Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω τιποτα να χασω, ο δισκος παει για πεταμα αν συνεχισει ετσι, οποτε θα το δοκιμασω και θα επανελθω με νεοτερα. Ευχαριστω για τη συμβουλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά δισκάκι είναι, αλλά οχι και για κόντρες σε bench κλπ. κάντο και πές μου τι έγινε.

Επεξ/σία από juno12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oχι, τα ιδια και μετα απο τη διαδικασια αυτη με τα 2 προγραμματα.

 

Αυτο που παθαινει ειναι κατα το read η το write να κολλαει, λες και του βγαζεις το sata και μετα απο καποια δευτερολεπτα να συνεχιζει κανονικα.

Το παθαινει σε random στιγμες, εξου και το οτι αν κανω unrar το ιδιο αρχειο μπορει τη μια στιγμη να κανει 50sec και την αλλη 30.

 

Ομοιως και στο boot-up. Αλλοτε τα κανει σε ανεκτο χρονο και αλοτε αργει πολυ παραπανω κι απο εναν τυπικο hdd.

 

Oταν θα βρω ορεξη θα του τραβηξω φορματ και αν δεν επανελθει θα τον στειλω αδιαβαστο.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αν κάνεις εξαγωγές αρχείων στον ssd, σβήνεις συχνά συμπιεσμένα κλπ ή κατεβάζεις μεγάλα αρχεία σ'αυτόν,

σίγουρα τον κουράζεις πολύ πιο γρήγορα. κάνε 2-3 περάσματα με το perfect disk και ξαναδές.

εγώ τον έχω μόνο για λειτουργικό και με 1 πέρασμα το μήνα περίπου, κρατιέται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Firmware updated είναι;

Eιναι το πρωτο πραγμα που εψαξα, αλλα αποτι φαινεται στο site της kingston δεν βγηκε ποτε κανενα νεοτερο firmware απο το εργοστασιακο (ο δισκος ειναι τελικα ο kingston v+ series και πιο συγκεκριμενα ο SNVP325S64GB).

 

Χθες μετα τις συμβουλες του juno πεισμωσα και ακολουθησα και καποιους οδηγους για tweaks σε services.msc κλπ, αλλα ουδεμια αλλαγη. Οπως ειπα το προβλημα φαινεται ξεκαθαρα πως ερχεται απτον δισκο και τρωει "spikes" κατα τη λειτουργια του. Σαν να κολλαει για καποια δευτερολεπτα οτι κανει και μετα συνεχιζει κανονικα.

 

Ω καλα, ειπα να του τρεξω benches. Υπομονη σε κανα μισαωρο που θα τελειωσουν να ανεβασω ss να γελασουμε...

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω μια χαρά είναι τα νούμερα :-). μήπως το κόλλημα που λές οφείλεται αλλού;

έλλειψη κάποιου οδηγού πχ;

 

Θα επρεπε καπου να λεει και το χρονο που πηρε το τεστ :-D . Ας πουμε το AS SSD μπορει να πηρε και 20 λεπτα. Διοτι κολλαγε και συνεχιζε με τις ταχυτητες που ειναι καταγεγραμενες στα ss.

 

Οι drivers ειναι ολοι εγκατεστημενοι, το μονο που αφηνω πια ως πιθανο ενδεχομενο προβλημα ειναι το driver genius να τα εκανε μανταρα και να εγκατεστησε καποιον driver που δε λειτουργει σωστα. Αλλα δυσκολα θα το ανακαλυψω αυτο, στο device manager δειχνουν ολα καθως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου αυτά τα προγράμματα τύπου driver genius scanner κλπ.

μου έχει τύχει να περνάει υποτίθεται "σωστό" οδηγό για κάρτα ήχου creative που φαινόταν

σωστά στο device manager, αλλά ήχος πουθενά. βρήκα τον οδηγό μόνος μου κι έκανα τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν ξαναβρω ορεξη θα προσπαθησω να κατεβασω manually τους σωστους drivers για να τους εγκαταστησω. Αν και ειναι δυσευρετοι, διοτι στο site της toshiba που εψαξα δεν παιζει καν support σε αυτο το θεμα για το μοντελο μου. Αλλα ειναι και η τελευταια μου επιλογη, οποτε οταν το κανω θα επανελθω με feedback. Παρολα αυτα ευχαριστω και παλι για τις χρησιμες συμβουλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...