Προς το περιεχόμενο

FAQ (Συχνές ερωτήσεις) - Πριν ανοίξετε νέο θέμα, δείτε πρώτα ΕΔΩ!


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FAQ (Συχνές ερωτήσεις) - Πριν ανοίξετε νέο θέμα, δείτε πρώτα ΕΔΩ!

 

Για τη διευκόλυνση των μελών, ακολουθεί μία λίστα με πολύ συχνές ερωτήσεις που γίνονται στην ενότητα Insomnia Site - Forum, με τις αντίστοιχες απαντήσεις τους ή παραπομπές σε παλαιότερα θέματα όπου έχει ήδη απαντηθεί η αντίστοιχη ερώτηση. Χρησιμεύει επίσης και ως κεντρικό σημείο αναφοράς στο οποίο μπορείτε να παραπέμπετε άλλα μέλη που κάνουν αυτές τις ερωτήσεις.


01. Που μπορώ να βρω τους κανόνες/όρους χρήσης του Insomnia;

 

 

Οι Όροι Χρήσης του Insomnia βρίσκονται εδώ.



02. Θέλω να επικοινωνήσω με κάποιον συντονιστή. Που μπορώ να βρω κατάλογο με τους αρμόδιους συντονιστές ανά ενότητα/subforum;

 


Αν ο λόγος που θέλετε να επικοινωνήσετε με συντονιστή είναι για να ζητήσετε moderation ενός θέματος, μηνύματος ή αγγελίας, ο σωστός τρόπος να το κάνετε είναι στέλνοντας ένα σχετικό report/αναφορά: στο θέμα, στο μήνυμα ή στην αγγελία για τα οποία θέλετε να στείλετε report, αναζητήστε και κάντε κλικ στο κουμπάκι Αναφορά. Στο κουτάκι που θα εμφανιστεί, εξηγείτε εν συντομία το λόγο που ζητάτε παρέμβαση από συντονιστή.


Για τις περιπτώσεις που δεν καλύπτονται από την υποβολή report, τότε μπορείτε να επικοινωνήσετε με συντονιστή μέσω Προσωπικού Μηνύματος. Ο κατάλογος των υπευθύνων ανά ενότητα/subforum βρίσκεται εδώ.



03. Γιατί σβήστηκε το θέμα ή μήνυμα που δημοσίευσα;

 

Πρώτα απ' όλα, είστε σίγουρος(-η) ότι σβήστηκε; Μήπως μετακινήθηκε απλά σε άλλη ενότητα ή ενσωματώθηκε σε ήδη υπάρχον σχετικό θέμα, όπως πολύ συχνά συμβαίνει; Για ρίξτε πρώτα μια ματιά στην ερώτηση 04.

Αν δεν εντοπίσετε το θέμα ή μήνυμά σας, το πιθανότερο είναι να σβήστηκε διότι παραβίαζε κάποιον από τους Όρους Χρήσης. Κανονικά, θα πρέπει να έχετε λάβει και σχετική ειδοποίηση από το αυτόματο σύστημα ειδοποιήσεων του forum. Μη δημoσιεύσετε νέο μήνυμα ή θέμα για να μάθετε, να διαμαρτυρηθείτε ή να σχολιάσετε για την τύχη του μηνύματος/θέματός σας. Θα πρέπει να απευθυνθείτε με Προσωπικό Μήνυμα στον αρμόδιο συντονιστή της σχετικής ενότητας (βλ. ερώτηση 02), όπως ορίζει η παράγραφος 4 των Όρων Χρήσης.



04. Πώς βρίσκω παλαιότερα θέματα που έχω ξεκινήσει ή μηνύματα που έχω δημοσιεύσει;

 

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ας δούμε τον πιο εύκολο από αυτούς. Αρχικά, εντοπίζουμε στο πάνω μέρος της σελίδας του forum την εξής περιοχή:

post-43041-0-23816600-1312279313_thumb.png

Κάνουμε κλικ στο σημείο που δείχνει το βελάκι για να εμφανιστεί το σχετικό μενού επιλογών:

post-43041-0-05256500-1312279322_thumb.png

και κλικ στην επιλογή «Τα Μηνύματά μου». Θα οδηγηθούμε σε σελίδα αποτελεσμάτων:

post-43041-0-97562500-1312279329_thumb.png

από όπου μπορούμε να επιλέξουμε διάφορους τρόπους οργάνωσης-προβολής των αποτελεσμάτων: θέματα στα οποία έχουμε δημοσιεύσει μήνυμα (η default επιλογή), θέματα που έχουμε ξεκινήσει οι ίδιοι ή τα μηνύματα που έχουμε δημοσιεύσει ξεχωριστά και να κάνουμε κλικ στο κουμπί «Ενημέρωση» για επιβεβαίωση.

