Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/15/2017 στις 3:05 ΜΜ, bebis4 είπε

παιδες θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση σχετικα με τους ssd. οταν βλεπεις live streaming ή you tube είναι σαν να κανεις download  και εχει συνεπειες στον ssd?

 

Στις 11/16/2017 στις 8:52 ΠΜ, bebis4 είπε

δεν ξερω και πολλα για τους ssd. ειναι 250 και εχω καθαρο χωρο 180 περιπου. ο καθαροσμος της cache και η εκκαθαριση γινεται μεασ απο τα windows? φοραει τα 10αρια το λαπτοπ. επισης εχω εγκαταστησει και προγραμμα της sandisk.

Κυριως τα torrent επιβαρυνουν.

Εκαθαριση δισκου θα προτεινα να κανεις με το asc.

To κατεβαζεις απο εδω http://www.filepuma.com/download/advanced_systemcare_free_10.5.0.870-16176/

Επεξ/σία από SPANK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά, είπα να ενεργοποιήσω και εγώ το Rapid Mode του SSD μου, πως βλέπετε τις ταχύτητες;

tDmXdBt.png

και μετά από το προβλεπέ OC στις RAM

lMgTAaQ.png

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω έναν ακόμα SSD, έχουν όλοι οι SSD κάτι αντίστοιχο με το RAPID Mode ή μόνο η Samsung. Λέω να αγοράσω έναν SanDisk Extreme PRO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/17/2017 στις 8:55 ΜΜ, Kostas.karras είπε

Κυριως τα torrent επιβαρυνουν.

Εκαθαριση δισκου θα προτεινα να κανεις με το asc.

To κατεβαζεις απο εδω http://www.filepuma.com/download/advanced_systemcare_free_10.5.0.870-16176/

καλησπερα και χρονια πολλα! κανει δουλεια αυτο το προγραμμα?

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leriban είπε

καλησπερα και χρονια πολλα! κανει δουλεια αυτο το προγραμμα?

Εγω το χρησιμοποιω, και δεν εχω παραπονο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
7 λεπτά πριν, frozex είπε

Να ανησυχήσω με το παρακάτω 95% ή να κρατήσω το "Άριστη" και το "περισσότερο από 1000 μέρες";

Το "περισσότερο από 1000" μέρες, μπορεί να είναι 4000 μέρες. Μου δείχνει σε δίσκο hdd 40 μέρες (ζωή που απομένει), εδώ και 1 χρόνο !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να μην ανησυχήσεις. Να το παρακολουθείς όμως. Και γύρισέ το στην Αγγλική γλώσσα. Στα Ελληνικά μπορεί να λέει άλλα αντί άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

95% ;;; έλα καλά είστε,,,,o γέροντας 840 non pro έχει φάει τέτοιο λιώσιμο που με 84% health δεν προβληματίζομαι ακόμα,,,τον έχω για λειτουργικό και το page file πάνω του,,,αν ποτέ φτάσει 70-75% secure erase με parted magic και τον ξαναφέρνω στα ίσια του

έχει πολύ ψωμί ακόμα ο δίσκος σου μην ανησυχείς για τίποτα,,,,θα με προβλημάτιζε ο από κάτω seagate που έχεις,,,πριν 10 μέρες περίπου βάρεσε ένας ίδιος που είχα στα καλά καθούμενα και απροειδοποίητα μάλιστα μετά από 5 χρόνια ( πραγματικά ημερομηνία λήξης με βάση αλλους seagate που είχα ) να κρατάς backup συχνά από τον συγκεκριμένο και αν το έχεις για backup να κρατάς backup του backup ;)

Screenshot_1.jpg

Επεξ/σία από kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι να μην ανησυχήσεις. Να το παρακολουθείς όμως. Και γύρισέ το στην Αγγλική γλώσσα. Στα Ελληνικά μπορεί να λέει άλλα αντί άλλων.

αν υπάρχει κάποιο λάθος στην ελληνική μετάφραση να το κάνετε report ώστε να το διορθώσω. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα,δεν ξερω αν απευθυνομαι στο σωστκ τοπικ αλλα δν ηθεκα να ανοιξω αλλο. Εχω λοιπον ενα dell latitude στο οποιο αποφασισα να βαλω δευτερο σκληρο(ssd) μεσω caddy. Εκανα λοιπον clone το software αλλα δν μπορω να το βρω μεσα απο το bios ωστε να το επιλεξω να bootαρει απο εκει. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsifsta είπε

Καλησπερα στη παρεα,δεν ξερω αν απευθυνομαι στο σωστκ τοπικ αλλα δν ηθεκα να ανοιξω αλλο. Εχω λοιπον ενα dell latitude στο οποιο αποφασισα να βαλω δευτερο σκληρο(ssd) μεσω caddy. Εκανα λοιπον clone το software αλλα δν μπορω να το βρω μεσα απο το bios ωστε να το επιλεξω να bootαρει απο εκει. Καμια ιδεα?

πολλά φορητά δεν μπορούν να εκκινήσουν απο τη δεύτερη υποδοχή μέσω caddy.

Βάλε τον ssd στην βασική θέση για τον δίσκο και τον μηχανικό δίσκο του dell στο caddy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. άλλαξα τον δίσκο του λάπτοπ με έναν 850 pro. επειδή δεν ξέρω αν ο οδηγός στην αρχή είναι έγκυρος. Χρειάζεται να ακολουθήσουμε τα βήματα στην πρώτη σελίδα; να εγκαταστήσω κάτι από το cd που συνόδευε τον δίσκο; 

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να απενεργοποιήσεις το hibernate. Επίσης από τα power options επέλεξε high performance. Απενεργποίησε και το defrag. Κατέβασε από το σαιτ της samsung το magician και εγκατέστησέ το. 

Ποια windows έχεις και ποια μητρική?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...