Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είναι μαζεμένες όλα τα review που έχουν γίνει μέχρι στιγμής από διάφορα site

 

http://www.gamebanshee.com/news/101879-dragon-age-ii-reviews.html

 

όλα επισημάνουν ότι έχει γίνει action και έχει χαθεί αυτό το hardocre rpg στοιχείο που είχε το πρώτο μέρος αν και δεν του βάζει κανείς χαμηλή βαθμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

αμα σας πω οτι αρχιζω και το βαριεμαι τι θα πειτε...?

 

Είναι αυτό που λέει το Gamespot μάλλον.

"Main story lacks focus and drive".

 

Είναι sequel, αλλά έχεις άλλον χαρακτήρα τελείως και δεν είσαι τόσο δεμένος.

Έπαιξα πολύ λίγο το demo είναι η αλήθεια, αλλά δεν έχει το τράβηγμα όπως π.χ. Mass Effect 2, Baldur's Gate 2, να βλέπεις τους παλιούς σου συμπαίχτες και να συνεχίζεις την ιστορία που εσύ έκανες.

Οκ, έγιναν αλλαγές, αλλά όχι από τον Hawke. Ξενίζει/ξυνίζει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και λάθος για μένα να σε περιορίζει το game στην επιλογή race. Στο πρώτο μέρος είχαν κάνει φοβερή δουλειά σε αυτό το πράγμα. Εγώ που είχα επιλεξει δλδ elve αρκετές φορές είχα νιώσει τον ρατσισμό των human απέναντι στο race μου. Δεν θέλω να πιάσω με τίποτα στα χέρια μου έναν τίτλο που θα διαλύει τον μύθο του dragon age όπως έγινε με το πρόσφατο gothic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το performance πάντως είναι ακριβώς ίδιο με του demo στο DX10 μέσω του DX11 path... κι ας έλεγε τα δικά της η BioWare (ότι τάχα μου έχουν διορθώσει το DX11 path στην full version). Ας πιστέψουμε ότι η Nvidia θα νιώσει και θα βγάλει σύντομα τους νέους drivers που είχε πει η BioWare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει το παιχνίδι μπορεί να μου πει αν υπάρχει μέσα στο DVD κάποιο tool για να αλλάξεις τον χαρακτήρα σου; (γένια, χρώμα μαλλιών κτλ).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω, αλλά ναι, στην αρχή κάνεις customise τον/την χαρακτήρα σου όπως τον/την Shepard στα ME1/2.

 

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά, sorry.

Εννοούσα, αν υπάρχει κάποιο tool έτσι ώστε να αλλάξεις την εμφάνιση του χαρακτήρα στη διάρκεια του παιχνιδιού (πχ. κάποια στιγμή διαπιστώνεις ότι δεν σου αρέσει έτσι όπως τον έκανες ή τον βαρέθηκες).

 

Αν θυμάμαι καλά στο DA:O υπήρχε κάποιο αντίστοιχο tool, αλλά δεμ μπορώ να θυμηθώ αν ήταν της Bioware, αν υπήρχε εξ αρχής στο DVD ή το έβγαλε αργότερα ή αν το έφτιαξαν fans του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό που λέει το Gamespot μάλλον.

"Main story lacks focus and drive".

 

Είναι sequel, αλλά έχεις άλλον χαρακτήρα τελείως και δεν είσαι τόσο δεμένος.

Έπαιξα πολύ λίγο το demo είναι η αλήθεια, αλλά δεν έχει το τράβηγμα όπως π.χ. Mass Effect 2, Baldur's Gate 2, να βλέπεις τους παλιούς σου συμπαίχτες και να συνεχίζεις την ιστορία που εσύ έκανες.

Οκ, έγιναν αλλαγές, αλλά όχι από τον Hawke. Ξενίζει/ξυνίζει κάπως.

 

ειναι χειροτερο απο αυτο γιατι εγω δεν εχω παιξει το πρωτο...

επισης αυτο που βαριεμαι ειναι οτι οι χαρτες ειναι οι ιδιοι...

δλδ για 20 mini αποστολες εχω παιξει τον ιδιο χαρτη over and over...

αλλα θα συμφωνησω οτι το storytelling ειναι πολυ εξυπνο και sometimes καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά, ενώ μου άρεσε το πρώτο το σταμάτησα στις 10 με 15 ώρες επειδή δεν μπορούσα να το προχωρήσω άλλο στο nightmare. Έχανα στα random encounters μεταξύ των περιοχών σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Παρόλο που είχα προσέξει πάρα πολύ το στήσιμο της ομάδας και συντόνιζα συνεχώς τις κινήσεις του ΑΙ. Λέτε να συμβαίνει το ίδιο και στο καινούργιο; Από την άλλη το Mass Effect 2 παίζεται άνετα που είναι από τον ίδιο developer (πάντα το τελευταίο επίπεδο! βίτσιο!). Μπορείτε να δείτε τα video review του παιχνιδιού στο http://videoreviews.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μπορούμε να βγάλουμε κάποια πρώτα συμπεράσματα από την αντίδραση του κόσμου για το παιχνίδι μέσω του metacritic.

 

Το Dragon Age: Origins, από τη στιγμή που κυκλοφόρησε μέχρι σήμερα έχει:

 

βαθμολογία κόσμου 8.4/10

 

Θετικες ψήφοι 893

μέτριες 46

αρνητικές 128

 

 

Το Dragon Age 2, με μόλις 1 μέρα επίσημης κυκλοφορίας έχει

 

βαθμολογία κόσμου 3.5/10

θετικές ψήφοι 41

μέτριες 9

αρνητικές 108

 

Σε μία μόνο μέρα κυκλοφορίας έχει μαζέψει σχεδόν τις ίδιες αρνητικές ψήφους με αυτές που μάζεψε το πρώτο παιχνίδι από τη κυκλοφορία του μέχρι σήμερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγοταν Toolset , Ηταν επισημο της BioWare και βγηκε λιγο μετα απο το Origins..

Κατι αντιστοιχο θα βγει ευελπιστω και στο 2..

Αντε να φτιαξουμε κανα weapon! :mrgreen:

 

Τελικά ψάχνοντας, διάβασα αρκετά άρθρα με παλιότερες συνεντεύξεις ανθρώπων της Bioware που έλεγαν ότι Toolset και πανοραμική κάμερα δεν θα υπάρχουν στο παιχνίδι.

Αντ' αυτού, φαίνεται ότι σκέφτηκαν να δώσουν τη δυνατότητα στον κόσμο να να μπορεί να αλλάξει τη μορφή του χαρακτήρα του.

Αυτό γίνεται με το Black Emporium DLC, το οποίο δεν είναι παρά ένα μαγαζί στην πόλη όπου μέσω αυτού μπορείς να ξαναπάρεις στο party σου το Mabari (τον σκύλο σου από το DA:O ), αλλά υπάρχει και ένας μαγικός καθρέφτης για την αλλαγή που ρωτούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε να αρχισω το 1 πρωτα?παντου διαβαζω οτι το 1 ειναι καλυτερο κ το 2 εμενα μου αρεσει πολυ οσο εχω παιξει,δηλαδη με το 1 θα πωρωθω?

ειμαι fun rpg αλλα πιο πολυ σε κονσολες square enix πχ κ τετοιου ειδους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...