Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γενικό φαινόμενο αρκετοί να σνομπάρουν την παροχή υπηρεσιών. Είναι γενικό το κακό σε όλα τα επαγγέλματα.

 

Ε μωρέ 2 κουμπιά στο κομπιούτερ θα πατήσεις, ε μωρέ σιγά τι θα κάνεις 2 βίδες θα ξεβιδώσεις... κτλ κτλ

 

όταν αναφερω ομως οτι μπορω κι εγω να κανω ζημια κ να τελειωσουμε σε 3',

τα οχι φευγουν γρηγοροτερα κι απ'τον μπολτ !!!

 

οχι οχι οχι οχι οχι, να μην κανουμε ζημια - παρε το χρονο σου !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ πάντως όταν δυσκολεύομαι ή οταν δεν μπορώ να ανοίξω κάτι, ακούω πάντα το ίδιο πράγμα :

 

"οι κλέφτες πως τα καταφέρνουν ;" ή "οι κλέφτες τώρα θα είχαν μπει & θα είχαν φύγει"

Τους κλέφτες δεν τους ενδιαφέρει πόση ζημιά θα κάνουν.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μιά λεπτή αλουμινενία πόρτα να ανοίξει από την πλευρά των μεντεσέδων αν φάει κλωτσίδι?  

 

πιο ευκολα ανοιγει στο κεντρο & ακομη πιο ευκολα αν η κλειδαρια δεν ειναι 3 σημειων (κλειδωμενη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο ευκολα ανοιγει στο κεντρο & ακομη πιο ευκολα αν η κλειδαρια δεν ειναι 3 σημειων (κλειδωμενη)

 

ξέρω για την κλειδαριά ότι είναι το πιό αδύνατο σημείο της πόρτας και την βαράς από δίπλα κλωτσίδι για να ανοίξει.. οι αλουμινένιοι μεντεσέδες μπορούν να σπάσουν από κλωτσίδι?.. οι δυό είναι τέρμα πάνω για να κρατάν το βάρος της πόρτας και ο άλλος είναι κάτω χαμηλά.. Αμα φάει η πόρτα κλωτσίδι κάτω χαμηλά μπορεί να σπάσει ο μεντεσές?

 

δεν μιλάμε για χρήση εργαλείων όπως πχ  http://www.fire.gr/?p=849 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω για την κλειδαριά ότι είναι το πιό αδύνατο σημείο της πόρτας και την βαράς από δίπλα κλωτσίδι για να ανοίξει.. οι αλουμινένιοι μεντεσέδες μπορούν να σπάσουν από κλωτσίδι?.. οι δυό είναι τέρμα πάνω για να κρατάν το βάρος της πόρτας και ο άλλος είναι κάτω χαμηλά.. Αμα φάει η πόρτα κλωτσίδι κάτω χαμηλά μπορεί να σπάσει ο μεντεσές?

 

δεν μιλάμε για χρήση εργαλείων όπως πχ  http://www.fire.gr/?p=849 

 

κανεις δεν ερχεται να κλωτσησει. αντε να το εχω συναντησει 1-2 φορες κ πολλες θα λεω.

 

οι περισσοτεροι ερχονται με λοστο που κρυβεται ευκολα κ κανει μεγαλη ζημια αθορυβα.

 

η πορτα απ'τους μεντεσεδες στραβωνει οπως απ'τη μερια της κλειδαριας, αν θελουν να την κατεβασουν θα μπουν ετσι αλλιως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ρώτησα προχτές ένα αλουμινά και μου είπε ότι οι αλουμινένιοι μεντεσέδες δέν μπορούν να σπάσουν με κλωτσίδι άν ανοίγει προς τα μέσα ώς προς αυτόν που την βαράει..

θα πάω και σε άλλους να ρωτήσω βέβαια γιατί μαζεύω προσφορές για μιά δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μωρέ 2 κουμπιά στο κομπιούτερ θα πατήσεις, ε μωρέ σιγά τι θα κάνεις 2 βίδες θα ξεβιδώσεις... κτλ κτλ

Να ηξερες σαν υδραυλικός πόσες φορές έχω ακούσει αυτή την ατάκα...

 

Ή απάντηση μου; Αφού είναι 2 λεπτά υπόθεση τι με φωνάξες και είπες να κάνω και γρήγορα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πάντως ρώτησα προχτές ένα αλουμινά και μου είπε ότι οι αλουμινένιοι μεντεσέδες δέν μπορούν να σπάσουν με κλωτσίδι άν ανοίγει προς τα μέσα ώς προς αυτόν που την βαράει..

θα πάω και σε άλλους να ρωτήσω βέβαια γιατί μαζεύω προσφορές για μιά δουλειά. 

