Προς το περιεχόμενο

Αντρέας – Παρασκευάς Τσουρινάκης τέλος εποχής από το PCmaster!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μερικά πράγματα που δεν μπορούν να κατανοήσουν οι νεώτεροι στον χώρο και γιαυτό ξενίζουν. Παλιά τα game ιδίως στις αρχές του είδους δεν είχαν τόσο μεγάλες δόσεις βίας. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν του άρεσαν και τα fps. Η υπερβολική βία που υπάρχει σε αυτά τα game

Οσό για τα spoiler που έκανε σε όλα τα review του είναι λόγο ότι έχει μείνει στο ύφος των review που γινόταν στην δεκαετία του 80 και αρχές 90. Τότε τα μικρά hint και spoiler στα review τα αναζητούσαν και οι αναγνώστες μπας και μπορέσουν και περάσουν δύσκολα σημεία των παιχνιδιών. Μην ξεχνάμε ότι τότε όχι internet δεν υπήρχε αλλά ούτε κινητά και ταχυδρομείο να έστελνες κάτι δεν είχες καμία τύχη.

Μου άρεσε αρκετά που έκανε σε βάθος ανάλυση στα adventure και ιδίως στα rpg. Μιλάμε στην κυριολεξία τα rpg που του άρεσαν τα ξεφτίλιζε και έπερνε με συνεχόμενα save όλα τα path που μπορείς να πάρεις στο game.

Για μένα αυτή είναι ουσία των review. Να κρίνεις παιχνίδια που έχεις παίξει σε βάθος και τα έχεις κατανοήσει.

Του έστειλα ένα email απλά για ένα καλό λόγο για τα τόσα χρόνια που διαβάζουμε τα review του. Από τι φένετε και για καλό για εμάς δεν αποσύρετε από τον χώρο αλλά αποσύρετε μόνο από τον έντυπο χώρο. Εδώ είναι η απάντηση του

 

AΑγαπητέ φίλε

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Σήμερα φύεγω και πηγαίνω στα Χανιά.

Θα γυρίσω μετά την Κυριακή του Θωμά.

 

Με την βοήθεια ενός πολύ καλού μου φίλου και των συνεργατών του,

πιθανότατα θα σηκωθεί το αργότερο μέχρι τα μέσα Μαίου - ίσως και μέσα

στον Απρίλη, ένα προσωπικό blog - site, με κεντρικό θέμα το adventure

- RPG gaming, αλλά και άλλα θέματα προσωπικού ενδιαφέροντος.

 

Οταν ετοιμαστεί το site, θα σας ενημερώσω.

 

Προς το παρόν, έχουμε καταλείξει σε όνομα, αγοράσαμε το σχετικό

domain, και έχει ξεκινήσει ο προγραμματιστικός σχεδιασμός του.

 

Νάξαι καλά και καλή Ανάσταση.

 

Αντρέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πωπω! Έχω χρόνια να αγοράσω PC Master, ένα περιοδικό που αγόραζα κάθε μήνα για 10 χρόνια. Από τότε που πήρα Mac όμως, σταμάτησα να το αγοράζω. Ο Τσουρινάκης μου έλειψε είναι η αλήθεια.

 

Είμαι αναγνώστης του περιοδικού έδω και 10 χρόνια και εννοείται πως δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο άλλα αισθάνθηκα μέγαλη ανακούφιση που αποχώρισε. Πολύ κολλήμένος άνθρωπος, πολέμιος των FPS (δε του άρεσαν καθόλου, τα θεωρούσε ανούσια) ,για τα strategy δε ξέρω άλλα ούτε αυτά θα τα συμπαθούσε...Γι αυτόν μόνο τα adventures υπήρχαν άντε και τα RPG. Εγω προσωπικά σιχαίνομαι τα adventures (που και που παίζω κάνα RPG) αλλά μου αρέσουν πολύ τα FPS και τα strategy . Πίστευω στην εποχή μας ελάχιστοι παίζουν adventures κάτι το οποίο ο συγκεκριμένος άνθρωπος αλλά και το ίδιο το PC Master μάλλον δεν το έχουν συνηδητοποιήσει. Ελπίζω τώρα τουλάχιστον να σταματήσουν κατι review στο περιοδικό με θέμα κάτι τελιωμένα adventures που δε τα ξέρει ούτε η μανα τους. Παρ' όλα αυτα αναγνώριζω οτί γράφει αρκετά καλά άρθρα και είναι πολύ έμπειρος, αν και λίγο γεναιώδορος με τις βαθμολογίες. Τέλοσπάντων εγώ είμαι εντελώς διαφορετικός gamer γι αυτό και δε με ενδιαφέρει που αποχώρησε.

