Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oποιος ηθελε να το βρει τζαμπα ετσι και αλλιως το εβρισκε , τα παιχνιδια δεν εχουν drm και με μια αναζητηση στο google o αλλος ειχε το παιχνιδι χωρις να πληρωσει΄.Δεν νομιζω να αυξηθουν τα refund αισθητα . Το κερδος απο την διαφήμιση αυτην ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα extra refunds που θα γινουν. Οσο για την εταιρια δεν εχω να πω κατι , γνωστο εδω και χρονια δεν μπορει να την φτασει κανεις ουτε σε ποιοτητα παιχνιδιων ουτε σε customer care. Η μοναδικη εταιρια που κανω pre order 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Praetorian είπε

Να πω και τον σχετικό-άσχετο πόνο μου βέβαια. Το Blade Runner βρίσκεται ήδη στην 10 σελίδα (σχεδόν στην 9η βασικά) των all time best selling τίτλων του GOG με σταθερά ανοδική πορεία ενώ πωλείται μόλις για δύο μήνες. Βρίσκεται ήδη πιο πάνω από πολλούς δημοφιλείς τίτλους (...) που πωλούνται και φθηνότερα και έχουν παίξει σε sales με μεγάλες εκπτώσεις.

Τι μου θύμισες τώρα. Το είχα αγοράσει retail και το έχω ακόμα στο κουτί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα κάνει καμία απολύτως διαφορά, όποιος τα θέλει δωρεάν τα παίρνει με ένα απλό download από άλλες πηγές. Δεν θα μπει στην διαδικασία να αγοράζει και να κάνει refund. Το μόνο που θα κάνει είναι να μειωθούν τα μούφα παιχνιδάκια του store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChrisN.S. είπε

δεν θα κάνει καμία απολύτως διαφορά, όποιος τα θέλει δωρεάν τα παίρνει με ένα απλό download από άλλες πηγές. Δεν θα μπει στην διαδικασία να αγοράζει και να κάνει refund. Το μόνο που θα κάνει είναι να μειωθούν τα μούφα παιχνιδάκια του store.

ναι αλλα ο πειρατης θα το παιρνει τωρα και πατσαρισμενο στη τελευταια εκδοση και χωρις ιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, firepc είπε

ναι αλλα ο πειρατης θα το παιρνει τωρα και πατσαρισμενο στη τελευταια εκδοση και χωρις ιους

δεν θα μπει στην διαδικασία για αγορά με στοιχεία πιστωτικής ή paypal και να γίνει flagged ο λογαριασμός του αν το abusaρει αρκετές φορές.

 

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ο τζαμπατζής θα το δει σαν live service εφόρου ζωής. Με εφάπαξ 60-70 ευρώ μπορεί να παίζει DAY 1 όποιο παιχνίδι του store υπάρχει για 30 μέρες και μετά να πάει καπάκι στο επόμενο θύμα. Είναι πιο τρελό vfm από οτιδήποτε xbox live pass κλπ.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilos είπε

Ρε παιδιά ο τζαμπατζής θα το δει σαν live service εφόρου ζωής. Με εφάπαξ 60-70 ευρώ μπορεί να παίζει DAY 1 όποιο παιχνίδι του store υπάρχει για 30 μέρες και μετά να πάει καπάκι στο επόμενο θύμα. Είναι πιο τρελό vfm από οτιδήποτε xbox live pass κλπ.😁

Ναι και το GOG θα κάθεται αμέτοχο και θα του επιστρέφει τα χρήματα, τι λέτε ρε παιδιά, προφανώς και δεν θα 'ναι τόσο απλό. Όπως είπε κι ο @ChrisN.S. μετά από 1-2 φορές θα γίνεται ύποπτος για κατάχρηση και τέλος το πάρτι. Ο τζαμπατζής ούτε τέτοια χρήματα έχει για να παίξει, ούτε και θα κάτσει να ασχοληθεί ακόμη κι αν τα είχε, όταν μπορεί να τα βρει ελεύθερα. Και τα drm-free συνήθως δεν έχουν κάτι ύποπτο, αφού δεν είναι cracked, είναι αυτούσια όπως τα δίνει το store.

