Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις έβαλα τον 1ο μου ssd, το μικρό 40αρη της Intel (X25-V) με W7 Pro 64bit, drivers και basic programs (και ένα 250GB Seagate για storage, games κτλ). Aπό τα 37.2GB μου έχουν μείνει 18.7GB δλδ να φαν κι οι κότες! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, πάει σφαίρα ο μικρούλης biggrin.gif .

 

Ήθελα μόνο να ρωτήσω για τα tweaks που κάνουν στους ssd, έχω διαβάσει κάποια guides σχετικά άλλα βρήκα το SSD Tweak Utility που αναφέρει τα εξής tweaks/options:

 

- Windows Indexing Service

- System Restore

- Windows Defrag

- Use Large System Cache

- Ntfs Memory Usage

- Disable 8.3 Filenames

- Disable Date Stamping

- Disable Boot Tracing

- Windows Prefetcher

- Windows Vista Superfetch

- Windows Services

 

Από τα παραπάνω δεν ξέρω τι κάνουν αυτά με το μπλε... any help? Τα έχει δοκιμάσει κανείς;;

 

 

 

 

PS: Επίσης, από τη Διαχείριση Δίσκων πάτησα για τον ssd "Mark partition as active", ενώ δεν το είχε... μήπως έκανα καμιά πατάτα; Γιατί τώρα δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω ermm.gif . To parition λέει "1" τόσο για τον ssd όσο και για τον hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλες το τελευταιο fw(102HD)?σε AHCI η σε IDE τον εχεις?εγω με τον ιδιο ssd ειδα διαφορα με AHCI. Επισης πατησα το auto optimize στο SSDTweaker. δεν απανεργοποιησα το page file γιατι διαβασα οτι δεν ειναι καλο να το απενεργοποιεις.επισης απενεργοποιησα το indexing. εβαλα και αρκετα προγραμματα(καποια στον Intel και καποια στον wdblack και μερικα games,στον wd) και μου εμειναν free 21,7Gb.ο chrome με εκνευριζει λιγο που αποθηκευει ενα σορο πραγματα. γενικα παει σφαιρα

 

asssdbenchintelssdsa2m0.png

 

ascopybenchintelssdsa2m.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλες το τελευταιο fw(102HD)?σε AHCI η σε IDE τον εχεις?εγω με τον ιδιο ssd ειδα διαφορα με AHCI. Επισης πατησα το auto optimize στο SSDTweaker. δεν απανεργοποιησα το page file γιατι διαβασα οτι δεν ειναι καλο να το απενεργοποιεις.επισης απενεργοποιησα το indexing. εβαλα και αρκετα προγραμματα(καποια στον Intel και καποια στον wdblack και μερικα games,στον wd) και μου εμειναν free 21,7Gb.ο chrome με εκνευριζει λιγο που αποθηκευει ενα σορο πραγματα. γενικα παει σφαιρα

σε IDE νομίζω, πως το βλέπω;;

 

Το SSDTweaker είναι διαφορετικό από το SSD Tweak Utility;

 

Για το page file και εγώ δεν σκοπευω να το απενεργοποιήσω, αυτό από ότι διάβασα το κάνεις μόνο αν δεν έχεις καθόλου χώρο στον ssd (άλλα μπορεί να σου κάνει λαδιές).

 

Πάντως σε ένα φορουμ μου είπανε ότι έκανα "πατατίτσα" που πάτησα "mark disk as active" και για τον ssd, και πρέπει να το βγάλω με linux live cfdisk ή κάτι τέτοιο... παρ'τ'αυγό και κούρεφτο δλδ. Άλλα δεν κατάλαβα, γιατί δεν έπρεπε να το πατήσω; :rolleyes:

 

 

 

PS: Firmware είχε το τελευταίο από τη μαμά intel :-) (το κατάλαβα αφού το ξαναπέρασα, lol )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ide-ahci το ρυθμιζεις απο το ΒΙΟS.Θελει καποια τροποποιηση στη registry για να μεταβεις απο ide σε ahci και να μην εχεις μπλε οθονες. για το active partition αυτο βρηκα στη microsoft, δεν ξερω ακριβως τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό σου το ερώτημα γιατί απλούστατα κανείς δεν εχει τον τρόπο να μετρήσει τα milisec που κερδίζεις ή χάνεις σε διαφορετικά σενάρια χρήσης του λειτουργικού.

