαν είδος παιχνιδιών πολλά χρόνια και η εξέλιξη-θυσία κ των 2 στο βωμό του εύκολου χρήματος είναι αναμενόμενο να τους ξενερώνει... Να στο θέσω και κάπως αλλιώς. Το Baldur's Gate αλλά και ο οποιοσδήποτε ΑΞΙΟΣ πνευματικός διάδοχος του δεν είναι παιχνίδια για να παίζουν 13χρονα. Η στην τελική δεν είναι παιχνίδια που και να παίξουν θα καταλάβουν κ πολλά πράματα.

 

Επειδή όμως τα 13χρονα αποτελούν ένα σημαντικό κομμάτι του gaming πληθυσμού έχουμε φτάσει στο σημείο αυτό...Να μοιάζει δλδ το da2 σαν ένα λίγο πιο πολύπλοκο Devil May Cry...

Επεξ/σία από Hector__21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι πως το Origins είχε ως μόνο μειονέκτημα(το λέω αυτό χωρίς να έχω παίξει άλλο παιχνίδι του είδους) το ότι οι κινήσεις των warrior στη μάχη ήταν εξαιρετικά αργές..Τώρα αυτό το διορθώσανε αλλά χαλάσανε και το στυλ των υπολοίπων class αφού πλέον και ο mage κάνει ακροβατικά..

 

Συμφωνω σε αυτο που λες για το Origins αλλα δε με χαλαει και καθολου που ο mage εχει "ακροβατικα" animations στα απλα hit του. Γενικα ηταν λιγακι βαρετα τα hit στο origins και μ αρεσει ετσι οπως ειναι στο 2. Υπομονη λιγες μερες ακομα να κυκλοφορισει και πιστευω πως και οι haters θα αλλαξουν γνωμη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...