Προς το περιεχόμενο

Γένια/Μουστάκια


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κοιτας που εγινε το αξυριστό-ταχα μου-με μια δοση περιποιησης μοδα.Παλια ηταν ο φρακτης,κόντρα ξυρισμα,σκουλαρίκι κρίκο,γυαλια orkley,air nike,marlboro και μηχανακι που ακουγόταν απο τα 200 m!

 

Και παντελόνι 3/4 και φωσφοριζέ κορδόνια στα nike air. Και πίσω στο παπί γκομενάκι με φωνή νταλικέρη, κολάν και ανταύγειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο ξυρισμα γινεται με φαλτσετα παντως.Βεβαια ειναι και φονικό όπλο.

Τι γίνεται αν την ώρα που σε ξυρίζει ο μπάρμπας τον τσιμπήσει μια μέλισσα ή πάθει καμιά ανακοπή ή φταρνιστεί; Σου ανοίγει δεύτερο στόμα στο λαρύγγι; :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παντελόνι 3/4 και φωσφοριζέ κορδόνια στα nike air. Και πίσω στο παπί γκομενάκι με φωνή νταλικέρη, κολάν και ανταύγειες.

 

Κολλητο τζιν ξεβαμενο,στο λαιμο ενα μεταγιόν απο τις διακοπες σε νησί,κομποσκοινι στο χερι,φανελακι ασπρο ή αμανικό,τσαντακι στη μεση,αραγμα σε μπιλιαρδιαδικα,βολτες με τα παπια,τσακωμοι, κτλπ. :P

Ι love '90s-'00s.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει εκείνα τα ξυραφάκια του παππού με το λεπίδι το κλασσικό το άστορ (η άλλα που κυκλοφορούν), δεν έχετε ιδέα τι χάνετε. :wub: μιλάω ως βασανισμένος και χιλιοκομμένος απο μηχανές και ξυράφια με μπαταρίες, με τρεις λωρίδες λίπανσης, 9 λεπίδες, μπαταρίες για δόνηση, κεφαλές για μικρομασάζ, μπάρες προστασίας, πλαστικά στη λαβή, big discomfort, μπλιαχ 3, ΑΗΔΙΕΣ.

 

παράδειγμα

safetyrazor.jpg

 

 

 

γένια μηνών, με ένα πέρασμα να εξαφανίζονται, ούτε ερεθισμοί στο λαιμό ούτε πουθενά. wtf.

 

για κάποιον ηλίθιο λόγο το πρώτο μου ξύρισμα έγινε με τέτοιο ξυράφι...

μάλλον τώρα που το σκέφτομαι ήταν το ξυράφι του μπαμπά μου και ο έξυπνος μου το έδωσε για να ξυρίσω το εφηβικό μουστάκι και χνούδι...

 

εννοείται πως σφάχτηκα...στο σχολείο πήγα μακελαρισμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι 15-16 χρονων και βλέπω παιδιά της ηλικίας μου με γένια.Έγω έχω πολυ λίγα δηλαδη διασπαρτες τριχούλες.Μηπως γίνεται καπως να βγάλω και έγω πιο γρήγορα γενια ? Ευχαριστώ.Είμαι ξανθός με κανονική τριχοφυία και κανονικά ανεπτυγμενος.

 

 

Ντάξει φυσιολογικό είναι αυτό που λες. Πάντως όσο πιο συχνά ξυρίζεσαι τόσο περισσότερο τα "αγριεύεις" τα γέννια. Με τον καιρό θα δεις και άλλα σιγά σιγά να βγαίνουν... Προσωπικά αντικειμενικά "καλό" γένι (δλδ γεμάτο σε σημεία που είχα κενά πριν) έφτιαξα τώρα στα 23 μου οπότε έχεις χρόνια ακόμα. Και ακόμα όμως βγάζω σιγά σιγά και σε άλλα σημεία που είχα κάτι μικρά κενά παλιότερα.

Αλλά άποψη μου είναι ότι έχει να κάνει και με τον τρόπο που ξυρίζεσαι και το πόσο συχνά. Εγώ ανα 4 μέρες ξυριζόμουνα κόντρα είχα baby face, για μια 5ετία όσπου σταδιακά τα τελευταία χρόνια είχαν πυκνώσει τόσο που κοβόμουνα και ερέθιζα το δέρμα μου με το συχνό ξύρισμα. Επομένως το σταμάτησα και κατέληξα να μένω αξύριστος κάποιες εβδομάδες αρχικά, αργότερα μήνα και μέχρι τριμηνο. Εννοείτε ότι τα περιποιόμουνα όμως γιατί το πολύ πυκνό με κάνει/έκανε σαν αρκούδα και δεν μ' αρέσει... Επίσης εννοείτε ότι αποφεύγοντας το ξύρισμα το δέρμα μου έστρωσε...

