Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή να διαλέξω για αυτά?


Labfrog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Λοιπον να αναφέρω για αρχή ότι είμαι novice στο όλο θέμα linux. Ξέρω μόνο τα πολύ πολύ βασικά.

 

Μετά από αυτό έχουμε και λέμε. Ψάχνω λοιπόν για μια διανομή ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ σοβαρά με τα linux. Άσχολούμαι με προγραμματισμό (C,Perl-Bioperl) και γενικά δεν με νοιάζει καθόλου το eye candy γιατί θέλω να μάθω να δουλεύω την κονσόλα και μόνο. Και σκεφτείτε ότι το θέλω για να τρέχω προγράμματα βιολογικού περιεχομένου. Πιθανόν να μου πείτε ότι τα πάντα κάνουν... Πάντως θέλω να το περάσω σε στικάκι των 8GB. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο/α?

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου

- δεν σε νοιαζει καθολου το eyecandy και βολευεσαι σε κονσολα μονο

- τα 8GB ειναι λιγα για πληρες περιβαλλον με εφαρμογες κλπ, οχι γιατι θα τα καταλαβει ολα η εγκατασταση, αλλα γιατι τα οσα θα κανεις πρεπει να μεινουν εκει

- θες σοβαρη δουλεια

τοτε debian stable χωρις γραφικο περιβαλλον.

 

Μονο που θα εχεις λιγο παλια πακετα, πχ το bioperl ειναι στην εκδοση 1.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 GB είναι αρκετά για να τα κάνεις όλα, ακόμα και X windows.

Δοκίμασε το debian testing, κάνε μιά κανονική εγκατάσταση και μετά πέρασέ την σε stick με αυτό το project. Θέλει λίγη προσπάθεια αλλά δουλεύει μιά χαρά. Δεν θα μπορείς να γράφεις στο usb stick αλλά μπορείς να κάνεις mount τους σκληρούς του συστήματος που θα bootάρεις και να γράφεις εκεί.

 

EDIT: Η αλήθεια είναι οτι θα μπορείς να γράφεις και στο stick αλλά θα χρειαστεί να το κάνεις partition και να εγκαταστήσεις το live σύστημα στο ένα μέρος του USB και το άλλο να γίνεται auto-mount με το rc αρχείο του shell που θα χρησιμοποιήσεις ωστε να μήν πειράξεις το /etc/fstab του Live συστήματος. Αλλά φτάσε μέχρι εκεί και θα τα συζητήσουμε μετά :-)

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο puppylinux, γράφεις κανονικά

οτι χρειάζεσαι για να περάσεις τη διανομή στο usb stick, υπάρχει ήδη

 

απλά η διανομή είναι λίγο ιδιόμορφη

 

 

καλημέρα σε όλους

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Οπότε βασικά για αρχή αυτό που βλέπω είναι ότι το stickaκι δεν είναι λύση ε? Βασικά είπα στικάκι γιατί δεν το θέλω για να αποθηκεύω πράγματα πολλά. Δλδ άντε κάνα pdf ή τίποτα τέτοιο. Τα βασικά τα κάνω στα OS X οπότε καταλαβαίνετε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Λοιπον να αναφέρω για αρχή ότι είμαι novice στο όλο θέμα linux. Ξέρω μόνο τα πολύ πολύ βασικά.

 

Μετά από αυτό έχουμε και λέμε. Ψάχνω λοιπόν για μια διανομή ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ σοβαρά με τα linux. Άσχολούμαι με προγραμματισμό (C,Perl-Bioperl) και γενικά δεν με νοιάζει καθόλου το eye candy γιατί θέλω να μάθω να δουλεύω την κονσόλα και μόνο. Και σκεφτείτε ότι το θέλω για να τρέχω προγράμματα βιολογικού περιεχομένου. Πιθανόν να μου πείτε ότι τα πάντα κάνουν... Πάντως θέλω να το περάσω σε στικάκι των 8GB. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο/α?

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες. :-)

 

Search:

Slackware Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...