Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμεις ως καταστημα / εταιρεια, δε χρησιμοποιουμε iseo κλειδαριες + defender.

στις απλες ή νορμαλ περιπτωσεις πηγαινουμε σε cisa + cisa defender ή cisa + disec.

αν φυσικα υπαρχει ευελιξια στην πορτα, μπορουμε να τοποθετησουμε και mul-t-lock los, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ.

 

αν η κλειδαρια λειτουργει νορμαλ χωρις σκαλωματα ή χωρις περιεργους θορυβους δε θα την αλλαζα πριν τα 5 ή 6 χρόνια.

μεγαλυτερο μειονεκτημα των iseo ειναι η γλωσσα, οποτε αν λειτουργει καλα τοτε μενει ως εχει.

 

ο mauer elite ειναι ενας νορμαλ κυλινδρος με αρκετα σοβαρες προδιαγραφες. 

τωρα αν πιστευεις οτι ενας ap3 cisa ή mul-t-lock interactive+ θα προσεφερε κατι περισσοτερο στο ψυχολογικο κομματι...προχωρας.

μονο καλο κανεις αν αλλαξεις κυλινδρο ΚΑΙ για λογους φθορας ΚΑΙ για λογους ασφαλειας/τεχνολογιας.

 

για το defender, αν αλλαζα μονο αυτο, θα πηγαινα σε monolito kripton. αν αλλαξεις και τον κυλινδρο αρκετο ειναι και το monolito rok.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου και τις προτασεις σου . Μαλον θα προσανατολιστω σε νεο κυλινδρο και το monolito rok

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στις διπλες κλειδαριες (με μπλοκ) των πορτων balomenos καλο θα ηταν να αλλαξετε την mottura με κλειδι χρηματοκιβωτιου πολυ συντομα απ'όταν ξεκινησει να σκαλωνει για πρωτη φορα μιας κ ειναι θεμα χρονου ποτε θα μπλοκαρει η κλειδαρια εντελως.

 

επισης, αν το μπλοκ ειναι με κυλινδρο να φροντισετε να εχετε τουλαχιστον εναν ασφαλειας με οσο καλυτερες προδιαγραφες. οι απλοι κυλινδροι ξεκλειδωνουν πολυ ευκολα & το μπλοκ ουσιαστικα ειναι σα να μην το εχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν Σάββατο βράδυ κατά τις έντεκα, οταν κάλεσε ενας παππους με αλτσχαιμερ τον κλειδαρά με τηλ 210 20.27.ΧΧΧ

δυστυχώς εγω που τον εξυπηρετω δωρεαν εδω & 2 χρονια δεν μπορουσα να εξυπηρετησω λογω αποστασης

 

ο τυπος ξεκινησε απο το σπιτι του να κανει ενα τυπικο ανοιγμα τραβηχτης πορτας.

φτανοντας μπροστα στην αλουμινοπορτα εβγαλε τα "εργαλεια" και επι 30' προσπαθουσε να ανοιξει την πορτα.

τελικως δεν τα καταφερε, ο παππους μπηκε απο το παραθυρο μονος του.

 

ο τυπος ζητησε 50€ χωρις αποδειξη & εφυγε τρεχοντας, χωρις να κανει καμια εργασια. ο κοπος του λοιπον, κοστιζε 50€.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.

 

ειναι κλεψιμο & ατιμια να παιρνεις 50€ για το τιποτα.

αν του ελεγε 10€, βία 20€ δε θα το εκανα θεμα λογω ωρας & προσπαθειας.

 

υγ - οποιος εχει ιδεα πως μπορω να κινηθω εκ μερους του παππου, θα με ενδιεφερε να μαθω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

μπορεί κάποιος να μου προτείνει μέσω πμ έναν κλειδαρά στην Πάτρα;

Θα προτιμούσα κάποιον δοκιμασμένο-αξιόπιστο.

