Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ κατάλαβα. Νόμιζα ότι στην cache περιλαμβάνονται και τα cookies. Δεν θα ήταν καλύτερα οτιδήποτε αφορά τον Firefox να αποθηκεύεται είτε στην RAM είτε σε ένα δεύτερο δίσκο; Άλλωστε ακόμα και τα cookies υποθέτω επηρεάζουν αρνητικά τον SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να πάρω έναν Intel 520 series (SATA3)

Η μητρικη που εχω εχει μονο sata2 θυρες Gigabyte EX58-DS4

και έχει θύρα PCI-X 4x

(http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2959#sp)

 

 

Αν παρω sata3 controller (pci-x 4x) και βαλω τον sata3 ssd θα τον εκμεταλευτει πληρως; γιατι σε ψαξιμο διαβασα πως δεν εχουν full αποδοση οι controllers

 

Αν αξιζει η παραπανω κινηση μπορειτε να προτεινετε καλο(και φτηνο) controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρίν 2 μέρες εγκατέστησα windows 7 ultimate x64 στον καινούργιο μου intel 330 120gb. Αφού άφησα σε log off κατάσταση το σύστημα όλο το βράδυ έκανα μια μέτρηση με crystal mark και μια με ΑΤΤΟ. Η μητρική μου είναι SATA2 η Intel DG965WH. Παλαίουρας το σύστημα...

 

Επειδή δεν έχω ιδέα από ssd ήθελα να ρωτήσω αν τα νούμερα που παίρνω είναι εντάξει. Επίσης αν κάποιος ξέρει τι controller έχει πάνω της η μητρική και από που θα κατεβάσω τους καλύτερους drivers για αυτό τον controller.

post-238445-0-98285700-1342269962_thumb.png

post-238445-0-98518800-1342269974_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν 2 μέρες εγκατέστησα windows 7 ultimate x64 στον καινούργιο μου intel 330 120gb. Αφού άφησα σε log off κατάσταση το σύστημα όλο το βράδυ έκανα μια μέτρηση με crystal mark και μια με ΑΤΤΟ. Η μητρική μου είναι SATA2 η Intel DG965WH. Παλαίουρας το σύστημα...

 

Επειδή δεν έχω ιδέα από ssd ήθελα να ρωτήσω αν τα νούμερα που παίρνω είναι εντάξει. Επίσης αν κάποιος ξέρει τι controller έχει πάνω της η μητρική και από που θα κατεβάσω τους καλύτερους drivers για αυτό τον controller.

 

Μια χαρα εισαι... Την τεντωνει την sata2.. ποσο πιο πανω να παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ενα περιεργο προβλημα στο οποιο δεν βρισκω λυση.

Σε ενα λαπτοπ εχω εναν kingston ssdnow V series με win7 επανω.

Ξερω οτι ο δισκος ειναι μετριος σε επιδοσεις, ομως με ικανοποιουσε μια χαρα για τη δουλεια που ειχα το λαπτοπ.

 

Τελευταια, αρκετες φορες καθυστερει παρα πολυ στο bootarisma στην welcome screen. Οταν λεμε πολυ μπορει να μεινει 1 λεπτο κολημενο εκει. Ενω κανονικα θελει γυρω στα 6-7 δευτερολεπτα μεχρι να με βγαλει στην επιφανεια εργασιας απο την welcome screen.

Τονιζω οτι καποιες φορες bootarei κανονικα σε νορμαλ ταχυτητες, ενω καποιες αλλες τρωει αυτο το κολημα.

 

Εχω ελεγξει διεξοδικα services.msc και msconfig, δεν τρεχει τιποτα περιεργο στο boot-up. Εχω ακολουθησει τα στανταρ πραγματα που χρειαζονται για ssd δισκο, με drivers ειμαι up-to-date, και το mode ειναι ahci. Ο δισκος εχει παραπανω απο 50% ελευθερο χωρο, ενω δεν ειναι βαρυφορτωμενος με εφαρμογες, ουσιαστικα εχει οτι του εβαλα μετα την εγκατασταση των win7. Επισης σε καθε bootup τρεχω ccleaner που καθαριζει τα παντα, χωρις wipe free space φυσικα. avast, spybot και malware bytes τρεξαν επανειλημενως χωρις να βρουν κατι ανησυχιτικο. Tελος, για την ιστορια ο δισκος ειναι encrypted με truecrypt αλλα και αυτο ειναι απτη στιγμη που εβαλα τα win7.

 

Πως μπορει να δικαιολογειται αυτο το "randomize" με τοσο μεγαλες διαφορες στο χρονο μπουταρισματος? Να σημειωσω οτι το προβλημα εχει κανα μηνα που εμφανιστηκε ενω επι 1 χρονο ηταν ολα ενταξει. Και προσπαθω να αποφυγω με καθε τροπο το format/secyre erase.

 

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω για να αντιμετωπισω το προβλημα ή απλα ο δισκος αρχισε να παιρνει την κατω βολτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εισαι... Την τεντωνει την sata2.. ποσο πιο πανω να παει?