Αυτός ο τρόπος εύρεσης των μηνυμάτων μας έχει έναν περιορισμό: εμφανίζει μηνύματα μέχρι 2 έτη πριν. Αν ψάχνουμε για παλαιότερα μηνύματα, θα πρέπει να καταφύγουμε στον πιο «δύσκολο» τρόπο: τη λειτουργία Αναζήτησης του forum, στην οποία θα πρέπει να συμπληρώσουμε στο πεδίο «Εύρεση δημιουργού» το δικό μας όνομα χρήστη.



05. Πώς δημιουργώ μία δημοσκόπηση/poll;

 

Επικοινωνήστε με τον αρμόδιο moderator της ενότητας στην οποία επιθυμείτε να δημοσιευθεί η δημοσκόπηση (βλ. ερώτηση 02).



06. Πώς γίνεται αλλαγή στο ψευδώνυμο/nickname/handle μου;

 

Λυπούμαστε αλλά είναι αυστηρή πολιτική του forum να μην επιτρέπεται τέτοια αλλαγή! Προσέξτε ιδιαίτερα το θέμα των πολλαπλών λογαριασμών, οι οποίοι απαγορεύονται αυστηρά από τους Όρους Χρήσης του forum. Αν θέλετε οπωσδήποτε νέο λογαριασμό με νέο nickname, θα πρέπει να έρθετε σε συνεννόηση με έναν συντονιστή για να κάνει πρώτα αποκλεισμό του παλιού σας λογαριασμού και να δημιουργήσετε μετά ένα νέο λογαριασμό με το nickname που επιθυμείτε.



07. Πώς κάνω διαγραφή του λογαριασμού μου από το forum;

 

Διαγραφές λογαριασμών δεν γίνονται. Μπορείτε να κάνετε αποσύνδεση από το σχετικό link που υπάρχει στο επάνω μέρος των σελίδων του forum και στο μέλλον να μπαίνετε χωρίς login, ως απλός επισκέπτης (ή και καθόλου, αν αυτή είναι η επιθυμία σας!).

Όσον αφορά τα μηνύματα που έχετε δημοσιεύσει στο forum με αυτόν το λογαριασμό, ισχύουν τα όσα αναφέρει η σχετική σημείωση προς το τέλος των Όρων Χρήσης.



08. Πώς κάνω πολλαπλή παράθεση/quote πολλών μηνυμάτων;

 

Στο τέλος κάθε μηνύματος υπάρχει ένα κουμπί για Πολλαπλή Παράθεση:

 

020.png

 

Κάνοντας κλικ, επιλέγουμε το μήνυμα αυτό για πολλαπλή παράθεση:

030.png

Με αυτόν τον τρόπο, μαρκάρουμε ένα-ένα όλα τα μηνύματα που θέλουμε να συμπεριλάβουμε στην πολλαπλή παράθεση. Όταν τελειώσουμε, κάνουμε κλικ στο κουμπί Απάντηση στο κάτω μέρος του θέματος:

040.png

Θα ανοίξει ο επεξεργαστής κειμένου, με προσυμπληρωμένα τα μηνύματα που επιλέξαμε για πολλαπλή παράθεση. Κάτω από κάθε μία παράθεση, γράφουμε την απάντηση ή το σχόλιό μας. Αν θέλουμε, μπορούμε να αφήσουμε και μια-δυο κενές γραμμές (μία συνήθως είναι αρκετή) για να ξεχωρίζουν καλύτερα μεταξύ τους τα ζευγάρια παραθέσεων-απαντήσεων.



09. Προσπαθώ να δημοσιεύσω αγγελία και δε μπορώ. Γιατί;

 

Υπάρχει όριο 2 αγγελιών/εβδομάδα κατά μέγιστο. Αυτό συμπεριλαμβάνει όχι μόνο νέες αγγελίες, αλλά και όσες έχουμε επανυποβάλει με την χρήση του κουμπιού «Νέα Υποβολή». Ελέγξτε τις ημερομηνίες των δύο τελευταίων αγγελιών σας για να επιβεβαιώσετε ότι δεν έχετε φτάσει το όριο αυτό.



