Προς το περιεχόμενο

[POLL] Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;


nske

Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;  

25 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;

    • Gnome
    • KDE 3
    • KDE 4
    • Xfce
    • *box (π.χ. Fluxbox)
    • Enlightenment
    • Tiling WΜ (π.χ. xmonad)
    • Άλλο (εξηγήστε)
    • Δεν έχω σταθερή/σαφή προτίμηση
    • Δεν έχω δοκιμάσει εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

KDE με Mandrake τότε, μετά σε gnome με ubuntu, στα καπάκια kubuntu (μέσα σε 1 χρόνο τα είχα και τα 2 βασικά ) και μετά σε Arch linux με KDE οποίο δουλεύει άψογα και φυσικά τώρα που έβαλα και Sabayon και αυτό με KDE μαζί με το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύγουστο/Σεπτέμβιο 2008 έγινε το πέρασμα στο linux σαν βασικό λειτουργικό, με Sabayon 3.5.1 και kde 3.5.9 :-D

Όταν ήρθε το kde 4 πήγα σε Ubuntu-Kubuntu και στην σταθερότητα του gnome και τεστάριζα το kde σε κάθε update!!!

Μετά, όταν έννοιωσε πάλι το kde, στην έκδοση 4.2.4 πήγα σε αυτό σε Sabayon...... και έμεινα εκεί μέχρι την έκδοση 4.3.χ και τώρα είμαι σε Slackware με kde 4.3.4 !!!

Ουυυφφφφφφ......!!!

Αυτά :X:shifty:

 

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2006 πρώτη φορά με ubuntu μέχρι πέρσι που πήγα σε Debian και τώρα σε Arch που δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

και πάντα gnome γιατί το kde μου θυμίζει win.

 

Ακριβώς αυτή τη σειρά και εγώ. Βασικά KDE δεν εχω ασχοληθεί όσο πρέπει για να εκφέρω γνώμη. Μπορεί να βάλω στο λαπιτόπι μαζί με arch να το μάθω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με SuSE (αδυνατώ να θυμηθώ έκδοση και χρονολογία) και Mandrake (πολύ πριν γίνει Mandriva) οπότε το KDE ήταν μονόδρομος.Μετά από ένα σχετικά μακρύ διάστημα αποχής από το open source λογισμικό,ξαναξεκίνησα με Ubuntu αρχικά (Gnome) και Kubuntu (KDE) στην συνέχεια.Μετά από πολλούς πειραματισμούς κατέληξα να έχω σαν αγαπημένα μου γραφικά περιβάλλοντα

το enlightenment e17 και το LXDE (με openbox window manager).

Παρ' όλα αυτά ,έχω διάσπαρτα σε διάφορα συστήματα που συντηρώ (αρχαία και μη)επίσης :Gnome 2.29.0,KDE 3.5.8,KDE 4.4 SC,Openbox,Fluxbox και e16.

Επίσης έχω δοκιμάσει εκτενώς το xfce το οποίο μου άρεσε αρκετά έως πολύ,αλλά

δεν το θεωρώ σημαντικά ελαφρύτερο από το gnome,το οποίο βρίσκω να υπερτερεί στα σημεία,οπότε το αντικατέστησα παντού με το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με SuSE (αδυνατώ να θυμηθώ έκδοση και χρονολογία) και Mandrake (πολύ πριν γίνει Mandriva) οπότε το KDE ήταν μονόδρομος.Μετά από ένα σχετικά μακρύ διάστημα αποχής από το open source λογισμικό,ξαναξεκίνησα με Ubuntu αρχικά (Gnome) και Kubuntu (KDE) στην συνέχεια.Μετά από πολλούς πειραματισμούς κατέληξα να έχω σαν αγαπημένα μου γραφικά περιβάλλοντα

το enlightenment e17 και το LXDE (με openbox window manager).

Παρ' όλα αυτά ,έχω διάσπαρτα σε διάφορα συστήματα που συντηρώ (αρχαία και μη)επίσης :Gnome 2.29.0,KDE 3.5.8,KDE 4.4 SC,Openbox,Fluxbox και e16.

Επίσης έχω δοκιμάσει εκτενώς το xfce το οποίο μου άρεσε αρκετά έως πολύ,αλλά

δεν το θεωρώ σημαντικά ελαφρύτερο από το gnome,το οποίο βρίσκω να υπερτερεί στα σημεία,οπότε το αντικατέστησα παντού με το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...