 

Χαίρομαι που το λες αν και δεν γνωρίζω πόσο πιάνει max η sata2...το σημαντικό είναι ότι ο παλαίουρας μου έχει ξανανιώσει και δείχνει στα μάτια μου πολύ σπιρτόζος...για τον controller έχεις καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μηπως ξερει να με βοηθησει κανεις με το προβλημα μου?... ακομα δεν εβγαλα ακρη...

http://www.insomnia.gr/topic/452572-%ce%b5%ce%bd%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%bf%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%b7%cf%83%ce%b7-trim-%cf%83%ce%b5-%ce%bfcz-agility-iii-msahci-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b2%ce%bb%ce%b7%ce%bc%ce%b1/page__view__findpost__p__4857271

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση.Πριν μια εβδομάδα έβαλα έναν ssd στο pc. Όλα οκ αλλά το partition στον παλιό δίσκο με τα windows δεν το έκανα φορματ μιας και ακούω πολλά για προβλήματα στους ssd κτλ μην ξανακάνω εγκαταστάσεις σε τέτοια περίπτωση. Υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτό?Η μπορώ να το έχω έτσι.Τα windows φορτώνουν κανονικά και ταχύτατα από τον ssd.

Και κάτι ακόμα αν ένας ssd έχει κάποιο πρόβλημα τι κάνει συνήθως?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίντι ξήλωσε εντελώς ccleaner και avast για λίγες μέρες δοκιμαστικά να δεις αν θα το ξανακάνει.

 

Λινκ21 δεν έχει πρόβλημα, άστο όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίντι ξήλωσε εντελώς ccleaner και avast για λίγες μέρες δοκιμαστικά να δεις αν θα το ξανακάνει.

 

Λινκ21 δεν έχει πρόβλημα, άστο όπως είναι.

Απλα για να δωσω ενα feedback πανω σε αυτο: Ελαχιστη η βελτιωση με ξυλωμενα και τα 2, τελικως εβαλα πισω το ccleaner και αλλαξα antivirus και η ελαχιστη βελτιωση που ειδα παραμενει.

 

Ομως θεωρω οτι συνεχιζω να εχω προβλημα αφου τα win ειναι πεντακαθαρα, το startup πεντακαθαρο και ομως η αποδοση στο boot εχει πεσει τρομακτικα σε σχεση με ενα 6μηνο πριν, χωρις να βρισκω λογικη εξηγηση, περαν του ο δισκος να κοντευει να πει το ποιημα. Που δεν μου φανταζει και τοσο λογικο...

 

ΥΓ. Εχω παρατηρησει οτι οι επιδοσεις του ειναι αισθητα χαμηλοτερες αποτι στην αρχη σε καθε διαδικασια, πχ ακομα και ενα unrar που παλαιοτερα το εκανε σε 10sec, τωρα μπορει να φαει ενα σκαλωμα 7-8δευτερολεπτων ενδιαμεσα και μετα να συνεχισε...Ανεξηγητα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MiDi_MiLiZ πες μου αν είναι το ίδιο μοντέλο με αυτό που έχω στην υπογραφή μου,

ή παρεμφερές και θα σου πω τι έκανα εγώ όταν είχα τα ίδια συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ειναι η ιδια σειρα στην εκδοση των 128gb.

Δεν ειμαι 100% βεβαιος (θα πρεπει να ξεβιδωσω το λαπτοπ για να δω την ετικετα, ομως σιγουρα το σχεδιο της ετικετας ειναι πανομοιτυπο και σιγουρα μιλαμε για SSDnow V series) ομως πες απο περιεργεια τι εκανες, διοτι ειμαι ενα βημα πριν το φορματ/secure erase, για να μην πω οτι ετοιμαζομαι να τον βαψω μπλε απτα νευρα σε καθε boot-up.

 

Α και updated info, τελικα η ελαχιστη βελτιωση που ειπα παραπανω πως ειδα, ειναι εντυπωση μου. Ακριβως ιδια συμπεριφορα με πριν εχει τελικα.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο τον έχω δουλέψει το δίσκο μου δίνει την εντύπωση ότι δεν δέχεται σωστά το trim των windows 7.

δηλαδή πέφτουν οι επιδόσεις του όπως σε έναν δίσκο που δεν υποστηρίζει trim. το ίδιο πρόβλημα είδα ότι

είχαν με v-series και πολλοί άλλοι κυρίως σε ξένα forum.

λοιπόν αυτό που δοκίμασα εγώ ήταν το Perfect disk 10, με ρυθμίσεις όπως τις βλέπεις εδώ (χωρίς το free space cleaner):http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/ssd-defrag-raid0-support-tony-trim-72643.html.

το ξέρω ότι θα σου φανεί άκυρη η ανασυγκρότηση ssd που προτείνω, αλλά ήταν το μόνο που έφερε το δίσκο ξανά στην αρχική του κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...