Προς το περιεχόμενο

Νόμιμη η ανταλλαγή αρχείων στην Ισπανία


Nomedor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποια παιδια πιο πανω ανεφεραν και το τι γινεται με τα φωτοτυπαδικα.

Λοιπον εδω στη γαλλια εστω και μια σελιδα να σου τυπωσει καποιος απο βιβλιο θεωρειται παρανομο. Μπορεις να κανεις εκτυπωσεις μονο στις εθνικες βιβλιοθηκες (η σπιτι σου-Α ναι επισης δεν μπορεις να δανειστεις βιβλιο παρα μονο να το διαβασεις στη βιβλιοθηκη), με αντιτιμο 50 λεπτα τη σελιδα. Ενταξει ειπαμε και για δικαιωματα και για νομους και για σεβασμο συγγραφεων, μουσικων, παραγωγων αλλα το παραπανω κατανταει μ....α.

 

Κατι τετοιες κινησεις εννοειται οτι δημιουργουν και την αντιδραση του κοσμου, γι αυτο και ο νομος hadopi (για το παρανομο κατεβασμα) που ηθελε να περασει ο μ....Νικολακης εδω περα, αν κι εκανε πολυ ντορο δεν εχει εφαρμοστει ακομα πουθενα.

 

Ειναι βασικο επισης οτι στους provider δεν συμφερει να περασει οποιοδηποτε τετοιο νομοσχεδιο γιατι απ την επομενη μερα θα χασουν τα 2/3 των πελατων τους.

Και πες εδω οκ θα στηριχτουν στο οτι μαζι με τη συνδεση ιντερνετ που κανεις περνεις και δεκτη για να βλεπεις πανω απο 200 καναλια οποτε μικρο το κακο γι αυτους. Στην ελλαδα τι θα γινει??? Μονο εταιρεις και μαγαζια θα εχουν ιντερνετ για τις δικες τους υποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δικαιώματα χρήσης δεν κληρονομούνταν ή δεν είχαν διάρκεια 500 χρόνια, τότε ναι να πληρώνουμε. Όχι όμως να βλέπω την κάθε αδερφ&&&ρα γιο τραγουδιστή να πίνει καφέ στο κολωνάκι με τα δικά μου τα λεφτά.

Άλλο κληρονομώ σπίτι, άλλο δικαιώματα τραγουδιού......

Το σπίτι είναι αγαθό, η πνευματική δημιουργία είναι παγκόσμια κουλτούρα και κληρονομιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δικαιώματα χρήσης δεν κληρονομούνταν ή δεν είχαν διάρκεια 500 χρόνια, τότε ναι να πληρώνουμε. Όχι όμως να βλέπω την κάθε αδερφ&&&ρα γιο τραγουδιστή να πίνει καφέ στο κολωνάκι με τα δικά μου τα λεφτά.

Άλλο κληρονομώ σπίτι, άλλο δικαιώματα τραγουδιού......

Το σπίτι είναι αγαθό, η πνευματική δημιουργία είναι παγκόσμια κουλτούρα και κληρονομιά....

 

Πως ακριβως εχει δικα σου λεφτα καποια αδερφαρα στο κολωνακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα δικαιώματα που ζητάνε να πάρουν μέσω peer 2 peer.

 

Αρα το κομματι του σου αρεσει, και θες να το κατεβασεις να το ακους, αλλα να τον πληρωσεις που το τραγουδησε δεν το θες, και ριχνεις κια μια δικαιολογιαρα τρια μετρα, οτι σε ενοχλει που ειναι αδερφαρα και πινει καφε στο κολωνακι με δικα σου λεφτα.

Και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο (και την αδερφαρα χωρις καφε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το κομματι του σου αρεσει, και θες να το κατεβασεις να το ακους, αλλα να τον πληρωσεις που το τραγουδησε δεν το θες, και ριχνεις κια μια δικαιολογιαρα τρια μετρα, οτι σε ενοχλει που ειναι αδερφαρα και πινει καφε στο κολωνακι με δικα σου λεφτα.

Και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο (και την αδερφαρα χωρις καφε).

1) Δε με ενοχλεί που είναι αδερφάρα, αλλά ο συνδυασμός αδεφάρα+λαμόγιο σκοτώνει!!

2) Το δίκτυο peer2peer είναι δίκτυο κοινοκτημοσύνης. Δηλαδή εσύ όταν έγραφες κάτι στον κολλητό σου , αυτός πλήρωνε δικαιώματα?