Για μένα αυτά που κάναν βαρβάτη διαφορά ήταν το disabling indexing, autodefrag, disable hibernate (το standby φτάνει και περισσεύει) disable system restore (μου ελευθέρωσε και πολύτιμο χώρο που κακά τα ψέματα λείπει απο τους ssd), επίσης το page file δεν το κλεισα αλλά το εχω manual στο 1gb στον ssd (κάποιοι άλλοι το βάζουν στον hdd με τη λογική μάλλον να πάρουν τον ssd μαζί στον τάφο τους...)

Όλα τα άλλα τα άφησα ως εχουν.

Και στο fsystem και στα 7 γενικότερα.

Ειδικά το prefetch γιατί εχει την λογική να κάνει optimised start τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς περισσότερο. Γιατί να κλείσεις κάτι τέτοιο???

Απλά καμιά φορά όταν περάσουν μήνες και εχω αλλάξει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ σε μεγάλο βαθμό κάνω clean το folder prefetch.

Το superfetch και το super-duperfetch :lol: δεν ξέρω φαντάζομαι όμως τι είναι και γι αυτό τα εχω αφήσει ως εχουν.

Αφού είναι τόσο γρήγορος ο intel γιατί ψάχνεσαι για επιτάχυνση του file system???

Μήπως δεν είσαι τόσο ευχαριστημένος σε κάτι?

Εγω θα σου προτείνω να ξεπεράσεις το μικρόβιο του tweaking του os. Άσε παραπάνω services ,disk util, άσε ακόμα και παραπάνω cpu util. Κάποια στιγμή και σε κάποιο πιθανό η απίθανο σενάριο κάτι θα πάς να κάνεις δε θα δουλεύει ή θα δουλεύει αργά και ότι κερδίσες θα πάει χαμένο... Και δώστου νεύρα και δώστου googlarisma να ξαναθυμιθείς τι έκελεισες και πως να το επαναφέρεις...

Γι αυτό γίνονται τα pc πιο ισχυρά και οι σκληροί πιο γρήγοροι, για να μην μας απασχολούν με την συντήρηση και την αρρώστεια του tweaking.

Στο παρελθόν ήμουν παθόν και πίστεψε τώρα είμαι πολύ πιο χαλαρός και σίγουρος για τα μηχ/τα μου και των φίλων μου...

Μελλοντικά παίζει ακόμα και αυτά τα tweak που σου λέω τώρα να μη χρειάζεται να τα κάνεις καν...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις δικιο.τελικα μετα απο απενεργοποιηση του superfech δεν ενεργοποιηται πλεον γιατι μου λεει οτι κατι λειπει!!

 

38655205.jpg

Επεξ/σία από giokspy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τεσταροντας τον intel απο τα win7 που ειναι εγκατεστημενα σε αυτον και απο vista που ειναι σε αλλο σκληρο βλεπω τεραστια διαφορα:

 

Windows 7 64bit

 

asssdbenchintelssdsa2m0.png

15502780.jpg

 

Eνω με Vista 32 bit

 

95930416.jpg

 

92113845.jpg

 

πως εξηγηται τωρα αυτη η διαφορα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τεσταροντας τον intel απο τα win7 που ειναι εγκατεστημενα σε αυτον και απο vista που ειναι σε αλλο σκληρο βλεπω τεραστια διαφορα:

 

Windows 7 64bit

 

asssdbenchintelssdsa2m0.png

15502780.jpg

 

Eνω με Vista 32 bit

 

95930416.jpg

 

92113845.jpg

 

πως εξηγηται τωρα αυτη η διαφορα???

τα vista από όσο ξέρω δεν υποστηρίζουν trim... και λογικά και άλλες λειτουργίες για ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...