Προς το περιεχόμενο

Αντρέας – Παρασκευάς Τσουρινάκης τέλος εποχής από το PCmaster!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως δε το γνωριζω το Τσουρεκακη, διαβαζα Pixel απο το 1989.

Τοτε βεβαια δεν υπηρχε το ιντερνετ αλλα σιγουρα απο καπου θα πατικωνε τις αναλυσεις του ο Τσουρεκακης, μαλλον απ τα περιοδικα του εξωτερικου.

νομίζω ότι είναι από τους λίγους reviewer( μην πω ελάχιστους) που όντος είναι gamer και στην κυριολεξία ξεφτιλίζουν τα παιχνίδια που παρουσίαζαν.

Θελει πολυ φαντασια να νομιζει καποιος οτι ο Τσουρεκακης ξεμερoβραδιαζοταν με τις ωρες μπροστα στην crt για να βρει τον ταδε γριφο στο χψ παιχνιδακι...

 

(+3=6:p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως δε το γνωριζω το Τσουρεκακη, διαβαζα Pixel απο το 1989.

Τοτε βεβαια δεν υπηρχε το ιντερνετ αλλα σιγουρα απο καπου θα πατικωνε τις αναλυσεις του ο Τσουρεκακης, μαλλον απ τα περιοδικα του εξωτερικου.

 

 

 

Θελει πολυ φαντασια να νομιζει καποιος οτι ο Τσουρεκσκης ξεμερωβραδιαζοταν με τις ωρες για να βρει τον ταδε γριφο στο χψ παιχνιδακι...

 

Εγω πιστευω οτι καποια τα εβρισκε μονος του,καποια ισως τα διαβαζε απο αλλου.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι μεγαλο προσωπο του χωρου.Κατ'αρχην δεν υπηρχε αλλος τροπος τοτε να βρεις ευκολα λυσεις,οποτε βοηθουσε τους gamers.Επισης ειχε τρομερο χιουμορ και αισθηση του σωστου στις κριτικες του .Θα μεινει αξεχαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από μας που -τρόπον τινά- μεγαλώσαμε με τον Τσουρινάκη, δεν στεκόμαστε τόσο πολύ στο... τεχνοκρατικό κομμάτι. Αν ήσουν πιτσιρικάς 12-15 ετών και περίμενες με αγωνία το επόμενο review του adven-Τσουρινάκη, το λιγότερο που σε ενδιέφερε ήταν το πού βρήκε τις πληροφορίες του. Άλλωστε τότε έπαιζε μπάλα σχεδόν μόνος του και ήταν μακράν η κυρίαρχη μορφή του χώρου (όχι μόνο λόγω της... γενειάδας!) Θυμάμαι ότι πάντα περηφανευόταν για τα bugs που έβρισκε, ισχυριζόμενος ότι δεν τα είχε δει να αναφέρονται πουθενά αλλού και άρα μόνο αυτός έψαχνε τα παιχνίδια τόσο πολύ. Δεν αμφιβάλλω καθόλου.

 

Στη σημερινή εποχή προφανώς δεν έχουν μεγάλη πέραση αυτά τα πράγματα, κυρίως λόγω της περίσσειας πληροφορίας του Internet. Απ' την άλλη αλλάξαμε κι εμείς, μεγαλώσαμε, υποψιαστήκαμε λίγο περισσότερο, ενδεχομένως βαρεθήκαμε κιόλας.

 

Όλα αυτά μου θυμίζουν ένα παλιό άρθρο του Pixel που έτυχε να διαβάσω πριν μερικά χρόνια. Ήταν ένα game review σε τεύχος 20ετίας που έτυχε να βρω στο πατάρι και πραγματικά μόλις το διάβασα ψόφησα στα γέλια. Ο τρόπος γραφής μου θύμιζε μαθητή του δημοτικού, άντε γυμνασίου. Κι όμως πριν 20 χρόνια διάβαζα το κάθε άρθρο ξανά και ξανά, λέγοντας "μακάρι να μπορούσα κι εγώ να γράφω τόσο ζωντανά reviews για τόσο ενδιαφέροντα πράγματα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μεγαλύτερο ατού του Τσουρινάκη, ήταν ότι του ΑΡΕΣΕ να παίζει παιχνίδια. Δηλαδή, διάβαζες τα reviews και ήταν ενός ανθρώπου που είχε απολαύσει τις εμπειρίες που είχε (ή όχι) και όλα αυτά έβγαιναν. Δεν ήταν ενός ανθρώπου που καθόταν με κόμπλεξ πάνω από τα παιχνίδια για να βρει τα ελαττώματά τους και να ψάχνει να βρει τρόπους να το θάψει.

