Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@^: Προσωπική άποψη, μην το κάνεις. Ο λόγος που πήρες SSD είναι για να χεις ταχύτερη απόκριση όταν χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους αρχεία. Δε χαλάει ο SSD με τέτοια χρήση. Μέχρι να φτάσει το όριο των μέγιστων εγγραφών που σηκώνει, θα τον έχεις αντικαταστήσει προ πολλού (ή θα χει χαλάσει από διαφορετική αιτία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπίζω να μην είσαι σαββατογεννημένος ε; Άκου να χαλάσει από άλλη αιτία...καινούργιος καινούργιος είναι και ο πρώτος μου τον χαίρομαι κάθε φορά που ανοίγω το σαραβαλάκι μου (core 2 duo πενταετίας)...λες και πήρα νέο μηχάνημα νιώθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα Παρασκευή απ ό,τι θυμάμαι :Ρ

Ο λόγος που το πα είναι για να καλύψω όλα τα πιθανά ενδεχόμενα. Οι SSD (ειδικά οι σχετικά νεότεροι) αντέχουν αρκετά TB εγγραφών πριν αρχίσουν να φθείρονται τα cells τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω τον OCZ AGILITY 3 120 GIGA και απο την μητρικη τον ειχα επιλεξει σε ACHI mode. 6\10 επανεκινισεις μου εκανε freeze για κανα λεπτο. Τελικα μπηκα παλι μεσα μητρικη και το αλαξα απο ACHI σε IDE και απο τοτε ολα οκ. Εχει μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα απο ACHI σε IDE? Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, έχει. Πρέπει να τον βάλεις σε ahci. Υπάρχει διαδικασία που πρέπει να κάνεις αν είχες κάνει την εγκατάσταση ενώ ήταν σε IDE.

 

>

You start with step 1 while you are still in windows in IDE mode. 

1) Run the Registry Editor (regedit.exe) 

2) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci 

3) Set the "Start" value to 0 (zero) 

4) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide 

5) Set the "Start" value to 0 (zero) 

6) Shut down 

7) Start up again, but before Windows boots go into the BIOS configuration screens and change the disk mode to "AHCI". Save the new BIOS configuration and restart so that Windows boots.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εκανα ετσι οπως ειπες. Εντωμεταξυ τα νουμερα στο registry ηταν οπως 0 δηλαδη δεν επρεπε να αλαξω τιποτα.

Πηγα στην μητρκικη και το εβαλα στο ACHI. Με το που εκανε το restart αμεσως μου εκανε Freeze για κανα λεπτο παλι.

 

Ανεβασα και μια Φωτο απο το BIOS. Μιας και εχω τον SSD στη θυρα SATA 1 αλλαξα την επιλογη εκει που λεει SATA Port 1- port 4 απο IDE σε ACHI. Και στην επιλογη SATA Port 5- port 6 το αφισα IDE γιατι εκει εχω τον 2ο σκληρο δισκο IDE.

 

Ολα σωστα τα εκανα η οχι??

post-220388-0-05012600-1340115878_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alekasas

 

Ναι, σωστά τα βλέπω, δεν καταλαβαίνω κάτι λάθος... Δε δοκιμάζεις να τα κάνεις προς το παρόν όλα achi, να ξεσυνδέσεις τον δεύτερο και να ξαναδοκιμάσεις? Δε βλέπω το λόγο, αλλά δεν χάνουμε κάτι...

 

@

 

Δοκίμασες αυτό που λέμε στο προηγούμενο post?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου τα εχω κανει ολα τα tweaks. Τον εκανα φορματ και παλι τα ιδια. Τον εχω αφισει και μονο του (δηλαδη ξεσυνδεδεμενος ο 2ος IDE) και παλι το εκανε. Μονο δεν εχω δοκιμασει να βαλω και στα 2 ACHI. Αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι.

 

Ερωτηση: Για το πολυξακουστο ACHI πρεπει να περαστουν drivers στην μητρικη? Μηπως δεν εχω περασει τπτ Drivers? Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα έλεγα να το δοκιμάσεις, εκτός από λίγο χρόνο, δε χάνεις κάτι..

 

Drivers, έχουν τα Windows 7 (που είπες -αν θυμάμαι καλά- ότι έχεις) αλλά προτείνεται να περάσεις τους intel ή τέλος πάντων ποιον controller φέρει η μητρική σου. Έχουν καλύτερες επιδόσεις από αυτούς της microsoft...

 

 

Μην το κάνεις θέμα ρε τρελε.. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Και ενα τελευταιο. Τους drivers που μπορω να τους βρω? Εγω πχ εχω την Asus m4a78-e μητρικη. Να μπω στο site τις Asus η καπου αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...