Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα λενε οτι το πρωτο Dragon Age ειναι αξιος συνεχιστης του Baldurs (μεγα ψεμα). Δεν παιζει με τιποτα καποιος που εχει παιξει Baldurs Gate (ή fallout ή Planescape ή Neverwinter Nights) να πιστεψει κατι τετοιο ουτε για πλακα. Το Dragon Age origins ειναι τοσο μακρια απο το Baldurs Gate οσο μακρια ειναι το Tetris με το Amnesia: the dark descent. Επειτα κανει μερικες αναφορες στο οτι τα cRPG θα πρεπει να εχουν ανοιχτο κοσμο προς εξερευνηση (σωστο αυτο αλλα το Dragon Age origins δεν ειχε κατι τετοιο) και οχι level design αλλα σιδηροδρομο (και αυτο σωστο αλλα παλι το DAO εκανε αυτο ακριβως).

 

Γενικα δεν βλεπω τις τεραστιες διαφορες μεταξυ DAO και DA2. Δεν το εχω παιξει βεβαια το 2 (και ουτε προκειται) αλλα εμενα δεν μου μοιαζει να εχει αλλαξει τρελα σε σχεση με το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

FAIL το αρθρο λεμε. Πραγματικα οι τυποι ουτε ξερουν για τι μιλανε. Απο τη μεση του αρθρου και μετα τους πιανει rant που το Dragon Age 2 δεν ειναι σαν το Dragon Age που (και καλα) ειναι σαν το Baldurs Gate.

 

Φιλαρακια σας εχω νεα, το Dragon Age ΔΕΝ ειναι σαν το Baldurs Gate και αν το Dragon Age 2 δεν ειναι σαν το Dragon Age, special the greens λεμε, το εχουμε ξαναζησει το σκηνικο. Αν νομιζετε εσεις οτι σας "κοροιδεψαν" με το Dragon Age 2 τοτε τι να πουμε εμεις που μας δουλεψαν κανονικα που περιμεναμε ενα νεο Baldurs Gate ή ακομα και ενα Neverwinter Nights.

 

 

Thumbs up!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dragon Age είναι Dragon Age....αλλο παιχνιδάκι....Baldur's Gate βγήκε μια φορά και δεν πρόκειται να ξαναβγεί....το λέω για τους νοσταλγούς (σαν εμένα)...Τίποτα δεν θα είναι πια όπως κάποτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα λενε οτι το πρωτο Dragon Age ειναι αξιος συνεχιστης του Baldurs (μεγα ψεμα). Δεν παιζει με τιποτα καποιος που εχει παιξει Baldurs Gate (ή fallout ή Planescape ή Neverwinter Nights) να πιστεψει κατι τετοιο ουτε για πλακα. Το Dragon Age origins ειναι τοσο μακρια απο το Baldurs Gate οσο μακρια ειναι το Tetris με το Amnesia: the dark descent. Επειτα κανει μερικες αναφορες στο οτι τα cRPG θα πρεπει να εχουν ανοιχτο κοσμο προς εξερευνηση (σωστο αυτο αλλα το Dragon Age origins δεν ειχε κατι τετοιο) και οχι level design αλλα σιδηροδρομο (και αυτο σωστο αλλα παλι το DAO εκανε αυτο ακριβως).

 

Γενικα δεν βλεπω τις τεραστιες διαφορες μεταξυ DAO και DA2. Δεν το εχω παιξει βεβαια το 2 (και ουτε προκειται) αλλα εμενα δεν μου μοιαζει να εχει αλλαξει τρελα σε σχεση με το πρωτο.

 

Στο είχα ξαναπεί αρκετά παλιότερα, αλλά βλέπω επιμένεις δυναμικά.

Παίζω rpgs και adventures από εποχής text-based, κάτι Baldur's Gate,NWN,Planescape και δεκάδες άλλα τα έχω τερματίσει και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές, έχω μάθει τους διαλόγους απέξω.

Εγώ λοιπόν πιστεύω ότι το DA είναι πανάξιος συνεχιστής αυτών των παιχνιδιών.