 

σα να ρωτας καποιον πωλητη αυτοκινητων Χ μαρκας, τα αυτοκινητα σας χαλανε συχνα ;

φανταζομαι οι 4 βιδες που κρατουν τον αλουμινενιο μεντεσε ειναι αναλογης αντοχης με την ασπιδα του καπτεν αμερικα !!!!

Επεξ/σία από mclein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ρώτησα προχτές ένα αλουμινά και μου είπε ότι οι αλουμινένιοι μεντεσέδες δέν μπορούν να σπάσουν με κλωτσίδι άν ανοίγει προς τα μέσα ώς προς αυτόν που την βαράει..

Εξαρτάτε από αυτόν που ρίχνει την κλοτσιά. Αν κλοτσάει κανένα κοριτσάκι 40 κιλά μπορεί και να αντέξουν... Αν την κλοτσήσω εγώ δεν θα αντέξει με την καμία φίλε. Δεν μπορείς να φανταστείς με πόση δύναμη φεύγει η κλοτσιά από κάποιον που ξέρει να κλοτσάει και έχει κάποια δύναμη/κιλά από πίσω του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια 2 ερωτησεις παιδια,ηθελα να αλλαξω μια securemme απλη κλειδαρια,τον αφαλο μονο.

Ρωτω λοιπον αν τα κλειδια τα 5 δεν ειναι σε σακουλακι,χωρις κτο εργοστασιακο και ειναι χυμα,το δεχομαστε?

 

Κμια ακομα securemme K2 με Κ3 εχει διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τον κυλινδρο. υπαρχουν κυλινδροι με 5 κλειδια σφραγισμενα & αλλοι οχι.

επισης, υπαρχουν με εργοταξιακο & χωρις.

τέλος, νεα τακτικη για λογους οικονομιας απο τους εισαγωγεις - παραλαβες χωρις κουτια.

 

συγκεκριμενα ομως, K2 securemme χωρις σακουλακι δεν υφισταται.

χωρις εργοταξιακο υπαρχουν εισαγωγες αλλα χωρις σακουλακι & κουτί καμιά.

 

το αν το δεχεστε ή οχι, ειναι δικο σας θεμα.

παιζει ρολο και ο κλειδαρας/μαραγκος/αλουμινας/πορτας που θα σας κανει την αλλαγη ή θα σας τον πουλήσει.

 

Κ3 ειναι καλύτερος από τον Κ2 μονο στο θεμα της κωδικοποιημενης αντιγραφης.

οσον αφορα την αντοχη & ανθεκτικοτητα, ιδιο πραγμα σε ακριβοτερη τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αλλάξω κλειδαριά σε θωρακισμένη πόρτα, και έχω καταλήξει στους ακόλουθους συνδυασμούς/τιμές:

α) Cisa Revo Pro+Cisa Astral Tekno+Disec Sferik Rok:250 Ευρώ (με απόδειξη )
β) Cisa Revo Pro+ISEO R50+Disec Sferik Rok:250 Ευρώ (με αποδειξη)
γ) Cisa Revo Pro+MAUER NW4+Disec Sferik Rok::280 Ευρώ (χωρίς απόδειξη ) 350 Ευρώ (με απόδειξη)
δ) Cisa Revo Pro+Cisa AP3S +Disec Sferik Rok:280 Ευρώ (χωρίς απόδειξη ) 350 Ευρώ (με απόδειξη)

Από αυτά που έχω διαβάσει ο R50 έχει πιστοποιηθεί για Attack Resistance με 2 ενώ ο Tekno είχε 2 και μετά πήγε σε 0, αν τα λέω καλά. Παρόλα αυτά αν πάτε τώρα στο site της Cisa, δίνει 2 στον Tekno!!! Τελικά τι ισχύει?!?

Επίσης αυτό που λιγάκι με ανησυχεί με τον Tekno είναι μήπως επειδή ανοίγει από έξω άσχετα αν έχεις το κλειδί από μέσα, αυτό αποτελεί αδυναμία του συστήματος και οχι όφελος.

Άρα οι R50 και Tekno είναι ισάξιοι στην πραγματικότητα ή κάποιος υπερτερεί ?

 

Υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη, καλή, πρόταση?

Είναι πλεονέκτημα ή αδυναμία/απειλή να ξεκλειδώνει ο κύλινδρος από έξω ακόμα κι αν υπάρχει κλειδί από πίσω?

 

Αποτελεί επιπλέον αντιδιαρρηκτική ασφάλεια να υπάρχει κλειδί μέσα στον κύλινδρο, από την μέσα μεριά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Βασίλης

Επεξ/σία από vassilis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...