Προς το περιεχόμενο

Driving και Racing Games (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασχετο με το θεμα αλλα αλλα τετοια παιχνιδια υπαρχουν και ειναι και πολυ καλυτερα (γνωμη μου παντα). Μπορει το iracing να εχει φοβερη υποστηριξη αλλα δεν παυει να ειναι ενα παλιας τεχνολογιας παιχνιδι στο θεμα των γραφικων, να εχει σωστο ffb αλλα παλια εκδοση στα ελαστικα, καλα χρωματα αλλα χωρις δυναμικο φωτισμο, και οσα χρονια και αν εχουν περασει δεν εχουν φτιαξει την μεταφορα βαρους του αυτοκινητου στις στροφες. Καλυτερα; Το rf2 που μπαινει επιτελους στην dx11 εποχη, το automobilista που ειναι ενα παρομοιας κοπης με το ir, στο θεμα των γραφικων αλλα πολυ σωστοτερh φυσικη και ενα μερος του assetto corsa μιας και πολλα απο τα μοντς του υποφερουν απο φυσικη και βγαινουν μονο για να βγουν. Πολυ θα ηθελα αυτα τα παιχνιδια να ειχαν το ονλαιν του ir αλλα το μονο που πλησιαζει ειναι το raceroom που δυστηχος εχει πολυ δρομο ακομα στο να γινει ανταγωνιστικο. Ελπιζω ο ερχομος του gtr3 να ταραξει τα νερα μιας και το gtr2 ακομα και σημερα ΕΙΝΑΙ το πιο πληρες racing simulator!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, συνήθως έχω μεγαλύτερη εκτίμηση στον ήχο και προφανώς στα physics αλλά και το πως μεταφράζονται αυτά μέσω του force feedback. Σταδιακά μπαίνουν κι άλλες παράμετροι βέβαια όπως η συμβατότητα με το VR, τα e-gaming competitions κλπ. Όλα αυτά μου θυμίζουν ότι ο περισσότερος κόσμος προτιμάει να ασχολείται με γραφικά ακόμα κι αν το ίδιο το παιχνίδι είναι για τα πανηγύρια σε ό,τι αφορά στο sim κομμάτι. Πλέον πρόσφατο παράδειγμα το Forza 7 και η "ποιότητα" του online του:

 

https://www.youtube.com/watch?v=DhL2S_-PbQM

 

Τα rFactor2, Automobilista, Raceroom και σία είναι προφανώς εξαιρετικά παιχνίδια και σε πολλά σημεία ανώτερα του iRacing. Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία (το τελευταίο μόλις πριν λίγες μέρες) αλλά για τα δικά μου γούστα όσο τους λείπει το οικοσύστημα του iRacing (licenses, safety ratings, official races, ποσότητα/ποιότητα κόσμου) δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ασχοληθώ.

 

Ακόμα και στο Assetto Corsa που είναι η μεγάλη μου αδυναμία (δεν υπάρχει ωραιότερη εμπειρία από μια Lotus 98T σε ένα Mugello ή Nordschleife) έχω αποθαρρυνθεί από τον σχετικά λίγο κόσμο στους random public servers. Πιθανώς η κατάσταση είναι καλύτερη σε κλειστά πρωταθλήματα, αλλά δεν έχω προσωπικό χρόνο για τέτοιους προγραμματισμούς.

 

GT Legends και GTR2 τα είχα λιώσει (μαζί με Live for Speed εννοείται), οπότε το επερχόμενο GTR3 είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Driving simulator

 

Μιας και πηρα την g29 για το eurotruck simulator λεω μηπως ασχοληθω και με καποιον αλλον driving simulator που να εχει αρκετες επιλογες οπως πχ το grand turismo στο ps4 που βελτιωνεις γενικα το αυτοκινητο, αγοραζεις καινουργια αυτοκινητα κλπ εχετε να προτεινετε κατι ?
Ευχαριστω και καλες γιορτες να εχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα, σήμερα έβαλα και τον 2ο server αν θέλουν ορισμένοι να τρέξουν που δεν έχουν το πακέτο GT3.