 

Ακόμα δεν μ αρέσει καθόλου να βλέπω παιδάκια στην ηλικία σου με γένια που συνήθως δείχνουν άστα να πάνε γιατί δεν έχουν πολύ και δεν τους πάει. Οπότε ξύριζε το τώρα συχνά να φαίνεται και η ηλικία σου και αργότερα θα έχεις χρόνια μπροστά σου να βγάζεις και να αφήνεις γένια.

 

μιλάω ως βασανισμένος και χιλιοκομμένος απο μηχανές και ξυράφια με μπαταρίες, με τρεις λωρίδες λίπανσης, 9 λεπίδες, μπαταρίες για δόνηση, κεφαλές για μικρομασάζ, μπάρες προστασίας, πλαστικά στη λαβή, big discomfort, μπλιαχ 3, ΑΗΔΙΕΣ.

 

Καλά ειδικά αυτή με τη δόνηση αν και την είχα φάει με το κουτάλι 2-3 χρόνια τελικά αποδείχτηκε μάπα μπροστά σε άλλες, ακόμα και τις πολύ απλές/κλασσικές. Και πανάκριβα ξυραφάκια...

Και ναι πολλοί λένε ότι οι παλιοί τρόποι ξυρίσματος είναι πολύ πιο βολικοί από τα σημερινά...

 

Για φαλτσέτα πάντως υπάρχουν και κομμωτήρια στην Αθήνα που φημίζονται για το ξύρισμα τους. Προσωπικά δεν έχω άποψη γτ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φαλτσέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Στίχοι: Σώτια Τσώτου
Μουσική: Κώστας Χατζής
Πρώτη εκτέλεση: Κώστας Χατζής

Σαν Πάσχα το περίμενα
το πρώτο μου το ξύρισμα,
το πρώτο μου το σφύριγμα
στα ξένα παραθύρια,
να μεγαλώσω πια κι εγώ
και με κοστούμι ανδρικό
στα καπηλειά μέσα να μπω,
να πιω τα πρώτα μου ποτήρια.

Τώρα που μεγάλωσα πόσο το μετάνιωσα,
αν μπορούσα τ' άστρα να διορθώσω,
θα 'μενα εφτά χρονών να γελώ με το Σαρλώ
και ποτέ, ποτέ, ποτέ μη μεγαλώσω.

Καρδιά πως βιαζόσουνα,
τα πάντα ονειρευόσουνα,
μπουνάτσες φανταζόσουνα
και τρικυμίες είδες,
κανείς ποτέ δε μου 'χε πει
τι κρύβει ο δρόμος στη στροφή,
πόσοι πολλοί είν' οι καημοί
και πόσες λίγες οι ελπίδες.

Τώρα που μεγάλωσα πόσο το μετάνιωσα,
αν μπορούσα τ' άστρα να διορθώσω,
θα 'μενα εφτά χρονών να γελώ με το Σαρλώ
και ποτέ, ποτέ, ποτέ μη μεγαλώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει εκείνα τα ξυραφάκια του παππού με το λεπίδι το κλασσικό το άστορ (η άλλα που κυκλοφορούν), δεν έχετε ιδέα τι χάνετε. :wub: μιλάω ως βασανισμένος και χιλιοκομμένος απο μηχανές και ξυράφια με μπαταρίες, με τρεις λωρίδες λίπανσης, 9 λεπίδες, μπαταρίες για δόνηση, κεφαλές για μικρομασάζ, μπάρες προστασίας, πλαστικά στη λαβή, big discomfort, μπλιαχ 3, ΑΗΔΙΕΣ.

 

παράδειγμα

safetyrazor.jpg

 

 

 

γένια μηνών, με ένα πέρασμα να εξαφανίζονται, ούτε ερεθισμοί στο λαιμό ούτε πουθενά. wtf.

Λοιπον ειχες ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.Αγορασα σημερα μια merkur solingen με 23 ευρω απο καταστημα ΞΕΝΟΣ.Τα 5 ανταλακτικα 0.75 ευρω και μια κρεμα ξυρισματος 1.5 ευρω.

 

Στην αρχη φοβομουνα λιγο και δεν τα επερνα καλα,αλλα μετα απο λιγο που πηρα το κολάι μιλαμε για αλλη αισθηση.Οντως με ενα περασμα δεν μενει τπτ.Θελει λιγο προσοχη στην αρχη αλλα μετα απο λιγο συνηθειζεται.

 

Συμβουλη που μου εδωσε και ο πωλητης:Μετα απο λιγο η κρεμα στεγνωνει,οποτε αμα δεν εχεις περασει αυτο το σημειο σχετικα γρηγορα καλυτερα θα ητανε να το περασεις την δευτερη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει εκείνα τα ξυραφάκια του παππού με το λεπίδι το κλασσικό το άστορ (η άλλα που κυκλοφορούν), δεν έχετε ιδέα τι χάνετε. :wub: μιλάω ως βασανισμένος και χιλιοκομμένος απο μηχανές και ξυράφια με μπαταρίες, με τρεις λωρίδες λίπανσης, 9 λεπίδες, μπαταρίες για δόνηση, κεφαλές για μικρομασάζ, μπάρες προστασίας, πλαστικά στη λαβή, big discomfort, μπλιαχ 3, ΑΗΔΙΕΣ.