3) Κάποτε τον κόσμο της πληροροφικής και του Ιντερνετ τους θεωρούσαν κάγκουρες και ακοινώνητους. Τώρα έχουν μπει στον κόσμο της και θέλουν να αλλάξουν και τους κανόνες? Ε όχι... ΝΑ αλλάξουν αυτοί:

 

ΔΗΛΑΔΗ (για να μη λες ότι δεν έχω και πρόταση):

α) Να παράγουν ποιοτική μουσική και όχι παρτουζοπάρτις

β) Να διαθέτουν τη μουσική σε On-line shop με προσφορές, παραμερίζοντας ατζέντες και νταβατζίδες

γ) Να διαθέτουν τη μουσική ανά κομμάτι και ίσως δωρεάν ή και με διαφημίσεις, the internet way δηλαδή........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε με ενοχλεί που είναι αδερφάρα, αλλά ο συνδυασμός αδεφάρα+λαμόγιο σκοτώνει!!

2) Το δίκτυο peer2peer είναι δίκτυο κοινοκτημοσύνης. Δηλαδή εσύ όταν έγραφες κάτι στον κολλητό σου , αυτός πλήρωνε δικαιώματα?

3) Κάποτε τον κόσμο της πληροροφικής και του Ιντερνετ τους θεωρούσαν κάγκουρες και ακοινώνητους. Τώρα έχουν μπει στον κόσμο της και θέλουν να αλλάξουν και τους κανόνες? Ε όχι... ΝΑ αλλάξουν αυτοί:

 

ΔΗΛΑΔΗ (για να μη λες ότι δεν έχω και πρόταση):

α) Να παράγουν ποιοτική μουσική και όχι παρτουζοπάρτις

β) Να διαθέτουν τη μουσική σε On-line shop με προσφορές, παραμερίζοντας ατζέντες και νταβατζίδες

γ) Να διαθέτουν τη μουσική ανά κομμάτι και ίσως δωρεάν ή και με διαφημίσεις, the internet way δηλαδή........

 

1) Ας είναι ότι θέλει. Καθένας κάνει κουμάντο στον εαυτό του.

2) Όχι, όταν γράφω κάτι δικό μου στον κολλητό μου, δεν του ζητάω δικαιώματα. Δεν θέλω βρε παιδάκι μου. Όταν του γράφω κάτι που δεν μου ανήκει, πάλι δεν του ζητάω :P Επίσης στον καπιταλισμό δεν υφίσταται η έννοια της κοινοκτημοσύνης.

 

α) Αν παράγουν ποιοτική μουσική δεν θα ακούει κανένας :P Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά οι χαζομάρες πουλάνε. Εξάλλου ο κόσμος θέλει μουσική για ντάπα ντούπα και τισφτετέλι στο κλαμπ για να ρίξει κανένα γκομενάκι. Αν θέλεις μουσική για να αναρωτηθείς και σκεφτείς, υπάρχει ήδη δωρεάν.

β+γ) Αυτό είναι στο χερι των "καλλιτεχνών". Αφού επιλέγουν το νταβατζιλίκι, δικαίωμά τους. Σεβαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε με ενοχλεί που είναι αδερφάρα, αλλά ο συνδυασμός αδεφάρα+λαμόγιο σκοτώνει!!

2) Το δίκτυο peer2peer είναι δίκτυο κοινοκτημοσύνης. Δηλαδή εσύ όταν έγραφες κάτι στον κολλητό σου , αυτός πλήρωνε δικαιώματα?

3) Κάποτε τον κόσμο της πληροροφικής και του Ιντερνετ τους θεωρούσαν κάγκουρες και ακοινώνητους. Τώρα έχουν μπει στον κόσμο της και θέλουν να αλλάξουν και τους κανόνες? Ε όχι... ΝΑ αλλάξουν αυτοί:

 

ΔΗΛΑΔΗ (για να μη λες ότι δεν έχω και πρόταση):

α) Να παράγουν ποιοτική μουσική και όχι παρτουζοπάρτις

β) Να διαθέτουν τη μουσική σε On-line shop με προσφορές, παραμερίζοντας ατζέντες και νταβατζίδες

γ) Να διαθέτουν τη μουσική ανά κομμάτι και ίσως δωρεάν ή και με διαφημίσεις, the internet way δηλαδή........

 

1. Αναξιο σχολιασμου.

2. Οντως το δικτυο ειναι κοινοκτημοσυνης. Και αυτο που θα γραψεις ΕΣΥ θα παραμεινει μεσα στο δικτυο κοινοχρηστο, και αμα δε θες δε ζητας τιποτε απο το φιλο σου. Το καθε τραγουδι ομως, πως βρεθηκε εκει μεσα στο δικτυο; Ηρθε ο δημιουργος και το εβαλε; Αν οχι, αυτος που το εβαλε, ρωτησε το δημιουργο; Προφανως οχι. Οποτε ασε τα περι κοινοκτημοσυνης, με πραγματα που αποφασισες ΕΣΥ αυθαιρετα, οτι θελεις να ειναι κοινα, και τα εριξες στο δικτυο.

