Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί είναι θυγατρική της....

Ερώτηση:

Έχω καβάτζα  δύο ssd, ο ένας αφαιρέθηκε πρόσφατα γιατί έδειχνε 76% health.

Yπάρχει σωτηρία γι'αυτόν ή τον αφήνω στο ράφι;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Γιατί είναι θυγατρική της....

Ερώτηση:

Έχω καβάτζα  δύο ssd, ο ένας αφαιρέθηκε πρόσφατα γιατί έδειχνε 76% health.

Yπάρχει σωτηρία γι'αυτόν ή τον αφήνω στο ράφι;

Στους ssd είναι φυσιολογικό να πέφτει το health, τον χρησιμοποιείς χωρίς κανένα θέμα μέχρι να φτάσει κοντά στο 20%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_shadow είπε

τον χρησιμοποιείς χωρίς κανένα θέμα μέχρι να φτάσει κοντά στο 20%

Τότε τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

έκανα μεταφορά το λειτουργικό σήμερα απο 860 σε 970 αλλά μου βγάζει και το δεσμευμένο partition σαν δίσκο. Πως μπορώ να το εξαφανίσω? (όχι διαγράψω)

Screenshot (6).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχάς συγχαρητήρια για το διαμαντι thread.

Ερώτηξης για να επεκτείνω λίγο το χώρο σε 120 ssd που έχει το λειτουργικο (samsung 840 evo) για να μην σβηνω γραφω συνέχεια μέχρι να βρω καμία καλή προσφορά 250αρη ssd να τους κανω τραμπα, υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να μειώσουμε το winsxs φάκελο των windows που έχει φτάσει 10gb? Αντιλαμβάνομαι ότι κουβαλάει μέσα του windows updates που έχουν ήδη κατέβει και περαστεί στο πισι τόσα χρόνια. Έχω δοκιμάσει διάφορα tweaks που βρήκα στο δίκτυο αλλά παραμένει ψηλά σε χώρο.

Με δεδομένο ότι τα updates έχουν κατέβει και εγκατασταθεί, υπάρχει λόγος να παραμένουν κομμάτια τους σε αυτό το φάκελο?

Κατα τα λοιπά έκανα ξανά ένα check επ'ευκαιρία και το trim είναι εκατέρωθεν ενεργό. Απενεργοποίησα και manually το indexing (παρολό που ήταν ήδη απενεργοποιημένο στο Sammy magician).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Sebu είπε

Καταρχάς συγχαρητήρια για το διαμαντι thread.

Ερώτηξης για να επεκτείνω λίγο το χώρο σε 120 ssd που έχει το λειτουργικο (samsung 840 evo) για να μην σβηνω γραφω συνέχεια μέχρι να βρω καμία καλή προσφορά 250αρη ssd να τους κανω τραμπα, υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να μειώσουμε το winsxs φάκελο των windows που έχει φτάσει 10gb? Αντιλαμβάνομαι ότι κουβαλάει μέσα του windows updates που έχουν ήδη κατέβει και περαστεί στο πισι τόσα χρόνια. Έχω δοκιμάσει διάφορα tweaks που βρήκα στο δίκτυο αλλά παραμένει ψηλά σε χώρο.

Με δεδομένο ότι τα updates έχουν κατέβει και εγκατασταθεί, υπάρχει λόγος να παραμένουν κομμάτια τους σε αυτό το φάκελο?

Κατα τα λοιπά έκανα ξανά ένα check επ'ευκαιρία και το trim είναι εκατέρωθεν ενεργό. Απενεργοποίησα και manually το indexing (παρολό που ήταν ήδη απενεργοποιημένο στο Sammy magician).

Oι τιμες των ssd ειναι στον πατο, μόνο προς τα πανω θα πανε.

 

Συνηθως περισσότερο χωρο πιανει windows/installer folder αν εχεις χρονια την εγκατασταση. Σε μενα πχ που ειναι 6 ετων πιανει σχεδον 70gb. Καλο θα ηταν να μην το σβήσεις αλλα να τον μετακινησεις εφοσον εχεις χωρο σε άλλο δισκο με τον τροπο που αναφέρεται εδώ .

Κανε chkdsk /f /x πρωτα ολους τους δισκους και παρε οπωσδηποτε image του δισκου που εχει το λειτουργικο πριν ξεκινησεις, because shit happens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Sebu είπε

..., υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να μειώσουμε το winsxs φάκελο των windows που έχει φτάσει 10gb? Αντιλαμβάνομαι ότι κουβαλάει μέσα του windows updates που έχουν ήδη κατέβει και περαστεί στο πισι τόσα χρόνια. Έχω δοκιμάσει διάφορα tweaks που βρήκα στο δίκτυο αλλά παραμένει ψηλά σε χώρο.

Έχεις κάνει εκκαθάριση δίσκου; Μόλις μου έσβησε 3GB από τον φάκελο winsxs.

https://support.microsoft.com/el-gr/help/4026616/windows-10-disk-cleanup

Επεξ/σία από fujitsuA530
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

Είναι windows 7 και η εγκατάσταση είναι 3,5 ετών.

Δεν έχω βρει κάτι άλλο σε οδηγίες για να περιορίσω και άλλο το μέγεθος του εν λόγω φακέλου με ασφαλή τρόπο.

Αυτο με το linking είχα υπόψη μου να το δοκιμάσω για να μεταφέρω το φάκελο με το backup το itunes που είναι και αυτό πάμπολα γίγα. Οπότε και κάτι να πάει στραβά μπορώ να ξαναπάρω backup του κινητού επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

Είναι windows 7 και η εγκατάσταση είναι 3,5 ετών.

Δεν έχω βρει κάτι άλλο σε οδηγίες για να περιορίσω και άλλο το μέγεθος του εν λόγω φακέλου με ασφαλή τρόπο.

Αυτο με το linking είχα υπόψη μου να το δοκιμάσω για να μεταφέρω το φάκελο με το backup το itunes που είναι και αυτό πάμπολα γίγα. Οπότε και κάτι να πάει στραβά μπορώ να ξαναπάρω backup του κινητού επιτόπου.

Αν σβήσεις με το χέρι οτιδήποτε μέσα στον winsxs φάκελο, θα σκοτώσεις τα windows!
Πρόσεξε! Μόνο windows clean-up και τίποτα περισσότερο σε αυτόν το φάκελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστευω για αυτο δεν εχω κανει κατι περαιτερω.

Αλλα το θεωρω υπερβολικο να εχει φτασει ο φακελος αυτος 10GB και να περιεχει απλα τα installation files των διαφορων updates οταν ολος ο υπολοιπος φακελος των windows (χωρις αυτον) ειναι ηδη 22GB. 

Τεσπα θα πρεπει να ζησουμε με αυτη την πραγματικοτητα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, και με το ρίσκο ναι μαι αρκετά άσχετος με το θέμα, τις παρακάτω επιδόσεις του ssd πως τις βλέπετε? 

όχι τίποτα άλλο, αλλά από τον κωδικό του δίσκου δεν μπορώ να βρω την εμπορική του ονομασία.. είναι εγκατεστημένος στο thinkpad laptop..

ssd perform.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Συγκρίνοντας με τον 860 pro, μου φαίνεται πολύ καλύτερος..

Εντύπωση μου κάνει να χουν τόσο καλό δίσκο σε λάπτοπ κάτω των 600 €...

Επεξ/σία από johnieXoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...