Ευχαριστώ

 

τα παιδιά που είναι στη Ζαΐμη είναι εξυπηρετικότατοι & γνώστες. μειονέκτημα οι ανεβασμένες τιμές.

γραψε εδώ ή σε πμ τι θέλεις να κάνεις & θα σου πω εύρος τιμών που θα πρέπει να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν Σάββατο βράδυ κατά τις έντεκα, οταν κάλεσε ενας παππους με αλτσχαιμερ τον κλειδαρά με τηλ 210 20.27.ΧΧΧ

δυστυχώς εγω που τον εξυπηρετω δωρεαν εδω & 2 χρονια δεν μπορουσα να εξυπηρετησω λογω αποστασης

 

ο τυπος ξεκινησε απο το σπιτι του να κανει ενα τυπικο ανοιγμα τραβηχτης πορτας.

φτανοντας μπροστα στην αλουμινοπορτα εβγαλε τα "εργαλεια" και επι 30' προσπαθουσε να ανοιξει την πορτα.

τελικως δεν τα καταφερε, ο παππους μπηκε απο το παραθυρο μονος του.

 

ο τυπος ζητησε 50€ χωρις αποδειξη & εφυγε τρεχοντας, χωρις να κανει καμια εργασια. ο κοπος του λοιπον, κοστιζε 50€.

 

 

Τουλαχιστον τον βοηθησε να μπει απ το παραθυρο?...

 

Καλο εινα παντως τα ατομα με αλτσχαϊμερ να μη μενουν μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδιά που είναι στη Ζαΐμη είναι εξυπηρετικότατοι & γνώστες. μειονέκτημα οι ανεβασμένες τιμές.

γραψε εδώ ή σε πμ τι θέλεις να κάνεις & θα σου πω εύρος τιμών που θα πρέπει να πληρώσεις.

 

Πήγα ήδη στα παιδιά στη Ζαΐμη, αλλά δεν εμπορεύονται - τοποθετούν τα εξής:

Cisa Revolution Pro

Cisa Rs3s

Disec Monolito Rok

 

Μου πρότειναν άλλες λύσεις αλλά όπως λες είναι ακριβότερες και δεν επιθυμώ να φτάσω τόσο ψηλά.

 

Πήγα και σε άλλο κεντρικό κατάστημα στην Φιλοποίμενος (ίδιο επώνυμο με Ζαΐμη) αλλά ακόμα τους περιμένω για να έρθουν να μετρήσουν πόρτα για να προχωρήσουμε... Οι δε τιμές που μου έδωσαν δίνουν σύνολο με εργασία μέσα 490€ για τα παραπάνω, που θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα ήδη στα παιδιά στη Ζαΐμη, αλλά δεν εμπορεύονται - τοποθετούν τα εξής:

Cisa Revolution Pro

Cisa Rs3s

Disec Monolito Rok

 

Μου πρότειναν άλλες λύσεις αλλά όπως λες είναι ακριβότερες και δεν επιθυμώ να φτάσω τόσο ψηλά.

 

Πήγα και σε άλλο κεντρικό κατάστημα στην Φιλοποίμενος (ίδιο επώνυμο με Ζαΐμη) αλλά ακόμα τους περιμένω για να έρθουν να μετρήσουν πόρτα για να προχωρήσουμε... Οι δε τιμές που μου έδωσαν δίνουν σύνολο με εργασία μέσα 490€ για τα παραπάνω, που θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο.

 

ποιες λυσεις προτειναν ;

αν αντι για cisa revo pro είναι mul-t-lock los

για cisa rs3s ειπαν mul-t-lock mt5

 

να τα παρεις μεχρι τα 300€ με τοποθετηση, επισης, αν δινεις 490€ ερχομαι απο πειραια εγω να τα περασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν mul-t-lock, θα το θυμόμουν γιατί ρώτησα γι' αυτή την εναλλακτική.

