Προς το περιεχόμενο

Driving και Racing Games (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

όχι ούτε καν, φόλα είναι τα τελευταία nfs. Δεν έχει στο σημείο που θες κανένα παιχνίδι σύγχρονο, ότι έπαιξες τότε αυτό ήταν. Θα πρέπει να προσαρμοστείς στα νεα μέτρα, γιατί δεν πουλάει αυτό που ήταν το nfs underground.

Τώρα με χάλασες άσχημα. Most Wanted λοιπόν στο PS2 και αυτό είναι; Σε τί υστερούν τα νέα παιχνίδια, τί τους λείπει δηλαδή από τα παλιά στοιχεία; Μπορείς ας πούμε να το τοποθετήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 391
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προτάσεις για Παιχνίδια με Αυτοκίνητα

Kαλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας, να μου προτείνετε καποια παιχνίδια με αυτοκίνητα για τα παιδιά  (13 χρονών).

Μου έχουν πάρει το κεφάλι με το Forza Horizon 4, αλλά δεν ξέρω το μηχανημά μας κατά πόσο θα μπορεί να το παίξει. (SSD, RYZEN 5 2400G, RAM 8GB)

Υπάρχει κάποια πρόταση που να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς στο μηχανημά μας;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παιξει με υποχωρησεις στα γραφικα σχετικα ανετα,ειχα ξεμεινει με μια  7700 1gb σε καποια φαση και ετρεχε(νταξει με αστεια γραφικα) ακομα και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spirosoupia είπε

Προτάσεις για Παιχνίδια με Αυτοκίνητα

Kαλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας, να μου προτείνετε καποια παιχνίδια με αυτοκίνητα για τα παιδιά  (13 χρονών).

Μου έχουν πάρει το κεφάλι με το Forza Horizon 4, αλλά δεν ξέρω το μηχανημά μας κατά πόσο θα μπορεί να το παίξει. (SSD, RYZEN 5 2400G, RAM 8GB)

Υπάρχει κάποια πρόταση που να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς στο μηχανημά μας;

Ευχαριστώ

 

Βρες ένα σφραγισμένο Xbox One SAD από τις αγγελίες στα 120e. Πάρε και μια ετήσια συνδρομή gold στα 45-50, μετάτρεψέ την σε Game Pass Ultimate και το παιδί θα έχει 200 παιχνίδια για έναν χρόνο μεταξύ των οποίων Forza Horizon 4, Dirt Rally 2.0, F1 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, spirosoupia είπε

Οκ, σας ευχαριστώ.

Ερώτηση: Αξίζει αν βρώ κάποιο από τα παλιότερα Forza Ηοrizon ή κάποιο σαν το asseto corsa;

Πολύ δύσκολο παιχνίδι για χειριστήριο το Assetto Corsa. Δες Forza Horizon, Forza Motorsport, Project Cars, Dirt Rally, Grid, F1 Game ή κάτι του τύπου Crash Team Racing, Onrush, Wreckfest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είδα ότι ετοιμάζεται GTR3! Τo GTR ήταν ο λόγος που αναγκάστηκα να αγοράσω τιμονιέρα!..Λογικά δεν θα το τιμήσω, αν δεν έχει και πολιτικά ή σπορ αυτοκίνητα. Παρόλα αυτά ήταν πολύ μπροστά όταν είχε βγει.

Δεν είχε κλείσει η Simbin και την μηχανή την πήρε η Kunos για να αναπτύξει τo Assetto; Αλλά μήπως τα έχω μπερδέψει και την μηχανή του την είχε η Slightly Mad Studios για τα project CARS; Ας βοηθήσει όποιος θυμάται.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πρόσφατες εξελίξεις, πάντως τελευταία φορά που είχα διαβάσει πριν μισό χρόνο το GTR3 είχε μπει στη... σφαίρα των vapourwares επιπέδου Half Life 3 και σία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, με λίγο ψάξιμο παραπάνω είδα ότι δεν είναι και τόσο σίγουρη η πορεία του...

Τελικά, αν μετρήσω τον χρόνο που έχω αφιερώσει σε racing, τα τρία πρώτα θα ήταν τα Assetto corsa, GTR2, NfS; Shift, με αυτήν την σειρά. Στο AC εκτιμώ το γεγονός ότι έχει και πιο νορμάλ αυτοκίνητα, όχι μόνο GT θηρία ή άλλα αγωνιστικά. Τόσο δύσκολο είναι να βγάλουν ένα παιχνίδι με τον ρεαλιστικό χειρισμό του AC, με αρκετά νορμάλ αυτοκίνητα και πραγματικές πίστες αλλά και φανταστικές διαδρομές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με το online σύστημα του iRacing θα προσέθετα, ώστε να δίνεται κίνητρο για συχνούς και καθαρούς αγώνες.

Το (καταπληκτικό) AC το παράτησα γιατί εκτός του SRS (με τις οποίες ιδιαιτερότητές του) δεν έχει άλλο αντίστοιχο public σύστημα που να απευθύνεται σε όσους δεν μπορούν να τρέξουν ντε και σώνει σε συγκεκριμένες ώρες. Στην πράξη δεν υπάρχουν ούτε 10-15 σοβαροί public racing servers στο παιχνίδι και οι περισσότεροι από αυτούς είναι μεν KMR, αλλά στην πράξη τρέχουμε σχεδόν τυχαία.

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω πρωταθλητισμό (ούτως ή άλλως συνήθως καταλήγω στον πάτο της κατάταξης), αλλά τουλάχιστον να έχει το παιχνίδι ένα native ranking σύστημα με κατηγορίες, διπλώματα, βαθμολογίες ανά σεζόν κλπ που να σου δίνει ένα κίνητρο να παίζεις. Στο Live for Speed προ αμνημονεύτων ετών είχαν σύστημα που κρατούσε στατιστικά με όλους τους γύρους και τους αγώνες που είχε παίξει κάποιος. Δεν το χρησιμοποιούσαν κάπου αφού προ 15ετίας η έννοια των eSports ήταν στα γεννοφάσκια της, αλλά δεν γίνεται τη σήμερον ημέρα να μην έχουμε συστήματα βαθμολογίας και ποινών σε racing sims που απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά σε multiplayer κοινό.

Αν και δεν τρελαίνομαι για GT, έχω αρχίσει να κοιτάω προς AC Competizione και πιθανώς να το αγοράσω σήμερα για να το τσεκάρω. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα GT επίσης δεν μου λένε πολλά.

Ένας από τους λόγους που έμεινα κολλημένος με το AC ήταν/είναι το SRS. Δεν το έχω δει σε άλλο παιχνίδι και το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον. Καλό το multi, αλλά μπορεί να πέσεις σε κάφρους, μια ατυχία να σου χαλάσει τον αγώνα, κολλήματα, οτιδήποτε. Ενώ με το Live Timing έχεις τους χρόνους που έχουν κάνει άλλοι άνθρωποι, έχεις την άδεια πίστα και τους ανταγωνίζεσαι. Η αλήθεια είναι πως τις καλύτερες racing multiplayer ώρες μου τις έχω περάσει με το NfS Shift, αλλά-για εμένα τουλάχιστον-το SRS είναι αρκετό κίνητρο για να παίζω.

Τώρα που το είπα, για να κάνω μερικούς γύρους με την F40 στη Laguna Seca!..

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κακό δεν το λες ακόμα κι αν είναι early access. Να δούμε αν θα μαζέψει περισσότερο κόσμο από το πρώτο. Ψήνομαι να το πάρω από τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...