1ος server με GT3s397 ------> GT3 Champioship Race 2

2ος server με APEX GT3 ------> Sim-Racing-World.net 6

Xρόνοι μέχρι τώρα με τα GT3s397

times.jpg

 

Επεξ/σία από doc_dochub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ποιο racing παιχνίδι;

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας

Ψάχνω να βρω ένα racing παιχνίδι(με αυτοκίνητα) σχετικά καινούριο (θέλω να έχει όσο γίνεται ρεαλιστικά γραφικά) που να έχει  local multiplayer

Για να βοηθήσω λίγο ακόμα θέλω κάτι σαν το gran turismo. Ζητάω πολλά;;; :P Γιατί δε βρίσκω τπτ... Το gran turismo δεν βγαίνει για pc απο ότι είδα αν και διάβασα με emulator παίζει.Δεν θέλω να ''μπλέξω΄΄ όμως.

Κάτι τελευταίο.Κανένα καλό gamepad; Ίσως πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα αλλά αν έχει κανείς καμία γνώμη.Θα ήθελα με τιμούλα 20-30 ευρώ το ένα για να πάρω 2.Θέλω να έχει drivers για να μη μπλέκω και ψάχνομαι...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα τα Forza Horizon 3 και 4 αλλά δεν έχουν local co-op.

Βρήκα τα παρακάτω (δεν τα έχω παίξει):

https://store.steampowered.com/app/396900/GRIP_Combat_Racing/

https://store.steampowered.com/app/600720/Trackmania_Lagoon/

https://store.steampowered.com/app/375900/Trackmania_Turbo/

Για gamepad προτείνω της MS που είναι πιο ακριβά αλλά αξίζουν κατά τη γνώμη μου:

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads/m/38/Microsoft.html?o=gamepad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνο και με άμεση απόκριση σε Windows σε συμβουλεύω να τσιμπήσεις 2 μεταχειρισμένα (ή νέα) χειριστήρια για XboX360. Θα παίξουν παντού και θα είσαι ήρεμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας παιδιά.

Με έπιασε τώρα μια φλασιά οτι έχω πολλά χρόνια να παίξω ένα street racing παιχνίδι. Και θέλω καμιά πρόταση. Τα παιχνίδια που μου έχουν αρέσει/έχω λατρέψει είναι NFS Underground (2003), NFS Underground 2 (2004) και NFS Most Wanted (2005).

Από εκεί και πέρα, έχω παίξει και σιχάθηκα το NFS Carbon (2006) [δεν μου άρεσε καθόλου το οτι δεν μπορούσες να ξανατρέξεις races για να μαζεύεις χρήμα και να φτιάξεις ένα γκαράζ με αμαξάρες. Έπρεπε αντιθέτως να κάνεις καλή διαχείριση των χρημάτων σου μόνο και μόνο για να έχεις ένα αυτοκίνητο ικανό να κερδίσει το τελευταίο boss]. Έχω παίξει ελάχιστα το NFS Pro Street (2007) το οποίο ήταν άλλο πράγμα τελείως, όχι το street racing των προηγούμενων και δε μ'άρεσε. Επίσης έπαιξα το NFS Most Wanted (2012) ελπίζοντας οτι θα είναι ένα ωραίο "remake" τρόπον τινά, το οποίο επίσης με απογοήτευσε.

Δε θέλω driving simulator, ούτε απλό racing παιχνίδι στυλ Forza, θέλω να το ζήσω Fast and Furious όπως και τα τρία παιχνίδια που ανέφερα στην αρχή. Ωραία tuners (γιαπωνέζικα πιστόλια), κανένα muscle από εδώ κι από 'κει, παραμετροποίηση των αυτοκινήτων με αεροτομές, περιστρεφόμενες ζάντες, neon, ιστορίες, αηδίες, και γιατί όχι και το cop-chase στοιχείο που είχε αρκετό χαβαλέ στο Most Wanted. Υπάρχουν προτάσεις σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Abudi είπε

Γεια σας παιδιά.