'Ηταν κάποιες "'αγνωστες" σ'εμένα φίρμες, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν ήταν επώνυμες-ισάξιες.

θυμάμαι πως άνοιξαν κάτι μεταλλικά βαλιτσάκια που ήταν τοποθετημένες για να μου τις δείξουν.

Όταν άκουσα τελική τιμή γύρω στα 550, αυτόματα ο εγκέφαλος έκανε erase... :-D

 

Στο θέμα μας πάντως οι περισσότεροι ζητούν εργασία γύρω στα 100-120€ (με απόδειξη εννοείται).

Συνεπώς το βλέπω δύσκολο να έχω το παραπάνω σύνολο στα 300€.

490€ δεν δίνω για τα παραπάνω.

Αν δεν βρω κάποια λογική τιμή, θα παραγγείλω τα υλικά από e-shop και θα ζητήσω από κάποιον (κλειδαρά) να μου κάνει την  εγκατάσταση.

Εντέλει υπάρχει κάποιος άλλος προτεινόμενος συνάδελφος στην Πάτρα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα βάση κλειδαριάς δεν υπάρχει κάτι άλλο. Cisa ή Mul-T-Lock Los ή Omega Plus.

Ότι άλλο έδειξαν, δεν εχει νοημα συζητησης.

Το οτι το πακετο που θες, μπορω να το πουλησω + τοποθετησω με 250€ χωρις φπα και 280€ με φπα,

νομιζω καταλαβαινεις που πρεπει να κινηθεις.

Τέλος, δεν μπορω να προτεινω κανενα αλλο καταστημα για τοποθετησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι το πακετο που θες, μπορω να το πουλησω + τοποθετησω με 250€ χωρις φπα και 280€ με φπα

Υπολογισες 24% ΦΠΑ και λοιπα εξοδα (Φορος επιδευματος,Φορος Εισοδηματος κτλ)

Απο τα 250 μαυρα δεν πας στα 280 με ΦΠΑ... παραπανω πρέπει να πας για να μην μειωσεις το κερδος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισες 24% ΦΠΑ και λοιπα εξοδα (Φορος επιδευματος,Φορος Εισοδηματος κτλ)

Απο τα 250 μαυρα δεν πας στα 280 με ΦΠΑ... παραπανω πρέπει να πας για να μην μειωσεις το κερδος σου

 

υπαρχει περιθωριο ! αρκετο. σκεψου οτι τα eshop με τις κλειδαριες λειτουργουν με κερδος κατω του 25% πλεον.

επισης, υπολογισε την εργασια μεσα στο μαγαζι + οτι προσπαθω να τοποθετω 2-3 κλειδαριες την ημερα.

τελος, οι περισσοτεροι αδιαφορουν για το φπα οταν προκειται για τα τοπ πακετα (kaba, rs3, nw5, abloy)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να με διαφωτίστε στο θέμα κλειδαριές ασφαλείας. Έχω μια πόρτα θέλω να πιστεύω θωρακισμένη με παλιού τύπου κλειδί potent θέλω να αλλάξω την κλειδαριά σε ότι πιο σύγχρονο και ασφαλές. Στην είσοδο της πολυκατοικίας έχει πόρτα Σιάμου όποτε ρώτησα εκει απλά δεν ξέρω αν πληρώνεις το όνομα κτλ ενώ υπάρχουν καλύτερες επιλογές μιλάμε για κόστος 300 με 350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδαρια : cisa revolution pro - mul-t-lock los - mottura = οτι αφορα τις κλειδαριες κυλινδρου

 

κυλινδρος : cisa rs3s - kaba experT - abloy protec2 - mauer new wave 5 - evva magnetic

 

defender : mrm29 magnetic - disec monolito rok ή monolito kripton (το supertop ειναι αδιαφορη κατηγορια)

 

και φυσικα μια ξεχωριστη κατηγορια,

 

omega plus με το εξωτερικο defender scorpio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...