Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και απο μενα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι ολιγον noob με τους ssd και οσο εψαξα δεν καταλαβα ακριβως τι πρεπει να κανω. Στο pc μου τωρα εχω πανω εναν wd caviar black, και θα του βαλω τωρα εναν ocz agility 3 καινουριο, μπορει να μου πει καποιος ακριβως τι πρεπει να κανω πριν το φορματ? Δηλαδη να τον συνδεσω τωρα πριν το φορματ, ρυθμισεις Update και τετοια. (θα βαλω windows7 64)

thanks και sorry γιατι θα τα εχετε πει χιλιαδες φορες αλλα δεν τα πολυκαταλαβα :fear:

 

Και εγώ θα βάλω έναν Vertex 4 αυτές τις μέρες, πρέπει να ακολουθήσουμε όλα τα βήματα της 1ης σελίδας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

αν και ξέρω ότι μπορεί και να έχει ξαναδιατυπωθεί το θέμα, θέλω τα φώτα σας.

Αγόρασα τον OCZ vertex 4 128GB, έκανα εγκατάσταση των windows 7, έλεγξα ότι έχει το σωστό firmware,ρύθμισα το BIOS για να λειτουργεί το SATA3 σε AHCI mode, ακολούθησα πιστά τον οδηγό στο 1ο ποστ και ενεργοποίησα και το AHCI στα windows μέσω της registry σύμφωνα με οδηγίες.

Παρ'όλα αυτά οι ταχύτητες που μετράω με ATTO διαφέρουν των ονομαστικών του κατασκευαστή (390MB/s read αντί για 550 και 230MB/s write αντί για 430).

Αποτελεί πρόβλημα αυτό, ή είναι φυσιολογικό;

Θα μπορούσε να φταίει ο controller της μητρικής μου; ( http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=3272#dl )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αν και ξέρω ότι μπορεί και να έχει ξαναδιατυπωθεί το θέμα, θέλω τα φώτα σας.

Αγόρασα τον OCZ vertex 4 128GB, έκανα εγκατάσταση των windows 7, έλεγξα ότι έχει το σωστό firmware,ρύθμισα το BIOS για να λειτουργεί το SATA3 σε AHCI mode, ακολούθησα πιστά τον οδηγό στο 1ο ποστ και ενεργοποίησα και το AHCI στα windows μέσω της registry σύμφωνα με οδηγίες.

Παρ'όλα αυτά οι ταχύτητες που μετράω με ATTO διαφέρουν των ονομαστικών του κατασκευαστή (390MB/s read αντί για 550 και 230MB/s write αντί για 430).

Αποτελεί πρόβλημα αυτό, ή είναι φυσιολογικό;

Θα μπορούσε να φταίει ο controller της μητρικής μου; ( http://www.gigabyte....spx?pid=3272#dl )

Αυτό φταίει. Την ίδια m/b έχουμε.

Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το firmware του Marvell controller (link, ψάξε το Firmware pour MV-91xx Version 2.2.0.1125b).

Το έκανα και είδα σημαντική διαφορά με έναν agility 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φταίει. Την ίδια m/b έχουμε.

Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το firmware του Marvell controller (link, ψάξε το Firmware pour MV-91xx Version 2.2.0.1125b).

Το έκανα και είδα σημαντική διαφορά με έναν agility 3.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Τον driver που λες δεν μπορώ να τον βάλω λόγω ασυμβατότητας με τα 64bit windows. Δεν θα έπρεπε όμως οι drivers του site να με καλύπτουν; Κάποια εναλλακτική πηγή του firmware που παραθέτεις; Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Τον driver που λες δεν μπορώ να τον βάλω λόγω ασυμβατότητας με τα 64bit windows. Δεν θα έπρεπε όμως οι drivers του site να με καλύπτουν; Κάποια εναλλακτική πηγή του firmware που παραθέτεις; Ευχαριστώ :)

Δεν είναι driver, είναι firmware. Κάτι σαν bios update!

 

Η Gigabyte στο site της ανανεώνει πολύ σπάνια τους drivers. Firmware για τον controller δεν έχει βάλει ποτέ.

Μόνο μέσω του γενικού bios update.. Το τελευταίο όμως ήταν το 2010 και δεν πρόκειται να βγάλει άλλο...

 

Να πω πάντως ότι με τα τελευταία firmware updates (σε μένα τουλάχιστον) μεταμορφώθηκε ο 9128 και πλέον πιάνει πολύ καλές ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι driver, είναι firmware. Κάτι σαν bios update!

 

Η Gigabyte στο site της ανανεώνει πολύ σπάνια τους drivers. Firmware για τον controller δεν έχει βάλει ποτέ.

Μόνο μέσω του γενικού bios update.. Το τελευταίο όμως ήταν το 2010 και δεν πρόκειται να βγάλει άλλο...

 

Να πω πάντως ότι με τα τελευταία firmware updates (σε μένα τουλάχιστον) μεταμορφώθηκε ο 9128 και πλέον πιάνει πολύ καλές ταχύτητες.

 

Μάλιστα. Οδηγίες για το πως θα το κάνω υπάρχουν κάπου; Γιατί εδώ με πιάνεις αδιάβαστο.

Επίσης, υπάρχει κίνδυνος; Όπως πχ με το BIOS update; Γιατί έχω τον 1055T που δεν υποστηρίζεται από το pre-installed BIOS, και αν λόγω λάθους και dual-bios γίνει "reset" χάθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Οδηγίες για το πως θα το κάνω υπάρχουν κάπου; Γιατί εδώ με πιάνεις αδιάβαστο.

Επίσης, υπάρχει κίνδυνος; Όπως πχ με το BIOS update; Γιατί έχω τον 1055T που δεν υποστηρίζεται από το pre-installed BIOS, και αν λόγω λάθους και dual-bios γίνει "reset" χάθηκα.

Τρέχεις το go.bat από 32bit win (υπάρχουν live cd) και ακολουθείς τις οδηγίες. Δε θυμάμαι και εγώ ακριβώς.. Στη χειρότερη να ήθελε κάποιες μικρές τροποποιήσεις το bat αρχείο για να βρει τα paths.

Κίνδυνος (για τον controller) θεωρητικά υπάρχει, αν διακοπεί η διαδικασία του update πριν αυτό τελειώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πώς μπορούμε να δούμε αν το trim είναι ενεργοποιημένο από το λειτουργικό;

Ρε παιδια εκανα αυτο που λετε για να δω αν το trim ειναι ενεργοποιημενο (στο cmd) και μου βγαζει αυτο: The FSUTIL utility requires that you have administrative privilages. Τι πρεπει να κανω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...