Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Εχω ομως ενα προβλημα. Οταν εχω και και τον 2ο πανω κολαει το pc για 30 δευτερολεπτα και το κανει ανα 15 λεπτα περιπου. Οταν εχω μονο τον ssd ειναι ολα οκ. Εχω δοκιμασει και αλλον σκληρο αλλα παλι τα ιδια. Εχεις ιδεα τι μπορει να ειναι? Παιζει να ειναι η θυρα sata2 χαλασμενη? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αναλυτικά τα specs του pc? αν και καλύτερα είναι να ανοίξεις ξεχωριστό topic, θα το προσέξουν περισσότεροι και δεν θα είναι "offtopic" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους ..Έιμαι φρέσκος κάτοχος ενός ocz vertex III 120gb ,σε καινούριο PC και έχω πραγματικά εκπλαγει με το τρόπο που δουλευεί ...μιλάμε για αεροπλάνο :D. Έχω όμως κάποιες αποριες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του .αφού έκανα firmware update και όλα αυτά που χρειάζεται (βάση Insomnia :D (RESPECT) ήθελα να ρώτησω .

τον εχώ setαρει ώς primary και έχω βάλει τα windows 7 πάνω . έχοντας έναν εξωτερικό 1tb samsung 7200rpm με usb3 για το κατεβασμα την αποθήκευση κλπ. Ι τρόπος που σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω είναι να setup/uninstall κάποια games και προγραμματα ανάλογα με την όρεξη ... ΕΡΩΤΗΣΗ : τον καταστρέφω έτσι ????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν τον καταστρέφεις. Γι αυτή τη δουλειά τον αγόρασες :)

εγω γιαυτο τον αγόρασα εννοείται απλά επειδή όντας λιγο μάκρια απο αυτά τα τελευταία χρόνια και διαβάζοντας το αρθρό με το cache αναρωτήθηκα αν έπρεπε κάποια πράγματα να τα σεταρω στον εξωτερικο :D

btw tnx a lot B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ξεκινησουμε με το θετικο...

 

μου κανανε δωρο ενα ssd ocz agility 3 120gbmrgreen.png

 

ας παμε στα μειον....

 

η μητρικη μου ειναι πιο παλια και εχει sata ii

 

εκτος αυτου ομως στην επιλογη στο bios δεν υποστηριζει εναλλαγη σε AHCI....

 

 

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31m-s2l/

 

η μητρικη μου ειναι αυτη...GE31M-S2L

 

εαν γνωριζει καποιος τι το καλυτερο θα μπορουσα να κανω?

 

στη μητρικη μπορω να κανω κατι μεσο καποιου update firmaware η ειναι κατι που δεν αλλαζει?

 

επισης σε περιπτωση που τον εγκαταστησω χωρις να μπορω να κανω κατι ποια θα ειναι η μεγιστη ταχυτητα του?<δηλαδη σε sata ii>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτον κανονικα πανω στο μηχανημα σου και μην το πολυ ψιριζεις! Θα χασεις μεν σε ταχυτητες λογο sata2 αλλα η βελτιωση που θα δεις σε σχεση με πριν θα ειναι πολυ σημαντικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δε χρειαζεται να κανω τιποτα?

ξερω οτι δε θα πιασω την αποδοση του δισκου ως μεγισοτο απλα θα θελα να το ρυθμησω εαν χρειαζεται για το μεγιστο της συνθεσης μου

 

ευχαριστω για την αμεσοτητα αλλα το να μο το ψυριζω δεν ειναι απαντηση....εαν εννοεις οτι επειδη ειναι σατα2 η επειδη δεν εχω achi δεν υπαρχει κατι να ρυθμισω και θα πιασω τα μεγιστα απο μια καθαρη εγκατασταση οκ το καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-234625-0-80303600-1338172158_thumb.jpg

 

κανοντας τα του ''οδηγου'' το αποτελεσμα ειναι αυτοexclamation.png

 

σημειωτεο η επιλογη στο sata ειναι encanced αφου δεν εχει καποια αλλη για achi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...