Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το κλειδι των 4€ γιατι το εβαλες? ασφαλειας θεωρειται κι αυτο?

 

ναι, υπο προϋποθέσεις και φθηνότερο κλειδί μπορεί να ταιριάζει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μία έκθεση σπιτιού μου έδωσαν το εν λόγω έντυπο.

 

Mclein πως σ φαίνεται; Αξίζει;

 

556€ για μια πορτα που δε θα εχει κλειδαρια, μονο αν υπαρχει ξυλινη πορτα εποχης 70ς - 80ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον mclein για την Α-ΨΟ-ΓΗ δουλειά και συμπεριφορά του από την αρχή μέχρι το τέλος! Από το γεγονός ότι ήταν στην ώρα του, ήταν πρόθυμος να αλλάξει το πρόγραμμά του για να με εξυπηρετήσει, μέχρι την φοβερή δουλειά στην καταφανώς "δύσκολη" πόρτα μου (μέχρι και στα παξιμάδια υπήρχε ηλεκτροκόλληση :blink: ), και το γεγονός ότι πρόσεχε τον χώρο κατά την διάρκεια αλλά και καθάρισε πριν φύγει!!

 

ΥΓ. Νόμιζα ότι είχαν εκλείψει τέτοιου επιπέδου επαγγελματίες από την Ελλάδα, αλλά φαίνεται πως έχουμε ακόμα κάποιες εξαιρέσεις. Οι υπόλοιποι παραδειγματιστείτε! Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και με την σειρά μου έχω το παρακάτω θέμα.

Πριν κάποιους μήνες μετακομίσαμε με την σύντροφο μου σε νέο σπίτι το οποιο ενοικιάζουμε.

Ο ιδιοκτητης μας έχει δώσει 2 κλειδιά . Η πόρτα είναι θωρακισμένη και το κλειδί της είναι από εκείνα τα αρκετά μεγάλα .

Η πόρτα σαν πόρτα πρέπει να είναι καλή γιατί για να χωρέσει ένας καναπές έπρπε να την βγάλουμε από την κάσα και θυμάμαι ότι με το ζόρι μπορέσαμε να την σηκώσουμε 3 άντρες μερικά εκατοστά για να την τοποθετήσουμε στην θέση της.

Το θέμα τώρα ποιο είναι :

Πριν καιρό ένα πρωινό άκουσα το κουδούνι να χτυπάει . Επειδή ήμουν λίγο άρρωστος δεν σηκώθηκα να ανοίξω. Το κουδούνι χτύπησε άλλες 2 φορες αλλα δεν έδωσα σημασία . Ένα λεπτό μετά ακούστηκε κλειδί να μπαίνει στην πόρτα και να προσπαθεί να ξεκλειδώσει. Πετάχτηκα κατευθείαν από το κρεβάτι έτρεξα στην πόρτα αλλα δεν πρόλαβα να δω κάτι .

Σε βάθος χρόνου μια φορα νομίζω άκουσα τον ίδιο ήχο αλλα μέχρι να σιγουρευτώ και να πάω στην πόρτα πάλι δεν είδα κάτι .

ένα διάστημα δεν παρατήρησα τίποτα.

Σήμερα λοιπόν  άκουσα τον σκύλο να χοροπηδάει και να φτερνίζεται ( έτσι κάνει  όταν καταλαβαίνει ότι ανοίγει η πόρτα όταν ξέρει ότι κάποιος δικός του είναι έξω και περιμένει να γυρίσει ) . Σκέφτηκα και γω ότι γύρισε η σύντροφος μου και ότι μπήκε σιγά σιγά για να μου κάνει πλακα.

Τελικά δεν ήταν αυτή . Στο σπίτι δεν μπήκε κανεις γιατί έχω πάντα μέρα νύχτα βαλμένο τον συρτή .

