Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μητρικη Gigabyte Z68AP-D3 Rev1.0 με περασμενο το τελευταιο BIOS εκδοση F8

http://uk.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z68AP-D3-rev-10#ov

 

Ναι, εχω ενεργοποιημενο το AHCI στο BIOS.

 

O SSD μου ειναι ο ADATA SP900 με το τελευταιο firmware.

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820211602

 

crystalmark2.jpg

Μια χαρά είναι οι ταχύτητες. Η εγγραφή είναι λίγο χαμηλά.

Στην μητρική σου μόνο δύο sata είναι 6gbs αν είναι εκεί τότε είσαι οκ.

Αν θες στις επιλογές ενέργειας από τον πίνακα ελέγχου βάλε υψηλές αποδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω πολυ για τα γρηγορα reply :)

 

Σε High Performance τα εχω τα Win10 και επισης ο SSD ειναι στη Sata3 θυρα.

 

Η μονη μου απορια ειναι η εξης: Στο HD Tach (στα screenshots που εδειξα), γιατι κανει τοσες πολλες διακυμανσεις;

Παλια και σε αλλα μου PC, μου δειχνει μια σχεδον ευθεια γραμμη τερμα πανω-πανω... τωρα ειναι λες και βλεπω καρδιογραφημα :P

Γιατι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τα γρηγορα reply :)

 

Σε High Performance τα εχω τα Win10 και επισης ο SSD ειναι στη Sata3 θυρα.

 

Η μονη μου απορια ειναι η εξης: Στο HD Tach (στα screenshots που εδειξα), γιατι κανει τοσες πολλες διακυμανσεις;

Παλια και σε αλλα μου PC, μου δειχνει μια σχεδον ευθεια γραμμη τερμα πανω-πανω... τωρα ειναι λες και βλεπω καρδιογραφημα :P

Γιατι αυτο;

Πολλά παίζει να είναι..

Ειναι ένας λειτουργικός δίσκος με περιεχόμενο, προγράμματα, anti virus/malwares.. Λογικό, δεν είναι για review :P

Μία χαρά είσαι, μην αγχώνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους,έχω παραγγειλει εναν ssd (τον γνωστο 250αρι της samsung),θα περασω ubuntu gnome σε αυτον,τι θα πρεπει να κανω στον hdd ώστε σε αυτον να μπορω να αποθηκευω διαφορα αρχεία(dropbox,ταινιες κλπ?)φανταζομαι αρχικα ακολουθω την αυτοματοποιημενη εγκατασταση του λειτουργικου στον ssd και μετα?
ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

EDIT: πρακτικα η απορια μ ειναι αλλη, ο home folder πρεπει να ειναι στον ssd η στον hdd
επισης πρεπει να περασω το cd??

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, έχω έναν Crucial MX300 525GB και σκέφτομαι να τον σπάσω σε 2 partitions για να έχω DualBoot με Windows 10 και Windows 7. Αλλάζει τίποτα ως προς την διαδικασία; Ή απλά αλλάζω μέσα από τα Windows το μέγεθος από τα partitions και κάνω κανονικά τις εγκαταστάσεις;

 

Έχει διαφορά ποιο από τα 2 λειτουργικά θα περαστεί πρώτο για να δουλεύει καλά ο boot manager; Αυτή την στιγμή έχω περασμένα τα Windows 10 (άσχετα αν θα γίνει στην πορεία φόρματ και ξαναστησιμο) οπότε θα με βόλευε να περάσω τώρα τα 7 ως δεύτερο λειτουργικό (έτσι ώστε μέχρι να φέρω το σύστημα στην τελική του μορφή να έχω έτοιμα τα 10 να δουλέψω αν προκύψει δουλειά) και μετά να γίνει φόρματ στο partition με τα 10 και επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνω όπως λέω (χωρίς να βγάλω τα Windows 10 που έχω τώρα να κόψω partition και να περάσω τα 7, να τα στήσω όπως θέλω και μετά να κάνω format στο Windows 10 partition και να το στήσω από την αρχή) τι θέματα μπορεί να έχω;

 

Βασικά το πόσταρα στο συγκεκριμένο τόπικ περισσότερο για να δω αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι θα κάνω την όλη διαδικασία σε SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γιατι εχω πεσει τοσο σε ταχυτητα εγραφης;  ειμαι μονο στα 398 και ο δισκος ειναι μονο μεχρι 70gb πιασμενος η μετρηση εγινε και με το magisian και μετο diskmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε συγχωρειται εαν γινομαι γραφικος απλα επειδη δεν παρακολουθω το νημα...

 

πως μπορω πρωτα απο ολα να δω την υγεια του σκληρου μου; samsung evo 840 250gb

και εαν υπαρχει κανενας τροπος βελτιωσεις γτ οπως ξερουμε εχει τα θεματα του.

 

Επισης στο samsung magician εχω ενεργοποιημενο το achi,trim και rapid mode. καλα δεν εινα ετσι;

 

τελος παλια θυμαμαι ειχε ενα πλανο που διαλεγες ταχυτητα...σταθεροτητα κτλ. Εγω ειχα διαλεξει max perfomance και εκανα κατι στον ηδη προβληματικο σκληρο. Ομως πλεον δεν υπαρχει κατι τετοιο...ξερεις κανεις κατι;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στήνω έναν υπολογιστή με πολλούς σκληρούς δίσκους όπου θ' αποθηκεύονται φωτογραφίες και βίντεο. Θα βάζω εκεί αρχεία από card reader και από το τοπικό δίκτυο. Λογικά θ ανοίγει μια φορά την εβδομάδα για να γίνεται το backup. Ο μεγάλος όγκος δεδομένων θα "περνάει" από τον δισκο του συστήματος; Να βάλω ssd ή θα κλατάρει γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στήνω έναν υπολογιστή με πολλούς σκληρούς δίσκους όπου θ' αποθηκεύονται φωτογραφίες και βίντεο. Θα βάζω εκεί αρχεία από card reader και από το τοπικό δίκτυο. Λογικά θ ανοίγει μια φορά την εβδομάδα για να γίνεται το backup. Ο μεγάλος όγκος δεδομένων θα "περνάει" από τον δισκο του συστήματος; Να βάλω ssd ή θα κλατάρει γρήγορα;

όχι δεν θα "περνάει" από τον δίσκο συστήματος , αν σκέφτεσαι να βάλεις SSD για WINDOWS+APPIs & κλασσικό hard disk για τις φωτο/βιντεο μια χαρά το σκέφτεσαι αυτό είναι το σωστό στήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...