Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική gigabyte ep43-s3l και intel q9400


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω τν βοήθειά σας.Προσπαθώ να κλοκάρω λίγο τν επεξεργαστή μου,οχι τπτ τρελό,το πολύ μέχρι τα 3,0-3,2 ghz.To πρόβλημα είναι όμως ότι δν μπορώ.Διάβασα πολυ προσεκτικά τν οδηγό του forum και έτσι έκανα αυτές τις ρυθμίσεις:

το cpu host clock control ->enable

το pci express frequency ->100

C1E ->disable

timings στις μνήμες 5-5-5-15.

Παρόλα αυτά όταν βάζω στο cpu host frequency απο 333 που είναι το stock(8x333,3) 340 και κάνω save o υπολ ξεκινά κανονικά,το fsb το οποίο το βλέπω απο το cpuz δν αλλάζει.

Αντίθετα,στις επιλογές του bios κάτω απο το pci express frequency έχει μια επιλογή CIA2 με διάφορες επιλογές όπως disable,cruise,sports,racing,turbo.όταν βάζω κάποιες απο τις παραπάνω επιλογές το fps μεγαλώνει π.χ στο turbo πάει στο 8χ394 ->3,2 ghz αλλα μόλις κάνω stress test με το prime 95 μετά απο 30 λεπτα βγάζει error σε κάποιον απο τους 4 πυρήνες.

Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το CIA2 μου φαίνεται σαν αυτόματο overclocking της μητρικής. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά στις ταχύτητες που θες να πιάσεις. Ίσως για χαμηλότερες ταχύτητες +200,+300ΜΗz να παίξει και να είναι prime stable.

 

Έχει 2 επιλογές - η μία είναι να γυρίσεις τα πάντα manual και να παίξεις μόνος σου με όλες τις ρυθμίσεις.

 

H άλλη είναι και πιο εύκολη είναι να ενεργοποιήσεις το menu CIA2 αλλά αν δεν είναι σταθερό το σύστημα (πχ prime) να παρακαλοθήσεις στα windows ή στο bios τι ρεύματα φέρνει και να ''τσιμπίσεις'' manual λίγο παραπάνω.

 

Για τον Q9400 δεν μπορώ να σου πολλά περισσότερα γιατί δεν μου έχει περάσει ποτέ από τα χέρια...

 

Τέλος υπάρχει και πλήρες οδηγός Overclocking για Core 2 Duo και Quad επεξεργαστές σε άλλο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kostasr1,σε ευχαριστώ πολύ για τν απάντησή σου.όπως είπα κ στο αρχικό post έχω διαβάσει τον οδηγό του forum.

Το θέμα μου είναι πως ακόμα κ αν έχω το cia2 disable ο επεξ δν κλοκάρει στο fsb που του εχω δώσει αλλα μένει σταθερός στο 333,3 που είναι το μανίσιο.Τεσπα,δν πειράζει θα δω τι θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...