 

Το πιο αστείο είναι ότι λες κολλημένο τον Τσουρινάκη που σιχαίνεται τα FPS και αμέσως μετά δηλώνεις ότι σιχαίνεσαι τα Adventures, ως επίσης κολλημένος (το ότι ανήκεις σε μια πλειοψηφία, δε σημαίνει τίποτα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό). Όσο για το ότι το PC Master έκανε reviews με adventures, τι να σου πω...

 

Υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι στον κόσμο ρε φίλε. Μόνο τον εαυτούλη σου κοιτάς; Και ας είναι και λιγότεροι, κι ας είναι και ελάχιστοι. Γι' αυτούς δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος άνθρωπος που να κάνει καλά αυτή τη δουλειά; Και ποιος καταλληλότερος από έναν άνθρωπο που λατρεύει αυτά τα παιχνίδια.

 

Εμένα πιο πολύ απ' όλα αυτό μου αρέσει στον Ανδρέα. Ότι λατρεύει να παίζει παιχνίδια και κάνει reviews με θετική αύρα. Θέλει να περάσει καλά όταν παίζει και αυτήν την τελική αίσθηση ήταν που έγραφε. Δεν κάνει εκείνα τα εκνευριστικά reviews που αρχίζουν την τεχνική ανάλυση και βάζουν όση περισσότερη γκρίνια μπορούνε για να είναι τελικά "αντικειμενικά".

 

Τα spoilers, όμως, με χαλούσαν πολύ. Άλλη γενιά απ' όσο έχω καταλάβει είναι αυτό το θέμα. Οι γονείς μου, θείοι μου κ.α. άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, δεν έχουν κανένα θέμα με τα spoilers. Δεν τους χαλάνε καθόλου και τους φαίνεται και αστείο που δεν μου αρέσει να ξέρω το τέλος πχ από μια ταινία. Το θεωρούν μάλιστα προσωπική μου παραξενιά. Όταν τους λέω ότι κι άλλοι είναι έτσι, δεν με πολυπιστεύουν. :-)

 

Καλά νέα πάντως για το blog, indeed. Και μάλιστα για μένα πολύ καλά, γιατί είχα σταματήσει και το PC Master, οπότε τώρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που διαβάζω από τεύχος no1 Τσουρινάκη (πρώτο review... POLICE QUEST II) έχω να πω... ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΗΧΑΝΟΒΙΕ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΕ ADVENTURA Αντρέα κι ας μη σου έγραψα ποτέ δύο γραμμές. Σε διάβαζα ΠΑΝΤΑ και θα συνεχίζω να σε ψάχνω πλέον στο νετ με μεγάλο ενδιαφέρον γιατί οι αναλύσεις σου είναι και θα είναι πάντα απλά MUST !!!!!

 

Κι όπως έλεγε κι ο Many.... VIVA LA REVOLUTION !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν για μια δεκαετία σχεδόν αναγνώστης του pc master (early 90s - early 2000s). Ο τσουρινάκης ειχε πραγματικα απιστευτες γνώσεις όσον αφορα τον χώρο των adventure που ολοι οι παλιοι gamers αγαπήσαμε, αλλα και των single player rpgs.

 

Μετα απο τα πρώτα 4-5 χρονια ομως με κούραζε το γεγονός οτι τα reviews του ηταν λιγο πολυ copy paste, ότι γούσταρε τόσο πολυ τα adventure games γενικα που δυσκολα βαθμολογουσε ενα παιχνίδι με κατω απο 80% και φυσικά η κλασσικη απαράδεκτη φώτο "απο το φιναλε". Το χειρότερο παντως για μενα ηταν να εχω διαβασει την φραση "ειναι το adventure με τον-την καλύτερο-η XXXXXXX που εχω δει ποτέ." 1000 φορες. Λολ ποσα καλυτερα ειναι πια? Για μενα είχε γίνει κουραστικός πολλα χρονια πριν σταματησω να παιρνω το περιοδικο ως reviewer. Οι αλλες στηλες του ηταν αψογες.

 

Αυτό φυσικα δεν ανερει το γεγονος οτι απο τα reviews του μυήθηκα στον χωρο των adventure games και RPGs που σημαδεψαν τα παιδικα και εφηβικά μου χρόνια (αν και ακομα παραμένω καιλας) στις μαυρες εποχες του σκοταδισμού του ανθρώπου (no internet)

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους περισότερους, έχετε επισημάνει πολύ ωραία και τα θετικά και τα αρνητικά του.

