Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/5/2021 στις 10:53 ΜΜ, Homerts95 είπε

Καλησπερα στην ομαδα, 

υπάρχει καποιο monitoring tool που να δειχνει αναλυτικα τα read/write του nvme? προς το παρον εχω το hd sentinel και γραφω μονιμα απο nvme 2tb (firecuda 520 ) --> σε nvme 1tb(XPG GAMMIX S11 Pro) --> σε sas hdd 16tb (Seagate Exos X16 16TB)

image.png.2af8aae1c496601da6f62cbeec0b4359.png

τα αποτελεσματα του2tb (firecuda 520 )   δεν ειναι αρκετα χαμηλα(απο nvme σε nvme)? 

Crystal disk mask

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα έναν nvme Adata Swordfish SSD 1TB για το λαπτοπ μου το οποίο είναι το lenovo IdeaPad Gaming 3. 

Αφού μπήκα disk managment και τον είδε το λαπτοπ του πέταξα αρχεία. Μετά από κάνα μισάωρο που είδα τι έχει κάνει δεν είχε αντιγράψει τίποτα. 

Με τα πολλά το λαπτοπ άρχισε να μην τον βλέπει, σε restart που έκανα δεν ξεκινούσε και μία φορά που άνοιξε δεν έκανε φορματ το δίσκο. 

Τον πήρα τον έβαλα στο main pc μου έτρεξε κανονικά, έκανα και φορματ και τη 2η φορά που τον έβαλα στο λαπτοπ τον είδε μια χαρά. Έκανα αρκετές μεταφορές αρχείων και φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλά. 

Το πρόβλημα είναι ότι το disk sentinel τον έδειξε με 99% υγεία. Τον κρατάω ή τον στέλνω πίσω? Γενικά παίζει να έρθει σκληρός με κάτω από 100% υγεία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερώτηση
Αναφέρει ο jayztwocents σε ένα πρόσφατο video πως αν έχεις το λειτουργικό σε έναν σκληρό και τις εφαρμογές/games σε 2ο σκληρο (πάντα ssd) έχεις καλύτερο load time στις εφαρμογές / παιχνίδια

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό; Επίσης αν ισχύει, υπάρχει περίπτωση μία διάταξη με nvme στο OS και sata ssd ως 2ο για τις εφαρμογές μόνο να είναι πιο γρήγορή από εναν NVME για ΟS και εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Γενική ερώτηση
Αναφέρει ο jayztwocents σε ένα πρόσφατο video πως αν έχεις το λειτουργικό σε έναν σκληρό και τις εφαρμογές/games σε 2ο σκληρο (πάντα ssd) έχεις καλύτερο load time στις εφαρμογές / παιχνίδια

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό; Επίσης αν ισχύει, υπάρχει περίπτωση μία διάταξη με nvme στο OS και sata ssd ως 2ο για τις εφαρμογές μόνο να είναι πιο γρήγορή από εναν NVME για ΟS και εφαρμογές;

Μπορείς να βάλεις 2 ssd σε raid 0 και θα έχεις διπλάσια ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

αντικατέστησα τον 500gb HDD σε 256gb SSD και πλέον βλέπω ότι πέφτουν τα frames σε βίντεο στο youtube-netflix και lol που δοκιμασα κρασαρει αμέσως το ματς με το που κουναω τον παικτη... ξερει κανείς τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Εχω κανει ολα τα γνωστα τips, αλλα τελευταια παρατηρησα οτι το wei δινει βαθμολογια 5,9 αντι για 7,8 που ειχα....

Μηπως εχει πεσει η αποδοση του και δε το ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Εχω κανει ολα τα γνωστα τips, αλλα τελευταια παρατηρησα οτι το wei δινει βαθμολογια 5,9 αντι για 7,8 που ειχα....

Μηπως εχει πεσει η αποδοση του και δε το ξερω?

Kάνε ένα health check. Ποιόν SSD έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, PadPoet είπε

Kάνε ένα health check. Ποιόν SSD έχεις;

Εναν INTEL εδω και καμποσα χρονια. Το CrystalDiskInfo λεει οτι μετα απο 941,000 ωρες λειτουργιας ειναι στο 100%

intel-120.png

Το CrystalDiskMark x64 μου δινει αυτα τα νουμερα, ειναι καλα?