Σύμφωνα με τις πωλήσεις, χιλιάδες ακόμα φίλοι των rpgs πιστεύουν το ίδιο πράγμα.

Έχεις κολλήσει με ένα παιχνίδι που βγήκε to 1998, πριν δηλαδή από 13 χρόνια και μπαίνεις κάθε τρεις και λίγο

και επαναλαμβάνεις το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Μερικοί από μας απολαύσαμε το παιχνίδι που λέγεται Dragon Age και περιμένουμε με αγωνία το 2ο μέρος του.

Εσένα δεν σ'άρεσε, δεκτό. Με το να μπαίνεις συνέχεια και να το συγκρίνεις με το Baldur's Gate τι ακριβώς κερδίζεις; Περιμένεις να σε πούμε έμπειρο παίκτη, παλιό, διαφορετικό, όχι σαν εμάς τα πρόβατα, έμπειρο κριτή;

Να στο πούμε.

 

Και τώρα η ιστορία συνεχίζεται με το Dragon Age 2.

Και πραγματικά θα αδιαφορούσα για ακόμη μια φορά, αλλά το ποτήρι ξεχείλισε

γιατί ξανά μου συγκρίνεις ένα παιχνίδι 13 ετών με κάτι που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ.

Και το ΘΑΒΕΙΣ. Και ακούμε την θεική ατάκα "Γενικα δεν βλεπω τις τεραστιες διαφορες μεταξυ DAO και DA2. Δεν το εχω παιξει βεβαια το 2 (και ουτε προκειται)".

 

Πες μου έναν λόγο να σε πάρει κάποιος σοβαρά.

 

Βάλτο στην υπογραφή σου στο φινάλε, ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνεις 2 φορές την μέρα και να λες

"τρελή απάτη το DA, σαν το Baldur's Gate δεν είναι με τίποτα, lol, τα ζώα νομίζουν ότι παίζουν rpg. Εγώ έχω

τερματίσει και το Planescape, ξέρω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και γώ με τον Arcanaloth. Το Dragon Age 1 είναι πολύ καλό παιχνίδι. Και εχω λιώσει τα BG. Οταν έπαιζα μου θυμιζε παλίες καλες εποχές BG(αν και με χάλασαν 2-3 σημεία big deal).

Το DA2 τώρα από το demo φανηκε πολύ χειρότερο κατα την γνώμη μου, αλλα δεν επαιξα πολύ και μπορει να κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Patchάκι για το παιχνίδι με High Resolution Textures.

 

Είναι επίσημο,οπότε ας μη βιαστούν να σβήσουν το λινκ οι μοδερατόροι.

 

Αιντε να δούμε.Ανακοίνωσαν το παιχνίδι για αύριο και βγάλανε σήμερα το patch.

Οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είχα ξαναπεί αρκετά παλιότερα, αλλά βλέπω επιμένεις δυναμικά.

Παίζω rpgs και adventures [.............] σαν το Baldur's Gate δεν είναι με τίποτα, lol, τα ζώα νομίζουν ότι παίζουν rpg. Εγώ έχω

τερματίσει και το Planescape, ξέρω".

+100000000 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εχω λιωσει το game (DA2)

θα πω οτι ο ikaragua 24 εχει μεγα point

και ναι εχω παιξει nw, bg και τα σχετικά

 

αλλα η αληθεια είναι οτι οι κόσμοι σαν φυλες και ιστορια είναι καλες

αλλα σαν ιστοριες και οχι σαν μια κεντρικη

πχ στο NW ειχες εναν κεντρικο σκοπο και παρα πολλους τριγυρω

εδω είσαι απλως ενα μπατιρακι που δεν εχει στον ηλιο μοιρα, δουλευει σε συμορια για ενα χρονο και μαζευει λεφτα για την τρελη μπαζα.

ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα κανουν relate η θα συμπαθισουν τον χαρακτηρα

 

κλεινοντας θα πω οτι δεν το κοβω να έχουμε κατι μεγαλειωδες οπως ηταν το invasion στο τελος του NW...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...