Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία από amd. Αλλά νομίζω πως το να περάσεις τους drivers του chipset είναι απλά για να έχεις καλύτερες επιδόσεις, δε ξέρω αν θα διορθώσει το πρόβλημα που έχεις. Δοκίμασες να βγάλεις τον 2ο σκληρό και να τα κάνεις όλα ahci?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και τα δικά μου, να ξαλαφρώσω.

 

Σήμερα έβαλα στο σύστημα τον Samsung 830 128GB και είπα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση στα 7.

 

Γύρισα τη μητρική σε AHCI και όπως είχα παρατηρήσει και παλιότερα, ενώ ο ελεγκτής (SB750 αν δεν κάνω λάθος) βλέπει το-υς δίσκο-υς (με τον SSD πρώτο στη σειρά) στην εγκατάσταση απλά κόλλησε.

 

Επειδή το έργο το έχω ξαναδεί, το γύρισα πάλι σε IDE, ολοκλήρωσα την εγκατάσταση, τα updates των 7, έτρεξα τον Magician, έτρεξε τις ρυθμίσεις και κάτω κάτω μου αναφέρει πως είμαι σε non-ahci mode.

 

Δοκίμασα πάλι να το γυρίσω, αφού πρώτα πέρασα τις ρυθμίσεις στη reg (msahci=0, pciide=0. IastorV=0) και πάλι, τζίφος!

 

Postάρει, διαβάζει κανονικά ο ελεγκτής τους δίσκους και μετά, τπτ.

Δοκίμασα να τρέξω startup repair ώστε να κάνουν τα παραθύρια τις ρυθμίσεις, ξεκινά να "τρέχει" η μπάρα και πάλι τπτ.

 

Όσες φορές το γυρίσω σε IDE όλα καλά, το TRIM (φαίνεται να) λειτουργεί, σίγουρα υπάρχει διαφορά στην απόκριση σε σχέση με το μηχανικό που είχα, αλλά επειδή με "τρώει". έτρεξα τα "απαραίτητα" stress και τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά...

 

Πέρα από αυτό, το να μη "γυρίζει" σε AHCI είναι και "ανησυχητικό" ως προς την κατάσταση της μητρικής μου.

 

Κάποιες συμβουλές?

 

Ευχαριστώ...

 

post-50176-0-40570400-1340300082_thumb.png

 

post-50176-0-89869900-1340300097_thumb.png

 

 

εδιτ (λύθηκε)...................................

 

http://www.insomnia.gr/topic/433024-samsung-830-thread-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b2%ce%bb%ce%b7%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%b5%cf%82/page__view__findpost__p__4816152

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν OCZ Vertex 2 128GB κι εχω κανει τις περισσοτερες ρυθμισεις απ αυτες που λετε εδω εκτος απ το να μειωσω το paging file.

Οταν τρεχω ομως test στο Crystal Mark το write speed κυμαινεται απο 80-90MB/s & 60ΜΒ/s στην 4Κ.Χρειαζεται να κανω κατι για να φτασει στις ταχυτητες που δινει η OCZ?

Εχω κανει εγκατασταση σε ahci & εχω windows 7 64bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αναφερθει πολυ...και γιαυτο θα πω την εμπειρια μου

αγοραζοντας εναν ατζιλιτι 3 120αρι και κανοντας τις εδω ρυθμισεις ειτε με το αττο ειτε με αλλο προγραμμα παντα μου εβγαζε τις ιδιες μετρησεις!

αυτο πως γινεται??εχει τυχει μονο σεμενα...

δε το λεω για παραπονο απλα το συζηταω γιατι βλεπω σε ολους οτι αν δε κανουν με αττο εχουν μειωμενα νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ακριβώς ρυθμίσεις εννοείς?

 

αυτα που προτεινει η ocz και αυτα που αναφερονται στη πρωτη σελιδα του θεματος αυτου<<ssd tips tweaks trim support>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις συμβάλλουν στις επιδόσεις του δίσκου και στα αποτελέσματα των bench...

 

υπαρχουν καποιες αλλες που συμβαλλουν??θα μενδιεφερε πολυ για να τις εφαρμοσω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά για να βελτιώσεις τις επιδόσεις του SSD πέραν του πρωτοκόλλου σύνδεσης (SATA2/3) και τους drivers των αντίστοιχων chipset. Τα περισσότερα tweaks εφαρμόζονται καθαρά για την υγεία του δίσκου και όχι για τις επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω την εξής απορία. Εφόσον χρησιμοποιούμε την RAM ως αποθήκευση της cache του Firefox, δεν θα έπρεπε κάθε φορά που κλείνουμε τον υπολογιστή να χάνουμε τα logins κτλ;

 

Σε εμένα δεν γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...