10. Πώς μπορώ να δοκιμάσω τις διάφορες λειτουργίες που μου παρέχει το forum στη σύνταξη μηνυμάτων;

 

Παρακαλούμε να δημοσιεύετε τα δοκιμαστικά μηνύματά σας στο επισημασμένο/pinned θέμα που έχει δημιουργηθεί γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό: Περιοχή για τεστ



11. Πώς βάζω spoiler σε μήνυμά μου;

 

Χρησιμοποιείτε στο μήνυμά σας την παρακάτω σύνταξη:


Κείμενο εκτός spoiler
[spoiler]Κείμενο που θέλω να εμφανίζεται μέσα σε spoiler[/spoiler]
Κείμενο εκτός spoiler

Το αποτέλεσμα θα φαίνεται ως εξής:

 

Αναφορά σε κείμενο
Κείμενο εκτός spoiler
 

Κείμενο που θέλω να εμφανίζεται μέσα σε spoiler


Κείμενο εκτός spoiler

 



12. Ο μετρητής μηνυμάτων μου έχει μείνει κολλημένος στον αριθμό [ΤΑΔΕ], μολονότι συνεχίζω να δημοσιεύω νέα μηνύματα. Γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Μηνύματα που δημοσιεύονται στις μη τεχνολογικές ενότητες του forum δεν αυξάνουν τον μετρητή μηνυμάτων!



13. Στο προφίλ μου υπάρχουν ορισμένες πληροφορίες (κάτω από την ένδειξη "Converted") και θέλω να τις αφαιρέσω αλλά δε μπορώ. Γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Τα πεδία "Converted" έχουν ξεμείνει από προηγούμενη έκδοση λογισμικού του forum και δυστυχώς δεν είναι επεξεργάσιμα από τα μέλη. Επικοινωνήστε με έναν συντονιστή και ζητήστε τη διαγραφή τους.



!!! Παλαιότερες ερωταπαντήσεις που χρήζουν ενημέρωσης ή διαγραφής, μετά την αλλαγή του forum software !!!

 

==Πώς κάνω αξιολόγηση ενός μέλους για αγοραπωλησία στην ενότητα των Αγγελιών;==
Απ.: Θέματα Βαθμολόγηση χρήστη και Πως γίνεται η αξιολόγηση μέλους;


==Προσπαθώ να ορίσω avatar και δεν τα καταφέρνω. Τί κάνω λάθος;==
Απ.: Θέματα Πρόβλημα αλλαγής εικόνας χρήστη και Αλλαγή εικόνας προφίλ


==Πώς ανεβάζω μία εικόνα στο forum για να εμφανιστεί σε μήνυμά μου;==
Απ.: Θέμα Δημιουργία και ανέβασμα εικόνας




Αν θέλετε να προτείνετε επιπλέον ερωτήσεις που βλέπετε να γίνονται συχνά και δε συμπεριλαμβάνονται στις παραπάνω ή έχετε υπ' όψιν σας θέμα που θεωρείτε ότι απαντά με καλύτερο τρόπο κάποια από τις παραπάνω ερωτήσεις, παρακαλώ αφήστε ένα σχετικό μήνυμα. Το ίδιο και για την περίπτωση που έχετε σχόλια ή παρατηρήσεις σχετικά με αυτό το FAQ. Ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Απαντ. 862
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους !

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορούμε να παρακολουθήσουμε μια αγγελία, έτσι όπως γινόταν στο "παλιό" insomnia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έναν οδηγό για το πώς ανεβάζουμε αρχεία αν κρίνεις απαραίτητο, γιατί δεν μου δέχεται τίποτα και είναι καλά αρχειάκια και χρήσιμα αυτά που θέλω να ανεβάσω. :)

 

Για αυτά τα αρχεία λέω :)

Επεξ/σία από Rooters
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ρε παιδια υπαρχει τροπος να κανω spoiler με τη χρηση κουμπιου και οχι γραφοντας τον κωδικα???

στη προηγουμενη μορφη του φορουμ ηξερα, τωρα δεν μπορω να το βρω... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλέγεις στο other styles και μετά την επιλογή spoiler από το menu που εμφανίζει

πραγματικα αυτο το κουμπακι για καποιο λογο δεν το ειχα πατησει ποτε... :lol:

ωραιος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δάβασα προ καιρούμία παρουσίαση -τεστ για τους sandybridge δεν το βρίσκω τώρα.Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Τα reviews βρίσκονται στην ενότητα Insomniac's Reviews. Εκεί, τα featured reviews έχουν το διακριτικό [insomnia.gr] στην αρχή του τίτλου τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μια εωτηση αναγραφετε καπου μεσα στο σαιτ πως παει η βαθμολογια των χρηστων....ποτε γινεσαι σενιορ μεμβερ ασπουμαι και τα λοιπα...? ψαχνω και δεν το βρισκω γιαυτο....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς αν μπορώ να αλλάξω τα πεδία στο [Converted] section στο προφίλ μου ;

 

Αυτά που μεταφέρθηκαν από την παλιά version του Insomnia και τα βλέπω αλλά δεν μπορώ να τα μεταβάλλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...