Εγώ πάλι το '90 του είχα στείλει αλληλογραφία (όχι ηλεκτρονική...) για μία απορία μου στο Bard's Tale (πειρατικό βέβαια, που να το βρεις αυτό το πράμα για CPC 6128) και ο θεός μου έστειλε φωτοτυπία όλο το manual, όλα τα spells και όλους τους χάρτες!

Τα τελευταία 10 χρόνια και εμένα με είχε κουράσει. Πολύ δογματικός, πολύ copy-paste, ΠΟΛΥ spoiler. Ο άνθρωπος είναι η κορυφή των adventures στην Ελλάδα, μεγάλος σκακιστής, ωραίος τύπος, αλλά όταν γράφεις στο μοναδικό ελληνικό περιοδικό του είδους επιβάλλεται να είσαι κάπως πιο ανοιχτός στις απόψεις σου.

 

Πόσες χαμένες σελίδες με αυτήν τη Nancy Drew!!!! :lol:

 

Καλή συνέχεια πάντως και από εμένα, να είναι καλά πάντα και να παραμείνει ένα μεγάλο παιδί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος διαβαζει πλεον reviews απο περιοδικα?:o

 

Ε όταν πας τουαλέτα χρειάζεσαι κάτι για να περνάει η ώρα :P. Δεν ενημερώνομαι πλέον από περιοδικά μιας και συνήθως η ύλη τους είναι χρονικά ξεπερασμένη αλλά δεν μου πάει η ψυχή να κάτσω στον "θρόνο" με laptop ανά χείρας lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τσουρινακης ειναι μορφη στο χωρο και εχει απιστευτη μορφωση και γουστο στο gaming.Σαν καλλιεργημενος ανθρωπος ειναι φυσικο να του αρεσουν λιγοτερο τα shooters που για να τα παιξεις επιτυχημενα,δεν χρειαζεται και πολυ εξυπναδα η φαντασια.Αυτο ασχετα αν ειναι διασκεδαστικα.

 

Δεν ξερω για ποιο λογο αποχωρει αλλα θα πεσει η αναγνωσιμοτητα του περιοδικου κατα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο έντυπος τύπος δεν έχει πεθάνει. Δλδ ωραία να διαβάζεις διάφορα review και αναλύσεις από το internet αλλά το περιοδικό είναι αλλιώς. Δεν ξέρω πάντα διαβάζω με ευχαρίστηση ακόμα και τα μπαγιάτικα νέα του pcmaster και αυτό λόγο ότι είναι έντυπο.

Μην ξεχνάμε ότι και το μοναδικό περιοδικό του χώρου που συνεχίζει ακόμα να κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Και ακόμα με την αποχώρηση του Τσουρινάκη προσωπικά θα συνεχίζω να το διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που διαβάζω από τεύχος no1 Τσουρινάκη (πρώτο review... POLICE QUEST II) έχω να πω... ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΗΧΑΝΟΒΙΕ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΕ ADVENTURA Αντρέα κι ας μη σου έγραψα ποτέ δύο γραμμές. Σε διάβαζα ΠΑΝΤΑ και θα συνεχίζω να σε ψάχνω πλέον στο νετ με μεγάλο ενδιαφέρον γιατί οι αναλύσεις σου είναι και θα είναι πάντα απλά MUST !!!!!

 

Κι όπως έλεγε κι ο Many.... VIVA LA REVOLUTION !!!!!!

 

Ως επισης παλιος και απο τους πρωτους που ασχοληθηκαν με τα adventures στην ελλαδα(εξ ου και το user name μου), σε διορθωνω.

Το πρωτο review του ανδρεα ηταν ο Larry Laffer.:-)

Αληθεια , εχεις κανεις σας τα 2 βιβλια που ειχε βγαλει ο ανδρεας με walktrough's των adventures ? Εγω παντως τα εχω κρατησει.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μορφή ο Ανδρέας και με τεράστιες γνώσεις στον τομέα του.

Τον διαβάζω και εγώ εδώ και 20+ χρόνια και είναι αυτός που μου έδωσε το έναυσμα να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο είδος παιχνιδιών. Χαίρομαι που δεν θα χαθεί από τον χώρο και θα μπορώ να τον διαβάζω έστω και μέσω blog. (τον προτιμάω βέβαια σε έντυπη μορφή - καταραμένες τουαλέτες :P :p)

Ανδρέα, καλή τύχη σου εύχομαι για την συνέχεια και να είσαι πάντα καλά.

VIVA LA REVOLUTION!

 

Υ.Γ. Επίσης και εγώ δεν παίζω καθόλου FPS, δεν ζητάω όμως να καταργηθούν τα reviews επειδή δεν τα γουστάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...