Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. Ήμουν χρήστης των Windows 7 και πριν μια βδομάδα έκανα φορματ και καθαρή εγκατάσταση τα 10. Από τότε το fb και το YouTube κολλάνε απίστευτα στα βίντεο τους. Επίσης παρατήρησα fps drop στο csgo, παιχνίδι χαμηλών απαιτήσεων και τις ρυθμίσεις του τις έχω στο low. Μήπως φταίει που δεν έκανα secure erase τον ssd; Πάντα τον κάνω και είναι η πρώτη φορά που δεν το έκανα.

flash player και σωστους drivers εχεις περασμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. Ήμουν χρήστης των Windows 7 και πριν μια βδομάδα έκανα φορματ και καθαρή εγκατάσταση τα 10. Από τότε το fb και το YouTube κολλάνε απίστευτα στα βίντεο τους. Επίσης παρατήρησα fps drop στο csgo, παιχνίδι χαμηλών απαιτήσεων και τις ρυθμίσεις του τις έχω στο low. Μήπως φταίει που δεν έκανα secure erase τον ssd; Πάντα τον κάνω και είναι η πρώτη φορά που δεν το έκανα.

Ειχα τετοιο προβλημα ξαφνικα ολα κολουσανε ακομα και παλια παιχνιδια, τελικα ειχα φαει εναν ιο στο direct x και στους οδηγους με αποτελεσμα η καρτα γραφικων να σερνεται ακομα και σε απλα παιχνιδια για δες μηπως και εσυ εχεις κατι με κανενα malwere bytes σε εμενα δυστηχως δεν βγηκε και εκανα φορματ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρρά από chrome μπαίνω οπότε νομίζω δεν χρειάζομαι το φλας. Drivers ναι έχω τους σωστούς.

Πάνος, δύσκολα να έχω ιό. Δεν μπήκα σε κανά παράξενο σαιτ, δεν κατέβασα τπτ, άσε που το κάνει από την πρώτη μέρα, οπότε δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρρά από chrome μπαίνω οπότε νομίζω δεν χρειάζομαι το φλας. Drivers ναι έχω τους σωστούς.

Πάνος, δύσκολα να έχω ιό. Δεν μπήκα σε κανά παράξενο σαιτ, δεν κατέβασα τπτ, άσε που το κάνει από την πρώτη μέρα, οπότε δύσκολα

Ok, περνα αυτο και πες μου αν διορθωθηκε κατι.

http://www.filepuma.com/download/driver_booster_4.5.0.527-16049/

Πρωτα βαλε τον κωδικο για pro εκδοση και μετα scan..      6BCA2-00A17-7B3E8-453B4

Oτι βρεις,ενημερωσε τα ΟΛΑ.

 

Το flash να το περασεις ετσι κι αλλιως.

 

Επισης τσεκαρε για κανενα malware δεν ειναι απιθανο να εχεις κολλησει κατι ,ακομα και απο κατεβασμα drivers.

Τσεκαρε με malwarebytes και με ενα adw cleaner για συμπληρωμα.

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και για αυτό άργησα να απαντήσω. Σήμερα που ήρθε, άνοιξα το pc και έκανα το update των Windows (την 1709 έκδοση), διορθώθηκαν όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε η ωρα να βαλω εναν ssd στο dell laditude E6230 .

εχω αυτον αχρησιοποιητο.

https://www.skroutz....-SSD-240GB.html

 

θελω να μου προτεινετε ενα δωρεαν και οσο το δυαντον πιο ευκολοστη χρηση προγραμμα για να κανω clone το λειτουργικο win 10 και τα προγραμματα που εχω τωρα στο λαπτοπ στο ssd που θα βαλω.

 

χρησιμος και καποιο βιντεο η σελιδα με οδηγιες για το προγραμμα.

για να κανω clone τον ssd χρειαζομαι να τον εχω σε εξωτερικη θηκη φανταζομαι και συνδεδεμενο με usb.

 

επισης θελει καποια ρυθμιση στο bios για να βλεπει τον ssd?

