Προς το περιεχόμενο

Opera: H ballot screen οδηγεί σε διπλασιασμό των downloads στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
πόσο κράτησε η παντοδυναμία του Mosaic?

πόσο του Netscape?

πόσο του Explorer?

πόσο του Firefox?

 

Οτι ανεβαίνει κατεβαίνει... εγώ εδω και καιρό έχω πάψει να ασχολούμαι με το σπορ :)

 

Ποτέ δεν υπηρξε παντοδυναμια του FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ολοι σφαζονται να μας προσφερουν browser γιατι

με αυτον ελεγχουν ποτε-ποσο και ΤΙ κατεβαζουμε...

αυτα τα δινουν σε εταιριες και οικονομανε φραγκα.

Αυτος ειναι ο ενας λογος...υπαρχουν και αλλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Απορώ γιατί απορείτε :P

 

ο browser είναι αυτή τη στιγμή το βασικότερο πρόγραμμα ενός λειτουργικού συστήματος (για όλα τα ΛΣ)

 

Εγώ τουλάχιστον, το 80% του χρόνου μου μπροστά στον υπολογιστή τον περνάω στον browser - και όχι γιατί απλά σερφάρω, αλλά γιατί είναι πλέον και απαραίτητο εργαλείο δουλειάς. Φαντάζομαι θα συμβαίνει το ίδιο με πάρα πολλούς.

 

Κι αν στο μέλλον οι ταχύτητες των συνδέσεων βελτιωθούν αρκετά (σε ταχύτητα αλλά και σταθερότητα / ποιότητα) ώστε να μην υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να τρέχεις ένα πρόγραμμα τοπικά ή δικτυακά, ο browser πιστεύω πως θα γίνει σημαντικότερος ακόμη κι από το ίδιο το λειτουργικό. Ήδη το ChromeOS είναι κατά κάποιον τρόπο browser χωρίς λειτουργικό.

 

Αν δεν υπάρξει ανταγωνισμός σε αυτό τον χώρο που θα υπάρξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το upgrade εγινε μια χαρα... ΤΟ καινουργιο Οπερα ειναι μπομπα, αλλα πρεπει οπωςδηποτε ν φτασει η 10.51 γιατι ειναι 2-3 συγκεκριμενα bud που μου τα εχουν κανει τσουρεκια:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την προοπτική θα ενισχυθούν τα ποσοστά του και θα βελτιωθει στην συνεχεια οποτε ο ανταγωνισμός αναβει για τα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. (offtopic) Ο browser είναι σημαντικός για τα κέρδη μιας εταιρείας έστω κι αν είναι τζάμπα, γιατί μέσω αυτού (και των "καινοτομιών" που αυτός προσφέρει) οι εταιρείς πουλάνε άλλα προϊόντα. Πχ η microsoft τα εργαλεία για κατασκευή javascript, silverlight, επίσης με το default search engine παίρνουν πιο πολλά hits για τα site τους, άρα και πιο πολλές διαφημίσεις.

2. Opera = πρώην adware, δεν ήταν πάντα τζάμπα. Αρνούμαι να το εγκαταστήσω στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το upgrade εγινε μια χαρα... ΤΟ καινουργιο Οπερα ειναι μπομπα, αλλα πρεπει οπωςδηποτε ν φτασει η 10.51 γιατι ειναι 2-3 συγκεκριμενα bud που μου τα εχουν κανει τσουρεκια:mad:

 

Εχω προσέξει και εγώ μερικά προβλήματα σε σχέση με τον 10.10

Όπως πάντα: Help -> Report a Site Problem για να βοηθούμε και εμείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι ο Opera είναι ο μοναδικός "μεγάλος" ευρωπαικός browser γι' αυτό άλλωστε δίνουν τόση σημασία στην ευρωπαική αγορά και ξεκίνησαν κι όλη αυτήν την ιστορία με την ballot screen. Πάντως εδώ και χρόνια στις χώρες της ανατολικής ευρώπης

(Ρωσία,Ουκρανία κτλ.) έχει πολύ μεγάλα ποσοστά χρήσης(πολλές φορές έχει βρεθεί και πρώτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2. Opera = πρώην adware, δεν ήταν πάντα τζάμπα. Αρνούμαι να το εγκαταστήσω στο pc μου.

 

Ο λόγος που αρνείσαι ποιός είναι, αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...