 

Αυτό βέβαια είχε και ένα αρνητικό: πολλές υψηλές βαθμολογίες. Εμένα δε με χαλούσε, όμως, αυτό, καθώς δε στεκόμουν σε τέτοια πράγματα.

 

Αν δεν υπήρχε ο Τσουρινάκης, δεν είναι ότι δε θα έπαιζα Adventures (άλλωστε έτυχε να μου κολλήσει το μικρόβιο ένας φίλος). Αλλά δε θα είχα ανακαλύψει κάποια διαμάντια που πολλοί δε τόλμησαν να τους βάλουν άριστη βαθμολογία και να τα εξυμνήσουν λόγω μικροπροβλημάτων που είχαν, ξεχνώντας ότι το παιχνίδι είναι η συνολική εμπειρία και αίσθηση που σου προσφέρει.

 

Χαρακτηριστικά θυμάμαι το Morpheus, που παρόλα τα ελαττώματά του, είχε μια μαγεία που δεν την βρίσκεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Επισης ειχε τρομερο χιουμορ και αισθηση του σωστου στις κριτικες του .Θα μεινει αξεχαστος.

Ναι θα τον θυμομαστε παντα... Σα μνημοσυνο ακουγεται:/

 

Όλα αυτά μου θυμίζουν ένα παλιό άρθρο του Pixel που έτυχε να διαβάσω πριν μερικά χρόνια. Ήταν ένα game review σε τεύχος 20ετίας που έτυχε να βρω στο πατάρι και πραγματικά μόλις το διάβασα ψόφησα στα γέλια. Ο τρόπος γραφής μου θύμιζε μαθητή του δημοτικού, άντε γυμνασίου. Κι όμως πριν 20 χρόνια διάβαζα το κάθε άρθρο ξανά και ξανά, λέγοντας "μακάρι να μπορούσα κι εγώ να γράφω τόσο ζωντανά reviews για τόσο ενδιαφέροντα πράγματα".

Μπα, μη νομιζεις και σημερα στα ριβιουζ τους ιδιος ειναι ο τροπος γραφης. Και σκεψου οτι πριν 20 χρονια τα games ηταν με αξιοθρηνητα γραφικα και ηχο.

"Ζωντανα ριβιουζ για τοσο ενδιαφεροντα πραγματα"?! ωραια φιλοδοξια ειχες:P Και τα "τοσο ενδιαφεροντα" ηταν τα pc games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα games των home computers τοτε ηταν συνηθως platform και shoot em up, τι σοβαρο ριβιουζ να κανεις? λογικο ειναι να θυμιζει μαθητη δημοτικου(και οχι πανεπιστημιου):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα games των home computers τοτε ηταν συνηθως platform και shoot em up, τι σοβαρο ριβιουζ να κανεις? λογικο ειναι να θυμιζει μαθητη δημοτικου(και οχι πανεπιστημιου):)

Υπερβολές, μια χαρά ήταν εκείνα τα παιχνίδια! Παράδειγμα:

 

[gt]712508[/gt]

 

Αριστούργημα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια και μια χαρα ηταν, με αυτα μεγαλωσα αλλωστε^_^

 

Αλλα δε χρειαζονταν ριβιουζ ουτε walkthroughs.

 

Ξερει κανεις αν εχει κανα προσωπικο του site η blog στο net απο την μετα PC master εποχη?

 

www.tsourekakis.gr :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι είπε ο Κουβόπουλος πριν κάτι βδομάδες που είχε επικοινωνήσει μαζί του δεν έχει κάνει τίποτα μέχρι στιγμής.

 

Ισχύει αυτό; γιατι εγω νομιζα οτι υπηρχε κοντρα και κακο κλιμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει. Δεν πιστεύω να υπήρχε κόντρα. Απλά τον Τσουρινάκη τον έφαγε και αυτόν η οικονομική κρίση. Ητάν βλέπεις ακριβώς για ένα περιοδικό ειδικού τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...