 

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ηρθε η ωρα να βαλω εναν ssd στο dell laditude E6230 .

εχω αυτον αχρησιοποιητο.

https://www.skroutz....-SSD-240GB.html

 

θελω να μου προτεινετε ενα δωρεαν και οσο το δυαντον πιο ευκολοστη χρηση προγραμμα για να κανω clone το λειτουργικο win 10 και τα προγραμματα που εχω τωρα στο λαπτοπ στο ssd που θα βαλω.

 

χρησιμος και καποιο βιντεο η σελιδα με οδηγιες για το προγραμμα.

για να κανω clone τον ssd χρειαζομαι να τον εχω σε εξωτερικη θηκη φανταζομαι και συνδεδεμενο με usb.

 

επισης θελει καποια ρυθμιση στο bios για να βλεπει τον ssd?

 

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

Χρησιμοποιήσε το aomei backupper έχει επιλογη για clone σε ssd.

Ναι θα χρειαστεί να τον έχεις κάπου ως εξωτερικό δίσκο,αλλίως αν έχεις caddy για να αφαιρέσεις το dvd rom(αν υπάρχει)

πιθανότατα δεν θα χρειάζεται κάποια ρύθμιση φαντάζομαι είναι σε achi mode η επιλογή sata controller(αν υπάρχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδες θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση σχετικα με τους ssd. οταν βλεπεις live streaming ή you tube είναι σαν να κανεις download  και εχει συνεπειες στον ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση σχετικα με τους ssd. οταν βλεπεις live streaming ή you tube είναι σαν να κανεις download  και εχει συνεπειες στον ssd?

Ναι, αλλά γιατί σε ανησυχεί αυτό; Δεν είναι από ζάχαρη να λιώσει. Να παρακολουθείς μόνο μη λιγοστεύει πολύ ο ελεύθερος χώρος, οπότε πρέπει να καθαρίζεις την cache, ή να κάνεις εκκαθάριση δίσκου για να ανακτήσεις τον αποθηκευτικό χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά γιατί σε ανησυχεί αυτό; Δεν είναι από ζάχαρη να λιώσει. Να παρακολουθείς μόνο μη λιγοστεύει πολύ ο ελεύθερος χώρος, οπότε πρέπει να καθαρίζεις την cache, ή να κάνεις εκκαθάριση δίσκου για να ανακτήσεις τον αποθηκευτικό χώρο.

δεν ξερω και πολλα για τους ssd. ειναι 250 και εχω καθαρο χωρο 180 περιπου. ο καθαροσμος της cache και η εκκαθαριση γινεται μεασ απο τα windows? φοραει τα 10αρια το λαπτοπ. επισης εχω εγκαταστησει και προγραμμα της sandisk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση : Με πόσο ελάχιστο Health είναι κομπλέ ο SSD, αναφορικά με αξιοπιστία και επιδόσεις;

Όσο και οι hdd περίπου 80-85

Στα 70 σίγουρα αλλαγή, τα δέχονται και οι περισσότερες εταιρίες σαν ελαττωματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και οι hdd περίπου 80-85

Στα 70 σίγουρα αλλαγή, τα δέχονται και οι περισσότερες εταιρίες σαν ελαττωματικά.

ψαχνω hdd 1tb γ σταθερο υπολογιστη εχεις καποιον να μ πρωτηνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω και πολλα για τους ssd. ειναι 250 και εχω καθαρο χωρο 180 περιπου. ο καθαροσμος της cache και η εκκαθαριση γινεται μεασ απο τα windows? φοραει τα 10αρια το λαπτοπ. επισης εχω εγκαταστησει και προγραμμα της sandisk.

H cache καθαρίζει μέσα από τον ιfirefox/chrome/... (όποιον χρησιμοποιείς). Η εκκαθάριση δίσκου γίνεται μέσα από τα windows.,file explorer, δεξι κλικ πάνω στον δίσκο,, properties, disk clean up. Όταν δεις τον αποθηκευτικό χώρο να μειώνεται πολύ χωρίς να έχεις αποθηκεύσει κάτι εσύ, δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...