πρόσεξα όμως ότι το κλειδί ενώ εγώ το είχα βάλει κανονικά μέσα στην τρυπα , αυτό ήταν σπρωγμένο προς τα έξω και έτοιμο να πέσει εντελώς επομένως κάποιος προσπάθησε πάλι να ανοίξει την πόρτα. Το ίδιο πράγμα με το κλειδί πρέπει να το έχω δει άλλη μια φορα αν θυμάμαι καλά αλλα δεν έδωσα και τόση σημασία γιατί δεν πήγε εκεί το μυαλό μου.


θέλω να ρωτήσω λοιπόν οποιον ξέρει και ιδιαιτερα τον φίλο mclein που δίνει τα φώτα του σε όλους και έχει βοηθήσει τόσο κόσμο μερικά πράγματα.

 

Το κλειδί μπορεί να βγει από την τρυπα εάν μπει κλειδί από την άλλη πλευρά ?

Για να βγει το κλειδί έτσι όπως το περιγράφω χρειάζεται να μπει από την άλλη πλευρά κλειδί η θα μπορούσε να είναι και κάποιο διαρρηκτικό αντικείμενο ας πούμε ?

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια normal κλειδαριά αυτού του τύπου που έχει η πόρτα? Το ενδεχόμενο κόστος αυτής ποιο είναι ?

 

Φυσικά θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτητη να τον ενημερώσω και να του πω πως πρέπει να αλλαχτεί η κλειδαριά και να καλύψει αυτός το κόστος αλλαγής γιατί από έμενε κλειδί δεν έχει χαθεί ούτε έχει δοθεί αλλου ώστε να ευθύνομαι εγώ η οτιδήποτε άλλο. 

Τέλος να πω ότι η προηγουμενη γυναικα που έμενε χρονια σε αυτό το σπίτι τώρα μένει στην ίδια οικοδομή αλλα 2 ορόφους ποιο πάνω . Λέτε να κάνει αυτή τη πουστιά ?

 

συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα και για οποιαδήποτε λάθη αλλα το μηχάνημα αυτή τη στιγμή έχει θέμα με τα ελληνικά και γράφω από online  προγραμματάκι μετατροπής greeklish .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να λέμε περιττά λόγια. Λογικά έχεις κλειδαριά χρηματοκιβωτίου με το κλασικό μεγάλο κλειδί.

 

Πρέπει να αλλάξεις όλο αυτό το ενσωματωμένο σύστημα με καινούρια κλειδαριά + κανιούριο ανεξάρτητο αφαλό (κύλινδρο) + προστατευτικό κλειδαριάς (defender)

 

όλα αυτά είναι ανεξάρτητα με ένα συνολικό κόστος 200-300.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πληρώσεις εσύ τον κύλινδρο, δλδ έχεις εσύ και μόνο εσύ τα κλειδιά και το defender (80-200€) και ο ιδιοκτήτης να επομιστεί το κόστος της κλειδαριάς (δηλαδή του σώματος - κόστος 80€).

 

O σωστός επαγγελματίας mclein μπορεί να σου εξήγήσει περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως κοιμασαι ξεροντας οτι μενεις σε ενα σπιτι που μπορει ευκολα να εχουν κλειδια και αλλοι(ασχετοι με την οικογενεια σου)...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα μετά το σημερινό επηρεάστηκα πολύ.

Όσο είμαι μέσα δεν μπορεί να μπει κάποιος δίχως να κάνει πολύ θόρυβο και ώραλόγο έξτρα ασφάλισης που έχω βάλει αλλά το θέμα είναι όταν λείπω τι γίνεται. Οπωσδήποτε και να έχει αύριο πρωί πρωί θα πάρω τον ιδιοκτήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

 

α)

Το οτι παρελαβες 2 κλειδια και δεν αλλαξες τουλαχιστον συνδιασμο αποτελει εγκληματικο λαθος. 

Δεν ξέρεις τους προηγουμενους ενοικιαστές, δεν ξερεις τον ιδιοκτητη, ούτε κ οποιονδήποτε έχει κλειδιά.

Μπορει να μην ειναι κλεφτες, μπορει να ειναι ανωμαλοι και να πειραζουν τα εσωρουχα σας..μπορεί..μπορεί...