Με έπιασε τώρα μια φλασιά οτι έχω πολλά χρόνια να παίξω ένα street racing παιχνίδι. Και θέλω καμιά πρόταση. Τα παιχνίδια που μου έχουν αρέσει/έχω λατρέψει είναι NFS Underground (2003), NFS Underground 2 (2004) και NFS Most Wanted (2005).

Από εκεί και πέρα, έχω παίξει και σιχάθηκα το NFS Carbon (2006) [δεν μου άρεσε καθόλου το οτι δεν μπορούσες να ξανατρέξεις races για να μαζεύεις χρήμα και να φτιάξεις ένα γκαράζ με αμαξάρες. Έπρεπε αντιθέτως να κάνεις καλή διαχείριση των χρημάτων σου μόνο και μόνο για να έχεις ένα αυτοκίνητο ικανό να κερδίσει το τελευταίο boss]. Έχω παίξει ελάχιστα το NFS Pro Street (2007) το οποίο ήταν άλλο πράγμα τελείως, όχι το street racing των προηγούμενων και δε μ'άρεσε. Επίσης έπαιξα το NFS Most Wanted (2012) ελπίζοντας οτι θα είναι ένα ωραίο "remake" τρόπον τινά, το οποίο επίσης με απογοήτευσε.

Δε θέλω driving simulator, ούτε απλό racing παιχνίδι στυλ Forza, θέλω να το ζήσω Fast and Furious όπως και τα τρία παιχνίδια που ανέφερα στην αρχή. Ωραία tuners (γιαπωνέζικα πιστόλια), κανένα muscle από εδώ κι από 'κει, παραμετροποίηση των αυτοκινήτων με αεροτομές, περιστρεφόμενες ζάντες, neon, ιστορίες, αηδίες, και γιατί όχι και το cop-chase στοιχείο που είχε αρκετό χαβαλέ στο Most Wanted. Υπάρχουν προτάσεις σχετικά;

το forza horizon 4 έχει μια χαρά tuning και upgrade να κάνεις τα αμάξια πάντως..Αλλά δεν μπορείς να τα κάνεις καγκούρικα όπως ζητάς.Καταλαβαίνω πως το θες,αλλά δεν έχει παιχνίδι τέτοιο να κυκλοφορεί, ίσως το νέο nfs heat

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

το forza horizon 4 έχει μια χαρά tuning και upgrade να κάνεις τα αμάξια πάντως..Αλλά δεν μπορείς να τα κάνεις καγκούρικα όπως ζητάς.Καταλαβαίνω πως το θες,αλλά δεν έχει παιχνίδι τέτοιο να κυκλοφορεί, ίσως το νέο nfs heat
[........]

Κατάλαβες πώς το λέω έτσι; Βρωμοδουλείες, Tokyo Drift κατάσταση. Αν δεν πάμε σε τόσο σύγχρονο παιχνίδι, αλλά πιο πίσω, θα βρω κάτι; Π.χ. το NFS (2015) λέει τίποτα;

edit: btw το Heat φαίνεται ωραίο

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Κατάλαβες πώς το λέω έτσι; Βρωμοδουλείες, Tokyo Drift κατάσταση. Αν δεν πάμε σε τόσο σύγχρονο παιχνίδι, αλλά πιο πίσω, θα βρω κάτι; Π.χ. το NFS (2015) λέει τίποτα;

edit: btw το Heat φαίνεται ωραίο

όχι ούτε καν, φόλα είναι τα τελευταία nfs. Δεν έχει στο σημείο που θες κανένα παιχνίδι σύγχρονο, ότι έπαιξες τότε αυτό ήταν. Θα πρέπει να προσαρμοστείς στα νεα μέτρα, γιατί δεν πουλάει αυτό που ήταν το nfs underground.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...