3. Ποτε ηταν αυτο το καποτε; Ετσι απλα για να λεμε;

 

α) Με ποιο δικαιωμα προσβαλεις τη μουσικη που ισως εγω ακουω, λεγοντας την μη ποιοτικη, ενω αευ προτεινεις ποιοτικη; Ποιος σου ειπε οτι εγω γουσταρω να πληρωνω ποιοτικη μουσικη;

β,γ) Υπαρχουν δεκαδες πλεον on-line stores, με πρωτο και καλυτερο το itunes με εκατομμυρια τραγουδια, και με ελαχιστο κοστος, και ανα κομματι, και οπως τα θες, οποτε αυτη η καραμελιτσα του να παραμερισουν τους μεσαζοντες να κανουν να ρανουν, εχει αρχισει και λιωνει. Και αφου λοιπον υπαρχουν τοσα καταστηματα, γαιτ ο κοσμος συνεχιζει να κατεβαζει; Μηπως γιατι τελικα μας αρεσει να ακουμε το τελευταιο χιτακι της αδερφαρας, αλλα μετα να βγαινουμε ολο υφος και να βριζουμε το συστημα που δε βγαζει "ποιοτικα" τραγουδια.

Τι μαζοχισμος ειναι αυτος τελικα, να μη σου αρεσει ενα τραγουδι, να το θεωρεις "παρτουζοπάρτις", να απεχθανεσαι, να γελoιοποιεις και να βριζεις το δημιουργο του, και τελικα να το κανεις κι ενα ωραιο download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Επίσης στον καπιταλισμό δεν υφίσταται η έννοια της κοινοκτημοσύνης.

 

...

 

Φυσικά και υπάρχει και όχι μόνο σαν έννοια αλλά και σαν υπόσταση είναι παντού γύρω μας, από σχολεία και κτήρια του δημοσίου μέχρι τους κρατικούς φορείς και λειτουργούς. Όλοι και όλα πρέπει να λειτουργούν για το καλό του λαού (το σύνολο των πολιτών) και όλα ανήκουν σε αυτόν.

 

Για το θέμα και το public domain έγραφα πριν μερικές ώρες στο διπλανό thread, να μην τα ξαναγράφω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει και όχι μόνο σαν έννοια αλλά και σαν υπόσταση είναι παντού γύρω μας, από σχολεία και κτήρια του δημοσίου μέχρι τους κρατικούς φορείς και λειτουργούς. Όλοι και όλα πρέπει να λειτουργούν για το καλό του λαού (το σύνολο των πολιτών) και όλα ανήκουν σε αυτόν.

 

Ναι, αλλά τα cd των εταιριών δεν είναι δημόσιο αγαθό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τα cd των εταιριών δεν είναι δημόσιο αγαθό :-)

 

Υπάρχουν και διανομές linux σε cd που διανέμονται από εταιρίες σε τιμή κόστους, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς νόμιμα να κατεβάσεις την διανομή από το δίκτυο μέσω p2p για προσωπική χρήση ή να την δώσεις σε ένα φίλο ή γνωστό. :)

 

Υπάρχει και υλικό το οποίο πλέον δεν διακατέχεται από πνευματικά δικαιώματα λόγω ηλικίας και αυτό το υλικό θα μπορούσαν να διασώζουν σε ψηφιακή μορφή και να το παραχωρούν για "φιλανθρωπικούς" σκοπούς... :lol: (ακόμα και η ψηφιοποίηση παμπάλαιου υλικού μπορεί να έχει copyright ή η γραμματοσειρά ενός εκτυπωμένου αρχαίου κειμένου, οπότε απαιτείται άδεια από τον κάτοχο αυτών των δικαιωμάτων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα ιδεολογίας κατά την άποψή μου.

Δεν διαφωνώ ότι κουράστηκε ο άλλος για να βγάλει ένα τραγούδι αλλά το θεωρώ παράλογο πάνω σε αυτό να σου πουλάει αέρα κοπανιστό, γιατί σήμερα έχουμε φτάσει σε σημείο να πληρώνουμε πανάκριβα πνευματικά δικαιώματα.

Τα βασικά αγαθά (φαγητό/νερό) είναι φτηνά (σχετικά) άρα θέλουν να μας αρμέγουν από πράγματα που δεν έχουν υλική υπόσταση.

ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να πληρώνω μια ιδέα! Και το θεωρώ παράλογο να παραβιάζουν προσωπικά δεδομένα για να μπορούν να το κάνουν.

 

 

ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ για να μπορούν να μας ελέγχουν και κάνουμε τα πρόβατα. ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ! Που ακούστηκε, θέλουν να ελέγχουν τη διακίνηση της πληροφορίας για να εξασφαλίσουν το παραδάκι τους. Ρε δεν πα να Γ@$%@#$%$! Είναι παράλογο, και τα πρόβατα το δεχόμαστε έτσι απλά! ΟΥ ΡΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...