Προχθές πήρε το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε για την εποχή που το Steam θέσπισε την πολιτική επιστροφής των 2 ωρών και ο αρθρογράφος έλεγε ότι θυμάται τότε να σκέφτεται πόσοι θα ήταν αυτοί που θα κάνουν κατάχρηση, όταν υπήρχαν αρκετά παιχνίδια (νομίζω puzzle games έλεγε) που μπορούν να ολοκληρωθούν σε λιγότερο από 2 ώρες. Κι όμως, ο κόσμος το σεβάστηκε και οι πωλήσεις δεν επηρεάστηκαν. Λογικά το ίδιο θα συμβεί και τώρα, δεν γίνεται να προχώρησαν σε τέτοια κίνηση χωρίς να έχουν μελετήσει όλα τα ρίσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Ναι και το GOG θα κάθεται αμέτοχο και θα του επιστρέφει τα χρήματα, τι λέτε ρε παιδιά, προφανώς και δεν θα 'ναι τόσο απλό. Όπως είπε κι ο @ChrisN.S. μετά από 1-2 φορές θα γίνεται ύποπτος για κατάχρηση και τέλος το πάρτι. Ο τζαμπατζής ούτε τέτοια χρήματα έχει για να παίξει, ούτε και θα κάτσει να ασχοληθεί ακόμη κι αν τα είχε, όταν μπορεί να τα βρει ελεύθερα. Και τα drm-free συνήθως δεν έχουν κάτι ύποπτο, αφού δεν είναι cracked, είναι αυτούσια όπως τα δίνει το store.

Προχθές πήρε το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε για την εποχή που το Steam θέσπισε την πολιτική επιστροφής των 2 ωρών και ο αρθρογράφος έλεγε ότι θυμάται τότε να σκέφτεται πόσοι θα ήταν αυτοί που θα κάνουν κατάχρηση, όταν υπήρχαν αρκετά παιχνίδια (νομίζω puzzle games έλεγε) που μπορούν να ολοκληρωθούν σε λιγότερο από 2 ώρες. Κι όμως, ο κόσμος το σεβάστηκε και οι πωλήσεις δεν επηρεάστηκαν. Λογικά το ίδιο θα συμβεί και τώρα, δεν γίνεται να προχώρησαν σε τέτοια κίνηση χωρίς να έχουν μελετήσει όλα τα ρίσκα.

Συγκρίνεις 2 ώρες με 30 μέρες?😁

Και 2-3 φορές το χρόνο να το κάνει κάποιος που μπορεί να μη θεωρηθεί κατάχρηση είναι χαμένα έσοδα για τους publishers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Fulgore said:

Ε, προφανώς.

Σιγά μην τους ρωτήσει το κάθε μαγαζί πως θα πουλάει το προϊόν τους, εντάξει έχουν ξεφύγει οι publishers, σε λίγο καιρό θα γλείφουν εκεί που φτύνουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ilos είπε

Συγκρίνεις 2 ώρες με 30 μέρες?😁

Και 2-3 φορές το χρόνο να το κάνει κάποιος που μπορεί να μη θεωρηθεί κατάχρηση είναι χαμένα έσοδα για τους publishers.

Το 2-3 φορές το χρόνο ισχύει ακόμη και τώρα, ίσως και περισσότερο, πολλοί είναι αυτοί που κάνουν refund (για πραγματικούς λόγους, όχι πονηρά). Είναι παραπάνω από αποδεκτό αυτό το κόστος σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Εσείς το παρουσιάζετε ως μόνιμη τακτική όμως. Ακόμη και σε τόσο αραιά κλίμακα να το κάνει κάποιος όμως, σίγουρα θα υπάρχουν αλγόριθμοι που θα flagαρουν ύποπτες συμπεριφορές, μιλάμε για εταιρίες κολοσσούς, είναι δυνατόν να μην έχουν υπολογίσει κάθε τους κίνηση;

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω αν έπρεπε να μπουν όντως σε μια διαδικασία συζήτησης (μάλλον όχι, τι θα έβγαινε από αυτό; ) ή να δώσουν ένα heads up / ενημέρωση για όποιον θέλει να αποσύρει τους τίτλους του από το μαγαζί. Ή ίσως να έδιναν μια opt in ή opt out επιλογή, το οποίο πιθανόν θα γύριζε boomerang (όσο αφορά την καλή δημοσιότητα) σε όσους επέλεγαν το opt-out.  

Ο Ragnar πάντως είναι γνωστός... γκρινιάρης στα tweets του και ενίοτε έχει πετάξει και χοντράδες προς τους backer του (για το Dreamfall Chapters). Το οποίο DC είχε κάκιστο support στο GOG στα πρώτα επεισόδια, ελάχιστη υποστήριξη για την Linux έκδοση, και παντελή απουσία των devs από τα GOG forums γιατί "στο Steam είχαν την μεγαλύτερη κίνηση".  Επίσης γενικότερα δεν πούλησε ικανοποιητικά (...) και προσωπικά με έκανε να είμαι πολύ επιφυλακτικός σε ό,τι δηλώσεις κάνουν και όποιους επόμενους τίτλους σχεδιάζουν.

Ο δε Rami Ismail που ήταν από ό,τι φαίνεται από τους πρώτους που παραπονέθηκε, είχε να ενημερώσει την έκδοση του Nuclear Throne στο GOG για δύο χρόνια -- σε σχέση με το τελευταίο update στο Steam. Τελικά το patch το πήρε το GOG πέρσι το Νοέμβριο σχεδόν αθόρυβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...