Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα μπράβο κι από μένα στον lipyri (που ξεβαρέθηκε κι έκανε το thread :P).

+1 για sticky.

 

Σχετικά με το θέμα τώρα. Έχω υπόψη τα read cycles που αντέχουν οι SSD της intel αλλά σχετικά πρόσφατα διάβασα ότι η Intel επιβεβαίωσε πως οι SSD της αντέχουν writes των 100GB/day για 5 χρόνια χωρίς να ψοφήσει κανένα cell (αρχικά της είχε ζητηθεί ανοχή 20GB/day για 5 χρόνια). Βέβαια κάποιο μέρος του δίσκου θα είναι μονίμως κατειλημμένο από αρχεία και συνεπώς μειώνεται ο αριθμός των διαθέσιμων προς εγγραφή cells. Όπως και να χει πάντως, μήπως είναι λίγο υπερβολή τα μέτρα που προτείνουμε για αποφυγή κάποιων writes;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Καλό thread liopyr. Για όσους βαριούνται ένα ένα τα tweaks, υπάρνει και το ssd tweak utility που έχει και αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις αλλά και πιο ψαγμένες

http://www.techspot.com/downloads/4926-ssd-tweaker.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Καλό thread liopyr. Για όσους βαριούνται ένα ένα τα tweaks, υπάρνει και το ssd tweak utility που έχει και αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις αλλά και πιο ψαγμένες

http://www.techspot.com/downloads/4926-ssd-tweaker.html

 

Oh you late.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπόψη τα read cycles που αντέχουν οι SSD της intel αλλά σχετικά πρόσφατα διάβασα ότι η Intel επιβεβαίωσε πως οι SSD της αντέχουν writes των 100GB/day για 5 χρόνια χωρίς να ψοφήσει κανένα cell (αρχικά της είχε ζητηθεί ανοχή 20GB/day για 5 χρόνια).
το επόμενο ερώτημα που μου ήρθε στο μυαλό (έλλειπα τις τελευταίες μέρες και δεν παρακολουθούσα)

για τους μηχανικούς δίσκους έχουμε μια ιδέα , ξέρουμε ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να είναι ελαττωματικός εξαρχής και απλά να μην δουλεύει

αν δεν είναι τότε ξέρουμε ότι στους desktop, δλδ φθηνούς δίσκους και ιδιαίτερα όταν αυτοί είναι boot, εκτεταμένη χρήση ή και χρήση μέσα στο καλοκαίρι επίσης αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάσουν πρόβλημα

αυτό το ξέρουμε γιατί έχουμε πολλούς δίσκους και έχουμε ένα ιστορικό, αρκετά φορτωμένο με βλάβες

αλλά ξέρουμε και ότι αν χαλάσει οι πιθανότητες να επαναφέρουμε τα αρχεία μας με ένα recovery ή σπανιότερα με άλλους τρόπους είναι επίσης μεγάλες

οπότε κάπου εκεί έχουμε βρει μια ισορροπία λειτουργίας ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε, κινδύνους και πιθανότητες

 

έχουμε καμιά ιδέα για το ίδιο θέμα στους ssd?

λογικά οι βλάβες (εξαρτάται και τι εννοείς βέβαια) πρέπει να είναι κατά πολύ μειωμένες

δεν το λέω αυτό θεωρητικά, γιατί δεν είναι 'μηχανικοί' αλλά γιατί δεν είναι τα μόνα προϊόντα αποθήκευσης αυτής της τεχνολογίας οπότε κι εδώ έχουμε ένα ιστορικό και καλό μάλλον (αν εξαιρέσεις τα πολύ φθηνά προϊόντα που δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα ποιότητας στους ssd)

όμως τι γίνεται με την επαναφορά των αρχείων? εάν ο ssd δίσκος παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, οι πιθανότητες επαναφοράς των αρχείων μας είναι διαφορετικές? πως επηρρεάζει ο τρόπος λειτουργίας των ssd το recovery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο ssd υποστηρίζει trim τα αρχεία που θα σβήσεις δεν μπορούν να επαναφερθούν.
δεν ξέρω τι βλάβες μπορούν να παρουσιάσουν οι ssd και αν πιθανόν κάποια να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το να σβήσεις ο ίδιος τα αρχεία ή με οποιοδήποτε τρόπο αλλοίωσης να μην φαίνονται αυτά

δεν με απασχολεί αν ο χρήστης σβήσει εσκεμμένα τα αρχεία πάντως αν μιλάς μόνο για αυτό αλλά εάν προκύψει οποιαδήποτε περίπτωση να μην βλέπεις τα αρχεία λόγω βλάβης του δίσκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω SSD liopyr (ευελπιστω βεβαια καποια στιγμη να παρω)

Οστοσο ποσταρω για να σου δωσω ενα μπραβο για το αρθρο που εκανες τον κοπο να γραψεις.

Κατατοπιστικοτατος..

Good job.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...