 

παράδειγμα

safetyrazor.jpg

 

 

 

γένια μηνών, με ένα πέρασμα να εξαφανίζονται, ούτε ερεθισμοί στο λαιμό ούτε πουθενά. wtf.

Ξυρίζομαι με τέτοια μηχανή από τα 14.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ερεθισμούς.Απλά τέλεια.Στο στρατό μου είχε λύσει τα χέρια.Όποιος δεν έχει δοκιμάσει δε ξέρει τι χάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

babylissformen.jpg

 

Για να έχεις ένα πιο περιποιημένο μούσι και χωρίς πλαστικό σου τα αφήνει σαν 1-2 μέρας ξύρισμα. Απ'όταν την πήρα τέρμα το ξύρισμα. Εύκολη, γρήγορη, την χρησιμοποιώ και από τον Δεκέμβρη που έκοψα το μακρύ μαλλί και το παίζω γλόμπος πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει εκείνα τα ξυραφάκια του παππού με το λεπίδι το κλασσικό το άστορ (η άλλα που κυκλοφορούν), δεν έχετε ιδέα τι χάνετε. :wub: μιλάω ως βασανισμένος και χιλιοκομμένος απο μηχανές και ξυράφια με μπαταρίες, με τρεις λωρίδες λίπανσης, 9 λεπίδες, μπαταρίες για δόνηση, κεφαλές για μικρομασάζ, μπάρες προστασίας, πλαστικά στη λαβή, big discomfort, μπλιαχ 3, ΑΗΔΙΕΣ.παράδειγμαsafetyrazor.jpgγένια μηνών, με ένα πέρασμα να εξαφανίζονται, ούτε ερεθισμοί στο λαιμό ούτε πουθενά. wtf.

 

Freakster έχεις να δώσεις link από αυτή που έχεις τώρα?

 

Λοιπον ειχες ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.Αγορασα σημερα μια merkur solingen με 23 ευρω απο καταστημα ΞΕΝΟΣ.Τα 5 ανταλακτικα 0.75 ευρω και μια κρεμα ξυρισματος 1.5 ευρω.Στην αρχη φοβομουνα λιγο και δεν τα επερνα καλα,αλλα μετα απο λιγο που πηρα το κολάι μιλαμε για αλλη αισθηση.Οντως με ενα περασμα δεν μενει τπτ.Θελει λιγο προσοχη στην αρχη αλλα μετα απο λιγο συνηθειζεται.Συμβουλη που μου εδωσε και ο πωλητης:Μετα απο λιγο η κρεμα στεγνωνει,οποτε αμα δεν εχεις περασει αυτο το σημειο σχετικα γρηγορα καλυτερα θα ητανε να το περασεις την δευτερη φορα.

 

Φίλε nemesiskp από αυτές που βγάζει ο Ξένος ποιά αγόρασες? Βλέπω έχει μοντέλα Dovo-Merkur 11c, Dovo-Merkur 25C

Ξέρουμε διαφορές? Ανταλλακτικά από κει τα πήρες?

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω είναι εν μέρει και ορμονικό . Εγω πχ αλλα και ο πατερας μου και ο θείος μου ,είμαι στα 22 και το μάγουλο είναι σαν κωλαράκι . Εχω λίγο στον ευθεία φαβορίτα - πηγούνι (οχι κατι αμαν αμαν , κατι μεταξυ σκληρου χνουδιου και σκληρης τρίχας . Το μόνο σημείο που έχω είναι κάτω απο την μύτη , στο πηγούνι και απο το πηγούνι ίσι κάτω προς τον λαιμό .

 

Η αλήθεια είναι οτι νοιώθω άσχημα για αυτό μιας και ΟΛΟΙ οι συνομίλικοί μου έχουν κανονικά σε όλο το μάγουλο , αλλα υγεία . Δεν κάνει η τρίχα τον άνθρωπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω είναι εν μέρει και ορμονικό . Εγω πχ αλλα και ο πατερας μου και ο θείος μου ,είμαι στα 22 και το μάγουλο είναι σαν κωλαράκι . Εχω λίγο στον ευθεία φαβορίτα - πηγούνι (οχι κατι αμαν αμαν , κατι μεταξυ σκληρου χνουδιου και σκληρης τρίχας . Το μόνο σημείο που έχω είναι κάτω απο την μύτη , στο πηγούνι και απο το πηγούνι ίσι κάτω προς τον λαιμό .

 

Η αλήθεια είναι οτι νοιώθω άσχημα για αυτό μιας και ΟΛΟΙ οι συνομίλικοί μου έχουν κανονικά σε όλο το μάγουλο , αλλα υγεία . Δεν κάνει η τρίχα τον άνθρωπο .

 

Τυχερός είσαι.Εγώ από τα 14 άρχισα να βγάζω και στα 15 ήμουν Νεάτερνταλ.

 

Μεγάλο σπάσιμο στον Στρατό. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...