Προς το περιεχόμενο

Πατέντα της amazon δυσκολεύει τις επιστροφές προϊόντων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

really? Δεν το ξέρω αυτό αλλά αν γίνεται ήδη δεν μπορεί να το έκανε πατέντα. Μπορεί να το χρησιμοποιούσε αλλά δεν θα το έκανε πατέντα.

Μηπώς μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα...;;

Στην Αμερική το έκανε πατέντα, όχι παγκόσμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι παιδιά, μάλλον έχουν πατεντάρει ένα ολοκληρωμένο σύστημα καταγραφής της μονάδας παραγωγής. Πολύ ενδιαφέρον από πλευράς βιομηχανίας και όχι μόνο από Amazon. Φανταστείται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για απολύσεις υπαλλήλων, πχ εάν κάποιος δεν είναι ιδιαίτερα παραγωγικός ή δεν κάνει καλή συσκευασία. Με αυτόν το τρόπο καταργούν τον επιστάτη και βάζουν ηλεκτρονικό ρουφιάνο. Αλήθεια υπάρχει επαρκής νομοθεσία για αυτό;

 

Κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω. Δηλαδη ο εργαζομενος θα ειναι υπο παρακολουθηση; Δεν ξερω τι παιζει με τη νομοθεσια αναφορικα με καμερες στον εργασιακο χωρο στις ΗΠΑ αλλα δεν μου αρεσει και πολυ.

 

Οσο για τον καταναλωτη, οπως ειπωθηκε ηδη, κινδυνευει να γινει μπαλακι αναμεσα στην Amazon ταχυδρομειο κτλ. Κατι σαν το DSL με τον ΟΤΕ και τον εναλλακτικο παροχο...

 

Τελος παντων, θα φανει στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, πόσοι είχατε πρόβλημα με την Amazon;

 

Νομίζω ότι το βίντεο θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο για κάποιους κακοπροαίρετους αγοραστές (νιγηρία, κτλ) παρά για όσους είναι σωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, πόσοι είχατε πρόβλημα με την Amazon;

 

Νομίζω ότι το βίντεο θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο για κάποιους κακοπροαίρετους αγοραστές (νιγηρία, κτλ) παρά για όσους είναι σωστοί.

 

Αυτή είναι η αφορμή. Οι αιτίες συνήθως είναι πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατέντα?στην δουλειά του πατέρα μου όπου έρχονται πρώτες ύλες από γερμανία(συσκευασίες του τόνου)το κοντέινερ είχε μέσα φωτογραφία πριν σφραγιστεί και αποσταλεί στην ελλάδα και κρατούσαν και αυτοί ένα αντίγραφο,και ευτώ τουλάχιστον 12 χρονια πριν,θέλω να πω σαν ιδέα προϋπήρχε πολύ πριν,τότε το video ήταν κάπως πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, πόσοι είχατε πρόβλημα με την Amazon;

 

Νομίζω ότι το βίντεο θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο για κάποιους κακοπροαίρετους αγοραστές (νιγηρία, κτλ) παρά για όσους είναι σωστοί.

 

Νιγηρια; Το Play.com δεν στελνει πια στην Ελλαδα αντικειμενα πανω απο 30 pounds επειδη ειχε γινει σπορ να λενε καποιοι οτι δεν το ελαβαν και ζητουσαν να αποσταλλει ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιγηρια; Το Play.com δεν στελνει πια στην Ελλαδα αντικειμενα πανω απο 30 pounds επειδη ειχε γινει σπορ να λενε καποιοι οτι δεν το ελαβαν και ζητουσαν να αποσταλλει ξανα

 

Ισχυει, αλλα οχι αποκλειστικα. Πολλοι ταχυδρομοι, αν δουν οτι ενα πακετο δεν χωραει στο κιβωτιο, η αν δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μερος να το βαλουν, το παρατανε οπου να ναι. Ετσι το βλεπει καποιος ωραιο και μεγαλο πακετο και το βουταει. Προσωπικα θα ηθελα να παραλαμβανω ολα τα δεματα πλυν γραμματων ο ιδιος απο το ταχυδρομειο, προς αποφυγη τετοιυ ζητηματος.. Δυστηχως δεν υπαρχει στην Ελλαδα καποια τετοια επιλογη, μονο κατοπιν προσωπικης συνενοησης με τον ταχυδρομο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει, αλλα οχι αποκλειστικα. Πολλοι ταχυδρομοι, αν δουν οτι ενα πακετο δεν χωραει στο κιβωτιο, η αν δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μερος να το βαλουν, το παρατανε οπου να ναι. Ετσι το βλεπει καποιος ωραιο και μεγαλο πακετο και το βουταει. Προσωπικα θα ηθελα να παραλαμβανω ολα τα δεματα πλυν γραμματων ο ιδιος απο το ταχυδρομειο, προς αποφυγη τετοιυ ζητηματος.. Δυστηχως δεν υπαρχει στην Ελλαδα καποια τετοια επιλογη, μονο κατοπιν προσωπικης συνενοησης με τον ταχυδρομο..

 

Υπάρχει και λέγεται P.O. Box ή PR (post restant) ΠΕΡΙΟΧΗ_ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ και το όνομα μόνο του παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική είδηση που είναι από τις 30 Μαρτίου δεν συμφωνεί μαζί σου :P

 

Πολλές φορές τα πρωταπριλιάτικα αστεία ξεκινούν μια μέρα νωρίτερα για να δημιουργήσουν σύγχυση :)

 

Άντε, καλό μήνα να χουμε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πατεντάρισμα έγινε δεκτό στην Αμερική τότε νομίζω ότι απαντάς μόνος σου την ερώτησή σου. Σε λίγο θα πατεντάρουν και το βραστό νερό εκεί πέρα.

 

Δεν με εκπλήσει καθόλου. Έχετε υπ'οψη το διάσημο πλέον "one-click" patent του amazon που έχουν για το σύστημα των αγορών τους με το πάτημα ενός κουμπιού; Εδώ και χρόνια παλέβουν να το καταρίψουν και δεν βγάζουν άκρυ...(δείτε http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/03/controversial-amazon-1-click-patent-survives-review.ars )...και το δράμα συνεχίζετε!...όλοι εμείς οι υπόλοιποι ας κάνουμε 2 κλικ για τις αγορές μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ξερω ειμαι λιγο ακαιρος , θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις . το dropshipping μπορει να γινει και σε αλλα site δημοπρασιων εκτος του ebay ? πχ στο emarket ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...