 

β)

Το κλειδί στις παλαιού τύπου κλειδαριές (εκτός από 1 τέσιο, 1 φιαμ κ 1 τζουβελ) δεν πρεπει να μενει επανω στην κλειδαρια.

Είτε έχουμε κλειδώσει - είτε όχι. Αυτός που το έσπρωξε & δεν άνοιξε όπως ήταν το κλειδί από πίσω, πιθανό να μην είναι διαρρήκτης.(δε χαλάς το διαρρηκτικό σου όταν σου κάνουν δώρο το κλειδί επάνω στην κλειδαριά) !!!

 

γ) 

Ξεχνάς συνδιασμούς + κλειδαριές ίδιου μοτίβου. Είτε omega plus - είτε κυλίνδρου είναι η λύση σου.

Νορμάλ για σένα, μπορεί ακριβό για άλλους. Δώσε μου ένα ταβάνι χρηματικό.

 

δ) 

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει υποχρέωση να σου αλλάξει κλειδαριά. Ήταν υποχρεωμένος να παραδώσει 3 ή 5 κλειδιά.

Δεν τα ζήτησες, τελείωσε το θέμα τότε. Αν προχωρήσεις σε omega και φύγεις την παίρνεις μαζί.

Αν προχωρήσεις σε κλειδαριά κυλίνδρου, ζητάς 50 έως 70 ευρώ κατά την αποχώρηση απο το διαμμέρισμα κ κρατάς τον κύλινδρο.Μπορεί να τα πάρεις αν είναι έξυπνος ο ιδιοκτήτης αλλά αν δεν τα πάρεις,

απλώς φεύγεις τοποθετώντας έναν κύλινδρο των 10€ και λες πως επένδυσες 70€ για την ασφάλειά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PHOTO_20160929_154949.jpg

PHOTO_20160929_154931.jpg

 

Μηπως αναγνωριζει κανεις  αυτο το defender ? Eιναι της πλακας ή όχι ?

Δεν γραφει πανω του κατι.

Επεξ/σία από swatsquadgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iseo, απ'τα πιο απλα !

Ευχαριστω για την απαντηση .

Ανακαλυψα οτι η κλειδαρια μου ειναι η Fiam 668G και κυλινδρος ο  mauer elite 2.Την ειχαμε αλλαξει πριν 4-5 χρονια .

Πιστευεις οτι εκτος απο το defender  χρειαζεται αντικατασταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση .

Ανακαλυψα οτι η κλειδαρια μου ειναι η Fiam 668G και κυλινδρος ο  mauer elite 2.Την ειχαμε αλλαξει πριν 4-5 χρονια .

Πιστευεις οτι εκτος απο το defender  χρειαζεται αντικατασταση ?

 

εμεις ως καταστημα / εταιρεια, δε χρησιμοποιουμε iseo κλειδαριες + defender.

στις απλες ή νορμαλ περιπτωσεις πηγαινουμε σε cisa + cisa defender ή cisa + disec.

αν φυσικα υπαρχει ευελιξια στην πορτα, μπορουμε να τοποθετησουμε και mul-t-lock los, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ.

 

αν η κλειδαρια λειτουργει νορμαλ χωρις σκαλωματα ή χωρις περιεργους θορυβους δε θα την αλλαζα πριν τα 5 ή 6 χρόνια.

μεγαλυτερο μειονεκτημα των iseo ειναι η γλωσσα, οποτε αν λειτουργει καλα τοτε μενει ως εχει.

 

ο mauer elite ειναι ενας νορμαλ κυλινδρος με αρκετα σοβαρες προδιαγραφες. 

τωρα αν πιστευεις οτι ενας ap3 cisa ή mul-t-lock interactive+ θα προσεφερε κατι περισσοτερο στο ψυχολογικο κομματι...προχωρας.

μονο καλο κανεις αν αλλαξεις κυλινδρο ΚΑΙ για λογους φθορας ΚΑΙ για λογους ασφαλειας/τεχνολογιας.

 

για το defender, αν αλλαζα μονο αυτο, θα πηγαινα σε monolito kripton. αν αλλαξεις και τον κυλινδρο αρκετο ειναι και το monolito rok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...