 

24-6-22.png

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Προαιρετικά ζητώ συγνώμη για τυχόν off topic.

Έχω στο σύστημα της υπογραφής μου 2 σκληρούς έναν ssd και έναν HDD.

Στον 1ο έχω λειτουργικό και  2 βασικά games που παίζω, στον HDD μόνο αρχεία.

Χθες τσίμπησα 970 evo plus 1TB και το ερώτημα μου είναι το εξής: Θέλω να τον βάλω πάνω και να έχω λειτουργικό και τα games που τρέχω στον m2. Πρέπει να γίνει αναγκαστικά format και πάλι από την αρχή; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, b1LLy23 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Προαιρετικά ζητώ συγνώμη για τυχόν off topic.

Έχω στο σύστημα της υπογραφής μου 2 σκληρούς έναν ssd και έναν HDD.

Στον 1ο έχω λειτουργικό και  2 βασικά games που παίζω, στον HDD μόνο αρχεία.

Χθες τσίμπησα 970 evo plus 1TB και το ερώτημα μου είναι το εξής: Θέλω να τον βάλω πάνω και να έχω λειτουργικό και τα games που τρέχω στον m2. Πρέπει να γίνει αναγκαστικά format και πάλι από την αρχή; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

θα συνδέσεις τον νέο δίσκο στο σύστημα.

θα κατεβάσεις το samsung data migration και θα επιλέξεις αυτό που θες να κάνεις (απο τον παλιό στον νεο).

Ξεκινάει η διαδικασία και όταν ολοκληρωθεί θα σου βγάλει μήνυμα οτι ολοκληρώθηκε και αν θες να σβήσει ο υπολογιστης για να αλλάξεις τους δίσκους. Βαζεις τον νεο να ξεκινήσει το σύστημα και είσαι έτοιμος.

Μην αφήσεις και τον παλιό δίσκο με το λειτουργικό πάνω, μη δε ξέρει απο που να εκκινήσει το σύστημα και σε ρωτάει κάθε φορά κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

θα συνδέσεις τον νέο δίσκο στο σύστημα.

θα κατεβάσεις το samsung data migration και θα επιλέξεις αυτό που θες να κάνεις (απο τον παλιό στον νεο).

Ξεκινάει η διαδικασία και όταν ολοκληρωθεί θα σου βγάλει μήνυμα οτι ολοκληρώθηκε και αν θες να σβήσει ο υπολογιστης για να αλλάξεις τους δίσκους. Βαζεις τον νεο να ξεκινήσει το σύστημα και είσαι έτοιμος.

Μην αφήσεις και τον παλιό δίσκο με το λειτουργικό πάνω, μη δε ξέρει απο που να εκκινήσει το σύστημα και σε ρωτάει κάθε φορά κλπ.

Οπότε θα τον κάνω απλά format τον παλιό ssd γιατί θα τον κρατήσω, πόδι θα πάρει ο HDD αρκετά κράτησε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Οπότε θα τον κάνω απλά format τον παλιό ssd γιατί θα τον κρατήσω, πόδι θα πάρει ο HDD αρκετά κράτησε :P

αφού βεβαιωθείς ότι λειτουργούν όλα σωστά μετά τον κλώνο ναι (δε λειπουν αρχεια κλπ κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

αφού βεβαιωθείς ότι λειτουργούν όλα σωστά μετά τον κλώνο ναι (δε λειπουν αρχεια κλπ κλπ)

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια Χρήστο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
14 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Όλα πήγαν μια χαρά τρομερή διαφορά από τον 860 Evo που είχα

η μέρα με τη νύχτα.

 

 

970 bench.png

σε πλήρη ισχύ ναι, στα καθημερινά τι διαφορές βλέπεις; Εγώ απο τον 850 evo πήγα στον kingston της υπογραφής και δεν εχω δει τρελές διαφορές, η τουλάχιστον δεν είναι ορατές. Βέβαια έγινε και αλλαγή συστήματος στο ενδιάμεσο και φάνηκαν οι διαφορές δεν ξέρω αν τώρα είχα τον 850 πάνω να ηταν πιο αργό το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...