Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

αλλαξα τον σκληρο δισκο με εναν ssd στο laptop τα σεταρισα κομπλε και ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω πολυ μικρες βιδες για το καπακι που καλυπτει τον ssd γιατι τις 2 τις εχασα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους

αλλαξα τον σκληρο δισκο με εναν ssd στο laptop τα σεταρισα κομπλε και ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω πολυ μικρες βιδες για το καπακι που καλυπτει τον ssd γιατι τις 2 τις εχασα!!

https://www.skroutz.gr/c/1063/laptop-desktop-parts.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82+%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

αλλαξα τον σκληρο δισκο με εναν ssd στο laptop τα σεταρισα κομπλε και ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω πολυ μικρες βιδες για το καπακι που καλυπτει τον ssd γιατι τις 2 τις εχασα!!

Αν πας σε κάποιο κατάστημα της γειτονιάς σου, δεν νομίζω να μην σου δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χθες το βράδυ έκανα φορματ (secure erase) τον ssd. Στην συνέχεια καθώς πέρασα windows, drivers κ.α. πέρασα και το Samsung Magician. Κατέβασα την καινούργια έκδοση (δεν την ήξερα πιο πριν) και μου έβγαλε πως το Firmware του SSD δεν είναι updated στην τελευταία έκδοση. Έρχομαι τώρα εγώ και ρωτάω, πατήσω αναβάθμηση; Μήπως μετά από αυτή θα πρέπει να ξανακάνω secure erase; Αν δεν κάνω update πειράζει; Επίσης το Rapid Mode το προτειμάτε στο ΟΝ; Το σύστημα είναι της υπογραφής μου.

 

]BONUS: Χθες το βράδυ δεν μου το έβγαζε αλλά σήμερα το πρωί που ξύπνησα μου το βγάζει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή. Έψαξα στο internet αλλά δεν με βοήθησαν αυτά που λένε.

 

tYzO0Oo.jpg

 

 

 

 

δεν χρειαζεται να κανεις φορματ σε καθε firmware update απλα καλο ειναι να εχεις κρατησει backup σε περιπτωση που γινει μλκια

το rapid στο ON μονο αν εχεις μπαταρια λαπτοπ ή UPS

Εγώ θα έλεγα το update να το κάνεις, απλά τσέκαρε πρώτα αν θα σου σβήσει τα αρχεία ή όχι. Δε χρειάζεται να κάνεις secure erase κάθε φορά, ένα απλό format αρκεί. Προσωπικά το Rapid Mode το έχω ενεργοποιημένο αλλά επίσης έχω 16GB Ram, γιατί απ' ότι ξέρω σου δεσμεύει κάποιο μέρος της μνήμης το οποίο βέβαια μπορείς να ορίσεις.

 

 

δεν ειναι τοσο θεμα της μνημης γιατι αυτη παιζει δυναμικα

 

αν εχεις περισσια στη δεσμευει, αν τη θελει το crysis στην αποδεσμευει.

 

το θεμα ειναι πως θελει απροσκοπτη παροχη ρευματος αλλιως θα χασεις δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα διαθετω εναν hdd 500gb και σκοπευω να αγορασω εναν ssd 250gb.Στον ssd θα υπαρχει εναν μονο λειτουτγικο συστημα (ubuntu gnome).Χρειαζεται καποια συγκεκριμενη εργασια ή απλα κανω μια εγκατασταση απο bootable  usb οπως θα εκανα σε καθε αλλη περιπτωση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα διαθετω εναν hdd 500gb και σκοπευω να αγορασω εναν ssd 250gb.Στον ssd θα υπαρχει εναν μονο λειτουτγικο συστημα (ubuntu gnome).Χρειαζεται καποια συγκεκριμενη εργασια ή απλα κανω μια εγκατασταση απο bootable  usb οπως θα εκανα σε καθε αλλη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Κυριακη σημερα.. τι καλυτερο απο το κανεις format :P

 

Κλαταραν τα windows 8.1 Pro και αποφασισα να βαλω τα windows 10.

 

Αυτα που δειχνετε εδω στο πρωτο post, ισχυουν και στα windows 10;

Ειναι ακριβως τα ιδια; Εχει αλλαξει κατι λογω windows 10; Π.χ. το disk defragmenter δε το βρισκω στα services ενω στα 8.1 υπηρχε.

Επισης, ο Firefox (που χρησιμοποιω) απο τοτε εχει κανει πολλα updates, πρεπει παλι να κανω χρήση της μνήμης ως cache αντί του σκληρού;

 

Ευχαριστω και περιμενω καποια απαντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Κυριακη σημερα.. τι καλυτερο απο το κανεις format :P

 

Κλαταραν τα windows 8.1 Pro και αποφασισα να βαλω τα windows 10.

 

Αυτα που δειχνετε εδω στο πρωτο post, ισχυουν και στα windows 10;

Ειναι ακριβως τα ιδια; Εχει αλλαξει κατι λογω windows 10; Π.χ. το disk defragmenter δε το βρισκω στα services ενω στα 8.1 υπηρχε.

Επισης, ο Firefox (που χρησιμοποιω) απο τοτε εχει κανει πολλα updates, πρεπει παλι να κανω χρήση της μνήμης ως cache αντί του σκληρού;

 

Ευχαριστω και περιμενω καποια απαντηση :)

Για ανασυγκροτηση; Εγώ δουλεύω το iobit disk defragment. Δοκίμασε το, αξίζει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανασυγκροτηση; Εγώ δουλεύω το iobit disk defragment. Δοκίμασε το, αξίζει.

Οχι :)

Εχω SSD και δεν πρεπει να κανουμε defragment σε SSDs, απλα επειδη εχει ξεκινησει αρκετα παλια το post αυτο, ελεγα στο πρωτο-πρωτο post, που ειναι ο οδηγος, αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε ή αν κανουμε ακριβως την ιδια διαδικασια, οπως π.χ. ανεφερα για τον Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ακομη προβλημα που προεκυψε με την αλλαγη σε Win10..

Με το IRST, ειναι τωρα πια στην εκδοση 15, αλλα η μητρικη μου ειναι Gibabyte με Ζ68 και παιρνει μεχρι την εκδοση 12 IRST.

Που δεν ειναι καν για Win10, αλλα διαβασα πως κανει η εκδοση για Win8.1

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τον SSD μου γιατι δε βλεπω και πολυ καλα αποτελεσματα...

320 πιανει χωρις IRST (και τους βλεπει και σαν removable devices τους δισκους μου)

και 400 με IRST.

 

Και η μητρικη και ο δισκος ειναι SATA3.

Δε θα επρεπε να πιανω παραπανω ταχυτητες; Και χωρις αυτες τις διακυμανσεις;

 

hdtach.jpg

hdtach2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους δίσκους έχεις;

Τρέξε κανένα τεστ και με crystalmark disk.

Tο achi το έχεις ενεργοποημενο από τα Bios?

Ποιά μητρικη ακριβώς έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρικη Gigabyte Z68AP-D3 Rev1.0 με περασμενο το τελευταιο BIOS εκδοση F8

http://uk.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z68AP-D3-rev-10#ov

 

Ναι, εχω ενεργοποιημενο το AHCI στο BIOS.

 

O SSD μου ειναι ο ADATA SP900 με το τελευταιο firmware.

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820211602

 

crystalmark2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...