Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν νομιζω να εχει να κανει το Trim γιατι δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου απο τη μεταβαση απο το ενα λειτουργικο στο αλλο. εκανα και ενα PC Mark test HDD απο vista και βγαινει γυρω στα 15550 ενω στα win7 πρεπει να βγαινει 21000-22000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και γω δεν ειδα καμια διαφορα. ασε που απο τα πολλα tips εκει που εκανε 3sec να κλεισει τωρα κανει 7sec.

Tελικα η υποστηριξη της intel για trim σε raid αφορα τον controler σε raid δηλαδη τους υπολοιπους δισκους αλλα σε single ssd oxι raid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω 2 ερωτησεις πανω στα tweaks.

 

1 Στον firefox μετα την καινουργια καταχωρηση (integer) που κανουμε, η τιμη σε kylobyte που του δινουμε απο τι εξαρταται?Τι νουμερο συνισταται?

 

2.Στα services που γινεται disable το defrag δεν αφορα μονο τον ssd ομως αλλα ολους τους δισκους. Θα υπαρχε ιη δυνατοτητα να κανεις μεσω προγραματος defrag στους αλλους δισκους?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

2.Στα services που γινεται disable το defrag δεν αφορα μονο τον ssd ομως αλλα ολους τους δισκους. Θα υπαρχε ιη δυνατοτητα να κανεις μεσω προγραματος defrag στους αλλους δισκους?

 

Ευχαριστω

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος για απενεργοποίηση του defrag. Τουλάχιστον μετά από πέρασμα (με ISO) των windows7 σε SSD, το scheduled defrag για τον SSD απενεργοποιήθηκε μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Up .....

 

 

Πολυ καλο thread ρε liopyr ...

Ωραιος ....

Τα μαζεψες ολα και ειδου το αποτελεσμα ...

 

Θα βοηθησει ολους οσους παρουν νεο SSD ..

Αναμεσα τους κι εμενα ...

 

Μπραβο και παλι για τη δουλεια σου ...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνατε να ενεργοποιητε το AHCI οσοι θελετε την καλυτερη δυνατη ταχυτητα αφου οι διαφορες σε σχεση με το απλο IDE φτανουν και το 30% σε καλους SSDs.

 

 

ΥΓ : κατεβαστε το νεο Crystal Disk Mark 3.0, ειναι λιγακι πιο "αυστηρο" απο την εκδοση 2.2 αλλα προσφερει πιο "ακριβη" αποτελεσματα.

 

cdm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνατε να ενεργοποιητε το AHCI οσοι θελετε την καλυτερη δυνατη ταχυτητα αφου οι διαφορες σε σχεση με το απλο IDE φτανουν και το 30% σε καλους SSDs.

 

 

ΥΓ : κατεβαστε το νεο Crystal Disk Mark 3.0, ειναι λιγακι πιο "αυστηρο" απο την εκδοση 2.2 αλλα προσφερει πιο "ακριβη" αποτελεσματα.

 

 

cdm.jpg

Μια απ ίδια πάνω-κάτω...

post-16437-129063079673_thumb.png

post-16437-129063079676_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ ίδια πάνω-κάτω...

 

Ποιανου δισκου ειναι αυτα τα αποτελεσματα ... ??:-)

 

Εγω μαλον θα παω προς X25-V 40gb μερια ..

Μου φαινεται πολυ καλο vfm ...:rolleyes:

Ακομα και τα 40gb φτανουν και παραφτανουν απο τη στιγμη που δε θα βαλω παιχνιδια μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ στον 30άρη είμαι με 17Gb ελεύθερα μονίμως χωρίς games μέσα.

 

Αν παίζω κάποιο game που δεν αντέχει στο χρόνο, το περνάω, το τερματίζω, το ξηλώνω.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στα 3 απο τα 4 μηχανηματα μου εχω 128αριδες για OS, ισως να μην χρειαστουν ποτε αλλα καλυτερα να εχεις χωρο και να μην χρειαστει ποτε παρα να μην εχεις οταν και αν χρειαστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ στον 30άρη είμαι με 17Gb ελεύθερα μονίμως χωρίς games μέσα.

 

Αν παίζω κάποιο game που δεν αντέχει στο χρόνο, το περνάω, το τερματίζω, το ξηλώνω.

 

:)

 

Πολυ σωστο σε βρισκω...;)

Κι εγω ετσι το σκεφτομαι...

 

 

@Νik.K

128gb i think its too much ....:P

Ποιον εχεις και ποσο σου κοστισαν ...

 

@antonl

Μαλιστα ...

Ωραιος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...