Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με win 10 δεν χρειάζεσαι και η απενεργοποίηση του defrag.

Πέρασε και IRST Drivers. Ποια έκδοση εξαρτάται από το chipset. Για να βρεις το chipset πάνε στο device manager και στο system devices. Εκει θα πρέπει να δεις κάτι σαν Intel 6 Series/C200. Εννοείται ότι στο BIOS θα πρεπει να είναι επιλεγμένο το achi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις εμαθα για το SED Και εχω crucial ssd που το υποστηριζει. Πιστευετε πως ειναι καλυτερη λυση η χρηση του απο bitlocker, και πως το ενεργοποιω λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να ΜΗ βάλω το pagefile στον SSD όπου βρίσκεται και το λειτουργικό; Για την ώρα, το έχω στον μηχανικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια ερωτηση. Ειναι φυσιολογικα αυτα που βλεπετε εδω για τον 250αρη?? Εμενα δεν μου φαινονται παντως...

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Manoleros95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Παιδια μια ερωτηση. Ειναι φυσιολογικα αυτα που βλεπετε εδω για τον 250αρη?? Εμενα δεν μου φαινονται παντως...

Screenshot_1.png

Το λειτουργικό είναι περασμένο πάνω του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα. Μολις τελειωσα με format και εβαλα windows 10 σε motherboard Gigabyte Z77X-D3H.

Ετρεξα το AS SS Benchmark και στα writes δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα.

Στο site της gigabyte δεν εχει IRST drivers για windows 10, μονο της Marvel, τον Magni driver.

Σας επισυναπτω και screenshot απο το AS SSD.

Εχετε κατι να προτεινετε;

as-ssd-bench ADATA SP900 4.29.2018 11-17-48 AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Και για τους δυο δισκους που εχω.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Δεν έχεις περάσει τον Intel Driver(IRST) ή τον αντίστοιχο της AMD και είσαι με τον default της MS. Παρόλο αυτά, τα νούμερα είναι εξαιρετικά. Αν θέλεις δοκίμασε να περάσεις και τους drivers. Επίσης στα windows στο power options(control panel) να έχεις επιλεγμένο το High Performance.

4 ώρες πριν, nuxx είπε

Παιδια καλημερα. Μολις τελειωσα με format και εβαλα windows 10 σε motherboard Gigabyte Z77X-D3H.

Ετρεξα το AS SS Benchmark και στα writes δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα.

Στο site της gigabyte δεν εχει IRST drivers για windows 10, μονο της Marvel, τον Magni driver.

Σας επισυναπτω και screenshot απο το AS SSD.

Εχετε κατι να προτεινετε;

as-ssd-bench ADATA SP900 4.29.2018 11-17-48 AM.png

Δεν είναι μόνο τα writes αλλά και τα 4Κ λόγω του Marvell controller. Πάνε και εσύ power options(control panel) να έχεις επιλεγμένο το High Performance. Να τσιμπήσεις έτσι κάτι στα writes.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν είναι μόνο τα writes αλλά και τα 4Κ λόγω του Marvell controller. Πάνε και εσύ power options(control panel) να έχεις επιλεγμένο το High Performance. Να τσιμπήσεις έτσι κάτι στα writes.

Το εχω ηδη στο High Performance :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν έχεις περάσει τον Intel Driver(IRST) ή τον αντίστοιχο της AMD και είσαι με τον default της MS. Παρόλο αυτά, τα νούμερα είναι εξαιρετικά. Αν θέλεις δοκίμασε να περάσεις και τους drivers. Επίσης στα windows στο power options(control panel) να έχεις επιλεγμένο το High Performance.

Δεν είναι μόνο τα writes αλλά και τα 4Κ λόγω του Marvell controller. Πάνε και εσύ power options(control panel) να έχεις επιλεγμένο το High Performance. Να τσιμπήσεις έτσι κάτι στα writes.

Πως μπορω να περασω τους συγκεκριμενους drivers??? Εψαξα μονος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεσα να βγαλω καποια ακρη. Το συστημα μου ειναι αυτο της υπογραφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Πως μπορω να περασω τους συγκεκριμενους drivers??? Εψαξα μονος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεσα να βγαλω καποια ακρη. Το συστημα μου ειναι αυτο της υπογραφης.

Οι drivers υπάρχουν στο chipset. Άρα εγκαθιστάς chipset drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...